Epizody(5)

Připravte se na čistou pravdu o britské smetánce. Tato minisérie sleduje Patricka Melroseho od jeho privilegovaného, ale hluboce traumatického dětství, přes těžkou závislost na návykových látkách v mládí, až po konečné zotavení. Minisérie Patrick Melrose, natočená na motivy uznávané románové řady spisovatele Edwarda St. Aubyna, se škodolibě naváží do britské smetánky, zatímco zachycuje děsivou životní pouť titulního hrdiny z jeho hluboce traumatického dětství přes závislost na návykových látkách v dospělosti až po konečné zotavení a spásu. Benedict Cumberbatch (Sherlock) hraje Patricka Melroseho, aristokratického a nehorázně zábavného playboye snažícího se ze všech sil překonat újmu, kterou mu způsobili jeho násilnický otec i matka, jež otcově chování mlčky přihlížela. Děj ryzí televizní ságy, která je vtipná i napínavá zároveň, se dramaticky překlenuje z jižní Francie šedesátých let minulého století přes zhýralé osmdesátky v New Yorku až po počátek třetího tisíciletí v decentní Británii. Každému z pěti románů je v seriálu věnována jedna hodina, přičemž každá z epizod vypráví o několika složitých a náročných dnech v Patrickově životě. (HBO Europe)

vyfuk

Já vlastně moc ani nevím co říci. Všichni o tom mluvili jako o události roku. Trochu undergroudové, ale přeci. A ona nakonec i byla. Ale jinými různými směry. První díl mě naprosto nadchl. Jednalo se o naprosto neuvěřitelný formát, který normálně nemá obdoby. A v tomto směru se to dost a tvrdě drželo. První díl byl prostě The Wolf of Wall Street v jiném kabátě. Já si říkal, že jsem narazil na něco více než výjimečného. Druhý díl byl klasický flashbackový. Což ani tolik nevadilo. Více jste se vcítili do hlavní postavy. No a pak přijde tvrdý a divný zvrat, kdy se najednou posunete v ději o skoro deset let a všechno je jinak. Je to sentimentálnější, emotivnější a sušší. Až neuvěřitelně moc. A opět to není špatné. Jen z mé strany došlo k neuvěřitelnému zklamání, jelikož jsem byl zvyklý na neuvěřitelný formát prvního dílu. Poté se posunete o dalších bůh ví kolik let a opět je všechno jinak. A pak je finále, kde nic moc také není při starém. Ve výsledku je to dynastie příběhu Patricka Melrose. Jak příhodné. Celé je to zpracované neuvěřitelně autentickým a svým způsobem.První díl bude neustále pro mě něčím výjimečným. And nothing else actually matters. ()

Skeksis

Milujem britský suchý čierny humor. Irónia, sarkazmus a skepticizmus vedú týmto seriálom skrz naskrz a som tu ako doma. ()

blackkocour

Hned na začátek, pěkně z kraje, hnedka z ostra, a nejlépe ještě od přízemí, už mně ty podělaný ukvičený svátky, lezou z místa kde to dvakrát vonět nebude, a kdo čekal že z mý chlupatý prdele, tak má dost černou mysl, protože já myslel mými nohy. Kolik se já, přes ten zkurvený, marketingový, nakalkulovaný a vyjebaný svátek naběhám, jen abych měl tentokráte důvod, že jsou Vánoce. Nechtělo se mi rozepisovat do deníčku, protože takhle můžu leknout dva Nemy jednou vidličkou na štědrovečerní stůl. Pakliže, se přes Vánoce, neodmyslitelně srovnávají i s pohádkami v televizi, určitě ani mě, jedna svým opotřebovaným smradem nezasáhla pod rypák, a mimo srálobomových výplachu z potrubního zařízení jako Láska nebeská, Sado doma.. eeeh.. Sám doma, Z pekla smůla, Tři retardovaní bratři, a Pelechy, jsem si spíše dopřál svoji vánoční tradici ve stylu úchylného Santy a všech cest vedou do Bruggách. Upřímnost nadevše, co to teď Norové, s naší Popelkou udělali, by si nezasloužila ani ta nejsubmisivnější domina. Narozdíl od zesnulé Šafrankové, je tahle vedle ní, jen moderní Popelák, váze odpovídající Menšíkovi, a s onemocněním, jak se tomu teď nadává(???), LBTQvér. Inu, jak v pořadech devadesátých let, skončíme hádankou ...šaty s vlečkou, stříbrem vyšívané, ale princezna to není, (ne)jasný pane! Abych furt neremcal, hrozně rád si utahuju z Benedicta. Jeho herectví mě zároveň fascinuje, a odrazuje. Tady nemusí projevit, ba ani špetku talentu, když si momentálně střihnul feťáka. (Počítaní s Benedictem: ''Na kolik dávek bude potřeba sumy, jestliže si za jeden den dáváme dávek šest? Dvě šlehy, jedna zlatá nebo třech lajn perníčku? To pečení vypadá zajimavě..). Ale cynař je legrační. Tohle jsem narazil úplnou náhodou, sjel celý až do hrazdy, a pěkně jsem vylízal i sladkou hnědou náplň, a jen se po tom zaprášilo. A to jsem náhodou nemyslel cukroví, teď se to trochu obrátilo... P.S.: Do Silvestra mám ještě pár drobnách restů z tohoto roka, tak se těšte na valnou chumelici, mých střeskutě odporných komentářů, pro každého češtináře. ()

