Tak jsme se já a můj syn konečně dočkali premiery pokračování Anděla Páně. Plni očekávání jsme se doslova vtlačili mezi první nadšence a máme to tedy už bohužel za sebou. Podle ohlasů, kritik a ukázek z filmu jsem opravdu čekala, že pohádka bude velmi povedená, ale skutečnost předčila má očekávání. Někdo tady psal, že film nemá tak silný příběh jako jednička, ale já to tak nevidím, je asi pravda, že pro malého diváka bude méně pochopitelný, ale děj je nabitý poučeními, nenásilným humorem, který je tak inteligentní, že je balzámem na duši v tak konzumní době jako je ta dnešní. O tom, že Jiří Strach je výborný režisér, nás už nějaký ten rok přesvědčuje, že Jirka Dvořák a Ivan Trojan jsou parádní, sehraná a vtipná dvojka také nemůže být sporu, nápad zasadit děj právě do dne, kdy chodí sv. Mikuláš je prostě dokonalý a podle mě to celé nemá chybu. Já za sebe jsem se trochu bála hudby Ondřeje Brzobohatého, i když je moc šikovný a jeho tvorbu mám ráda, přece jen mě zamrzelo, že si režisér nepozval opět Miloše Boka, jehož hudba je prostě kouzelná a přijde mi, že se sem ohromně hodí. Byla jsem ale opravdu příjemně překvapena a na závěr jsem si ráda počkala v titulcích na jméno Pavla Šporcla, který tam hraje houslové sólo. K mému údivu mě ani nerušil příliš výkon Lucie Bílé a její provedení Chtíc, aby spal, bylo vcelku umírněné, celkem by mě zajímalo, čí je to zásluha :-). Už se mi dlouho nestalo, abych se v kině zároveň smála a přitom mi proudily slzy dojetí a to je pro mě bonus oproti výborné jedničce.(4.12.2016)

Přiznám se, že jedničku si v podstatě nepamatuji, jen vím, že mě minula. Na dvojku by mě tím pádem ani nenapadlo jít do kina, ale vzhledem k tomu mega boomu, jsem se tam nakonec také náhodou ocitnul... :) Nečekal jsem od toho vůbec nic, ovšem musím říct, že špatné to určitě nebylo Tu skvělou návštěvnost a nadšené recenze tedy jsem schopný pochopit, na druhou stranu však chápu i kritičtější ohlasy a připomínek bych měl k filmu také spoustu. Mimo mě šly například prvoplánové náboženské vtipy, nepochopil jsem "VIP role" (proč tam vlastně byly?), příběh mi přišel takový tuctový... ale nevím, mě tento "český pohádkovský humor" obecně nějak nebere, tak třeba jsem i trochu neobjektivní... Oceňuji ale třeba pěkné prostředí, hudbu a výpravu, bylo to i moc pěkně zahráno, filmařsky v podstatě opravdu fajn. Věřím, že si pohádku užije opravdu celá rodina, jen mě to prostě osobně nějak více nezasáhlo stejně jako v případě prvního dílu.(28.12.2016)

Přiznám se, že po homicidním a karnivorním Svatojánském věnečku jsem začínal mít o jinak famózní duo Straštajn vážné obavy. Kluci ale naštěstí šli do sebe, začali ředit Džejmisna svěcenou vodou, ty sodomity ze sebe vypudili, přestali Troškařit a teď napálili do jindy zpruzených obličejů našich dětí Démona Satanova 2. Striktně katechistickou to pohádku o tom, jak se další, neméně famózní duo – Trořák, snažilo na Mikuláše vyprcat uherskou barakundu, a co z toho nakonec bylo na výsostech málem za hromadnou polízanici. Ti dva jsou rozhodně národní poklad, evidentně si to užívají a pod přísným, ale spravedlivým dohledem našeho milého správňáka Mirka Ušína z nich čiší čirá radost z perfektního a uvolněného herectví. Skoro celou dobu energicky a s nonšalancí sobě vlastní trousí překvapivě vtipné římskokatolické bonbonmoty, až má člověk místy pocit, že čumí na Smrtonosnou zbraň pro kudlanky, a pod vlivem jejich přirozeného charmu skoro lituje, že nemá rybu. Je o mě všeobecně známo, že pohádkami pohrdám, jsem hluboce věřící, pravidelně se bitchuji, o nedělích chodím foukat do šalmají církevním hodnostářům a za normálních okolností bych teď rozhořčeně volal minimálně po exkomunikaci, ne-li rovnou po upálení všech zúčastněných za znevažování autority Ředitele! Nicméně je to podáno natolik hravě, vtipně a bezelstně, až má jeden po skončení chuť přestat uctívat Vodníka, prince Bajaju a Perníkovou chaloupku, odříkat pár Bartoškonášů a neposkvrněně počít nějakého toho Issiáše, pokud by se teda Klára nechala ukecat na anál. Nedá mi to a na tomto místě musím i trochu zafrajeřit, neboť mému profesionálnímu oku neuniklo ani ono skryté, avšak velmi závažné a děsivé poselství této nadmíru povedené taškařice. To zní: „Čiň ďáblu po vůli a odmění se ti mukami pekelnými s prkenným metrosexuálním párkařem Vojtou Dickem“. Taxe radši fuckt bojte! Takže, nebýt té skupinové homoprostituce v samotném závěru, která v kontextu celého filmu působila, jako by vám do trojky se dvěma lascivními prsaticemi naběhla v nejlepším partička nahých bukvoidů a začala fistulemi zpívat Kvíny, je to krásně natočené, veskrze příjemné, svižné, originální, mile tumorné, sofistikovaně porežírované a až na tu výjimku skvěle zahrané. Jen mě trochu mrzelo, že jsem se nemohl v kině pořádně uvolnit, nahlas se chichotat, srkat a šustit, protože v lajně za mnou seděl samotný Rákosníček a já se bál, aby na mě nepoštval Prskavce.(18.11.2016)

