Perný den

Beatles No. 1

The Beatles

Komedie / Hudební

Velká Británie, 1964, 87 min

Vždycky jsem měl radši pozdní období tvorby Beatles, do roku 65 to byly většinou samé odrhovačky (aby nedošlo k omylu, mám rád i ty odrhovačky) na různé variace slov I love you. Přesto má pro mě tahle banda tak nostalgické kouzlo, scénář je tak pozorný a citlivý k samotným charakterům brouků a vtípky jsou tak staromódně dokonalé, že nemůžu jinak než za pět... Mám Perný den moc rád... ale pokud to chcete brát jako doporučení, vězte, že jsem poctivý beatlemaniak už od nějakých tří let ;-) "It´s been a hard day´s night and I´ve been working like a dog..." Jo abych nezapomněl, John je samozřejmě nejlepší... 90%(22.9.2006)

Tenhle film mi krapet pripomina Bazanty. Tady je humor sice spis slovni a je takovej jemnej anglickej a pisnicky tu jsou daleko lepsi, ale na druhou stranu, Les Charlots umi narozdil od Beatles aspon trochu hrat a jsou to daleko vetsi sympataci. Nejvic me tu vzdy pobavil ten uchylackej dedek, kterej porad delal nejaky problemy. Taky je tu hezky videt atmosfera koncertu. Takze nakonec pekny 4*, ale je to hlavne za toho dedka a super pisnicky.(3.3.2007)

Film i po letech ukazuje o čem byla Beatlmánie. Tento film nasál atmosféru tohoto fenoménu a dokáže ji i po letech předávat. I když se jedná o fikci, přesto i po letech vysílá charsima čtyř mladíčků a dnešního diváka. Na tom, že se kdysi dávno zrovna tihle čtyři klučíci sešli je fakt něco téměř magického a osudového. Snímek je navíc obdařen klasickým britským humorem a téměř nesrozumitelným dialektem. Osobně mám rád spíše pozdnější písničky, ty ranné mi přijdou jako vodrhovačky, ale když to vidím přímo z úst Johna a Paula, tak mě i tyto skladby dokážou strhnout.(2.1.2008)

DVD/// Obsazení 7/10 Děj 9/10 Hudba 8/10 Efekty 2/10/// +baječná hudba, výtečné gagy -poněkud rychlé tempo, černobílí/// První film Beatles a musím uznat, že je výtečný. Od začátku jak jsem pronikal do filmu jsem se stále více a více bavil, bezvadné hlášky a humor který prochází celím filmem doplňuje správně zvolená hudba. Film má rychlí spád a v některých situacích je i dojemný (hlavně závěr)./// Celkem 83%///(4.6.2006)

Fanastičtí John, Paul, George a Ringo ve filmu o tom, co všechno se dá stihnout v jeden koncertní den. Je vidět, že se všichni ohromně bavili, což můžeme dělat i my při sledování tohohle filmu. Mimochodem Paulův dědeček nemá chybu. Kdo miluje hudbu Beatles, tomu se to nejspíš bude líbit, kdo ne (někdo takový taky může existovat?), má smůlu, ale bavit se může dobře i tak.(3.5.2003)

• - Paulův dědeček o sobě prohlásí, že je "vojákem Republiky". Jde o narážku na Irskou republikánskou armádu a skutečnost, že velkou část obyvatel Liverpoolu tvořili irští imigranti. Dědeček cituje z písně "A Nation Once Again" napsané kolem roku 1840 Thomasem Osbornem Davisem, zakladatelem irského hnutí, jehož cílem byla nezávislost Irska. (EbiGuetta)

• - Scénáristu Aluna Owena vybral Brian Epstein poté, co bylo odmítnuto plno námětů víceméně kýčovitého charakteru. Owen napsal scénář na základě víkendového pobytu s Beatles v Dublinu. Skupina nakonec jeho snahu ohodnotila jako "vcelku slušnou". (Robbi)

• - Jde o první z pěti filmů, ve kterých hraje skupina Beatles. Perný den byl jako jediný z nich natočen černobíle. (EbiGuetta)