Šílenost, která je sice zajímavá na pohled, ale ve výsledku ne tak hluboká ani převratná, jak jsem očekávala. Z nějakého důvodu jsem čekala, že seriál přijde s nějakou velkou myšlenkou, ale prostě jsem se zmýlila. Už samotný pomalý rozjezd, kdy člověk ještě vůbec netuší, kam se to všechno bude vyvíjet, ve mně pomalu ale jistě budoval přesvědčení, že seriál dospěje k něčemu velkému, ale ve skutečnosti je to spíše sonda do pošramocené psychiky dvou hlavních postav (plus některých vedlejších), které se skrze společnou cestu za nápravou svého mentálního zdraví a za srovnáním se se svou minulostí postupně sbližují. Na druhou stranu, jako takový seriál také funguje, pouze mi až s velkým zpožděním došlo, že je to spíš o vztahu dvou hlavních protagonistů než o čemkoliv jiném, takže moje očekávání byla krapet zklamaná. Každopádně, jako herecký zážitek je na to radost pohledět. O Emmě Stone nebylo pochyb, ale i Jonah Hill moc překvapil. Skvělé na tom je, že skrz tuhle záležitost měli oba šanci ukázat se herecky v různých rovinách, a taky se to povedlo. V tomhle ohledu je to svým způsobem velmi hravé a barvité (bavil mě obzvlášť díl s akcí na záchranu lemura). Místy opravdu velmi zábavné, jindy divné až absurdní, a mnohdy samozřejmě niterně dramatické, jelikož si uvědomujeme, že lidská psychika má velkou moc a může být náš přítel stejně jako největší nepřítel. V rámci seriálů rozhodně nezvyklý zážitek, který sice není vysloveně mým šálkem kávy, ale jsem ráda, že jsem to viděla. Slabší 4 hvězdy. ~(3,6)~(25.12.2018)

Zajímavý exkurz do mírně futuristického světa, kdy dochází k aplikaci tvrdě aplikačního vědeckého diskurzu v psychologii. Hlavni hrdinové hrají v podstatě vedlejší roli, v hlavní je celé zázemí výzkumné laboratoře. Každá postava v seriálu má nějakou formu duševní poruchy, ty vsak nejsou s temi je vsak nakládáno velmi úsporně. Tempo je z počátku pomalé, později seriál i díky množství snových a fantazijních scén připomíná spíše trip. Výsledná katarze, jak pro postavy, tak pro diváka, je uspokojivá a překvapivě (pří)jemná.(13.12.2018)

O Netflixu už asi nikdo nepochybuje, že na poli seriálů patří mezi nejlepší a umí zazářit. Tady zazářil zejména hereckým obsazením, když vedle sebe postavil Jonaha Hilla a moji oblíbenou Emmu Stone. K oběma dvěma jejich 'weirdo' role pasovala, jenže otázka zní, jestli byl správně napasován příběh a myšlenka celého seriálu. Prakticky po celou dobu sledování seriálu jsem měl problém vžít se do prostředí a děje, což se odráželo na intervalech mezi zhlédnutím jednotlivých epizod. Nesedlo mi jednak prostředí, kde byl kontrast technologie předbíhající současnost o sto let dopředu s vizuální podobou starých kompjůtrů z osmdesátek asi tak stejně 'strange' jako testující klienti a vědátoři. Dění seriálu nabízelo zajímavou myšlenku "propojení" osob, ale rozhodně si myslím, že bylo scénáristicky uchopitelnější a místo hrátek s kostýmy, proměnami postav obou hlavních hrdinů a zašifrované vědecké řeči mohlo mnohem víc rozvinout hlavní myšlenku a celkově, být přímočařejší. Na druhou stranu musím uznat, že seriál má zřejmě něco do sebe, ale mé maličkosti bylo tohle tajemství zřejmě ukryto. A to jsem trpělivě čekal na gradaci až do posledních dílů, namísto ní je však nutné ocenění poslední (nejlepší) epizody spíše jen cenou útěchy. Nehledě na to mě však zaujal výborný Jonah Hill, který sice předváděl neustále tu samou tvář, ale šlo mu to opravdu náramně. Emma Stone také nezklamala, ale na nějaké smekání kloboučkem zřejmě nebyla její postava tolik vyšinutá. Celkově ani nijak nelituji, že jsem se do sledování Maniaca vrhnul, ale rovněž seriál nesplnil má očekávání a asi mi toho nepředal tolik, kolik bych si od zajímavého sci-fi námětu mohl slibovat. Celkové hodnocení: 65%(21.1.2019)

Co na to říci. Nebyl jsem si jist ani po dvou dílech. Myslel jsem si, že se to určitým způsobem spraví. Ale byl jsem až nečekaně překvapen, že ne. Více a více se totiž seriál prohluboval do svého vlastního světa, což oceňuji, jelikož to ukazuje úplně novou a lepší formu kreativity. Nicméně, jelikož jsem se nechytil ani na začátku tohoto všeho, tak už se to ale pro mě vezlo z kopce od začátku. Nakonec mi to silně připomínalo seriál Legion. Což byl asi i ten problém, protože ani u tohoto díla, jsem se vlastně nikdy nechytil. Je to zvláštní počin, který si určitě přispěl k rozkvětu toho, co by mohl rok 2018 nabídnout. Ale nesedne to každému. Včetně mě. Jako i jiné věci. A tomu plně rozumím.(31.12.2018)

Není to seriál pro všechny. Vyžaduje otevřený přístup, a jít seriálu trochu na proti, a nesnažit se ve všem hledat logické opodstatnění. Fukunaga vystavěl svůj příběh na postavách, které mají hodně chyb a špatných vlastností, ale čím více je poznáváme, tím více nám na nich záleží, a o to více pak fungují všechny emoce, zvraty atd. Fukunaga si sehnal parádní herce, od Hilla, Stone po Therouxe k Sonojo Mizuno. Je to netradiční, anarchistické, a ne každému to sedne, ale za mě, velký palec nahoru.(30.1.2019)

• - Na konci titulků každé epizody můžeme slyšet Owena (Jonah Hill) křičet: „Annie, jsem jestřáb! (MeanWhile)

• - V seriálu nejsou žádné smartphony. Každý telefonát je skrze pevnou linku. (MeanWhile)

• - V několika epizodách můžeme najít odkaz na knihu „Don Quijote“ od Cervantese. V této knize bludný rytíř bojuje s vlastními halucinacemi a snaží se zachránit svět, stejně jako Owen (Jonah Hill), který si myslí že je zvolený (k záchraně světa). (MeanWhile)