Karpatia, Vyšné Vlkodlaky: Hrabě Teleke z Tölökö se svým věrným sluhou Ignácem narazí při svém putování na polomrtvého lesního adjunkta Vilju, který se snažil odhalit tajemství podivného Čertova hradu, na němž prý straší. Hrabě zjistí, že rozpadající se hrad je sídlem zloducha barona Gorce, jež ke svým zločinným záměrům využívá fantastických vynálezů šíleného vědce Orfanika a tuší, že Gorc ve svých zříceninách skrývá jeho snoubenku, operní pěvkyni Salsu. (Bontonfilm)

Radiq

Tóma Hluchoněmec je jednoznačně jedna z mých nejoblíbenějších filmových postav, ale lesní adjunkt Ilja Déži mu šlape na paty. A hrabě Teleke z Tölökö, chch, to jako fakt vymyslel Verne nebo si to zase češi klasicky zhumornili? Dokonale! Tohle je snad ještě lepší, než Adéla. Podle mě jeden z nejzářivějších klenotů české kinematografie. Když do toho ještě přispěl svou trochou do mlýna i Jan Švankmajer, verneovská atmosféra ožívá ještě bizarněji. Nejraději mám scény na začátku a z Vyšných Vlkodlaků. Kmetův monolog je už to nejlepší z celého filmu: "Úhuhuhů, Čórtův hrád. Tam strašá. Jajajaj, tam strašá." Krčmář: "A proč tam strašá, dědéčku?" "Dávno pradávno tému, co žilo na Čórtovo hrádu pleméno loupeživejch rytýřů. Ha ty lotrové mordováli kupce ha poutníky. Kehopak nehutrátili, teho hukrutno tejráli nebo hladomořili. Hále skrzevá ty hovadny skutkové musíli všici po smerti do peklá, kde čort rozkázal jejich zatracenejm dušám, haby... haby..." Krčmář: "Haby?... Haby?... Strašá?" Kmet: "Haby... strašáli na hrádě jak zjednani. Ha to strašáni těch duchuch proklatejch bylo voprávdu k nevyděržéní, že ty potómkové, co tam bydláli hutékli do světa širýho ha necháli Čortův hrád na pospás kulichům ha..." Krčmář: "...ha netopejrům." A to je jen jedna z mnoha geniálních a kultovních hlášek. "Nestřílejte! Živím početnou rodinu a tohoto koně." | "Podaruj chuďase stříbrňákem." | "Karbonizujte koksohydráty. Termujte nukleáry. Akcelerujte moderáty. Ohřejte mi párek." | "Kŕleš!" | "První etapa evakuace provedena!" | "Falešný plnovous?! Padouch! Oklamal mne." Holt kvalita z roku mého narození a pro mě nesmazatelnej kult. ()

fantoci

Tak k téhle parodické komedii se vždycky rád vracím. Ocenění si zaslouží i vysoce kvalitní scénář. Skvěle parodovaný maďarský jazyk. Pan Brdečka byl skutečně mistrem svého oboru. ()

Wallas

Klasika. Po Limonádovém Joeovi (nebo jak se to sakra skloňuje) jedna z nejzdařilejších parodií, kterou jsme v české kotlině mohli kdy spatřit. ()

filmmovier

Výborná parodie skvělého románu Julese Vernea. Fakt jsem se smál ohromně, neskutečnej film, který oplývá výbornými hereckými výkony, hlavně těmi Miloše Kopeckého a Rudolfa Hrušínského. Atmosféra a vtip - to vše film má. ,, A sme v pérdeli pane hrábě" ,,jsem hrabě Teleke z Tölökö a další,. Na tohle se vždy rád podívám. 100% for me. ()

LeoH

Tragédie proporcí téměř shakespearovských (poprvé, ještě jako kluk, jsem z toho odcházel vysloveně smutnej) v jednom hrnci s Julesem Vernem, Marijkou nevěrnicí, hrabětem Drákulou i Fantomem opery. Do toho Švankmajerovy surrealistické přístroje, nadpozemský hlas Gabriely Beňačkové (jeden z problémů většiny rádoby pokračovatelů tradice české parodie – málokterý by si dal záležet na tom, aby mu tam ta baba zpívala fakt krásně), Brodský v osobité variaci postavy věrného sluhy, Hartl ve své životní roli nepříliš dovtipného lesního adjunkta… Člověk jen žasne, jak se Brdečkovi s Lipským mohly předchozí dva filmy povést ještě víc. ()

RonaMidu

"čórtův hrad..tam strašá"....miluju všechny ty slovní hříčky a vymyšlenosti.a spojení herců Dočolomanského a Hrušínského byl výborný tah,nedovedu si na jejich místě představit někoho jiného. ()

