Anděl Páně 2

Anjel Pána 2

Angel of the Lord 2

Pohádka / Komedie / Rodinný / Fantasy

Česko / Slovensko, 2016, 95 min

Anděl matla a jeho čertovský kamarád se pořád skvěle popichují a Krumlov vypadá zapadaný sněhem prostě kouzelně. Tolik k tomu lepšímu. Co se týče příběhu... no, není to něco, na co se vyplatilo deset let čekat. Především - první díl sice byl o andělovi Páně, ale stejně tak o mladé zamilované ženě, napraveném hraběti a dvou chamtivcích. Lidské postavy ve druhém díle jsou laskavě řečeno ploché a příběhy kolem nich plytké. Především musím upozornit, že za pohádku se Anděl Páně 2 moc označit nedá. Chybí tu vnitřní konzistence ohledně hodnot, která je pro pohádky typická. SPOILER Herodes a parta notorických kriminálníků si peklo nezaslouží, ale chamtivý majitel krejčovství ano? Proč místo pohádkového příběhu, který měl o být o tom, jak se anděl a čert snaží získat od mladé dívky zpátky jablko poznání, sledujeme trochu divnou story o tom, jak se oba pokoušejí o její ovdovělou matku - a ona si vybere pekelníka? SPOILER Ve výsledku jsem sice ráda, že ve filmové pohádce nesledujeme další variaci na téma princezny a chuďase, popřípadě převlečeného prince, ale zklamalo mě, jak tvůrcům oproti prvnímu dílu uniklo, že ty nejlepší pohádky i první díl Anděla Páně se vyznačují jednoduchým, ale vnitřně konzistentním dějem. Ve dvojce se na můj vkus moc zaměřili na jednoduché vtipy pro děti, zápletku ohledně mladé vdovy pro dospělé a camea celebrit pro všechny.(17.12.2016)

Rok se s deseti dalšími sešel a Anděl Páně zavítal mezi nás smrtelníky podruhé. Inu dalo se to čekat, mnoho povedenějších a diváčtěji vděčnějších pohádek se v poslední dekádě v Česku neurodilo. Je to ošemetná věc s tím úspěchem - obecně je vždy mnohem obtížnější natočit pokračování čehokoliv úspěšného a druhý díl je tím pravým prubířským kamenem dokonce i pro tvůrce renomované, Jiří Strach ovšem zvládl pokračování bravurně, až nekřesťansky. :-) Povedl se scénář, na plátně přibylo ústřední dvojice a ta je maximálně vytížená, Petronel a Uriáš jsou také hlavními tahouny celého filmu a bez hereckého umu a jisté vyzrálosti, sehranosti a naladění se pánů Trojana a Dvořáka by se celý projekt zřítil jako domeček z karet. Pohádka působí jako taková milá lekce z katechismu a Jiří Strach je z hlediska PR pro katolickou církev tím nejcennějším, co tato v ČR vůbec má (myšleno v dobrém). Všechny ty katolické vtípky a odkazy působí nenásilně a jsou opravdu vtipné, milý humor odkazující se na dlouhou českou tradici. (Uriáš čtoucí si Kladivo na čarodějnice mne fakt rozesmál) Mizanscénu nebudu jakožto krumlovák hodnotit, neboť jde o čirý střet zájmů, osobně mne ovšem trochu rušilo, že filmový Krumlov úplně neodpovídal Krumlovu skutečnému, ulice nenavazují atd. :-) Jedinou skutečnou výtku bych tedy měl k naprosto absurdnímu počtu cameo rolí, těch zpívajících celebrit bylo moc a skoro to připomínalo Trošku, opravdu jsem se bál, že přijde Karel Gott, jak píše golfista :-) Lucie Bílá a Michal Horáček do filmového nebe prostě nepatří, nechci vidět, kdo tam bude ve třetím díle...už teď závěr vypadal trochu jako VIP zprávy... :-/ Suma sumárum: Důstojné pokračování povedeného prvního dílu, (a i když měšťana Košťála odnese čert) v podstatě takový pohádkový biedermeier...Anděl Páně 2(16.12.2016)

Osobně přemýšlím mezi silnými 3 nebo slabými 4 hvězdami. Zkusím si tu pro sebe sepsat důvody, třeba se k něčemu doberu. Třeba se mi líbí, že je využit Český Krumlov - nasvícení a prezentace uliček je jako vždy dokonalá. Na druhou stranu se mohlo točit jen asi na pěti místech, a je pak divné ve filmu vidět, jak postavy utíkají někam, kam podle předchozích scén to nedává smysl, nebo se dokonce svezou někam, co by mělo být za rohem. Pak pořád přemýšlím, jestli byl dobrý nápad dát více na „nebeské“ vtipy před zápletkou na zemi - ta je v podstatě jalová, a se závěrečným rozřešením i lidsky podivná (SPOILER! třeba párkař - kolikrát odbyl matku s dcerou, že na dluh nedává, a nakonec se dozvíme, že jim stál pod okny, aby si ho krásná žena všimla?). Vůbec adorace ženských postav mi zde přijde ad absurdum, jež pro mne je nakonec nešťastně dovršeno zjevením Kláry Issové jako Marie v kostele - přehnaný kýč, to jediné mne v té chvíli napadlo. K těm nebeským vtipům - někdy mi přijde, že jsou za hranou. Jo, znám vtip o Panně Marii, která by se měla zjevit v Lurdech, ale tady se mi zdá nepatřičný, takový na sílu. A přijde mi, že Trojan zde v herectví silně pokulhává za Jirkou Dvořákem. Ale na druhou stranu u spousty scén se člověk zasměje, spousta dialogů je kouzelná, písnička anděla a čerta v šicí dílně je dokonalá. K tomu vážně skvělá kamera, tradičně vynikající lokace. Přesto jsem se chvílemi díval na hodinky, kolik chybí do konce - třeba, když bylo jasné, že holčička hledá čerta a anděla do party, pořád někam chodila, a mezitím anděl s čertem pořád a několik minut bloudili zasněženými lesy a pláněmi. (Logická chyba - kdo by v zimě, v zasněžené krajině, odkud kam svážel seno, mankote?). A rovněž mi přijde, že zlo nebylo pořádně potrestáno, nehledě na to, že i Herodes dostal šanci, takže to bylo takové relativizování zla v jedné chvíli, a pokus o potrestání v jiné (byl víc zlý Herodes, nebo majitel šicího salonu?). A rovněž těch věroučných, pro ateisty pozlátkově zabalených věcí z výuky katechismu mi přišlo moc a až okatě přímočarých. Tak vám pořád nevím. Film je zcela určitě na české poměry velmi nadprůměrný, dobře natočený, relativně odněkud někam spěje, ale celkově mi i u buddy linky chyběl chvílemi větší drajv.(17.11.2016)

