Velká výpravná pohádka o chlapci, jehož touha napravovat lidskou špatnost byla silnější než moc samotného pekla... Kořenářka Apolena nalezne v žitném lánu odložené novorozeně. Vezme ho k sobě a dá mu jméno Žito. Ten vyroste v mladíka s citem pro právo a čest, a proto - než by sloužil u krále jako výběrčí daní a zrazoval tak svou spravedlivou povahu - skončí v jeho stájích. Tam se seznámí s královou schovankou, princeznou Adélkou. Kromě princezny najde ale v Žitovi zalíbení také čertice Filištína, která se rozhodne získat jej stůj co stůj. Nabídne mu proto bohatství a moc, ovšem nic z toho by nenabyl poctivou cestou. Navíc, na vysněnou Adélku si začne myslet i králův správce Neklan. Odolá Žito svodům a nástrahám pekla? I přes to, že by to znamenalo nebezpečí pro Apolenu s Adélkou? (Česká televize)

zolo

Ač jsem se snažil poctivě dívat na tuto štědrovečerní pohádku jako každý rok, po cca půl hoďce mě přepadla dřímota, což dávám za vinu z větší části tomuto rádoby počinu, páč nebavil a nedržel v očekávání. Po cca 20 minutách jsem se opět přinutil bedlivě sledovat děj, ale volky nevolky, málo platné, sáhl jsem po ovladači. Takže... bohužel, víc jak jednu hvězdu nedám, to by mi pámbu nadal do volů. ()

El.Negros

Moc toho přece nečekám od nových pohádek – nesmí se toho dotknout mág všech defektních mongolů a nízkosociálních filmů pro exekučně projeté hráče automatů Troška, mělo by to mít klasický děj a nejlépe žádné příliš revoluční nápady. Prostě porazit padoucha, zachránit slečinku a inkasovat poklad. To kurde pochopí i Zemanův čínský klon. Ale tohle bylo ochotnické divadlo z vesnice hrané náctiletými dětmi po obrně. Pod pódiem pokladnička na dvacet ká-čé na fond neschopných herců z prvního ročníku FAMU. Bohužel jsem též nepodíval na rejžovo portfolio – opravdové skvosty jako oskarový Freonový duch a festivalová lahůdka Rumplcimprcampr… Takže si jej logicky najala ČT, aby nám jako obvykle totálně zasvinila štědrovečerní stůl svým low cost exkrementem. Mladej princ jako vzor všech mileniálových slečinek – podvyživený omnihomouš co umí jen koulet očima. Na druhou stranu princezna, jež hraje asi pouze přes insta a další sociální networky, umí zjevně koulet sponzorskýma šourkama, jinak by jen nosila ve štábu kafe. Děj je ve stylu krátkých chudokrevných džouků, nesmyslně sestříhaných do sebe, jako show Jardy Soukupa. Korunu celému amatérskému plátku dává Kříž vypadnuvší z gótské seznamky pro mumie. Jo, dva čerti to nezachrání ať už je to Táňa s Liškou. ()

megan017

Líbí se mi, jak režisér označuje všechny, kterým se to nelíbilo za nuly a těžké kulturní barbary, co nedokážou pozvednout a masturbovat na režisérkým masterpiecem jako je Kouzelník Žito, který je vesměs barevná nuda. Uznat se dají kvalitní mladí herci, ale ty příšernosti okolo, já vám nevím pane Zelenka, ale i ten Zdeněk Troška umí přijmat kritiku za jeho Zemlejna, která vždycky tak ladně polehtá můj dávicí reflex a to je prosím někdo, kdo to má vystudované. Jen proto, že jste režisérovi dělal podržtašku z vás kvalitního tvůrce neudělá. Ta pohádka by nebyl takový propadák, kdyby se tolik netlačilo na pilu a vůbec, co tu může být špatné tu špatné je až na zminované herce, co vám to trošku zachránili od úplného propadu. Chybí tomu ladnost, přirozenost, jistá magičnost, tohle je si jen nějaké nudné, barevné cosi, ze kterého už si pomalu nic ani nepamatuji a díky bohu, že se tak stalo. ()

