Karpatia, Vyšné Vlkodlaky: Hrabě Teleke z Tölökö se svým věrným sluhou Ignácem narazí při svém putování na polomrtvého lesního adjunkta Vilju, který se snažil odhalit tajemství podivného Čertova hradu, na němž prý straší. Hrabě zjistí, že rozpadající se hrad je sídlem zloducha barona Gorce, jež ke svým zločinným záměrům využívá fantastických vynálezů šíleného vědce Orfanika a tuší, že Gorc ve svých zříceninách skrývá jeho snoubenku, operní pěvkyni Salsu. (Bontonfilm)

megajalec

Malo to našliapnuté na solídne 3*, ale bohužiaľ, ten záver už skĺzol do silných trápností, čo je škoda. Inak niektoré fóriky povedené, aj nápady, najmä s vynálezmi. A horalčina je skvelá :) ()

blanic

Není to až tak našlapané gagy jako v Adéle, ale když nějaký přijde, tak stojí za to (starý spící vypravěč, probuditelný pouze místní pálenkou). Vynikající herecké složení, tentokrát i s výborným Janem Hartlem, rozjíždí horskou dráhu absurdních situací, šílených vynálezů i bravurních hlášek v místním kouzelném nářečí. Závěrečná, téměř akční, scéna s propíchnutím bídáka kontrabasem je úžasná. Z primadony zbude pouze protéza na husím krku, hrad vyletí do povětří, na hraběte spadne opera.... když se tak zamyslím, přežil to někdo?? ()

Diskantka

Augustín Kubáň bylo to nejhorší co mě mohlo v dětství v tomhle filmu potkat. Dodnes zdrhám před scénou, kdy tenhle CREEP jede na svý motokoloběžce. Z tohohle filmu nejsem superlativně disponována, ohřejte mi párek. ()

hoffman.jan

Hrabě Teleke z Tölökö. Dočolomanský kraluje a ani Hrušínský na něj tentokrát nemá. Hláška stíhá hlášku, neskutečně nápaditě zpracovaná Verneova předloha, skvělé výkony velkých herců....co více si přát. Právem absolutní klasika ()

alanwilder

Kopecký je prostě šílenec, nicméně génius! Fandil jsem jeho osobnímu vynálezci profesoru Orfanikovi v podání skvělého Hrušínského, že se konečně trefí na měsíc a dá vědecko-technickým kontrarevolucionářům (mimochodem divím se, že to cenzurou prošlo, zjevná narážka na propagandu) poslední hřebíček do rakve... ()

Domas88

Opravdu dřív se točili lepší filmy než teď, teda co se týká české(československé tvorby)... Páne hrábě je to v pérdeli :D Super proste :D ()

Reiner

Oč zde jde? Nepřišlo mi to ani zábavné, ale vtipné ... Nemohu si pomoci, ale prostě mě to nenadchlo v ničem :( ()

Meow86

Originálně úchylná komedie a s ní spojené hlášky typu: "Toš, bitvu jsem presrál, ale dobro sa vyspál!" ... nebo ... "A zme v pérdeli, pane hrábě!" Zkrátka ať žije horalské nářečí, ať žije! ()

Stanmi

Tajemství hradu v Karpatech bylo třetí filmovou spolupráci scénaristy Jiřího Brdečky a režiséra Oldřicha Lipského a dopadlo opět na výbornou. Slavní tvůrci se inspirovali románem Julese Vernea, ve kterém se operní zpěvák hrabě Felix Teleke z Tölökö (Michal Dočolomanský) vydává, společně s lesním adjunktem Viljou Dézim (Jan Hartl) prozkoumat tajuplný hrad... Film je to tedy opět parádní se zabávným (a také tajemným) příběhem, vtipnými dialogy a hláškami, tradičně skvělým obsazením (kromě výše zmíněných obsazení kralují Miloš Kopecký v další ikonické záporné roli a Rudolf Hrušinský jako geniální, avšak šílený vědec), a také zajímavým výtvarným zpracováním (především všemožných vynálezů, které předběhly svou dobu). Zkrátka další legendární komedie Oldřicha Lipského a Jiřího Brdečky. ()

Gig

Film až moc připomínající předchozí počin Lipského Adéla ještě nevečeřela. Stejní herci - Miloš Kopecký, Michal Dočolomanský, Rudolf Hrušinský, stejný autor hudby a tím i podobná melodičnost. Podobné masky - co se týče Kopeckého, tak až moc připomíná padoucha z Adély. Stavba vyprávění je taky obdobná, i když se jedná o jiný příběh pana vypravěče Julese Verna. Ale z filmařského hlediska jde o rozkošné dílo. Co mi jen vadilo, byla to nářečí. No vadilo, šlo mi to po čase na nervy :). Jo a taky jako u Adély je tu Bethoven - kukačky a tatatataaaaaa.... :) ()

Parabot

Opera s námětem od J. Verna, situovaná do steampunkového vizuálu (na začátku 80. let!), pro kterou tvůrci vytvořili vlastní jazyk, resp. nářečí. Rozkošný herecký koncert toporně, pateticky přehrávajícího Dočolomanského, Kopeckého a Hrušínského. Výsledkem je naprosto ultimátně funkční jedno velké wtf. V mých očích nestárnoucí klenot české kinematografie a opravdu bych si přál oplývat fantazií, jakou měli pánové Lipský a Brdečka. ()

papuchalk

Doba, kdy mě jako kluka atmosféra hradu pohltila, a v lecčems mi připomínala fantomase, je nenávratně pryč. Dneska to na mě nefungovalo a nemyslím, že se to eště někdy zlepší. Nebojím se tvrdit, že to je nejslabší Lipský. Leč neznám předlohu, i v tom může být moje ignorantství. ()

Eire

Karbonyzujte koxohydraty, termujte Nukleáry, akcelerujte Moderátory....OHREJTE MI PAREK... 😅🙈... SKRÁTKA nástrahy VTR. 90% ()

carl.oesch

Tři roky po natočení mezi lidmi dodnes populární Adély vstoupili pánové Lipská a Brdečka do té samé řeky, ale dopadlo to mnohem hůř, než v prvním případě. Možná i díky řadě těch samých herců, kterým jejich role nesedí (Hrušínský), nebo jsou vysloverně nesympatičtí (Hartl). Jakkoliv nejsem velkým příznivcem jiných parodií (Agent C4W, JOwe nebo ta již zmiňovaná Adéle, tohle je hodně slabé. ()

Zemřel herec Jan Skopeček

24.08.2014

Michal Dočolomanský: 1942 – 2008

Michal Dočolomanský: 1942 – 2008

26.08.2008

Pro filmové a televizní diváky byl třeba detektivem Nickem Carterem z Adély, hrabětem Teleke z Tölökö z Tajemství hradu v Karpatech či mladým Pichandou z Tisícročné včely. Divadelní publikum jej… (více)