Ty vole, že já nešel Vlkovi na pohřeb. To jsem z toho Epštajn. Mám Strach, že klasickým pohádkám, v nichž je jasně definován boj Dobra se Zlem, už tímto zřejmě odzvonilo. Nyní hlásí nástup přemíra křesťanských motivů, u kterých když nejste v obraze, máte z příběhu prdlajs. Anděl Petronel s čertem Uriášem mají zase jednou pěknou polízanici. Jejich přičiněním se jablko ze Stromu poznání skutálelo na Zem, kde může natropit pěknou neplechu. Co přesně se může po zakousnutí smrtelníka do něj stát, se můžete jen dohadovat, ve filmu to vylíčeno není, nicméně musí to být něco, z čeho jde předem opravdu Strach. A tak se naše komediální dvojka, na jejíž vizáži je desetiletý posun znát, odebere, pod pohrůžkou Pána Boha Barťáka, inkriminované jablko vyhledat a přinést zpět, jinak je jejich existence vážně ohrožena. Na své klaustrofobní pouti městem zjišťují, že některým lidem by místo dobrot na tradičního Mikuláše bylo záhodno nadělit pekelný kotel. Dvojka nijak významně nenavazuje na svého předchůdce, máme zde řadu nových postav, kladných i záporných, a tolik originálních i potenciálních dějových nápadů, až je trestuhodné, jak se z nich pramálo těží. V závěrečné fázi, kdy by měl příběh vygradovat, celý vyznívá zmateně a neúplně. Není jasné, jaký záměr tvůrci měli. Řada dějových linek i nápadů zůstane neuspokojivě zakončená. Tenhle bratříček se nad svým chudobným starším bratrem vytahuje okázale dražší výpravou a vizuální atraktivností. Duo Trojan a Dvořák film táhne seč může, chrlí originální hlášky, dialogy jsou příjemně vystavěné. Nepříjemně působí ovšem ten křesťanský/biblický podtext, který sice má určitý nadhled, ale přesto je toho moc. Mladší, potažmo dětské publikum musí trpět, určitě nemůže pochopit všechny skryté i vypointované vtípky spojené s náboženskou tematikou. Paradoxně je film velmi naivní. Netvrdím, že hloupý, ale naivní je dost. Záporem je i to, že se film odehrává na malém prostoru. Město má jakýsi klaustrofobní ráz, což vyvolávalo pocit určitého minimalismu. Závěrečná píseň Lucie Bílé film úplně odrovnala. Jiří Strach a spol. připravil dost nevyrovnané pokračování, kterému postupem času ubylo nápadů a jen se to celé zhoršovalo. Panuje Strach, že jestli to půjde takhle dál, můžeme od čertů čekat anální tresty a jablka ze stromů budou sloužit jako Jawbreaker při sádlo máslo praktikách. Pokud tohle tvůrci nezakomponují do příštího pokračování, tak jsou u mě saláti. 6/10(20.4.2017)

Myslím, že měl zůstat scénář v rukou původní autorky Lucie Konášové z prvního dílu. V tomto pokračování již nebyly dialogy tak skvěle pohádkově vytříbené. Ano, je pravda, že natočit pokračování něčeho tak úspěšného je asi náročnější než stvořit díl první. Divák je první částí namlsaný ke druhému se staví částečně s odstupem, ale i s očekáváním. Ale pozor, opět žádá v dalších pokračováních pohádkový styl dialogů. Je to přece pohádka a ne nějaký akčňák, pánové scénáristi. Snad, pokud někdy vyjde další část, a dle Vašeho vyjádření na téma Tři králové, nebudou Petronel s Uriášem držet v rukou pistole a v Uriášově čertovské brašně nebude uložen odjištěný granát. To už by mě piclo. :-) Tak s Bohem, pane Strachu a Epsteine, a do případné třetí části vám oběma přeji v mysli a peru více pohádkovějších dialogů a méně akčnosti. Je to snad pohádka pro dospělé, nebo vlastně ne? Zkuste opět spolupráci s Lucií Konášovou. :-) Přesto díky za Anděla Páně 2. Pořád je to v českém filmovém pohádkovém světě to nejlepší, co máme.(25.12.2017)

• - Rozprávka zarobila na tržbách z kín 127,1 milióna korún už po desiatich týždňoch. (Raccoon.city)

• - Čert Uriáš (Jiří Dvořák) si u nebeské brány čte knihu "Kladivo na čarodějnice". (sibuk)

• - Ivan Trojan (Petronel) řekl, že když do kina přijde milion diváků, přistoupí na natáčení filmu Anděl Páně 3. (Gump24)