Anděl Páně 2

Anjel Pána 2

Angel of the Lord 2

Pohádka / Komedie / Rodinný / Fantasy

Česko / Slovensko, 2016, 95 min

"Petroneli, Petroneli !!" - "Jako kdyby se tobě tohle nikdy nestalo !!" - "Ale.." - "A ta potopa světa, to bylo jako co ??" ;) No, Hosana !! ;) Jakkoli Anděl Páně 2 neplatí ani za lepší filmovou pohádku než jeho starší bratr, ani za bezchybný biják, lze na něj pohlížet jako na jeden z nejzajímavějších žánrových počinů minimálně dvou dekád, byť v důsledku tenhle sequel vlastně ani není možné považovat za pohádku, v tom smyslu v jakém ji vlastně většina diváků očekávala v rámci žánru, který byl dávno tuzemskými tvůrci definován, a následně bohužel zas zcela redefinován a zprzněn jejich porevolučními režijními následníky na čele s majstrem Troškou jako bezduché upitvořené kýče.. Anděl Páně 2 sice disponuje výtečným stěžejním scenáristickým nápadem zasadit samotné dění do svátečního večera mikulášské nadílky, díky čemuž oba hlavní nelidští hrdinové získávají pevnou půdu pod nohama pro své putování i své vylomeniny ve svém zdánlivém polidštění, nicméně jinak včetně toho rozuzlení samotného v duchu Dyk ex machina působí narativně opravdu nesmírně vyprázdněným dojmem, což však tentokrát vůbec není na škodu, protože Anděl Páně 2, jak jsem již naznačil, není onou očekávanou pohádkou, ale spíš nesmírně zajímavým a ještě bizarnějším žánrovým hybridem buddy situační komedie a road movie v pohádkových kulisách.. Nutno dodat že velmi podobný žánrový poloexperiment si Jiří Strach, který by své kolegy mohl z fleku školit, vyzkoušel už ve svém Šťastném smolaři.. V důsledku tedy Anděl Páně 2 jako vysoce sebeuvědomělý sebevědomý i sebereflexivní snímek bez výhrad obstojí nejen jako vánoční pohádka, která má koule vymanit se ze zajetých žánrových konvencí - Což dříve, byť ty motivace vysoce oceňuji, nedokázal ani Jan Prušinovský se svýma Rybama, a vlastně paradoxně ani právě Jiří Strach se svým loňským Věnečkem.. - ale i coby sequel a dokonce i buddy movie, jakkoli vlastně v tomto ohledu nemá vůbec žádnou konkurenci.. Ono právě to parťáctví, když tento motiv prostupuje zcela zřejmě a troufám si říct, že i záměrně, celým filmem, a potažmo jinjanová myšlenka, že bez zla není ani dobra, zde navíc působí natolik věrohodně a samozřejmě, že mu jeden zkrátka musí podlehnout.. Jirka to tu v tomto ohledu měl o to snazší, že s Ivanem Trojanem i Jiřím Dvořákem, výtečnými herci, opravdu točí už velmi dlouho, všichni se patrně dobře znají, a oba pánové, ostatně jako většina našich herců, které lehce a v důsleku i funkčně obsazuje i do těch nejmenších rolí, Jirkovi očividně dostatečně důvěřují.. A všechny tyto aspekty se jednoznačně promítají do výsledné podoby snímku.. Snímku neskutečně zábavného i sebeironického, plného geniálních replik - Zajímalo by mě, nakolik se zde Epsteinovy prvotní nápady přepisovaly a upravovaly.. - skvostného řemesla a lásky k filmu jako takovému.. Zejména tradičně famózní Martin Šec si tu zasněženou krajinu se svou kamerou vyloženě užívá a málem tak dává vzpomenout na Tarantinových Osm hrozných, jakkoli troufale to může znít..;) Božena Němcová by se nejspíš hodně divila, mně ovšem tentokrát Jirka pod stromek nadělil překrásný dárek, a to i té finální sborové scéně s jasnou odpovědí na tvůrčí postoj k prezidentským kandidátům navzdory.. A když už dokonce i Mirka "kdoví na čem jede" Spáčilová přestala prskat, vypadá Anděl Páně skutečně jako vánoční zázrak..;) Palec nahoru, Jirko !! Díky(18.12.2016)

