Tenkrát na Západě

• Itálie C'era una volta il West (více)

cromagnon

Až teď jsem měl možnost film zkouknout v biografu. Konečně! Zabývat se tím, jak by film vypadal, kdyby Leone neměl Morriconeho, je asi jako ptát se, jak by svět vypadal, kdyby neodpráskli Kennedyho. Místa kde nezní hudba, jsou zvukově mistrně v několika vrstvách vyplněna (vítr, cikády, vrzání, skřípání atp.). Úžasně vrstevnaté je také nasnímání spektakulárních záběrů. Takhle si teda představuju práci s komparsem. Fachmani na dráze jedou jak fretky od prvního zvolání „and ACTION!“, až do po nekonečně dlouhé době osvobozujícího „Stop!“ A nikdo z těch stovek komparzistů se neškrábe v prdeli, protože už přemýšlí nad párkem s plnotučnou v cateringu. Vybroušené scény jedna za druhou. Od profláklé úvodní sekvence (z té opakovaně uchcávám blahem jak voříšek), příjezdu Claudie a její projížďka drožkou městem s parádními prostřihy roztřesených záběrů z jejího pohledu (v té době vážila filmová kamera asi tak tunu), až do těžkotonážního finále. Impozantní je scéna dramatického příchodu bandity Cheyenneho do hostince. Ten jeho chlupatej rypák, když si spoutanýma prackama nahýbá kořalku, no, zlatej (můj oblíbenec). Těch pár dialogů má šťávu: „Jak se vám líbí za mým stolem?“ „Je to, jako kdybych měl v ruce zbraň. Jenom se cítím mnohem silnější.“ Fondův cynický úsměv mě nasírá ještě teď, Ďábel. Atd., atp., vše bylo řečeno, prostě bomba. „A když vás někdo plácne po zadku, dělejte, jakože nic…“ Che, to by měli tesat. ()

Systematic

Perfektně natočené, od všech skvěle zahrané a hlavně doprovázené nezapomenutelnou hudbou. Tenhle film se musí líbit i zarytým westernovým odpůrcům. ()

turistta

Všetko je už napísané, tento film vyzdvihuje hlavne hudba, to neznamená že bez nej by bol horší, ale iný. Konečná scéna ma vždy dostane, až mám slzy v očiach. Na tom má zásluhu práve tá hudba a to rozuzlenie. Pre mňa dosť silný melancholický zážitok. Je to genialita. ()

blondboss

Ťažko sa mi budú hľadať slová, ale skúsim to. Westernový žáner nie je šálok mojej kávy, ale toto nie je obyčajný western, toto je dokonalé majstrovské dielo so všetkým, čo k tomu patrí. Od perfektnej réžie Sergia Leoneho od úvodnej premakanej scény až po finále za doprovodu doslova a do písmena FENOMENÁLNEJ hudby od Morriconeho, ktorý sa týmto pre mňa stal nesmrteľným, až po skvostné herecké výkony. Nevedel som, že Henry Fonda za svojich čias vedel tak bravúrne zahrať svoje roly, tradične vynikajúci Charles Bronson a takisto postava Cheyennyho alias Jason Robards tam zapadla úplne fantasticky ako skladačka do lega. A k tomu keď pripojím pohľad na nádhernú a očarujúcu Claudiu Cardinale za zvukov hudby v záverečnom úseku filmu, to pokladám za to najkrajšie, čo som vo filme doteraz videl. Normálne až slza sa tisne do očí, keď to človek vidí. Skrátka pomerne jednoducho natočený film s takou precíznosťou a kvalitou, že sa hanbím, že som si ho pozrel až 43 rokov po jeho natočení. A je len neuveriteľná škoda, že väčšina hercov tej doby už nie je medzi nami. NÁDHERA!!! ()

Skytavka

Pánové a dámy prominou, ale já z toho tak na větvi nejsem. Určitě tomu nechybí charisma a jakž takž zajímavá zápletka, ale zdá se mi to neskutečně utahané a ani hudba to nezachrání. 75% ()

