Novinář Chris Chandler přijde v Los Angeles o auto, které nutně potřebuje. Nečekaně mu pomůže neznámý muž, který mu daruje svůj luxusní vůz. Překvapený Chris později dárce, právníka Thorsena, vyhledá, a ten mu vypráví, jak byl před časem v nemocnici s dcerkou, která dostala astmatický záchvat. Lékaři si jich nevšímali, dokud je k tomu se zbraní v ruce nedonutil mladý raněný černoch, kterého nikdy dřív neviděl. Chris se rozhodne vypátrat o podivném řetězu dobrých skutků víc. Dostane se tak na stopu jedenáctiletého Trevora McKinneye, který žije na chudinském předměstí Las Vegas s matkou, alkoholičkou Arlene. Před čtyřmi měsíci dostala jeho třída od nového učitele Eugena Simoneta neobvyklý úkol. Vymyslet způsob, jak zlepšit svět kolem sebe, a pokusit se ho realizovat. Trevor přišel s nápadem, že pomůže třem neznámým lidem, a každý z nich místo aby mu pomoc oplácel, ji pak poskytne dalším třem. V rámci projektu přivedl domů bezdomovce Jerryho, dal mu najíst, nechal přespat v garáži a poskytl mu trochu peněz. Druhý, kterému se Trevor rozhodl pomoci, byl sám učitel, poznamenaný v obličeji popáleninami. Pokusil se dát ho dohromady se svou matkou, kterou se tak současně snažil ochránit před svým hrubiánským otcem Rickim. Později však nedokázal zabránit týrání spolužáka Adama trojicí rváčů a smutně konstatoval, že ani v případě Jerryho a učitele se mu snaha nevydařila. Netušil, že se jeho nápad šíří jako nenápadná lavina celou zemí. Ne všechny pohádky však mají dobrý konec. (TV Nova)

mysicka

Ten pribeh me celou dobu dostaval (i kdyz to treba byl kalkul a klise..), ale proc proboha ten debilni konec??? Veskere dojmy byly okamzite v haji... ()

StarsFan

Celou dobu někde na pomezí 2* a 3*. Přitom má film zajímavou myšlenku a hned tři herecký esa: Osmenta, Hunt a hlavně Spaceyho. Jenže těmhle třem pěkně zavařuje sama režisérka. Ta se zjevně snažila narvat do filmu všechno, čím by mohla vytvořit krásnej film, kterej přitáhne do kin masy lidí, všichni si popláčou a budou spokojený. Sama režisérka pak úspěšně dorazí na předávání Oscarů, shrábne ceny a do konce života jí budou chodit nabídky na další Americké krásy (teprve teď mě napadá, jaký je štěstí, že se jí Americká krása nedostala do rukou). Na druhou stranu, přiznávám... někdy to funguje. Chvílema se skutečně projevila část mé sentimentální melancholické duše, chvílemi část mé romantické duše a Spacey vypadal (příjemně?) zase trochu jinak... P.S. Toto budiž varováním pro nejméně tři lidi, které posílám v rámci dobrých skutků dál: k šedýmu saku nikdy nenoste bílý tenisky... ani k černýmu, ani k žádnýmu jinýmu. Prostě to vypadá příšerně... Sakra, s těmahle kecama bych se mohla pomalu přidat k módní policii... no fuj... ošklivá StarsFan... ()

hellstruck

Tento počin má ode mě tři lepší hvězdičky. Sice se Trevorovi nepodařilo změnit svět, ale za tu snahu si je zaslouží. Důležitý totiž není cíl, ale cesta. Jen kdyby na té cestě nebylo tolik očekávaných hrbolů. Vezměme si to popořádku; malý chlapec, učitel, ke kterému vzhlíží a problémové rodinné zázemí. A jako tečka na závěr sentimentální slzy-ždímající vyústění. Všechno bolavě předvídatelné. Ale dejme tomu, díky velice solidním hereckým výkonům (mluvím hlavně k tobě, Spacey!) to fungovalo. S tím, že se jedná o moralitku se musí počítat už od přečtení námětu. Jen kdyby to ještě k tomu všemu nebylo tak natahované... Stručně a jasně rozpaky tedy vítězí nad nadšením. PS: Proč jsou ti dětští herci vždycky tak na facku, proč?! ()

NinadeL

Klasický velký americký biják, velcí herci, velká témata, velké emoce. Pokud si ještě pamatujete, kdo byli (a proč byli slavní) Kevin Spacey, Helen Hunt, Haley Joel Osment nebo Jay Mohr, tak Pay It Forward spolehlivě oceníte i po letech. ()