klukluka

Neidealizuji si boháče, jsem přece z České republiky a mám možnost sledovat, z koho se po roce 1990 stali. Z kohokoliv, přičemž daleko větší šanci mají sociopati všeho druhu. Přesto si máme tendenci myslet, že jsou jejich hovna cítit jako Chanel no.5. A když pak vidíme film/seriál, který z nich dělá divou zvěř, je to pro nás obtížné jen tak přijmout. Musíme se ptát proč- si takhle ničí své dokonalé světy? A Patrick Melrose nám na to dal odpověď: protože vrcholem lidského konání je znuděnost. A z nudy je i kultivovaný člověk schopen dělat hrozné věci. Věci, které jsou pro příjemce omluvou za jakékoliv sebezávadnější chování. Patrick Melrose byl celoživotní oběť zvrácených choutek svého znuděného otce. Bylo mi ho nesmírně líto a je mi nesmírně líto všech lidí, které v dětství podobným způsobem poznamenají vlastní rodiče. Tím dobrým na tomhle krystalickém zlu jsou umělecká díla, která díky tomu vznikla- romány Edwarda St Aubyna a pro mě osobně tento seriál. Obohatil mě, oněměl jsem při jeho sledování, současně mě ale ranil a uvrhnul do nepěkné deprese. Strhávám mu za to jednu pecku, ale je to další důkaz, že byl natočený maximálně poctivě. Polovičatá věc by nemohla mít takovou sílu. ()

DavidS.

Traumatizovaná a snobská verze Trainspottingu z vyšších vrstev, která osciluje mezi přitažlivostí a nechutí...Scény s Benedictem naspeedované, rodinné flashbacky apatií postav zničující...A amorální ponaučení, že pokud si můžete dovolit brát drogy stylem, že vyvažujete jeden účinek druhým, vše poctivě zajídáte luxusní krmí, dodržujete pitný režim velkých vín a pravidelnou koupel, tak se s tím tělo nějak srovná... ()

purekritik

Tady se opět potvrdily dvě věci: 1) Benedict Cumberbatch je skvělej herec 2) seriály drží současnou mainstreamovou kinematografii nad vodou. 4,5* ()

Michelle75

První díl je jedna obří, neskutečná jízda.Benedict získal můj obdiv, tohle je podle mě hodně složité zahrát. Navíc on si hraje i s hlasem, o to více zaujme. Další čtyři díly se vezou v trošku pomalejším a jiném duchu. Ale každý je o nečem jiném a uvidíme zdali se kruh událostí uzavře. Kdybych to měla shodnotit jednou větou, tak tohle byla jedna velká psycho síla. ()

adam9

Pořádná nálož lidské krutosti a rozpadu veškerých morálních hodnot se vždy dobře načasovanou černohumornou atmosférou. Bohatství vážně není všechno... Excelující Cumberbatch si jde minimálně pro nominace na Glóby i Emmy. ()

HArna

Je to příjemná minisérie na které je nejlepší Benedict Cumberbatch. Bez něho by to byla za mě naprosto průměrná série - nic víc. Divím se poměrné velkému hodnocení (za mě to souhlasí), protože si myslím že to rozhodně není pro všechny. ()

Gogo333

Velmi silný příběh. Perfektní Cumberbatch i dlouho neviděný Weaving. Skouknuto na jeden zátah, hned mě to chytlo a do konce nepustilo. Bravurně natočeno. Velká spokojenost. 80% ()

666Carnage

První díl jsem koukal jak tydýt když si Benedict Cumberbatch (Dr. Strange, Sherlock Holmes) šlehá heroin, šňupe a bere X drog najednou. Ten díl mě nějak uchvátil a na to, že se zde řeší závislost a smrt je to dost vtipné. Další díly už se točí okolo jiných věcí což je trošku škoda ale určitě jsou taky zajímavé. Hugo Weaving zde hraje jeho otce a je to nevšední humorista a dost zvrhlej týpek. Tohle je jedna velká jízda Benedicta Cumberbatche a těch pět dílů uteklo dost rychle. Každý díl je něčím jedinečný a zajímavý. Určitě doporučuji toto drama o anglické smetánce, která nemá občas zábrany v ničem. Tedy jak kdo. A musím říct, že jsem se smál opravdu jen v tom prvním díle pak už mi nějak do smíchu nebylo a atmosféra zhoustla.Ale po těch všech seriálech co všude běží je to příjemná změna. 80% ()

cepice

Tohle není seriál pro všechny. Těm, kterým se však takový styl líbí, tak je to pro ně pak božské dílo. Za mě 5* ()

jasiska

Otrasne depresívny námet, ale bravúrne spracovaný. Čo mohlo byť popcornovým klišé bolo veľmi vkusné a citlivé stvárnenie cesty jedného z predstaviteľov svojej spoločenskej triedy. ()

