Karpatia, Vyšné Vlkodlaky: Hrabě Teleke z Tölökö se svým věrným sluhou Ignácem narazí při svém putování na polomrtvého lesního adjunkta Vilju, který se snažil odhalit tajemství podivného Čertova hradu, na němž prý straší. Hrabě zjistí, že rozpadající se hrad je sídlem zloducha barona Gorce, jež ke svým zločinným záměrům využívá fantastických vynálezů šíleného vědce Orfanika a tuší, že Gorc ve svých zříceninách skrývá jeho snoubenku, operní pěvkyni Salsu. (Bontonfilm)

bukowski83

Ne náhodou mám tenhle film ve svém TOPu, je to česká klasika a pro mě je to jeden z nejlepších českých filmů vůbec. Herci jsou skvělí, nejde vyzdvihnout výkon ani jednoho z nich, protože by to bylo rouhání! Pane Brodský, Kopecký, Hrušinský a hlavně Lipský jste králové českého filmu a já se s vámi vždy parádně pobavím. ()

C0r0ner

Oldřich Lipský je podle mě nejlepší český režisér vůbec. Tajemství hradu v Karpatech to jenom dokazuje, protože originalita a svérázný humor jsou Lipského hlavní doménou. Samozřejmě je také důležitá předloha génia Vernea, ale převod na české historické prostředí z filmu dělá něco ještě víc. 95% ()

dubinak

Za mě nadmíru vtipná, originální parodická česká klasika, ke které se vždycky ráda vracím a na Youtube si občas pustím i nějakou tu oblíbenou scénku. Herecky naprosto brilantní záležitost a co se týče scénáře a speciálních efektů,můžu říct o nich to samé. Škoda, že takové filmy se už u nás asi nikdy tvořit nebudou, protože bůhví, jak by to dopadlo. ()

Cheeter

Klasika, kterou nějak není třeba více komentovat. Vědecko-technická revoluce v prostředí Verna v československém podání. Co dodat. ()

MarekT

Životní role Michala Dočolomanského, další herci mi též sedí dobře, navíc tu máme pár dobrých hlášek (viz Tosim) a důležité je též zmínit výborné zpracování pro nás trochu netypického žánru. Přesto to neřadím mezi svoji špičku, takže jenom za čtyři. ()

Martrix

K tomu se snad ani nedá nic napsat. Všichni jsme už THK viděli, ne? I když pravda, stále se rodí noví a noví diváci, takže pokud někdo náhodou THK neviděl, tak je to něco jako, Adéla ještě nevečeřela, ale trochu ponurejší a o malinko horší. On to totiž napsal nějaký Verne a ten neměl tušení o tom, že u nás máme nějakého Lipského, který z té jeho slátaniny udělá dobrý film. Ale jinak herci vynikající, hlášky nesmrtelné, padouch Kopecký. ()

gabin(a)

Čortův hrád?!Tam strašá!Ojojoj, tam strašá!!!!Skoro tak dobré, jako Limonádový Joe. Geniální Kopecký a Hrušínský. A taky Tóma hluchoněmec:-) Bezva komentář Woodyho! ()

mortak

Přečetl jsem v dětství skoro všechny verneovky, takže Brdečkovu láskyplnou parodii nad daným žánrem miluji. Jsou to knihy mého chlapeckého zrání, chápejte... ()

majo25

Bolo to celkom zábavné, i ked miestami až uletené, sem-tam to malo aj vtip ("Doneste mi párek!"), ale dost ma iritovali tie operné dookola znejúce árie. Každú trietu minútu som musel znižovat zvuk, lebo sa to nedalo vydržať. Na druhú stranu musím pochválit "high-tek" vynálezy a efekty, ktoré boli na dobu a krajinu vzniku velmi podarené. 65% ()

dr.fish

Beru to jako pokračování Adéla ještě nevečeřela. Je to taková limitovaná edice pro zažrané fanoušky, co chtějí ještě jednu porci a pořádně nakořenit! ()

tomeek

"Tak já s váma půjdu, pane hrábě, ale nikemu ani muk! Mňál bych peklo!" Vynikající Hartl, klasicky božský Kopecký a velice zábavný příběh. Můj oblíbený film! ()

Gavin87

"Parapluie de Beethoven, taktovka Hectora Berlioze, baret Richarda Wagnera a Turnedo Rossini". Film, jehož genialitu oceňuji až po letech. Herecký koncert Miloše Kopeckého. ()

Mylouch

Nedotažená parodická stylizace s Brdečkovým rukopisem, omezující se ale často jen na folkloristické snahy. Jako dítě ani jako trubec jsem to nestrávil. Rekvizity Jana Švankmajera ve službách Hrušínského vědeckotechnického revolucionářství, silný hudební vklad L.Fišera, hezká kamera (z ruky občas nezkušená). 2-3* "Když jde o signorinu, rovnou řežu. Praag a Bruggy." ()

Radiq

Tóma Hluchoněmec je jednoznačně jedna z mých nejoblíbenějších filmových postav, ale lesní adjunkt Ilja Déži mu šlape na paty. A hrabě Teleke z Tölökö, chch, to jako fakt vymyslel Verne nebo si to zase češi klasicky zhumornili? Dokonale! Tohle je snad ještě lepší, než Adéla. Podle mě jeden z nejzářivějších klenotů české kinematografie. Když do toho ještě přispěl svou trochou do mlýna i Jan Švankmajer, verneovská atmosféra ožívá ještě bizarněji. Nejraději mám scény na začátku a z Vyšných Vlkodlaků. Kmetův monolog je už to nejlepší z celého filmu: "Úhuhuhů, Čórtův hrád. Tam strašá. Jajajaj, tam strašá." Krčmář: "A proč tam strašá, dědéčku?" "Dávno pradávno tému, co žilo na Čórtovo hrádu pleméno loupeživejch rytýřů. Ha ty lotrové mordováli kupce ha poutníky. Kehopak nehutrátili, teho hukrutno tejráli nebo hladomořili. Hále skrzevá ty hovadny skutkové musíli všici po smerti do peklá, kde čort rozkázal jejich zatracenejm dušám, haby... haby..." Krčmář: "Haby?... Haby?... Strašá?" Kmet: "Haby... strašáli na hrádě jak zjednani. Ha to strašáni těch duchuch proklatejch bylo voprávdu k nevyděržéní, že ty potómkové, co tam bydláli hutékli do světa širýho ha necháli Čortův hrád na pospás kulichům ha..." Krčmář: "...ha netopejrům." A to je jen jedna z mnoha geniálních a kultovních hlášek. "Nestřílejte! Živím početnou rodinu a tohoto koně." | "Podaruj chuďase stříbrňákem." | "Karbonizujte koksohydráty. Termujte nukleáry. Akcelerujte moderáty. Ohřejte mi párek." | "Kŕleš!" | "První etapa evakuace provedena!" | "Falešný plnovous?! Padouch! Oklamal mne." Holt kvalita z roku mého narození a pro mě nesmazatelnej kult. ()

Zemřel herec Jan Skopeček

24.08.2014

Michal Dočolomanský: 1942 – 2008

Michal Dočolomanský: 1942 – 2008

26.08.2008

Pro filmové a televizní diváky byl třeba detektivem Nickem Carterem z Adély, hrabětem Teleke z Tölökö z Tajemství hradu v Karpatech či mladým Pichandou z Tisícročné včely. Divadelní publikum jej… (více)