Anděl Páně 2

Anjel Pána 2

Angel of the Lord 2

Pohádka

Česko / Slovensko, 2016, 95 min

Čirou náhodou jsem na to šla do kina a panebože, ano! Za posledních X let první pohádka, ke který nemám výraznějších výhrad. Milé, vtipné, pro děti - ale ne infantilní - i pro dospělé - ale ne vulgárně trapně debilní (vše od Trošky). Super herci, parádní nápad s Mikulášem, lokace, hudba, kamera, třikrát hurá! Scénář téměř bezchybný... No co dodat... A Trojan a Dvořák? Dejte jim za tohle nějakou cenu. Jejich komediální chemie je neuvěřitelná. Jo, příběh lehce pokulhává a ta milostná linka - dejme tomu, ale nemusela být a ten konec s napravením hříšníků byl takovej fakt zrychlenej, ale tyhle věci se dají najít na každé pohádce. Já jsem nadšená a moc ráda si na Anděla 2 zajdu do kina znova. Ty Vánoce a pohoda z toho na člověka vážně dýchne. A teď, když vím, kdy Bílá spustí, můžu odejít tak o 2 minuty dřív a nebudu mít zážitek zkažený její koledou. Strachu, smekám! PS: Anna Čtvrtníčková hraje výborně.(13.12.2016)

Solidní pokračování dnes už kultovního prvního dílu, ale po jedenáctiletém čekání bych čekala o něco víc než opakování už viděné formule "Petronel a Uriáš něco zmatlají --) Bartoška je pošle na zem s úkolem --) čert s andělem se něčemu hlubokému přiučí". Jen místo zasněženého šumavského hradu někdy v sedmnáctém století se přesuneme do (krásných) exteriérů Českého Krumlova století devatenáctého. Jako minule je tu lepší ta pozemská část - Petronel s Uriášem si na svatého Mikuláše hrají na přestrojeného anděla s čertem. Tahle část je chvílemi okouzlující. Jenže ani krása Vicy Kerekes a talent mladé Anny Čtvrtníčkové nemají na příběh polepšeného hraběte a čisté lásky jeho Dorotky. Máte tu sice nečekanou podzápletku, kdy se anděl s čertem pokoušejí získat (nejen) srdce švadlenky Kerekesové, ale nevím nevím, jestli je to materiál úplně vhodný do pohádky primárně pro děti. Nebeská část je o prvoplánových vtípcích a cameích "celebrit" (Lucie Bílá a Michal Horáček??? Vážně???), které přehrávají. Jemné zklamání, ale i tak Anděl Páně 2 nepovažuji za špatný film. Trojku si ale duo Strach-Epstein může odpustit.(19.12.2016)

• BoPo

Vytratila sa z toho všetka rozprávkovosť. Keď si odmyslíte, že ústrednou dvojicou sú anjel a čert, tak všetko čo sa odohráva, je v prevážnej väčšine sociálne drama zo storočia dávno minulého. V skratke nuda na nudu. Plus tu hapruje obsadenie ústrednej ženskej postavy. V jednotke bola Zuzana Kajnarová ako Dorotka viac než vhodná. V dvojke Vica Kerekes naplno neukazuje svoje božie dary, a preto atmosfére nedokáže ničím prispieť. Rovnako zbytočne zapôsobili šteky v podaní známych mien typu Dyk, Labuda, Preiss, Taclík, Liška, Bohdalová, Abrhám. O účasti Lucie B radšej nehovoriť. Pretože záverečný song už len všetko zatřešničkoval.(25.12.2018)

