Epizody(5)

Připravte se na čistou pravdu o britské smetánce. Tato minisérie sleduje Patricka Melroseho od jeho privilegovaného, ale hluboce traumatického dětství, přes těžkou závislost na návykových látkách v mládí, až po konečné zotavení. Minisérie Patrick Melrose, natočená na motivy uznávané románové řady spisovatele Edwarda St. Aubyna, se škodolibě naváží do britské smetánky, zatímco zachycuje děsivou životní pouť titulního hrdiny z jeho hluboce traumatického dětství přes závislost na návykových látkách v dospělosti až po konečné zotavení a spásu. Benedict Cumberbatch (Sherlock) hraje Patricka Melroseho, aristokratického a nehorázně zábavného playboye snažícího se ze všech sil překonat újmu, kterou mu způsobili jeho násilnický otec i matka, jež otcově chování mlčky přihlížela. Děj ryzí televizní ságy, která je vtipná i napínavá zároveň, se dramaticky překlenuje z jižní Francie šedesátých let minulého století přes zhýralé osmdesátky v New Yorku až po počátek třetího tisíciletí v decentní Británii. Každému z pěti románů je v seriálu věnována jedna hodina, přičemž každá z epizod vypráví o několika složitých a náročných dnech v Patrickově životě. (HBO Europe)

Mlle

Tento přestylizovaný, přesaturovaný, besobsažný, tupý a zcela zbytečný příběh, který přetéká imidží a heroinem na úkor všeho ostatního (nebo aspoň něčeho zajímavého), nezachrání ani Benedict Cumberbatch. I když on je jediným důvodem, pro který lze sledování chvíli přetrpět. ()

anatheman

Velice silné 4 hvězdičky. Trochu mě mrzí, že seriálu trošku došel v jeho druhé polovině dech. Jinak bych určitě sahal po větším hodnocení. Je zde předložen velice děsivý příběh o tom, jak mohou odporné zážitky z dětství ovlivnit dospělý život. Jestliže se divák v první epizodě uculuje nad zdrogovaným Patrickem, postupné odhalování příčin přináší naprosto opačné pocity. Líbí se mi, že seriál nutí k přemýšlení. Opravdu je tu naděleno mnoho témat, k nimž je třeba vyjádřit postoj. Rád bych se zaměřil i na vizuální stránku díla. Výbornými články jsou rozhodně kamera a stylizace, která je velice barevná, až působí skoro kontrastně. Pokud se vyžíváte v táhlých a nepřerušovaných záběrech, budete štěstím bez sebe, až spatříte epizodu 3. Tvůrci museli vynaložit obrovské úsilí, když natáčeli dění uvnitř zámeckého interiéru. A skutečně - výsledek je skvostný! Co se týče herců, není třeba nic říkat o Benedictovi, který si scény získává automaticky pro sebe. Potěší ale i další britští herci. Za mě určitě Holliday Grainger a Indira Varma, obě důvěrně známé z ostrovních seriálů, ale i Pip Torrens z Koruny. ()

lemonova

Pre mňa veľmi zvláštny zážitok. Čo ma zaskočilo najviac, bol priepastný rozdiel medzi prvou časťou, ktorá bola úplne z iného vesmíru ako tie ostatné. Dlho som tiež mala problém s nevyrovnanosťou rozprávania: niečoho bolo zbytočne veľa a niečo mi zas strašne chýbalo. Záver ma však prekvapil v tom najlepšom zmysle slova. A Benedicta mám rada, nech hrá kdekoľvek a kohokoľvek. :) ()

anitae

Opět nevím, feťák, absťáky, zneužívání v dětství, alkohol, smrt otce, matky...a totální sebedestrukce. Spíš než mě to šokovalo, tak mě to odpudilo. ()

neo93

Výborná minisérie. Benedict Cumberbatch nám znovu ukazuje, jakým je pan hercem. Ale není seriál pouze o jeho herectví, ačkoli jeho výkon hraje významnou roli. Jedná se o mnohem propracovanější dílo, než by se mohlo na první pohled zdát. Jen těch pět epizod mě zpočátku přišlo strašně málo, ale po zhlednutí, dává každá z nich naprosto jasný smysl. Každá z nich se točí kolem jiné události a v jiné době, v životě muže, kterého bravurně ztvárňuje právě Benedict Cumberbatch. Vůbec všechny časové roviny v jednotlivých dílech mají něco do sebe a odhalují nám kousek po kousku dětství i současnost drogově závislého hrdiny. A když jsem již zmínil nelehké dětství hlavní postavy, nemůžu opomenout jeho rodiče. Jak Jennifer Jason Leigh jako jeho nepozorná a lhostejná matka tak i Hugo Weaving jako jeho přísný, despotický až násilnický otec, podávají výtečné herecké výkony. Opravdu moc povedený seriál, kterému asi nejvíce škodí, že je vlastně tak krátký. ()

mazic

znám hromadu lidí, které rodina poznamenala a všichni si na svoje drogy musí vydělat. ne jen fetovat za rodičovské peníze. co bych za to dal já, kdyby mě táta jednou dvakrát přefikl a já to pak mohl utápět roky ve fetu.... takhle furt někde krást, schovávat se, lhát, podvádět - docela dřina lidičky. ()