Kaka

Úderné dialogy bohužel neutáhnou šíleně sentimentální kostru celého filmu, která je vykalkulovaná až běda. Postavy jsou ploché a jednoduché, vše je jen jakoby "na oko" bez špatky uvěřitelnosti, či realističnosti. Po celou dobu nám Mimi Leder předkládá pohádkový příběh o hodném klučinovi, jehož závěrečný akt diváka přímo nutí uronit slzu. Dokážu si představit upocenou režisérku za kamerou snažíc se natočit některé scény pokud možno s co největší dávkou uslzenosti. Alespoň to podle výsledného produktu tak vypadá. Není to úplně zlé a scénář má zezačátku relativně nápaditou dějovou linku. Bohužel čím dál, tím více klišé a slziček. Z osmdesáti procent neupřímných. ()

castor

Vymyslet idealistický plán? To mohl jen někdo s růžovými brýlemi nebo dítě. Protože život je pěkná mrcha a i tahle sentimentální báchorka na to přijde. Stačí někomu prokázat nemalou službu. Nečekáme, že nám to podle slušných pravidel vrátí, ale pošle to dál. A to hned třem dalším lidem. Každý z nich pak pomůže dalším třem. Idealistická myšlenka v hlavě jedenáctiletého chlapce s tváří tehdy hodně v kurzu Haleyho Joela Osmenta. V životě to zatím neměl nejsnadnější, možná se leccos změní s příchodem nového učitele občanské nauky. S tváří zjizvenou popáleninami ho bravurně vystřihl Kevin Spacey a právě on svým sedmákům naordinoval netradiční domácí úkol: změnit svět k lepšímu. Jenže v tomhle žije i chlapcův agresivní otec, babička alkoholička a přepracovaná matka, která si taky ráda přihne, ač si nalhává, že je z nejhoršího venku. Mladík už má ale svůj smělý plán. Slibnou ideu měli i tvůrci. Bohužel ve výsledku nabízejí méně, než původně slibují. Ambiciózní látka podle veleúspěšného bestselleru sice významně těží ze silného hereckého ansámblu (třetího do hlavní party tvoří všestranně použitelná herečka s medovými vlasy Helen Hunt), bohužel klopýtá v kvalitě scénáře. Struktura a vývoj vyprávění prostě nemají pevné švy. Scénáristka (podílela se na Mezi námi děvčaty nebo Mrs. Doubtfire - Táta v sukni) tentokrát není úplně nápaditá, navíc je bezradně manipulativní. Občas používá až jalové berličky, které se hůř odpouštějí. Samozřejmě leckomu nesedne ani dost spekulativní závěr. Místy je to hodně odtažité, jindy to dokáže sympaticky udeřit. Škoda, že výsledek nikdy není opravdu na dřeň (ocitneme se sice mezi bezdomovci, ale je to takové limonádové povídání, bavíme se o alkoholismu, ale chlast ve finále něco ničí jen povrchově, pak tu máme odhalení zjizveného obličeje, ale zase s pravdou až moc okatě vyčkáváme, celkově jsem cítil jakousi neupřímnost). Ambice byly, škoda absence lepší práce s řadou scén. A škoda, že hudba Thomase Newmana okatě opisuje hudbu z jiného (výrazně lepšího) snímku se Spaceym. Uhodnout ho nebude těžké. ()

freddy

Tenhle film byl zajímavý svým nápadem. Ale byl zajímavý i suprovými hereckými výkony trojice Spacey-Hunt-Osment. Tak vyrovnanou hereckou trojici jsem snad nikdy v žádném filmu neviděl a pokud něco činí tento film zajímavým, tak jsou to právě tito herci, kteří dokázali podat úžasné výkony. Škoda toho závěru, to mi přišlo už jen jako jakési klišé, jak rozbrečet diváky, ale proti gustu... Každopádně o filmu jsem do této doby (prosinec 2007) vůbec nevěděl ani neslyšel a v TV jsem si ho za tuto dobu vůbec nevšimnul. Až nyní jsem ho zaregistroval, když běžel v půl druhé v noci o vánončních svátcích na Markíze. A je to dost zajímavý film. Dávám ale každopádně tři hvězdičky, protože nemám pocit, že by to bylo zase až tak originální, sice je to mírně nadprůměrný film, ale tři hvězdičky naprosto stačí. Ale skládám poklonu všem třem hlavním hereckým představitelům. ()

pepo

herci sú výborný len lederová by sa už mala naučiť konečne režírovať.Ja som sentimentálny takže je to skôr 3 a1/2* ()

Happykubas

Asi každý se mnou bude souhlasit, když řeknu, že nápad POŠLI TO DÁL je perfektní. Jestli v životě fungule, nebo ne - to už je další věc, ale jako základní kámen pro natočení filmu mi připadá výběr této myšlenky celkem trefný. Když se k tomu přidá skvělý výkon herce Kevina Spaceyho - zprvu přísného učitele, který nedá dopustit na svůj stereotypní život, ovšem pomocí svého žáka a jeho krásné matky zjistí, že dosud to byl "život na prd" - tak se z toho klube slušný filmový výtvor. Avšak tady s chválou končím a je čas malinko zkritizovat závěr filmu, který podle mě šel vymyslet o něco lépe. Zdálo se mi až příliš smutné a kruté, že to nakonec odnesl malý Trevor. Vzhledem k tomu jak se děj doposud vyvíjel bych spíše uvítal šťastný konec. ()