Jiřímu Strachovi se povedl husarský kousek. To, co tvůrci dokazovali v předchozích dekádách pravidelně, a v porevoluční kinematografii to naopak byla většinou jedna velká křeč, zvládl báječně. Tím myslím pokračování. Zvlášť v žánru, který to má u tuzemských diváků sakra obtížné. Česká pohádka je roky v přetěžké krizi, chybí kvalitní autoři, páč se nedá furt přehrabovat v Němcové a dalších. Nejprve se mrkneme, co nového tam nahoře, ale většina děje se opět přesune mezi smrtelníky. Dvojice domýšlivého anděla Petronela a poťouchlého čerta Uriáše shodí z nebes jablko poznání a musí dolů, pokud nechtějí být hvězdnou mlhovinou. Vánoce se blíží, ale zatím chodí malebnými zasněženými ulicemi Mikuláš, takže naše povedená dvojice může zůstat ve své běžné podobě. Připletou se do osudu mladé vdovy a její dcerky, které třou bídu s nouzí. Režisér Jiří Strach se předvádí jako jistý a sebevědomý filmař, ač mohl být odvážnější a celkově šlo pokračování posunout o trošku dál. Řemeslná stránka šla logicky s rozpočtem nahoru, je to tak akorát rozmáchlé, tak akorát napínavé, tak akorát poetické. Hlavně je to naše. Tuším, že Strach do toho půjde i potřetí. Až uzraje ten správný čas.(23.7.2017)

Rok se s deseti dalšími sešel a Anděl Páně zavítal mezi nás smrtelníky podruhé. Inu dalo se to čekat, mnoho povedenějších a diváčtěji vděčnějších pohádek se v poslední dekádě v Česku neurodilo. Je to ošemetná věc s tím úspěchem - obecně je vždy mnohem obtížnější natočit pokračování čehokoliv úspěšného a druhý díl je tím pravým prubířským kamenem dokonce i pro tvůrce renomované, Jiří Strach ovšem zvládl pokračování bravurně, až nekřesťansky. :-) Povedl se scénář, na plátně přibylo ústřední dvojice a ta je maximálně vytížená, Petronel a Uriáš jsou také hlavními tahouny celého filmu a bez hereckého umu a jisté vyzrálosti, sehranosti a naladění se pánů Trojana a Dvořáka by se celý projekt zřítil jako domeček z karet. Pohádka působí jako taková milá lekce z katechismu a Jiří Strach je z hlediska PR pro katolickou církev tím nejcennějším, co tato v ČR vůbec má (myšleno v dobrém). Všechny ty katolické vtípky a odkazy působí nenásilně a jsou opravdu vtipné, milý humor odkazující se na dlouhou českou tradici. (Uriáš čtoucí si Kladivo na čarodějnice mne fakt rozesmál) Mizanscénu nebudu jakožto krumlovák hodnotit, neboť jde o čirý střet zájmů, osobně mne ovšem trochu rušilo, že filmový Krumlov úplně neodpovídal Krumlovu skutečnému, ulice nenavazují atd. :-) Jedinou skutečnou výtku bych tedy měl k naprosto absurdnímu počtu cameo rolí, těch zpívajících celebrit bylo moc a skoro to připomínalo Trošku, opravdu jsem se bál, že přijde Karel Gott, jak píše golfista :-) Lucie Bílá a Michal Horáček do filmového nebe prostě nepatří, nechci vidět, kdo tam bude ve třetím díle...už teď závěr vypadal trochu jako VIP zprávy... :-/ Suma sumárum: Důstojné pokračování povedeného prvního dílu, (a i když měšťana Košťála odnese čert) v podstatě takový pohádkový biedermeier...Anděl Páně 2(16.12.2016)

• - Natáčelo se v Ledči nad Sázavou, Beřkovicích a Českém Krumlově. Filmové Nebe vzniklo ve studiích České televize. (rakovnik)

• - V momentě, kdy spadne jablko poznání na Zem, je jasně vidět na zemi poklop od kanalizace, což je vzhledem k době, ve které se film odehrává, nesmysl. (Carly_Road)

• - Nejdražší dekorací vyrobenou pro film bylo náměstí s tržištěm a obchody na hradě v Ledči nad Sázavou. Výroba kulis a dekorací trvala tři měsíce včetně ateliérových staveb. (P. J. D.)