Bingos

Béďův herecký koncert si dost krade celou show, ale sadistický despota Hugo byl taky parádní. Jinak to začíná jako Trainspotting přechází to v společenskou satiru až to vyústí jako dost hluboká a temná psychologická sonda završená osobní katarzí. Silné. Proč u nás Aubyn nevychází? ()

Santino7

Prvá časť ma skrz onen trainspottingovský nádych priam nadchla, v ďalších sa však z pochopiteľných dôvodov dej odvíjal inými smermi. Drogovú "ľahkosť bytia" nahradil pomerne zaujímavý sumár príčin, prečo hlavná postava koná tak, ako koná - viď snobská starosvetská anglická aristokracia a traumy z problematického detstva, ktoré sú divákovi postupným dávkovaním odokrývané. Kvalitu si to po celý čas zachovalo na pozoruhodnej úrovni, ale ak mám pravdu povedať, v posledných zhruba dvoch častiach ma opakovanie stále tých istých motívov a "flashbackov" dookola mierne začalo unavovať. Takisto vývoj hlavnej postavy z môjho pohľadu nešiel tým správnym smerom, respektíve ma dianie v druhej polovici seriálu už nedokázalo dostatočne osloviť. Pokiaľ by som mal hodnotiť podľa jednotlivých dielov, prvý by dostal s najväčšou pravdepodobnosťou "plnú paľbu", druhý (a možno s odretými ušami aj tretí) rutinérsku štvorku, nuž a záverečné dva by odo mňa obdržali už "iba" trojku. Čo sa týka obsadenia, Cumberbatch je pochopiteľne zárukou kvality, je to profesionál na slovo vzatý, o tom žiadna, avšak musím sa priznať, do tejto role mi skrátka typologicky nezapasoval. Taktiež mi celkový dojem mierne kazil fakt, že vzhľadom v akom časovom rozpätí (desiatky rokov) sa seriál odohráva, a zároveň že v prvej časti má byť ústredná postava mladíkom okolo dvadsiatky, mi prišli prakticky nulové zmeny vizáže hlavnej postavy taktiež mierne rušivé a problematické - i keď to je, samozrejme, len taká maličkosť. Pokiaľ by ale niekto mal záujem o podobne ladenú snímku o vyrovnávaní sa s "démonmi mladosti" a rôznymi životnými traumami, rozhodne vrelo odporúčam Stuart: A Life Backwards, ktoré je podľa mňa ešte ďaleko lepšie. 65% ()

petikacka

Benedikt je obzvláště v prvním dílu, naprosto geniální. Ty jeho drogové tripy jsou prostě šílené. Musím přiznat, jsem uvažovala jestli se mám dívat dál, protože mi bylo poněkud nevolno. Nicméně jsem pokračovala ve sledování  a naštěstí už to nebylo, tak vyhrocené i když... Ne nadarmo se říká, že dětství jednoho poznamená na celý život a prachy samy o sobě nikoho šťastným neudělají. Zde se to názorně předvádí s tím pravým břitkobritským suchočerným a sarkastickým humorem až jeden neví jestli se má smát, řvát nebo zvracet. Jooo, nevyřešené vztahy s rodiči dají jednomu zabrat a nést si břemeno nenávisti celý život na hrbu bez toho, že jste jej schopni zahodit, je strašně těžké i pro tři, natož pro jednoho. Patrick mi, aniž bych o to stála, otevřel staré rány a proto je pro mě, tak naprosto uvěřitelný a to se jeden ani nemusí narodit se stříbrnou lžičkou v puse.  Za mě 100% ()

Mathew234

Neskutočný výkon Benedicta Cumberbatcha. Aj napriek tomu, že herecky je tento seriál obsadený slušne (Jennifer Leigh, Hugo Weaving) on svietil v žiare reflektorov a ostatní boli skrytí v jeho tieni. Ešte stále vo mne víria dozvuky skvostného hereckého výkonu, ktorý som si plnými dúškami vychutnávala. Sama som bola prekvapená, ale naozaj som sa pri pozeraní tejto minisérie bavila. Každá časť ma vtiahla do príbehu Patricka Melrosea až natoľko, že som tento krátky seriál musela zhltnúť naraz. Na povrchu dokonalé aritokratické rodiny, no pod povrchom len špinavosti, zvrátenosti, falošné úsmevy, podlizovanie, pokrytectvo - smútok a nešťastie. ()

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz