Sňatek princezny Verunky (Eliška Jansová) má zachránit království zchudlé kvůli bláznivým nápadům svého panovníka (Boleslav Polívka). A nápadníků má hned několik! Básník Alexandr Alexandrovič (Martin Myšička), ze kterého by i Puškin bledl závistí, dvouhlavý baron, vojevůdce a hudební skladatel v jednom Wajsman (Jaroslav Plesl), tajemný Markýz (Pavel Liška), vládnoucí kouzlem své matky, panovnice smrti Morany a podivínský vynálezce sir Klevr (Marek Taclík). Může být Ondra (Jiří Mádl), kluk toužící po tom stát se plavcem na divoké vodě, jejich důstojným soupeřem? (Česká televize)

MickeyStuma

Rozpadající se království a pan král v něm. Komoří mu radí provdat dceru někomu bohatému, neboť to zachrání nemovitost. No ano, motiv z vynikající pohádky ´S čerty nejsou žerty´. Pan král má ve své podstatě i stejnou povahu jako císař Rudolf II. ve velkofilmu ´Císařův pekař a pekařův císař´. Vynálezy a bádání, to je jejich. Když se sjedou nápadníci, svými charaktery velmi připomínají ty ve filmové pohádce ´Byl jednou jeden král´. To platí i pro scény, kdy se na stůl podává jídlo. A Ondra coby kuchtík? A plnění úkolů? No, dalo by se pokračovat dál a dál. Zkrátka tu máme opět pohádku, která přebírá velice známé scénky a situace ze starších dobrých pohádkových filmů. Scenáristická krize v oblasti pohádek je prostě nekonečná. Vyjímka však potvrzuje pravidlo. Třeba dějové použití postavy panovnice smrti Morany byla vcelku dobrá volba. Pro děti i názorná ukázka toho, jak se dříve plavilo dříví. Občas je tu i napětí, ale na až mrazivé, což je také k plusu. Pohádka je příjemná, uvolněná a co hlavně, pro děti jednoduchá. A to je hlavní. Jenom není celkově originální. ()

Ozzy2

Nejhorší letošní pohádka a největší zklamání.Jiřího Stracha mám jinak jako režiséra moc rád, ale tyhle moderní kokotiny jdou úplně mimo mě. ()

anitae

Dvojici Strach s Epsteinem se to teda moc nepovedlo. Přemoudřelá princezna, plavcokuchař Mádl, pitvořící se učenec Trojan, Diblík Liška a Morana Cibulková, absence humoru to dělala celé těžko stravitelné. Mám ráda veselé pohádky, ne ty trapné. I když princezně a Mádlovi to docela slušelo, tak 2,5* ()

GlamourCat odpad!

Jen staré nápady, ale nudně, lacině a navíc hercům není moc rozumět. Navíc škaredá princezna z Vražedných čísel. ()

GIK

Už mě s těma "výpravnýma" pohádkama štvete! Tento marketingový žvást používáte ňák moc často. Věneček pohřbívají extrémně nesympatičtí nápadníci jinak docela pohledné princezny, především Taclík a Liška. Polívka v roli pošahaného krále - vynálezce taky nic moc. Jinak ostatní herci celkem v pohodě, hlavně Vondráček prohodí občas dobrý vtípek. ()

tančísvlky

No konečne výborná pohádka hodná vianočných dní. Po tisícoch trápnych dielach stoviek režisérov sa to podarilo. Dielo v podstate volne naväzuje na príbeh "Šťastný smolař " ,ale vôbec to nevadí. Skvelé obsadenie a jednoduchosť zmiešaná z novátorstvom. Vynikajúce nadčasové a pravdivé hlášky o vláde tohto sveta. Až sa nechce veriť, že toto nemá strach STRACH zakomponovať do dielka pre deti. Povinná záležitosť pre tých čo majú radi laskavý humor a nechýba tomu ani mozog. Plný počet to však určite nabude a nízke percentuálne hodnotenia ako takmer vždy tu sú podľa mňa zavádzajúce... ()