Kostra příběhu je vlastně strašně jednoduchá, ale to, co se na ni nabalí jako sněhová koule a odehraje se během jediného dne, to stojí fakt za to. Petronel se tradičně pošťuchuje a popichuje s Uriášem. Bolka Polívku budu chvilku pěkně nenávidět. To byl záporák jako hrom. Nepřála jsem mu nic dobrého. Připomínal mi lorda z viktoriánské Anglie a toho jsem se nemohla po celou dobu sledování zbavit. Nevím, jestli to bylo jeho kostýmem nebo chováním. Bylo moc příjemné, že i herci v malých rolích jsou zapomatovatelní, třeba Martin Huba jako sv. Martin shánějící se po svém svatomratinském víně a pojídající husičku. Já jsem si s mou maminkou pohádku krásně užila, i když se to v sále hemžilo požírači popcornů a pijáků coly a i přes počáteční zmatky před novosmíchovským kinosálem. To jsem dlouho nezažila, aby se promítat začalo až po čtvrť hodině, než byl určený čas. V kině byli diváci všech věkových kategorií, od malých dětí až po babičky s berlemi. Divila jsem se, že i děti se dobře baví a smějí při vtipech a narážkách na náboženství. Praha asi zřejmě nebude tak ateistická jak se o ní s oblibou říká, protože, kde by se to ta děcka naučila. Klára Issová už asi na vždy bude Pannou Marií, i kdyby hrála sebe dramatičtější roli.(7.12.2016)

Tak jsem se nakonec v rámci levné neděle rozhodl zajít do kina na tuto pohádku. Očekávání jsem měl různá a nakonec to vcelku dobře dopadlo. Primárně jak casting, tak herecké výkony, jak Trojana, tak Dvořáka jsou jedním slovem vynikající. Velmi dobře je zvládnuta i režie. Ale abych nepěl jen oslavné ódy, tak tento film je slabší než jednička co si budeme povídat. Nejenže mi přišlo, že některé záběry byly mázlé nebo ne zcela scentrované. Děj byl občas jako na houpačce, dost povedených vtipů u kterých jsem se zasmál střídají velmi hluché pasáže, při kterých jsem si říkal, proč tu vlastně sedím. Škoda, že filmaři se nesnažili vytěžit například z části, kde Petronel přijde o svůj klíč k Očisci a nikdo to dál neřeší, myslím si, že tímto směrem by se dalo alespoň jedno hluché místo zaplnit. Celkový sumář je pozitivní, ale těch 84% co to zatím má, bych já ani zdaleka nedal.(12.12.2016)

• Ivan Trojan

• - Nejdražší dekorací vyrobenou pro film bylo náměstí s tržištěm a obchody na hradě v Ledči nad Sázavou. Výroba kulis a dekorací trvala tři měsíce včetně ateliérových staveb. (P. J. D.)

• - Speciálně pro film bylo vytvořeno 30 nových dekorací, použilo se přes 300 kostýmů, většina jich už byla ušita dříve, ale zcela nově šitý je například kostým pro Bolka Polívku, který hraje hamižného majitele krejčovské dílny. (max21)

• - Hledání kouzelného jablka ztěžují Petronelovi (Ivan Trojan) s Uriášem (Jiří Dvořák) i další jablíčka prodávaná na trhu. Celkem bylo spotřebováno 750 kilogramů jablek. To, které představuje jablko Poznání, je odrůda Pink Lady. (max21)