Hotovej balzám na duši po tý každoroční štědrovečerní bídě z produkce ČT. Zuzka Kajnarová byla sice uplně někde jinde než Vica a příspěvek na Horáčkovu kampaň zanechal jistou pachuť na jazyku, ale ta chemie mezi Dvořákem a Trojanem nebo Brzobohatýho hudba... to je něco naprosto bezkonkurenčního. Minimálně v tom pohádkovym měřítku.(26.12.2016)

Bez radosti! Anděl Páně 2 není ještě lepší než první.. ___ Jak jsem z původního filmu odcházel nadšený (páni, to už je jedenáct let!), tak pokračování, to jsem si odnášel zcela jiné pocity a to dosti smíšené. Obsazení je "hvězdné," ale občas z těch kreací zamrazí, stejně tak ze slaboučkého příběhu, pobíhání v pár stejných ulicích, mdlých záporáků a s finálem, ke kterému i to dítě vedle mě poznamenalo, že přece nebyli dostatečně potrestáni. Největší plus minule byl Trojan, jenže jelikož s léty spíš uvadá a navíc je vlezle okoukaný v mnoha reklamách, takže nepřesvědčil ani tady. Vtipů i smích k nim se občas dostavil, ale přišlo mi těch úvodních náboženských až moc a vesměs těžce prvoplánové. Souhrnně to na mne komplexně působilo celé docela uměle. Prostě takové (vy)nucené chi chi chi. ___ Chi, 50%.(5.12.2016)

Na české poměry to nebylo špatné! Naopak, myslím si, že v posledních letech nevzniká mnoho dobrých pohádek. Ale pokud by tomu bylo tak, že občas vyjde jedna kvalitní, nejsem proti. Anděla Páně 2, stejně jako v jedničce, zdobí především herecké výkony dua Trojan x Dvořák! Druhý jmenovaný je jako čert skvělý. Mírně bych přidal na svižnosti a pár nápadů navíc by neuškodilo, ale těším se na Vánoce, kdy se na to podíváme v pohodě znovu. 75%(7.6.2017)

Anděl Páně 2 aneb katolické sci-fi. S křesťanstvím má tato pohádka společného překvapivě velmi málo (proklínající anděl, anděl mrkající po vdově, nuda v nebi, peskovačná xantipa Panna Maria, podivně se chovající Bůh atd.). Z pohledu věřícího jednají postavy absolutně v protikladu se skutečností. Kde je láskyplná Panna Maria, přimlouvající se za nás? Kde spravedlivý Bůh a hlavně úcta k němu? Vždyť se mu tu sama Maria posmívá! Řekněme tedy, že nerozumím záměru tvůrců, aby notoricky známé křesťanské postavy (Bůh, anděl, čert) jednaly jako lidé, pakliže právě v pohádkách bych čekal nadpřirozeně dokonalého garanta dobra a jasné poučení. Pokud ale přijmu s vypětím všech sil autorskou licenci upravit si postavy k obrazu svému, pak konstatuji, že takhle jsem se dlouho nenasmál. Byť mi teda některé vtipy přišly nucené (jakoby za každou cenu stvořené) a některé bych vypustil úplně (sv. Josef jako paroháč - prečo?, a docela odvážná legrace z Boha hraničící s výsměchem), zbytek byl nadmíru vtipný, byť jsem musel vytěsnit, že se jedná o osobách, v které věřím a ke kterým chovám přirozenou úctu. Dobrý zážitek mi zkazil jen konec a protivná Lucie Bílá - prečo?? Svatá Lucie by určitě nepodpořila Ortel hloupým výrokem a pak by nešla teatrálně zpívat koledu....prosím, už tu Bílou necpěte do filmů za každou cenu (kino Lucerna v Brně 10.12.2016). "Poslali nám posily!" :-D(10.12.2016)

• - Hledání kouzelného jablka ztěžují Petronelovi (Ivan Trojan) s Uriášem (Jiří Dvořák) i další jablíčka prodávaná na trhu. Celkem bylo spotřebováno 750 kilogramů jablek. To, které představuje jablko Poznání, je odrůda Pink Lady. (max21)

• - V momentě, kdy spadne jablko poznání na Zem, je jasně vidět na zemi poklop od kanalizace, což je vzhledem k době, ve které se film odehrává, nesmysl. (Carly_Road)

• - Rozprávka zarobila na tržbách z kín 127,1 milióna korún už po desiatich týždňoch. (Raccoon.city)