Black-star

Ano je to seriál o těžkém tématu Benedict to zahrál brilantně. Ale pokud bych se podívala na celkový přínos tak ten vychází do ztracena. V prvním díle koukáte na neustále se sjíždějícího feťáka, druhý díl kouknete na jeho dětství a pak v dalších dílech již jako dospělý nesoucí si rány z minulosti a žijící ve strachu že svým dětem bude stejně špatným příkladem - prožívate trapnou agónii z toho že to přesně dělá nefetuje ale chlastá a chová se jak hulvát. A ze zkušenosti vím že konec seriálu v momentě kdy on sám dospěje k bodu že toho všeho zanechá z vlastní choré mysli je absurdní a kardinální nesmysl - protože tak to prostě v reálu nefunguje. Takže vzhledem k tomu že Patrick Merlose je fiktivní postava napsaná rukou autora který se inspiroval v reálném životě - tak hodnotím jen 3 z 5! ()

E lan

Tak nějak mě to nechytlo. První dík ujetý a zajímavý, herecky krásně zvládnutý. Pak už to byla jen nuda sem tam vylepšená krásnými kamerovými záběry. Škoda... ()

waska

Zajímavá studie a pohled do nitra jednoho člověka, kterému jeho vlastní otec dá do vínku takový počátek jako dostal Patrick Melrose. Je div, že nespáchal sebevražu ve svých 19 letech i když k tomu neměl rozhodně daleko. Nutno podotknout, že kdyby to nebylo tak natahované, tak je to jednoznačně za 5 hvězd i když i takhle to bylo vynikající. Ale hlavně díky naprosto fantastickému Cumberbatchovi !! Geniální výkon. ()

bono22vox

Wau... Famózní britská podívaná... Skvělý herci, výborně napsaný scénář a perfektní vedení... To vše jsou známky kvalitní práce a jednoho z nejlepších anglických miniseriálu ()

sunfreedom

První díl naprostá bomba, zbytek trochu pokulhával, ale celkově to působí dobře a koherentně. Benedict se do této role naprosto hodí, ať už je ta poloha v prvním díle (ta mu šla fakt nejlíp), nebo jakékoliv psycho, které následovalo. Možná bych doporučil se nenechat zmást recenzí, že se jedná o seriál o nějakém bonviánovi. Jde tu o mnohem víc ()

boo-boo

Jedna vec je, že Cumberbatch si našiel postavu napísanú prakticky na neho a vyblbol sa tak, že aj keby sa to celé odohralo v drogovom rauši na jeho hotelovej izbe, visel by som na obrazovke ako pribitý. Ale skutočnú korunu, ktorá Patricka Melrosa povyšuje nad one-man show geniálneho herca, je Weavingova postava patriarchálneho démona, pri ktorom by som v miestnosti nevydržal ani s poloprázdnym mechúrom dlhšie než 15 sekúnd. Bravo. ()

blowup

Už dlouho jsem nebyla při sledování tak napjatá. Význam, vtip, barvy, střih a skvělí herci. Tím myslím i v roli otce, B.C. je bez debaty totéž. Mluví se o obrazu smetánky, ale téma je platné kdekoli a kdykoli, moc a zastrašování, manipulace, strach a bezmoc.Zhuštěné a velmi dobré. ()

boombang

Silné, zábavné, působivé, děsivé. Benedict hraje nonstop přímo zuřivě a trochu pateticky - a přitom uvěřitelně. Lepší už asi nikdy nebude. Tahle série je jeho one man show. Jeho Sherlock je (zatím) mrtev, ať žije Melrose! ()

MyrnaAlec

Podivný seriál svým zpracováním: první díl je vyloženě o nesympatickém feťákovi, pak se rozplétá historie jeho dětství, kde ho zneužíval jeho otec - vskutku ďábelský Hugo Weaving - a jeho slabá matka, která ho nechránila. Obrázek života bohatých Britů, kde jim není co závidět. Benedict to zachraňuje, umí zahrát zřejmě cokoliv. ()

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz