Reklama

Reklama

V roce 1963, v době studené války a závodů v dobývání kosmu mezi SSSR a USA, plánují Rusové výstup kosmonautů do vesmíru z lodi Voschod -2. První prototyp, bezpilotní družice, bude určen k testování. Start Voschodu je určen na rok 1967. Američané však oznámí, že také chystají výstup do vesmíru. Generalita se rozhodne vyslat loď s kosmonauty již v roce 1965, aby si SSSR zajistil světové prvenství. Pro let jsou vybráni dva zkušení piloti, Alexej Leonov a Pavel Beljajev. Konstrukční kancelář Sergeje Koroljova urychlí práce. Bezpilotní družice je vynesena na orbitu, kde simuluje pokusný výstup, ale nakonec se družice na oběžné dráze rozpadne. Konstruktér Koroljov nechce riskovat životy kosmonautů, ale vedení SSSR trvá na svém. Voschod-2 není doveden k dokonalosti. Skafandry jsou podle pilotů neohebné, ale oba jsou ochotni pro vlast riskovat. 18. března 1965 vesmírná loď s Leonovem a Beljajevem na palubě odstartuje z Bajkonuru. Let je normální a Voschod-2 dosáhne orbity. Leonov upoutaný lanem vstoupí přes vzduchovou komoru do vesmíru a vznáší se opojně ve volném prostoru. Zanedlouho mu stoupne tlak, puls i teplota a nemůže se vrátit k modulu. Beljajev s ní ztratí spojení. V letovém středisku se autority dohadují, co dál. Generál Nikolaj Kamanin je proto, aby se vzduchová komora odstřelila, i když v tom případě Leonov zahyne ve volném prostoru. Leonovi se mezitím podaří zachytit modulu. Nafoukl se mu skafandr a nemůže ohýbat ruce, nohy a prsty. Dostane se do komory hlavou napřed. Poklop do vesmíru se však nedovře a Leonov vyvine velké úsilí, aby ho zavřel. Když ho Beljajev přitáhne do kabiny, Leonov omdlí. Beljajev ho resuscituje. Ze Země jim blahopřejí nejvyšší představitelé SSSR. Chystá se návrat na Zemi a je odstřelena komora, což otočí modul o dvacet stupňů. Podle přístrojů je v kabině dvakrát vyšší tlak, systém tam totiž pumpuje čistý kyslík, protože v plášti modulu vznikla mikrotrhlina. Jedna jediná jiskra a kosmonauti by mohli uhořet. Hrozí jim otrava kyslíkem a začínají se u nich projevovat zrakové halucinace. Musejí rozříznout potah kabiny a odpojit kompenzační čidlo. To se jim podaří, ale oba upadnou do bezvědomí... (TV Prima)

(více)

Recenze (143)

kulyk 

všechny recenze uživatele

Taváryšči, bystró ku kompjutérom, máme tu pro vás další komentář savětskégo filmá! A nenechte se vyděsit, kravinky, co provádí Leonov před tím, než se děj řádně rozeběhne, naštěstí nedeterminují celek. Po delší době mezi nás z matičky Rusi zavítalo něco, co je přínosné. Umně namíchaný mix vozkyšeňyja velikymy gerojami, či, jak říkáme u nás, obdivu ku velkým grdinům, trošky patosu, pohrdání lidskými životy a historicky nečekaně přesných popisů. Zatímco u některých letů přežili kosmonauti jen tak tak, bylo to takzvaně Vo štok, zde se zázraky snoubily s divy, kluci to měli jenom Vo schod. Maximálně dva. Trošku chybí to dodrcnout, veškerá sláva i tragičnost vyniknou více když se přizná, že Běljajev zemřel ve čtyřiačtyřiceti, pouhých pět let po letu, když, nepoučen, svěřil svůj život do rukou dalším sovětským odborníkům, tentokrát pilulkinům při operaci žaludečních vředů. Ostatně - na podobnou kratochvíli dojel rok po komentovaném dobrodružství i vrchní konstruktér Koroljov, k čemuž tak trošku pomohlo i zdraví, nalomené kutáním zlata v gulagu, kam byl poslán Stalinem popřemýšlet o budoucím raketkování, patrně... No Rusko. Že bych si zkusil zvýšit databázní rating a narval to do zajímavostí k filmu? Proč ne, být za frajera, co se umí progůglit až k widlopedii, to je něcíčko. Tedy vpěrjóď! ()

