První očista

• USA The First Purge (více)

Přežít dvanáct hodin, během nichž pro vás nehnou prstem ani policajti ani záchranáři. To je cíl potenciálních obětí Očisty. Ti ostatní tuhle noc chtějí využít k beztrestnému vybití agrese a vyřízení účtů. Dnes večer to bude poprvé. Co se stane, nikdo neví, ale hezký pohled to asi nebude. Úspěšná hororová série od mistrů hrůzy ze studia Blumhouse přichází po třech dílech se svou první kapitolou. Vláda původně naplánovala Očistu jako svérázný sociologický experiment. Aby na zbytek roku snížila úroveň kriminality pod jedno procento, vytipovala si jednu velkou městskou čtvrť, která by se kvůli míře zločinnosti mohla s klidem přejmenovat na „Peklo“, a v ní povolila zločin. Celá oblast je samozřejmě prošpikována kamerami a národ dostává zdarma zvrácenou reality show, která však diváky příliš nebaví, aspoň zpočátku. Byť je oblast plná nebezpečných gangsterů a zvrácených úchylů, nic moc se neděje, potenciální vrazi jsou moc ostýchaví. Organizátoři projektu „naštěstí“ počítali i s tím a mají metody, jak vlnu násilí zvednout do pořádné výšky. Stačí sem zvenčí poslat pár vyzbrojených propagátorů Očisty. Je jasné, že kdo tuhle noc přežije, bude jiný, než byl před pouhými dvanácti hodinami. Jako třeba bezohledný vůdce gangu, který dá před ochranou svého byznysu přednost svým sousedům, nebo dívka, zoufale v nočních ulicích hledající bratra, který se chtěl také „zapojit“. (CinemArt)

JohnCZ

Mohl to být super úvod do celé mytologie Očisty, ale po dějové stránce je to bohužel osekané na dřeň a více než prequel to působí jako spin-off určený pro afroameričany. A ten zbytek je naprosto rutinní televizně působící filmařina s mega otravným ublikaným závěrem. ()

Marsik

Jak šla u mě úroveň trilogie nahoru (60%, 70%, 75%), tak u tohoto prequelu jdeme zase dolů. Akce docela ušla, ale ten námět je už fakt úlet. 60% ()

hous.enka

Experiment, který se v černošském ghettu trochu zvrhnul - tak by se dal popsat ve zkratce děj první Očisty. Už od začátku je jasné, kdo se experimentu bude účastnit a proč a samozřejmě v tom hlavní roli hrají peníze. Myslím, že skvělý potenciál toho maníka s injekcemi (Skeletorn?) zůstal nakonec trochu nevyužit, ale zase se mi líbilo pojetí místní mafie. Tenhle film v celé sérii rozhodně není špatný a kvituji s povděkem, že jsme i zjistili, kde se nápad na Očistu vzal. Prý sociologický experiment, pff. ()

Praxis

Pár zajímavých moneyshotů, hezké střílení i jatka na konci. Tentokrát se dozvíme, jak ta celá Purge vlastně začala a že se začalo s testy na černošském obyvatelstvu (jak předvídatelné). Ze série to nevykročilo z průměru, na hodinu a půl tak akorát s pívkem v ruce a pohoda. Jinak v tom nějakou hlubší psychologickou sondu doopravdy nečekejte. 55% ()

kaylin

Americký snímek „První očista“ je primárně jen potřebou doplnit nějaké základní informace do série, již jsme začali sledovat ve chvíli, kdy očista už existovala. Místy jsem měkl pocit, že to, co se dělo během první očisty, bylo novější než to, co v následných očistách, ale holt kontinuita není vždy u podobného stylu natáčení (kdy origin je natočený až jako čtvrtý díl) dokonale zachována. Jako akční horor ale film funguje dostatečně. ()

Flipnic-RE

Je to spis akcni film nez horor. Ale tenhle dil byl docela fajn. Ta akce byla dobre natocena. A cernosi tam byli hodni a belosky politici zli, tak to bylo vesely jak jim tem bilejm davali na hubu... :-)))) ()

AffectedFace

Já už nevím co si o tom mám myslet, první očista průměrně dobrá, druhej díl překvapil, třetí už byl paste jako kráva a čtvrtej je TRASH Paste... A vlastně jsem si uvědomil, že udělali seriál... Ach-jo. ()

Trevor

Ako to celé začalo? No zhruba desaťminútovým meškaním do kina, ktoré však v sebe skrývalo jedno veľké prekvapenie, ktoré určite nebolo nepríjemné. V celkovom počte trinásť ľudí sme takmer vypredali kinosálu. Ale práve preto bol pôžitok z filmu celkom príjemný, aj keď rasistický podtext vznášajúci sa v celom príbehu (všetci biely sú svine, iba čierny díleri drog sú neviniatka) a neuveriteľné logické faily (sestra nájde bratríčka bez použitia akejkoľvek indície či aplikácie, proste mu uprostred State Islandu dobehne na pomoc) či prehnané scény so zbraňami (slečnu obkolesia v kruhu a strelia do hlavy a strelec sa nebojí, že guľka preletí skrz jej hlavou a zasiahne jeho spolubojovníka, borci strieľajúci zo samopalov jednou rukou či skupina žoldnierov porazená nevinným drogovým gangom) a totálny prepadák v závere v podobe krásneho sídliska bez odpadkov a jediného rozbitého okna po 12 hodín trvajúcej spúšti nakoniec celkom dobrý. Ak sa totiž príliš nad filmom nebudete zamýšľať dostanete vcelku príjemný, akciou nabitý zážitok, ktorý, dúfajme, sériu Očista uzavrel. Pretože ďalšie pokračovania by už sérii podľa môjho názoru nesvedčili. Bolo to dobré, ale stačilo. 70%. ()