Godhaj

,,Kampak nám ten Ječmen pádí?“ Takhle se pohádka prostě nedělá! Pohádka neznamená hrady a zámky, čerty a magii, princezny a prince. Pohádka je žánr s přesnými hodně starými pravidly, která se prostě musí ctít. V pohádce musí hrdina překonávat nebezpečí a tím se nějakým způsobem vyvinout. Zde sledujeme, jak rozmazlený Žito dostává vše, na co si jen vzpomene a soudí lidi kolem sebe se samozřejmostí diktátora. Dalších takových nelogičností je bezpočet, ale to by vydalo na diplomku. Zbytečná jsou muzikálová čísla s ošklivými písněmi, záporák Kříž je naprosto k uzoufání stejně jako celá pekelná sekce, která tři čtvrtě příběhu jen kouká na televizi! Jedinou pozitivní drobnost na této taškařici vidím v Anně Kadeřávkové, která princeznu zahrála docela uvěřitelně a je vidět že se snažila. Denis se asi také snažil, ale vůbec mu to nešlo. ()

G04T

Ne, sorry, já to prostě vypnul po 21. minutě, kde jsem to už nedával. Tak otřesný, až do palice neskutečně silně bijící "výkon" hlavního představitele mě tak naštval. Jeho chování bylo za těch dvacet minut tak nesnesitelné, že kdyby se někdo v reálu takhle choval, nevím, jestli bych se udržel. V tomhle filmu je špatně hodně věcí: výprava, scénář, režie, herci, herečky. Jediné, co film drží nad vodou (ale nezbývá málo do potopení) je kamera Martina Šece a výkon Kříže, nic jiného prostě nemůžu ocenit. Možná ještě kostýmy, ale i tak bylo těch 20 minut jednou z nejhorších chvil meho života. ()

Sebastianek1

Nevěřil jsem, že by to po loňském vánočním fiasku ještě někdy dávali a oni jo. Nechápu. Jedna z nejhorších pohádek co byla pro ČT natočena. ()

alldo.raine

Za mě klasický příklad toho, jak jsou některá hodnocení zcestná. Pusťte si pohádku O léčivé vodě třeba a pak se vraťte ohodnotit toto. Mně tato pohádka rozhodně neurazila a nebýt nevýrazné princezny v podobě Anny Kadeřávkové, bylo by to ještě příjemnější. ()

knihovna odpad!

Tak zatím to vypadá, že scénář nepsal Zelenka, ale Gottwald s Grebeníčkem. Hlavní představitel neumí hrát. Kříž zase hraje až moc. Liška hraje svůj osvědčený magorstyl. Hergot Vilhelmová je snad tak dobrá herečka, že by čertici zvládla i bez toho, že z ní udělají Pizizubku. ()

maoc

Pěkná princezna a král, snad ještě trochu hudba, kostýmy, některé triky a vizuál. Jinak nuda a tragédie jako téměř vždycky. Scénář na ránu. ()

J.McClane odpad!

Absolutní dno české pohádkové tvorby. Mileniálové, přehrávání, snad jen jediná kvalita, klasicky krásný princezna.... ()

MeGab odpad!

Princezna mrká jak o život, nejspíš trémou z kamery, její partner je snad zfetovanej, Neklan buď ožralej nebo ho to (pochopitelně) nebaví. Zbytek dělá zkrátka jen to, co má napsáno ve scénáři, aby dostal zaplaceno, čert vem, jak to ve výsledku bude vypadat… ()

Ukrizku

Pohádka ničím nevybočující z řad těch mnoha zapomenutíhodných. Nevýrazná dějem, nezajímavá v dialozích a hlavně nudná ve své předvídatelnosti. Liška jako přiblblý čert už tady byl a babka Bohdalka po 25. také nepřekvapí. Stejně jako loni, přepínáme na 3 bratry. ()

PlayEasy

To už fakt neumí nikdo točit pohádky!!!!!!???? Máme tady další hrůzu a spravujeme si chuť “Třemi oříšky”, protože tahle blbost s nejspíše opačně orientovaným Šafaříkem a spol. se nedá!!! Vilhelmová - děs. Ale za Bohdalku a Bolka jsme o dvou přemýšleli, ale je to jinak velký otřes!!!!:( 25% ()

AgnesDee

Rozhodně to není nic extra, ale nenaštvalo mě to. I když se po půlce Žitův charakter obrátí o devadesát stupňů a žádná z postav nemá ani špetku charakteru, což dokatuje převážně král a princezna (pro kterou mohli ušít i lepší šaty). ()