Tenkrát na Západě

• Itálie C'era una volta il West (více)

Streeper

Ze začátku filmu jsem si říkala, že tomu rozhodně nedám 5*, že mě to bude nudit a nebudu se u toho vůbec bavit, no...jak je vidět mýlila jsem se. Důvod, proč jsem dala plný počet bych rozdělila do tří důvodů. První z nich je hudba, ta je na celém filmu to nejlepší a jen kvůli té hudbě bych se na ten film klidně podívala 3x za sebou. Druhý důvod je charismatický a překvapivě záporný Henry Fonda, v jeho očích jsem se utopila stejně tak jako Claudia Cardinale, která je tím třetím důvodem. Příběhově je to hodně zajímavý film, který má docela dost prázdných míst o ničem, ale ty prázdná místa s detailními záběry na obličeje herců a s úžasnou hudbou fungují naprosto dokonale. Pro mě je film velmi milým překvapením, popsala bych to jako spousta chemických prvků, kteří nakonec vytvoří dokonalou a perfektní chemickou reakci, kterou divák chce očekávat a tak se taky stane. ()

Nach

Jeden z nejlepších Westernů a jeden z nejlepších soundtracků. Mé obavy o stáří, které se na kvalitě podpíše, byly liché. Tenkrát na Západě nejen, že nezestárl, ale i jako klasický western dnes již mrtvého žánru působí velice novátorsky a hlavně práce na postavách je doslova pastvou pro oko. Obzvláště mě pak těší, že příběh zde prodává kamera, protože replik je jen na zhruba patnáct stran scénáře ze 166. Navíc tu máme přímo excelentního záporáka jinak kladného Henryho Fondu, jehož psychologie je dopodrobna propracovaná a jeho motivy plně chápu. Claudia Cardinale zase zastupuje dívku v těžké době a na ještě těžším místě s rozhodně ne úplně bílým charakterem, který ale do celkového děje přesně sedne. Charles Bronson je výborný stoický klaďas s harmonikou, která pomalu přejímá jeho hlavní roli za něj. A Charles Bronson polepšený záporák jehož repliky byly ozdobou pro celý film a rozhodně na ně nezapomenu. Takže pokud toto čtete, určitě na Tenkrát na Západě sáhněte a zhlédněte. Právoplatně je to snímek, který byste měli vidět, než zemřete. 90% ()

exitak

Nazval bych to westernem originál. Ostatní westerny ve valné většině už jen, kopírují. Originál je jen jeden. Vynikající soundtrack, obsazení a příbeh promyšlený do každého detailu. ()

starbrejkr

Opravdu, co k tomu dodávat....Po včerejším shlédnutí v televizi jsem z toho ještě nadšenejší. Nejvíc si člověk vychutnává chvíle (a že jich je ve filmu zatraceně dost), kdy se vlastně nic neděje, kamera jen poletuje mezi herci a to doprovázené geniální muzikou vytváří naprosto neopakovatelnou atmosféru. Zápletka je pak jednoduchá, ale svým zpracováním nepřekonatelná. ()

DruidKarel

Film jsem měl pocit, že jsem jej už kdysi viděl, ale mýlil jsem se. Byl jsem naprosto šokován skvělými hereckými výkony a ledově chladným Charlesem Bronsonem. Jeho uhrančivý pohled a kolt proklatě nízko, to je fakt radost pohledět. Naopak sokem mu byl Henry Fonda a k tomu ta nádherná Claudia Cardinale. Hudba ze říše snů a scénář jako bejk. 5* je málo a protože jsem dosud neviděl Hodný, zlý a ošklivý, tak říkám, že je to ten nejlepší western, co jsem kdy viděl. 5* ()

Trainspotter

Je paradoxní, že nejlepší americký westwern natočili Italové, protože čtyřlístek Sergio-Ennio-Charles-Claudia je opravdu smrtící a z Harmoniky přebíhá opravdu mráz po zádech. Tento snímek mě totálně posadil na prdel a to westerny moc nemusím. AR: 2,35:1- šetrný Techniscope ()

cubajz

na mě trošku moc roztahané, což se mi začalo do mysli vkrádat hned u předtitulkové scény na nádraží. Herci jsou výborní a Claudia Cardinale děsně sexy, ale na odvyprávění podobného příběhu by stačilo mnohem méně času. ()

TommyLeeJape

Přiznám se, že fanda westernů opravdu nejsem. Ano u 'Once Upon a Time in the West' hraje bravurní hudba a skvělá filmařina z tohoto snímku přímo cáká, ale já jsem se tak strašně nudil, že to skoro ani nedovedu vyjádřit. Je tam několik skoro dechberoucích scén, ale film má přece diváka bavit po celou dobu. Jsem si jistý, že Vám všem filmovým znalcům je tento komentář proti srsti, ale když chci já usínat při poslechu nějaké skvělé hudby (třeba i klasiky), tak si raději vytáhnu dědův gramofón. ()