Miseet

Za mě na zcela stejné úrovni jako předchozí díly, vyjma Volebního roku, ten byl o poznání zajímavější. ()

IceQueen

Prvá polhodina sa dokonca snaží hrať na nejakú rasovú, sociálnu drámu o utlačovaných a týraných menšinách. Dialógy sú často na smiech, soundtrack nepočúvateľný a toľko "nigga" za minútu som snáď ešte nikdy nepočula. Z filmu je veľmi cítiť obrátený rasizmus. Skúsili by ste vymeniť farby a Prvá očista by určite neuzrela svetlo sveta. ()

Eldrick

Máme tu další rasistický film naruby. Dobří černoši proti zlým bledým tvářím v čele s pořád sexy, Marisou Tomei, kterou jsem odbarvenou skoro nepoznal. Politická agitka utlačovaných mouřenínů napříč filmovým spektrem pokračuje. ()

dyfur

......pominiem farebnosť filmu.....ale hlavný hrdina - záchranca je drogový díler?.....divné....asi sa doba mení v niečo čomu nerozumiem a odmietam rozumieť.....ale napriek uvedenému -pozerateľné - ak určité záležitosti proste vypustíte.... ()

BoredSeal

I když jde v sérii Očist autorům spíš o to béčkové vyvražďování a příběhy obyčejných lidí, jak se snaží noc Očisty přežít, stejně mě na ní vždycky baví spíš těch pár provokativních nápadů, občas snad i společenského trollingu, ostatně kdo by se neuchechtl nad levným způsobem, jak zbavit USA lůzy. Tento prequel přináší do jednoduché mytologie odpověď, zda Očistu zavedli republikáni nebo demokrati a jak se zaváděla do praxe. Velmi mě pobavilo, že do tradiční role zachránce, spasitele slabších počestných postav, je tentokrát pasován vůdce drogového gangu - být Afroameričany, tak se asi strašně urazím. :-) ()

Havaj8

Tak jsme se dozvěděli proč vlastně očista vznikla, jak probíhala a jakých prostředků k rozpoutání bylo třeba. A byl to hodně vlažnej úvod, ok, žádnej projekt nemá hned výsledky. Naštěstí to Skeletor odstartoval (škoda, že ho tam nebylo víc) a už to byl masakr, jak to známe. Někoho to prostě bude bavit dál už jenom z principu věci. Já se tou krvavou akcí bavil, ale ve výsledku jsem byl zklamanej. Přiznám se, že jsem v průběhu filmu úplně zapomněl, že hlavní hrdina byl taky dřív baddass, ale ono mu nešlo nefandit už jenom kvůli tomu, jak rasisticko-politicky to bylo celý mířený. V tu chvíli jako bysme byli všichni nigga. Samozřejmě na opravdovej první díl (2013) to nemůže mít ani omylem. Ten strach a to napětí tomu tady prostě chybělo. Nevidím smysl tu sérii dál protahovat. ()

M.i.k.e

když pominu tu politickou korektnost (zlí běloší,hodní leč chudí černoši,gangsta černoši,kteří i přesto,že obchodují s drogami mají zlaté srdce atd) je čtvrtá Očista pro mě osobně nejlepším dílem.Samotný mód Očisty byl pro mě hodně těžko uchopitelný od začátku a tady se celkem hezky ukázalo proč to celé vůbec vzniklo.Žádné prapodivné nucení lidí vybít se a vyvraždit se,ale tradiční mamon a boj o moc.Samozřejmě i tady je pár blbých momentů,ale jinak to celé slušně šlape celou dobu,postavy jsou sympatické/nesympatické akorát a některé záběry/scény bych si celkem s klidem pověsil doma na zeď.Poměrně zbytečně podhodnocený kousek...70% ()

Caminzind

Na pohled levnější, přesto však nejčlenitější a asi nejvýpravnější díl celé série. Ovšem pořád je to jen hovadina. ()

Martin741

Jo, vsimol som si ze je tu viac cernych nez bielych - to su ale tendencie na tejto planete - doba bielych uz asi pominula, teraz tahaju za kratsi koniec. Kazdopadne dost nudny film, diskutabilna pointa, vela akcnych postav a akcia je len - tuctova. Reziser Gerard McMurray mi nic nehovori : 40 % ()

Streeper

Čekala jsem něco daleko horšího, než jsem nakonec viděla. Nicméně hodnocení filmu mě přesvědčilo, že by to nemuselo být až tak špatné, maximálně bych vyhodila peníze za totální sračku, naštěstí se to nestalo. Byla jsem hodně překvapená, jak dobré to bylo. Byla tam akce, napětí, občas nějaká romantika, ale napětí tomu šéfovalo nejvíc, zvláště v druhé polovině filmu, kdy jsem skoro přestala dýchat u finální scény. Úplně mě to dostalo. Neviděla jsme žádné z předchozích filmů, ale vzhledem k tomu, že se jedná o prequel, tak by to nemělo vadit, ale moc se mi to líbilo. Lekla jsem se celkem 3x, nesmíte to brát jako horor, ale spíše jako napínavé sci-fi. ()

Mravenčí Ant-Man má obří otvírák

Mravenčí Ant-Man má obří otvírák

09.07.2018

Nenápadná síla Marvelu spočívá v jeho dovednosti udělat ze svých sequelů ještě daleko úspěšnější filmy, než jak tomu bylo v případně prvních dílů. Tato pozoruhodná vlastnost se teď opět projevila na… (více)