simp23

Nebylo to tak hrozný, jak tady mnozí píší. Příběh je dostatečně pohádkovsky naivní, princezna je dostatečně hezká, Mádl je Mádl. A tohle všechno v součtu s pusou plnou cukroví a občasným pohledem na vedle televize rozzářený stromek na tři hvězdy stačí :-) ()

quixote

Zdejší hodnocení mi připadá moc krutopřísné, proto dám hvězdičku navíc. Pohádka se mi líbila, ale neuchvátila mě, působila dost prázdným dojmem jako ten uherčický zámek, z námětu se dalo vytěžit víc, scénář byl dost unylý, i když pár výborných momentů se v něm našlo. Už tradičně mě oslovila Bokova hudba. ()

bearmeedek

Pohádka byla dokoukatelná, což už je v dnešní době plus. Jaksi jí ale chybělo pohádkové kouzlo. Ne to čarodějné, ale (děti prominou) jaksi jí chyběly koule. Princezna nebyla krásná, ale běžná, tuctová. No, pro voraře dobrá. Příběh plynul jak kalná voda v místní říčce, nenadchnul ani neurazil. Dobře na poli českých pohádek už bylo ... Ještě technická poznámka: Kouzelný létající stroj, naplněný obyčejným vzduchem, při přistávání za stromořadím měl zapnuté plynové hořáky. ()

ZnalecH

Přestože mám Jirku Mádla rád a na jeho vtipy se vždy těším, tak tady v té pohádce to nedokázal spravit ani on. Už když přijedou nápadníci, tak je vidět, že to nebude žádná výjimečná podívaná. Neříkám, že jde o úplnou hloupost, ale je tam spousta opravdu přehnaných věcí. Takže taková jednorázovka, na kterou brzy zapomenete. ()

Petulka88

Podobný případ jako loňský horor "Kdyby byly ryby". Dobrý režisér, dobří herci, ale výsledek téměř nahání hrůzu. Pravda, v přímém srovnání "Svatojánský věneček" Prušinovského rybí kokotinu těsně poráží, ale je otázka, zda je to vůbec nějaké vítezství... ()

jan72

Pre mňa plusy boli sympatická Jansová (aj keď tie jej výpočty boli riadne bludy), zo začiatku seriózny záporák Liška a italolingvista Trojan. Mádla je už podľa mňa priveľa, dosť trápny bol ten schyzofrenik vojak-skladateľ. A slovenský zástupca? Polnišová! Najhoršie bolo ale predabovanie českej rozprávky do slovenčiny (Topoľský, Marcin!!!, Noga...). Možno keď to raz uvidím v češtine pridám tretiu hviezdu. ()

loveless

Nebyla to vyloženě tragédie, ale tak trochu nuda. Jiří Mádl už postavám veselých mladíků zamilovaných do princezny pomalu odrůstá. Navíc mě nebaví všechny ty cool postavy co jistě nezáměrně připomínají Jacka Sparrowa. ()

Acrobat odpad!

No ono povedať slovami sympatickej princeznej na Mádla, že " je pěknej a mám ho ráda", to chce odvahu najvyššieho stupňa nebeskej slasti a pekelnej strasti. Dramaturgovi sa nepodarilo nič, čím by navnadil a nechal zadnicu pomrviť v kresle, no z ničotného scenára sa nič urobiť ani nedá. A teda pricnezninu úlohu Marek nezvládol, preto si berie pltníka, pričom kedy a odkiaľ prišla láska nevedno. Kde vznikol cit? Mor sa zastavil ako? Keď už horí, pridá sa infantilizmus, pripečený humor v neohrabanosti postáv a tak ďalej. Prepitý Polívka ako Fleming je len útrapná bodka za sterilnou nevýpravou do cesty zabudnutia. Rozsypané ako prekliata matematika. (videné 04.01.2016,STV1 archív) ()

Psycho.R

Před jedenácti lety jsem v kině viděl Andělá páně a tím započala moje obří spokojenost s filmy Jiřího Stracha. Právě on je jedním z mála režisérů u nás, který si projekt pečlivě vybere a dokáže z něj vykřesat maximum. Myslím, že právě jeho pohádka by měla být uváděna na Štědrý večer, nikoli pana Janáka. ()