Burákový sokol

• USA The Peanut Butter Falcon (více)

Burákový sokol, moderní dobrodružný příběh ve stylu Marka Twaina, sleduje Zacka (Zack Gottsagen), citlivého mladíka s Downovým syndromem, který uteče z domova s pečovatelskou službou, aby si splnil svůj sen a stal se profesionálním zápasníkem. Touží trénovat na zápasnické škole, kterou vede jeho idol The Salt Water Redneck (Thomas Haden Church). Zvláštní souhrou okolností se jeho cesty zkříží s Tylerem (Shia LaBeouf), místním výtržníkem a vyhnancem na útěku, který se stane Zakovým trenérem a spojencem. Společně cestují přes deltu řeky, vyhýbají se autoritám, pijí whisky, hledají Boha a loví ryby. Nakonec přesvědčí Eleanor (Dakota Johnsonová), přátelskou pečovatelku, která má přivést Zaka zpět, aby se k nim na jejich cestě připojila. (Cinemax)

Flego

Príbeh o splnených snoch, nových začiatkoch a tolerancii k druhým. Nenápadný snímok sa úspešne vyhol prílišnému sentimentu a sladko-boľavým scénam a vznikol príjemný nezávislý film pre každého. ()

BMW12

Mám rád tyhle nezávislé filmy, navíc tady se jedná o mladíka s Downovým syndromem a jelikož já s těmito osobami pracuji, tak je každý film o nich pro mě obohacující a získávám nové poznatky a zkušenosti. Tento film je navíc doplněn skvělým hereckým obsazením – mými oblíbenci Shiou LaBeouf a Dakotou Johnson. Příběh se mi velice líbil, že Tyler se snažil Zackovi splnit sen a přesvědčil i Eleanoru. Ono být jen zavřený v Domově a nemít žádné pořádné zážitky je špatně no. ()

rikitiki

Mohli by už taky natočit nezávislý film o někom jiném než o looserech? Nebo by to pak už nebyl "nezávislý" film? Snímek je falešný a nedá se mu věřit ani ň. Hodný, mentálně postižený, chlapec se chce stát wrestlerem a cestou za svým snem se přifaří k jednomu nevyrovnanému kriminálníčkovi, který bleskem prohlédne a bratrsky nezištně se začne o kluka s Downem starat. Nenastane mezi nimi žádný spor, vše jde hladce, jen občas do toho zasáhne kriminálníkova minulost. Pak se zjeví krásná ošetřovatelka, které je zoufale ubohou nabídkou volných mužů na americkém Jihu už tak otrávená, že vezme během sekundy za vděk i vidláckým kriminálníkem bez koruny a ještě s rozmláceným ciferníkem. Všichni jsou totiž děsně hodní a ready založit tu správnou milující se rodinu. Ble. Jo, a pro Marka Twaina, kterého si berou do úst, je to leda urážka, protože jeho dobrodružství na Mississippi o něčem bylo a dodnes je důvod ho číst. SHRNUTÍ: Pohádka pro vidlácké děti. ()

luka4615

Příjemně plynoucí "buddy" snímek, který Vás zaujme zejména svým poselstvím a krásně civilními hereckými výkony. Režiséři Tyler Nilson a Mike Schwartz zde mimořádně citlivě vykreslují kamarádství dvou lidí žijících na okraji společnosti, pro něž je myšlenka na to mít rodinu a někoho blízkého dražší než všechny peníze světa. Po celou dobu stopáže čítající skromných 93 minut s nimi budete s úsměvem na tváři prožívat všechny jejich radosti i smutky a budete jim fandit při jejich wrestlingovém zápase, který svým způsobem rámuje celý tento "feel good" příběh. A právě proto byste tomuto snímku měli dát šanci, jelikož jako nenáročná a pozitivní energií nabitá jednohubka obstojí The Peanut Buttter Falcon více než dobře. Tohle se zkrátka velmi povedlo. Skvělá práce! „Tyler, I am going to give you all of my wishes for my birthday.“ ()

ScarPoul

Som celkom rád, že LeBeouf sa snaží o comeback. Príbeh je to pekný - Twainovský. Taký ten typ amerického sna, kedy neexistujú prehry aj napriek okolnostiam. Funkčné v niektorých aspektoch. V iných zase značne prikrášlené. Lenže aj napriek hodnotovosti a pohodovosti s ktorou film disponuje je celý príbeh zbytočne zdĺhavý a cítiť na ňom limity, ktoré sú úplne logické pri obsadený niekoho s Downovým syndrómom. The Peanut Butter Falcon ukazuje južanov ako milých ľudí, ktorý pomáhajú kde sa dá. Čo je možno aj pravda, keď ste biely. Ale neviem či to nie je presne ten typ filmov, ktoré len prešumia a vyšumia a zostane po nich len nejasná spomienka. Na to aby sa to udržalo v pamätí je to málo špecifické. Chýba tomu výraznejší rukopis. Ale tú hodinku a pol som si s hrdinami užil. A Dakota Johnson je krásna. ()

