Pásky z Nagana

• USA The Nagano Tapes (více)

JohnnyV

Pěkný dokument se silnou emoční linkou. Bylo hezké vidět a slyšet třeba takovýho Thea Fleuryho, který po těch letech vypadá dost dobře, skoro jako nějaká hollywoodská hvězda (v dobrém), jak nikdo nechápal, proč se na takovým turnaji hraje na nějaký nájezdy, který v Americe nejsou a nikdo je ani netrénuje, a které ovlivnily výsledek utkání. Oni se jich (nájezdů) fakt báli...Taky byly hezký digitálně zrestaurovaný širokoúhlý záběry z finále. Fakt povedený. ()

Tempter

Tady dát za 5 je vlastně vlastenecká povinnost a navíc to bylo fakt dost dobré. Hašek na hrad už bych dnes neřval, ale že tehdy klucííí vypálili rybník celému hokejovému světu, tak o tom žádná. A celé se to obešlo bez dnes nepostradatelného "tak určitě". Za to ještě půl hvězdy k dobru :-D ()

lahvi

Tak jsem si zas pořval :) .. ne, je to vazne film ceskeho rezisera? V tech titulcich je dost cizich jmen a i to ma cizi stopu, ktera pribehu vyuzila k protiruske propagande jsem z toho mel dojem. Ale vem to cert, diky, ze to konecne nekdo zfilmoval. Diky, ze jsem tu dobu mohl zazit. Poustel bych si to klidne kazdej vecer. PS: jedine co bych tam chtel videt, je real zaber i se zvukem z oslav na Staromaku. To bylo jen s hudebnim podkreslenim, ale to je detail .) ()

Benoit

Nával emocí! Vzpomínky, jak říká Robert Záruba: "Každý si vzpomene, kde byl, když se hrálo finále". 20 let! Jako malý kluk jsem si pouštěl záběry ze slavného turnaje pořád dokola. Pořád, znova a znova... Jelikož jsem byl tenkrát desetiletý kluk, nikdy si asi na plno neuvědomím, co tenkrát znamenalo pro český národ vyhrát olympiádu v hokeji. Ještě proti Rusům! Můžu se na to koukat pořád a pořád, ale nikdy ty pocity mít nebudu. I tak je tohle pro mě tak silné, že na to do konce života nezapomenu! Pro mě možná nejlepší hokejový dokument, který kdy byl natočen. Možná jen proto, že jsem ČECH. Ale člověku musí běhat mráz po zádech, když poslouchá i po dvaceti letech frustrované Kanaďany, jejich výčitky svědomí, sklopené hlavy. Ne z pocitu škodolibosti. Ale s uvědoměním, jaké velké velmoce jsme porazili a že ten turnaj nebyl velký jen pro nás, ale byl velký pro celý svět! Úžasné záběry předělané do HD vás naprosto vtáhne do dvacet let staré akce. Tady šlo zkrátka víc než jen o hokej. Tento triumf má na svědomí to, že tahle hra se už navždy stala součástí mého života. Když vás dokážou i po tolika letech dojat záběry, které jste viděli snad stotisíckrát, musí to být výjimečné! Důstojná vzpomínka pro zlaté hochy! Zpovědi možná nejslavnějších borců v dějinách českého sportu. Chybí jen jeden velikán, který tu mezi námi už není - Ivan Hlinka. Tenhle film bych mu poslal do hokejového nebe! (Když se hrálo v ranních hodinách finále, skákal jsem v obýváku po dřevěném stole, když dal Petr "Freedom" Svoboda zlatý gól. Když jsem ten den šel spát, řekl jsem mámě, než odešla z pokoje: "Víš proč vyhráli zrovna teď? Abych to mohl vidět!") ()

Tafee

Hele, fakt dobrý! Téměř dokonalý dokument... My, co jsme to tenkrát prožili asi nedokážeme úplně odstínit tehdejší emoce, ale to asi zas tolik nevadí... 4,5/5 ()

doublejuahel

Podepisuju tu všechno, co jste tu napsali...tohle se fakt neomrzí :-). To musí zasáhnout každého, jakoby to bylo včera co jsme řvali nadšením a možná se to už nikdy nepovede znovu. Nejvíc mě dostal Záruba, ten už toho s hokejem zažil a zase tam byl, zase si to prožil :-), Fleury to nepřekousl a proč nesehnali Gretzkého...prostě to nedává ještě ani dnes :-). Jen škoda, že mezi námi není Ivan Hlinka, byl to borec. A přání, aby se tento národ spojil a souzněl častěji...nejen při sportu a výhrách. ()

Van_Stajpen

Když pominu fakt, že jsme vyhráli turnaj století - super, a moc se pěkně na ty ukázky dívá, tak je to průměrný dokument. Amíci to samozřejmě dělali s typickou antiruskou propagandou... Chyběl mi tam větší nadhled, více vyjádření Ruských hráčů a konec (tiskovka, kdy byli všichni opilí...) ()

Ivy_9

Tušila jsem, že tento dokument přesáhne kvalitu české tvorby, ale až takhle... Nečekala jsem, že hokejový turnaj s nejlepšími hráči se dá spojit do takového kontextu. Není to jen o sportu, zároveň se dotýká historie (což si přiznejme, že mládeži by nějaká ta lekce z novodobých dějin neuškodila) a ukazuje účastníky jako lidi. Toto všechno utváří tu pomyslnou zlatou nitku, která vše spojuje do celku. Hluboce obdivuji autory tohoto dokumentu, vytvořili neskutečné dílo! Já jej sledovala ve vlaku, usmívala jsem se jako kretén a nejraději bych se rozbulela stejně jako ostatní... ach... i teď při tomto psaní mě mrazí. ()

vostro1000

Výborně zpracovaný dokument nejen pro českého diváka. Jediná výtka: Sice autoři někde sehnali pár "nových" záběrů v HD kvalitě z turnaje, ale byla jich zoufalá menšina. Vlastní záběry z hokejové turnaje jsou ve "vyblité" kvalitě tehdejšího vysílání. Přitom v Japonsku běželo HD vysílání již od roku 1994 a určitě musí někde v japonským archivu existovat záznamy z OH. Však na youtube je spousta HD záběrů z této olympiády z ostatních sportů. Když už měl dokument takový rozpočet, tak je velká škoda, že to není úplně dotažené. ()

eMejla

Hokej jsem miloval odmalička. V době turnaje mi bylo 12 let a tu atmosféru při sledování si pamatuji doteď. To, co kluci tenkrát dokázali byl naprosto epický úspěch, vzhledem k poměrům, ze kterých vzešli. Tím se dostáváme k několikrát zmiňovaným politickým reáliím tehndejší doby. Co mi z toho vyplynulo? Že lidi byli na konci 90. let znechuceni kapitalismem, který jim kromě určitých svobod nedal nic moc pozitivního a Nagano byla možnost být alespoň na něco hrdí. Také mi z toho vychází, že hvězdy tehdejší doby, které vozily domů pravidelně medaile, byly vychovány ještě za toho proklatého komunismu. Jak postupně z hokeje odcházely, nároďáku se přestávalo dařit. Dokument to byl zajímavý, plný legend ledního hokeje a hezkých záběrů ze hry. Když pominu tzv. "Naganský komplex" a že i po 20 letech při každé příležitosti musí být tento úspěch nekoliksetkrát zmíňen při každém turnaji, což mi už leze krkem, byl jsem spokojen a nostalgicky zavzpomínal. Tímto doufám, že úspěch z Nagana je jako téma uzavřeno a začneme se upínat dopředu k úspěchům novým. ()

MaleRipley

Bohužel, celonárodní únorové šílenství roku 1998 jsem nezažil, narodil jsem se až o rok a půl později, nezbývalo mi tak než si neustále pouštět nejslavnější okamžiky z Nagana a dívat se na záběry z ulic po vítězství. Děkuji tedy velmi pěkně panu Hudečkovi, že mi tehdejší atmosféru přiblížil asi nejvíce, jak to jen šlo. Nagano je a zřejmě navždy bude největším úspěchem v našich sportovních dějinách, tehdy o nás svět slyšel snad ještě víc, než během Sametové revoluce. Turnaj, který sledoval snad opravdu celý svět, poprvé se na hokej dívali lidé i z naprosto nehokejových zemí (pomineme-li samozřejmě naprosto vyloučené lokality), kde mnohdy nepůsobí ani žádná hokejová reprezentace. A není divu, poprvé v historii se totiž sešli nejlepší hráči z celého světa, aby mohli nastoupit za své národní týmy a dobýt hokejový Olymp. Přesto, že až do roku 2014 se už ti nejlepší hokejisté planety scházeli na zimních olympiádách pravidelně každé 4 roky, tohle bylo prostě poprvé, takový turnaj se už nikdy opakovat nebude a byla tu tedy jen jedna jediná příležitost vyhrát nejdůležitější a nejsledovanější hokejový turnaj v dějinách a jeden z nejdůležitějších sportovních turnajů vůbec. Dalším tahákem bylo loučení Wayna Gretzkyho, nejlepšího hokejisty všech dob, který na tomto turnaji naposled oblékl reprezentační dres a sám několikrát před olympiádou prohlásil, že následující utkání budou nejdůležitější v jeho kariéře. No a tento turnaj vyhrála Česká republika. Malá země s 10 milióny obyvatel, která byla ještě v té době považována Západním světem za "méněcennou", která se teprve rozkoukávala v ohromném moderním světě. Nejvíce fasnicující je však to, že se nedá hovořit ani o žádném štěstí co se týče losu, Češi museli v cestě za vítězstvím porazit 3 největší favority. Nejprve USA, vítěze posledního Světového poháru (kde se už také sešla spousta vynikajících hráčů), poté Kanadu spolu s Gretzkym (největší favorit turnaje) a nakonec Rusko (které až do finále dokráčelo naprosto suverénně a neprohrálo jediný zápas, vstřelilo nejvíc branek a hned po Česku jich i dostalo nejméně). Přesto to Češi zvládli. Před zraky celého světa vystřelil Petr Svoboda 10 minut před koncem finále zlatý gól, který odstartoval celonárodní šílenství a celosvětový údiv. Ať si každý, kdo sport nebere zas tak vážně, říká co chce, já tvrdím, že toto je jeden z největších úspěchů Českých i Československých dějin, díky tomuto turnaji si většina lidí na světě vůbec všimla, že náš národ existuje a narozdíl od listopadové revoluce, která se v počtu těch všech revolucí a převratů ve světě prostě v paměti lidí z jiných zemí ztratí, tento turnaj si všichni, kdo mají byť jen minimální povědomí o sportu, budou pamatovat do smrti. ()

padlar

Nemohu jinak – tento dokument byl pro mne jedno velké zklamání. Nemile mne překvapila již jeho krátká stopáž. Dále to, že o samotném turnaji tam toho bylo strašně málo. Úvod mně přišel trochu mimo (Svoboda, draft Jágra, historická okénka apod.), akorát zabral čas, který se mohl věnovat turnaji samotnému. Škoda je i to, že v dokumentu zazněli vzpomínky jen několika málo hráčů. V podstatě jsem si z celého dokumentu odnesl dvě věci. Hašek je bůh a nájezdy leží T. Fleurymu v žaludku dodnes. ()

dansimon

Skvělý dokument o jednom z největších sportovních úspěchů naší země. Nejlepší tým na soupisce nedělá šampiona, zvlášť když má někdo v brance Haška :) Dokument hodnotím 95% - s Gretzkym bych dal 100%. ()