Vánoce v domě zlatníka Vejvody (M. Vašut). Do štědrovečerní atmosféry vstupují dva tajemní mniši s prosbou o pohostinství a ochranu před sněhovou bouří. Zlatník je zbožný muž a jejich prosbě vyhoví. Ráno jsou mniši pryč, prostě zmizeli. Zato se objevila mrtvola zlatníka se smrtelnou ranou na hlavě. Zmizel Vejvodův zlatý křížek, který zlatník nosil na krku. Zkrátka vánoční vražda, ze které nemá vrchní inspektor Budík (J. Plesl) a jeho muži žádnou radost. Nicméně jsou policisté a musí sloužit i o Vánocích. Dva tajemní mniši (J. Nosek a M. Krátký), údajně nesoucí pastýřský list do kláštera, představují první směr vyšetřování. Dostává je na starosti policejní agent Nováček (D. Šafařík). Druhý směr se zabývá rodinou mrtvého zlatníka, a ani tady nejde o jednoduchou záležitost. Brzy se prozrazují utajené vztahy, dvojaké charaktery i složité pohnutky, ale Budík si stále nemůže vybrat, který z možných motivů vede k vraždě. Všechny splývají v neuchopitelný chaos a teprve Budíkův spásný nápad, takřka kriminalistické prozření, přivede vánoční noci k překvapivému konci. A není to konec jen překvapivý, Budíkovo kriminalistické prozření si vybere svou daň i na něm samém. (Česká televize)

AgnesDee

Tak já si myslela, že to bude pokračovat, a ono ne. Takový konec je odbitý konec. Jaký byl tedy hlavní narativní oblouk celého seriálu? Že Nováček šuká s dcerou inspektora a nakonec se přizná? Proč tam nebyl nějaký důležitější dějový zvrat nebo zápletka pro celou sérii, která by se postupně řešila a na konci přinesla nějakou katarzi. Ale ono ne. Místo toho to zakončí služkou, která odposlouchává šukající manžele. Jak důstojné. ()

jungewolf

L.Rybová (česká herečka s nejněžnějším hlasem) byla výborná. Taky T.Dastlík, který velice přesně vystřihl roli mentálně zaostalého podomka. **Natáčelo se mj. v Bykáni a v Kutné Hoře . ()

callix odpad!

Opravdu důstojné zakončení seriálu, Budík opíchá starou. Doufám, že pokračování nebude, na rozdíl od Kukaček. Nevěrohodné ztvárnění první republiky, takhle se prostě nežilo ani nemluvilo, možná v nějaké alternativní realitě. Budu se těšit na třetí řadu Případů prvního oddělení a na tohle raději zapomenu. Možná i kdyby natočili čtvrtou řadu Četnických humoresek z protektorátu, s o dvacet let staršími herci, tak by to bylo lepší, než tahle ubohost. 170 miliónů, really? ()

rahde odpad!

Mizerný scénář, velmi slabé výkony herců, jeden z nejhorších seriálů posledních let. Mohl jsem dát jednu hvězdu za kulisy a kostýmy, ale zbytek byl tak slabý, že zůstanu u nuly. S padesát let starým seriálem Hříšní lidé Města pražského se to nedá srovnávat, jelikož ten válcuje tento chabý pokus naprosto ve všem. ()

Dawe2

Závěr patří ke slabším dílům. Dastlík mi také neseděl. Navíc zase ta kamera do nikam, mimo záběry. Hudba byla místa sice fajn, moderní i trefná, ale do té doby tak trochu nepatří. Úplný závěr epizody by asi snesl naznačit trochu decentnějí. Ale třeba je to dobrý recept na zapomínání, to ze sebe i vyřvat :-D. Komentář uživatele Untentrauer pobavil, trefné a výstižné, také mě to napadlo :-). ()

quokam

No. Pripad nic moc. Nepochopil jsem, proc by mela jit sluzebna do vezeni, kdyby nechytli praveho vraha. Co proti ni meli? Spekulace o zdravotnim stavu? Souhlasim, ze odhaleni vraha odflakli, clovek by si mohl myslet, ze aspon chteli ziskat cas pro dalsi motivy, ale voni ne.  Nebot vyusteni vedlejsi linek bylo takove bezzube. Pred moznym nejvetsim dramatickym konflitkem autori, trochu zbabele, uhli. Na to, jak nekdy byli popisni a doslovni, tak potrat meli potvrdit primo a ne z nejakych naznaku, notabene z vyskrtnute sceny. 5/10. ()

Sa.sa

No konec seriálu jsem si představoval trochu jiný, ale nezklamal... Tak paráda vše dopadlo tak jak mělo... A navíc končí šukáním... Takže vlastně paráda 🥰🥰🥰 ()

adaben

Poslední díl mne trochu zklamal, začínalo to navozením až anglické detektivky s rodinným dramatem, ale pak se to nějak odbilo, detektivové se poznatky o rodině dozvídali docela snadno jako ústní sdělení, nic moc nepředvedli. a nějak se příběh vytratil. A i závěr celého seriálu v rodině vrchního komisaře byl poněkud nedotažený. Jednotliví herci však působili dobře - D.Šafařík, či v tomto dílu L.Příkazký. ()

Stefi_836

Šukačkou v prvním díle to začalo, šukačkou v posledním díle to končí. Kdyby mladá Pavlovičová dala tomu svýmu amantovi do medailonu místo vlasů ochlupení ze svého ohanbí, myslím že by to dávalo mnohem větší smysl. Autorům seriálu  bych doporučila, pokud na ČSFD vlezou,  že někdy  je méně více. Tudíž aby příště erotiky ubrali, aspoň o 80%, když se jedná o historický snímek. Děkuji mockrát. ()

vonTomas

Ty repliky uhlazené tak, že by z toho jeden blil velebnosti. Důraz na spisovnou češtinu v kriminálce? Prostě to tahá za uši. Snaha celkově byla, ale vystihnout dobu šlo asi i jinak než právě tím sladkým jazykovým přednesem. ()