tomtomtoma

Velmi působivé westernové drama, které odkrývá špinavou zákulisní hru mocných a bohatých. Ti si to, co chtějí, mohou koupit, či překážku jakýmkoliv způsobem odstranit. Na jedné straně je bezohledná touha po moci a bohatství, po ovládání a vlastnění. Na straně druhé je životní sen, touha po pomstě a spravedlnosti, boj o holý život. První stranu moci, která lační po dalších a dalších věcech zastupuje zmrzačený železniční magnát Morton (Gabriele Ferzetii) a jeho všehoschopný a sadistický nohsled na špinavou práci Frank (dobrý Henry Fonda), který sám zatoužil po bohatství a moci. Druhou stranu zastupuje ovdovělá bývalá prostitutka Jill McBain (půvabná Claudia Cardinale), kterou tak mocně přitahovala drsná tvrdost chlapů. Dále vůdce jedné bandy Cheyenne (Jason Robards), kterému se hnusí sadistická krutost protivníků, a mlčenlivý muž zvaný Harmonika (dobrý Charles Bronson), který toužil po spravedlivé pomstě. Další zajímavé postavy: Frankovi zabijáci Stony (Woody Strode) a Kruckles (Jack Elam) a zavražděný Jilliin manžel Brett (Frank Wolff), muž, který měl díky informacím možnost splnění svého velkého snu, který by zajistil jeho rodinu. Ale ti rovnější z rovných si chtějí bezohledně brát vše, aby ukojili svoje touhy. Nádherné zobrazení naturalistické drsnosti a kruté tvrdosti v životě, kde každé zaváhání vás může připravit o život. Neopakovatelnou a napínavou atmosféru podkreslují grimasy, postoje, gesta a dotváří ji hudba. Velmi úchvatná podívaná. ()

enjoi

Jedním slovem - NÁDHERA. Naprosto vše se v tomto skvělém snímku vydařilo. Nejlepší jsou ovšem takové ty bad-ass scény, kdy se za 5 minut prohodí dvě věty a všechno se odehrává jen na úrovni emocí a výrazů herců. Prostě filmová lahůdka. ()

Joges

Vynikající a dokonalé po všech stranách. Námět rozvedený do detailu, příběh v příběhu, napětí které by se dalo krájet, nádherná hudba, výborné herecké výkony a bezchybný Sergio Leone za kamerou. A výsledek? Sedíte bez hnutí, koukáte a jen vnímáte film. "Tenkrát na západě" zcela právem vévodí v první dvacítce ČSFD. Jo, tenkrát na západě byly drsný časy. ()

Cheeter

Opět perlička od Leoneho. Na filmy od něj se těším a nechám si mezi rozestup, abych si ho pak mohl o to více vychutnat. Snad k tomu ani není co dodávat, chválit by se nechalo cokoli. Já mám nejradši to, že jeho filmy vypadají realisticky, nic umělého, žádní metrouškové, ale asi tak, jak západ vypadat mohl. Jo a tady to jde i bez Clinta, což jsme si u něj nedokázal představit. Aspoň do teď. ()

zette

Tak co jeste napsat o teto perle? Asi uz bylo vse popsano... Jen se pripojim k tomu, ze se jedna o genialni film, kde je vse na nejvyssi mozne urovni, hudba, rezie, kamera a atmosfera ( ta je nepopsatelna ). Maloktery film se muze pochlubit tolika kvalitnich hereckych vykonu, v tom jeste prevysuje Kmotra. Cardinale je jedna z dalsich krasek, ktere pronikly na filmove platno. Ac western vubec nepatri mezi muj oblibeny zanr, tady mohu jen mlcky smeknout. ()

MarekT

Škoda, že film až příliš staví atmosféru na bezpochyby úžasném hudebním doprovodu - natolik úžasném, že ho poslouchám i teď při psaní komentáře. Jenomže nahraďte ho jinými tóny a hodně scén najednou vypadá až moc všedně a ne jako zlatý fond světového filmu. Takový pocit jsem snad neměl ze žádného jiného snímku - třeba Psycho má taky skvělý soundtrack, ale má i něco víc, co diváka dokáže zaujmout. Navíc tempo je na můj vkus moc pomalé, že bych umíral nudou, to ne, ale někdy mi snímek připadal spíše než skvělý zážitek jako dlouhé čekání na pointu. Ale jinak není moc co vytknout - herecké výkony jsou opravdu fascinující. Henry Fonda ani nemusí mluvit, stačí se mu podívat do tváře a víte, že je skvělý, nehledě na to, že coby záporná postava je opravdu sympaťák, podobně jako Newman či Nicholson. Jaký to rozdíl oproti dnešku, kdy většina mladších herců tento dar nemá a ani ty emoce jim nevěříte... Mimochodem, z dnešního pohledu celkem bizarně působí jméno scénáristy. Kdo by to byl čekal, že dnes, po téměř čtyřiceti letech, si jméno Dario Argento budeme spojovat spíše s horory, než s tímto filmem. Na jeho scénáři je vidět jeho rukopis (úvod filmu je napsaný přesným stylem jako u jeho pozdější tvorby), jen s tou krví musel pekelně ubrat. :-) Westerny sice moc nevyhledávám, ale tento nebyl vůbec špatný a čtyři hvězdy si určitě zaslouží. || P.S. Pokud dáte přednost dabingu před originálem, doporučuji ten nejstarší s Miroslavem Moravcem - sice je nezvyklé slyšet jeho hlas ve spojitosti s Fondou, ale podobně jako na pana Cupáka v "Hádej, kdo přijde na večeři" se dá zvyknout a hlavně jde o podobný případ, jako jsem jmenoval v souvislosti s Fondou - mladším dabérům prostě jejich výkony nevěřím a stará garda se dokázala do těch postav i vžít (což je třeba vidět při závěrečném flashbacku). ()

Zemřel Ennio Morricone

Zemřel Ennio Morricone