italka63 

všechny recenze uživatele

Nádherný vizuál a doba taková, jaká byla, na obou stranách politické barikády, kde jedni se chovali ve jménu zřízení za osmnáct a druzí bez dvou za dvacet. V dobývání kosmu to platilo jakbysmet. Skvělí představitelé tří hlavních postav a režie, při které se úžil dech. Ti chlapi byli zkrátka frajeři. ()

Reklama

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Ve snaze o napětí tvůrci příliš tlačí na pilu, až se chvílemi dostali na hranice směšnosti. 1) Klasický ruský patos v umírněném podání je překryt vskutku dramatickým průběhem letu Voschodu 2. Z filmu nejsou příliš zřejmé některé okolnosti a jiné zase proběhly trochu jinak (vyzvednutí kosmonautů po návratu). Základní info přináší česká Wiki. 2) Z dnešního pohledu ohromují primitivní technologie. Tak si říkám, jak moc pravěké technologie používáme dnes...z hlediska vzdálenější budoucnosti? Lety do vesmíru připomínají bloudění slepého dítěte minovým polem._____ 3) Zaujal mě 39letý hezký Alexandr Novin (Jevgenij Chrunov, náhradník za Beljajeva). ()

chelseaman22 

všechny recenze uživatele

Rusáci poslední dobou umí. Pravdou zůstává. že jejich dějiny jsou na technické invence bohatší, nežli pan poslanec Benda z poslaneckých náhrad za 24 let v PS ČR. Kamera a výprava na špičkové úrovni. Skoro to vypadá, že se ruská kinematografie vrací do sovětské éry, kdy bodovala po celém světě i přes skutečnost, že gulagy byly plné nepřátel režimu. 85% ()

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Poměřování pyjů mezi USA a Ruskem je již hezkých pár let oblíbená kratochvíle těchto národů. Když si z tohoto filmu odmyslím všechny ty patriotické nesmysly, tak se jednalo o nesmírně podařený kus filmařiny. Jakožto velký fanoušek a obdivovateln vesmíru jsem byl v sedmém nebi. Po technické stránce mě snímek velmi mile překvapil, protože se na něj dalo skvěle koukat. Výborně fungovalo i napětí. Film neobsahoval nudné pasáže ani navzdory své dlouhé stopáži. Dojem mi hodně narušovol i příšerný anglický dabing. [78 %] ()

Galerie (56)

Zajímavosti (6)

  • Generálmajor Sovětských vzdušných sil Alexej Leonov (Jevgenij Mironov) měl svůj další let podstoupit na palubě Sojuzu 11. Při předstartovní prohlídce byl u jednoho z členů posádky, Valerije Kubasova, na rentgenovém snímku zjištěn stín na plicích. I přes Leonovův nesouhlas nebyl vyměněn jen on, ale posádka celá. Náhradníci Dobrovolskij, Volkov a Pacajev se při přistání udusili vinou technické závady. Alexej se však do vesmíru přesto vydal opět v roce 1975, a to jako člen prvního americko - sovětského experimentu Apollo - Sojuz. (kulyk)
  • Hlavním konzultantem filmu byl současně jeho hlavní protagonista, generálmajor Alexej Leonov. (Jehova)
  • Film síce zarobil 161 miliónov rubľov, ale vzhľadom k očakávaniam sa označuje za kasový prepadák. Bolo to spôsobené neúspešnou marketingovou kampaňou. (Arsenal83)

Reklama

Reklama