BLACKDEVIL

Klasika, ktorá má takú atmosféru, akú už dnes len ťažko dokážu filmoví tvorcovia čo i len napodobniť. Zábery, ktoré ešte dnes vyrážajú dych a hudba, ktorá je geniálna a použitá len tam, kde to treba. Jeden z vrcholov žánru. 90% ()

Fugito

Nemám rád westerny, ale to asi kvôli tomu, že som doteraz nevidel poriadny western. Keby každý western bol tak dokonale natočený ako tento, tak ich pozerám jedna radosť. Perfektný Henry Fonda, ktorý aj v roli záporaka, je strašný sympaťák. Úžasná kamera, soundtrack ,no proste ,nedá sa mu nič vytknúť. ()

LuckyK

Tohle že je spaghetti western?!!! Dokonalé propojení syrovosti a krutosti divokého Západu s evropskou hloubkou a romantikou. A ta hudba!! ()

BenchPress

Fantazie! Skvělý, promyšlený western ve kterém je spousta tichých a mlčenlivých scén, přesto víte, co si hlavní aktéři myslí. Hudba skvělá! 5/5 ()

pepad3

Jednoznacne nejlepsi western a velmi intenzivni zazitek. Neskutecna hudba, ktera me chytla natolik, ze po prichodu s kina jsem si ihned stahnul soundtrack, lehnul si a ve tme jsem si jeste vychutnaval tu naladu, kterou na me film prenesl. U sceny, kdy Claudia Cardinale prijede na nadrazi a poprve ve filmu se objevi hlavni melodie mi bezel mraz po zadech a tahle scena me jednoznacne dostala. Nadherna kamera, atmofera a uzasne finale. ()

jokino

Film som videl ešte ako malý chlapec v Tv. Potom, ako starší, som ho dlhé roky zháňal, nakolko som si pamätal scény, zábery a hudbu, ale za ten svet nie názov, ani herecké obsadenie! Vtedy sa mi o Nete ešte ani nesnívalo, takže to bolo prakticky nemožné zohnať.. Dnes môžem len skonštatovať, film s velkým F dávno vlastním a je jedným z najlepších westernov a filmov vôbec, čo som vo svojom doterajšom živote videl! Je to nenahraditelný, nenapodobitelný, úžastný a fascinujúci snímok, ktorý si našiel navždy miesto na výslní svetovej kinematografie! Sergio Leone, Ennio Morricone a celé herecké obsadenie, rozhodne vedeli, čo robia! Tejto perle a skvostu svetovej kinematografie skladám VELKÝ HOLD !!! ()

CallenG

Netřeba cokoli psát toto umělecké dílo mluví samo za sebe, nejlepší Western v dějinách, který nebude nikdy překonán. ()

kitram71

bez té nádherné hudby by to byl (dle mého názoru) celkem průměrný film, některé jiné filmy s podobnou tématikou mne oslovily daleko více ()

ejmyto

Myslím, že tu už vážne nie je čo dodať. Filmový klenot, na ktorý sa nedá zabudnúť. Harmonika bude pre mňa stále ten najdrsnejší a najokúzlivejší chlap v dejinách ! Postupné odhaľovanie príbehu je briliantné. Audiovizuálnu stránku nejdem ani komentovať - ostré pohľady, rýchle výstrely, krásna žena a geniálna hudba, ktorú len tak ľahko z pamäte nevymažete. Jedným slovo - úchvatné. Pre mňa 6*. ()

Emilii

Kdo tenhle film neviděl - neexistuje........!!!!!! Je to dokonalost sama - ve všem!!!!! Viděla jsem ho už asi "mockráte", ale vždycky mě úplně "spolkne"!!!!!!! Náádhera!!!!!! ()

Zemřel Ennio Morricone

Zemřel Ennio Morricone