Lachtaan

Tak takhle by to pánové nešlo. S ohromnou radostí doháním české komediální klasiky, převážně kvůli hvězdnému obsazení, které se z nynějších rádoby herců české scény už prostě neposkládá. Herecké legendy se sešly i do této fantasmagorické ujetiny, nedokázali však utáhnout otěže již předem utopené snahy o povedené dílko. Problém osmdesátek v Československu byl ten, že si tvůrci usmysleli, že mohou zkusit využít všech raných technických vymožeností, jež se jim tehdy dostalo pod ruku. A již bylo celkem druhotné, zda je třeba se kvůli zaslepení doposud neviděnými prvky sci-fi stále soustředit na kvalitu příběhu. ()

honz

Příběhy Verneových románů jsou vděčnou inspirací pro filmaře všech generací. Tajemství hradu v Karpatech natočil Oldřich Lipský jako parodii. Vtipný scénář ( O.Lipský a J.Brdečka ) navíc obohacuje smyšlené "nářečí", kterým hovoří obyvatelé karpatské vesničky Vyšné Vlkodlaky a ještě dnes je zdrojem citovaných filmových hlášek. Jako ve většině českých filmů 80tých let je i tady výtečné herecké obsazení ( M.Dočolomanský, J.Hartl, V.Brodský, J.Kretschmerová aj.) Nezapomenutelný však zůstává Miloš Kopecký jako padouch baron Robert Gorc a Rudolf Hrušínský jako profesor Orfanik - šílený vědec a tvůrce epochálních vynálezů, které baron využívá k uskutečnění svých zločinných plánů. Úžasná zabávná podívaná, scénář, herci... ()

lennyd

Po tragickém úmrtí své snoubenky a slavné operní pěvkyně Salsy Verde (Evelyna Steimarová) se hrabě Teleke z Tölökö (Michal Dočolomanský) se svým sluhou vydává daleko do civilizace, aby na své trápení zapomněl. V zapadlé vísce Vyšné Vlkodlaky ale nachází naději, že by jeho snoubenka mohla být stále živá, a držena v zajetí na místním Čórtově hrádku, sídle zákeřného barona Gorce z Gorců (Miloš Kopecký). Za pomoci místního chasníka Viljy (Jan Hartl) se rozhodne přijít všemu na kloub ... Oldřich Lipský. Jméno které reprezentuje český (dobrá, tehdá ještě československý) film lépe než kterékoliv jiné. Režisér, pod jehož taktovkou vznikaly taková díla, jako Čtyři vraždy stačí drahoušku, Adéla ještě nevečeřela, Limonádový Joe, či právě Tajemství hradu v Karpatech. Stejně jako ostatní dílka, i Tajemství hradu v Karpatech dává divákovi vše, co od Oldřicha Lipského očekává - spoustu humoru, trochu nadsázky, desítku více či méně známých hereckých tváří (tentokráte v hlavních rolích Dočolomanský, Kopecký, Hrušínský, Brodský či Jan Hartl) a naprosto úžasné využití východního nářečí. Co bych filmu snad mohl vytknout je trochu jiné hudebně žánrové zaměření než by mi bylo milé (opravdu nejsem velkým příznivcem opery) a chvilkama až trochu velké přehrávání Miloše Kopeckého a Rudolfa Hrušínského. Jinak je to ale další z řady filmů, které kdykoliv shlédnu znovu.. ()

pytlik...

I nenavečeřená Adéla je plnější, plnější vtipu, než tenhle hrad, který je notabéne několikrát větší. Ale i tak mu to v mých očí stačí v pohodě na plný počet hvězd. Jedná se o dosud neznámou epizodku ze života pána, jemuž vděčíme za mnohé, zejména za vynález, díky němuž můžeme listí spadlé ze stromu pohodlně odklidit stranou. Já nevím jak vy, ale já teda vůbec netušil, že uměl tak kvalitně zpívat. A musím uznat, že měl dokonale promyšlený podnikatelský plán, nedivím se, že svůj zpěv dlouholetým cvičením vypiloval k dokonalosti... Někam přijel a zapěl tak, že listí nemělo ani tu nejmenší šanci udržet se na stromech, no a obecenstvo pak muselo platit v podstatě dvakrát, jednou za lístek na koncert a podruhý za to jeho nářadí ke shrabávání. ()

Zemřel herec Jan Skopeček

24.08.2014

Michal Dočolomanský: 1942 – 2008

Michal Dočolomanský: 1942 – 2008

26.08.2008

Pro filmové a televizní diváky byl třeba detektivem Nickem Carterem z Adély, hrabětem Teleke z Tölökö z Tajemství hradu v Karpatech či mladým Pichandou z Tisícročné včely. Divadelní publikum jej… (více)