Phobia

Nějak tu ústřední myšlenku prostě nežeru - přes oblíbenou hollywoodskou nálepku "podle skutečné události" tomu jednoduše nevěřím... Strašlivě naivní a prvoplánově dojemné. Podívat se na film dalo, možná bych byla ochotná to absolvovat i znovu, ale jednou docela stačilo. 60% ()

lesumir

Několik let jsem nedokázal uronit ani slzu. Až jsem z toho byl zoufalý. Dokud jem neviděl tady tohle. Ten cukřík na konci neskutečně zapůsobil. ()

Gimp

Tenhle komentář má být dobrým skutkem (a varováním) pro alespoň tři lidi, když se budete řídit mou radou, svět bude lepší (nebo alespoň nezabijete dvě hodiny svého života). Tak tedy, nedívejte se na tenhle film, je to nádoba s klišé, která ať už protřepaná nebo míchaná nedají dohromady dobrý film ani kdyby tam hrálo dvakrát tolik dobrých herců a hudba hrála ještě líbezněji. Impotetní scénář s režií vše spolehlivě zadupou do podprůměru. NEVER MORE ()

Jamal

Opravdu by bylo zajímavé, kdyby něco takového fungovalo v životě, myslím, že lidi by se pak měli o mnoho lépe, ale bohužel by to asi nefungovalo :: (( ()

Jacinda

Tento film mě strašně zasáhl, i když jsem se na něj dívala ve škole. Nejspíš proto, že jsme sama měla své nevyřešené problémy, které bych měla jednou provždy zlikvidovat. Nevím jeslti se mi to povedlo, ale vím, že tento film má moc krásnou myšlenku. Nemám ráda Helen Hunt (možná to bylo tím příšerným dabingem), ale Haley je prostě super ()

Pepinec

Nechť přistoupí obhajoba. Já kvůli filmu vstával v devět ráno, což věru nebylo snadné, jelikož po včerejší hrůzostrašné Lásce za časů cholery jsem si musel spravovat náladu nočními díly Simpsonů. Ale vstal jsem, udělal si dobrou snídani a oči mi posléze rozlepila Helen Hunt. Je paradoxem, že tahle mně nesympatická herečka už ztvárnila tolik vyparáděných slečinek, aby mou pozornost upoutala až rolí alkoholičky. Vypadala skvěle a hrála ještě líp. Ono vlastně celé ústřední trio zachraňuje to, co by méně hvězdné obsazení bez milosti odhalilo. Tedy, mnozí zdejší hodnotitelé filmu neodpustí nic ani pro Helen, Kevina a Haleyho, ale jak už jsem jednou napsal - já kvůli tomu vstával v devět, a tak to zkrátka bylo čupr! ()

JohnnyD

Napriek až okatej snahe vydolovať čím viac sĺz sa tvorcom podarilo vybalansovať to a udržať si skvelú úroveň, za čo môžu aj vynikajúci herci. ()

Ducharme

Vrchol amerického citového kalkulu. Všechny postavy trpí, trpěly, nebo budou trpět a to ne jen tak ledajak - v tomhle filmu se prostě trpí zásadně ve velkém! První polovina je obstojná - Leder nechává diváka v napětí a očekávání, ústřední trojice je vynikající, film poměrně příjemně ubíhá, dějová linie Spaceyho překonává linii hlavní a budí v divákovi (tedy alespoň ve mně určitě) zvědavost, ale pak přijde ten závěr. Nedivila bych se, kdyby sponzorem byla nějaká firma vyrábějící papírové kapesníčky, protože při promítání musela jejich spotřeba závratně stoupat. Všichni se milují, soucítí spolu, odpouštějí a do toho, asi kdyby to na někoho stále nezabralo, krásně dojemná Calling all angels od Jane Siberry, která si nezadá se slzným plynem... Aneb, jak odrovnat dobrý námět vyděračským koncem - škoda 1/5 ()

petaspur

Jsem rád, že se najdou lidi, kteří nerezignovali a snaží se myslet pozitivně. A v tomhle filmu dokonce chtějí zlepšit svět. Mohlo by to fungovat? Ono je to jedno. Pokud se o to bude snažit co nejvíc lidí, tak nemusí platit věta: "Líp už bylo". Je škoda, že se v závěru autor filmu zbláznil (pravděpodobně v touze po zbytečnosti zvané Oscar). ()

Alfieho Ptáci po bayovsku?

Alfieho Ptáci po bayovsku?

19.10.2006