Lacike

Klasický feel good road movie o nesúrodej dvojici, ktorých cesty spojí osud a stanú sa z nich kamaráti. Shia je tu za problémového mladíka, ktorý nevie čo zo životom a smúti za mŕtvym bratom. Druhým z dvojice je mladý dowňák, ktorý zdrhol zo starobinca, aby si splnil sen a stal sa wrestlerom. Prvá hodina je super. Dvojica len tak blbne a zažíva pekné príhody. Kamarátska chémia medzi nimi funguje perfektne. Potom sa k nim pridá ošetrovateľka zo starobinca Dakota Johnson, ktorá pôsobí skôr rušivo. Asi to bude hlavne mizerným herectvom Dakoty. Keď sa nevyzlieka, tak nemá čo ponúknuť. Finále je celkom pekne rozprávkovo dokonalé, ale posledná tretina mi už pripadala taká vlažná, takže to je film tak na jedno pozretie. Snáď tento film bude pre Shiu poriadnym nakopnutím kariéry, ktorý zmení jeho prístup v súkromí a zase sa dostane do prvej ligy. 6/10. ()

FFilipCZ

Super "feel good" jednohubka s příjemným obsazením, fajn příběhem a adekvátní nenataženou stopáží. Spousta super scén, které vám vykouzlí úsměv na tváři. ()

ledzepfan

Pro mě neskutečně příjemnej, feel-good buddy-movie... Plnou palbu nedám asi jen proto, že to funguje až příliš dobře.. Film je vystavěný víceméně "na jistotu".. Otevřeně využívá zavedené, funkční postupy pro docílení kýženého efektu.. Je prostě nutné přistoupit na tu hru spočívající v tom, že filmaři moc dobře vědí který čudlík zmáčknout aby se divákovi udělalo tak nějak humanisticky dobře u srdíčka :) ... Což je vlastně výtka i pochvala v jednom.. ()

JJ.Gibson

Bylo to jiné, opravdu jiné. Přesně pro Šáju Beowulfa, které se v takovýchto rolích vyžívá. Ale líbilo se mi, kam celý film směřuje a to, splnit největší sen Zacka Gottsagena, stát se wrestlerem. Potěsilo i cameo Micka Foleyho a Jakea Robertse. Za mě povedené! ()

slunicko2

Nudný odvar z Rain Mana nezachránil ani můj oblíbený Shia LaBeouf. 1) 33letý LaBeouf totiž vyrostl, zmužněl a ztratil svoji dorosteneckou nevinnost, aniž ovšem získal něco na oplátku. Jako chlap působí tuctově. Ani bych si ho nevšiml, kdybych nevěděl, že je to on._____ 2) Přesný koment: Tft***. ()

PP66

Komedie jako stvořená pro covidový sobotní večer, pobavil jsem se, bylo to i lidský... za 3,5 hvězdy, sic reprint podobných scénářů ()

M.i.k.e

Tenhle redneck Rain Man (samozřejmě hodně nadsazeně) nejvíc boduje svojí přirozeností,obyčejností a tím,že si na nic nehraje.Malý příběh,ve kterém si sympaťák s downem chce splnit svůj sen o wrestlingu je po celou dobu solidně feelin good film se správnou jižanskou atmosférou.Malým mínusem je fakt,že i přesto to všechno nedokáže ničím překvapit...60% ()

bourec

Na tenhle film sem narazil náhodou. Dobrý hodnocení, a chválený herectví Shii mě nalákali ke sledování, a prakticky jsem nějak přešel fakt, že je to v hlavní roli s člověkem s Downovým syndromem. Bohužel i v tomhle případě je to problém. Filmy s všelijak postiženými lidmi nemám rád (Forest Gump, Rain man a další). Takže mě to i přes určitou snahu prostě nebavilo. Dvě hvězdy za slušný herecký výkony a za fakt, že jsem koukal na něco, co bylo v mejch očích už dopředu odsouzeno k záhubě.30%. ()

Elvisjagger

Chemie mezi protagonisty je tak hřejivě přirozená, že se tomu všechen ten patos a naivita dá odpustit. Film, který díky svému nadhledu nemoralizuje, ale dává divákovi možnost, být součástí jednoho autentického vztahu. I otřepané fráze typu: "musíš mít dobré srdce" pak nemusí vyznít vyloženě trapně. Pokud tohle film dokáže, nemám důvod se na něj zlobit. ()

C0r0ner

Předvídatelná, šablonovitá, klišovitá a utahaná báchorka, která je sice jakože hezká a milá a spousta lidí se u ní bude dojímat, ale s realitou nemá společného vůbec nic. Chápu, proč tohle vzniklo, chápu, proč se to lidem líbí, ale pro mě to bohužel nebylo 35% ()

Pajky3

Takové milé dobrodružství z prostředí buranského jihu USA. Už dlouho mi Shia LaBeouf neseděl tolik, jako se to povedlo tady a i Dakota Johnson byla fajn, hlavním hrdinou je ale i tak Zack a jeho příběh, který z toho dělá lidskou záležitost, co si zaslouží nadprůměrné hodnocení. ()

angel74

Ústřední hrdina Burákovej sokol a wrestlingový zápasník přezdívaný Nasolenej vidlák - už jen ta jména dávají tušit, že by mohlo jít o nevšední zážitek. A taky že jo. Po italském snímku Dafne jsem v krátké době po sobě zhlédla další film věnující se problematice začleňování jedinců s Downovým syndromem do společnosti. Zatímco Federico Bondi dané téma pojal v dramatické rovině, tak Tyler Nilson a Michael Schwartz na to šli spíše komediální formou, přesto se jim povedlo zachovat tolik potřebný lidský rozměr a ještě navíc skvěle pobavit. Velkou zásluhu na tom samozřejmě měli i představitelé všech tří hlavních rolí, byla radost se na ně dívat. Pomyslnou sladkou tečku za tím báječným dobrodružstvím udělal parádní soundtrack. (90%) ()