Film, jenž produkovala Raffaella De Laurentiis (dcera Dino De Laurentiise a herečky Silvany Manganové), je založen na sci-fi literární předloze, románu Franka Herberta o válce vládců různých planet v roce 10191. V roce 10191 se vládce vesmíru snaží získat kontrolu nad substancí umožňující cestování kosmickým prostorem. Tato látka se vyskytuje pouze na Pouštní planetě. Tamní obyvatelé pod vedením svého spasitele Paula Atreida se snaží od vládce osvobodit. David Lynch vytváří svůj příběh z budoucnosti podivuhodnými obrazy. Jedná se o jeho první experiment s barvami, ostatně silně stylizovanými (převládá odstín písku, skal, země). Lynch tento svůj film nazývá "symfonií prostoru", doznává nicméně, že mu žánr sci-fi příliš nesedí. Film však přišel v době, kdy bylo obecenstvo již přesyceno filmy o "hvězdných válkách" a pro znalce Herbertova románu nebyla jeho Lynchova verze dost uspokojivá. (Magic Box)

xerxxes

Poprvé jsem tento snímek viděl na kopii VHS se simulátním dabingem nevalné kvality, ale už tehdy jsem si jej zamiloval. Dokonalá podívaná byla na svou dobu opravdu působivá. Vyprahlé puště a duny, harvestry těžící Spice Melange. Boje mezi Harkoneny a Atreidy...co víc by si mohlo oko kluka přát. S odstupem času bych tento film hodnotil již kritičtěji, ale pro mě zůstane napořád takový, jaký byl před téměř 20ti lety. ()

vlkcz

Osobně jsem přesvědčen, že Duna (cokoliv z ní) se zfilmovat nedá. Už jenom pro tu délku. Film se soustředí bohužel jen na dějovou linii knihy, která je ale v podstatě jenom předehrou k dalším (a ještě lepším) dílům ságy. V rámci daných možností jsou 3 hvězdy asi maximum. Víc psát nebudu, jen odkážu na Gemini a Idaho. ()

dragi

Rozhodně nejsem znalec velkolepé knižní předlohy (to se ovšem chystám napravit), ale svět Duny mi učaroval už dávno i z toho co o něm vím. A stejně tak mi učarovalo i filmové zpracování. Od začátku provází celý film užásně ponurá atmosféra (zajímavé spojení :) a téměř precizně zvolené obsazení resp. převedení jednotlivých postav na plátno. Nejvíce se mi líbila hlavně první cca hodina a půl, v druhé půli to nabralo výrazně na tempu, aby se mohly odehrát všechny události, takže těch 190 minut bylo i tak málo. V podstatě jediné co bych vytknul byly souboje, a tím nemyslím souboje 1vs1, ale choreografii bitev. Ta byla přeci jen i na svou dost pozadu. Skoro jako by natočili jeden kratičký záběr a ten pouštěli pořád dokola. Co skoro, ono to tak bylo. Přepadení paláce se ještě dalo, ale záškodnické akce fremenů a závěrečná bitva, tam to bylo jako pěst na oko. Nebýt tohoto nedostatku, tak bych ani na chvíli o 5* nepochyboval. No, nakonec stejně nemůžu jinak... Říkal jsem si: „škoda, že se nikdo nepokusil o remake", chvíli to byla fajn představa, s dnešními možnostmi a tak, ale pak jsem si uvědomil, že riziko, že by z toho byl pouze další "novodobý hollywoodský kasovní trhák" (myšleno v naprostém negativním slova smyslu) typu Avatar je tak velké, že bude lepší, když to nechaj u ledu. ()

P/\/EL

Lynch je takovej geniální šílenec...samozřejmě, že to nejsou žádný Star Wars....................Duna je taková zvláštní kultovka............argument, že je to příliš ponuré a depresivní neberu....byl to záměr...............je to Lynchův styl...jeho osobnost................spíš vidim zásadní problém ve střihu..........těch verzí je teda víc a žádná není ideální..............zbytečné scény....nebo zase něco chybí...................jinak výtvarná stránka je chvíelma skoro až geniální a určitě by byla, kdyby se to povedlo točit Jodorowskimu s Giegrem a Dalím apod., ale i tady to má úžasnej styl...interiéry...jsou prostě bezkonkurenční........spousta detajlů....sochy.....kostýmy jsou také velmi dobré.......trošku mě vytáčelo, že hlavní hrdina má takovej typicky 80kovej účes..........ale....herecké výkony jsou dobré....jen....jaksi mi ta režie připadala taková....no....spíš mi to připomnělo...mnohem starší americké filmy....30., 40. až 50. léta....já nevim...................je to vleklé..samozřejmě...ale milovníky sci-fi a výtvarného umění.........to patří k základnímu vzdělání.......je to prostě ulítlej projekt...mimo čas a prostor.............................kníšku sem nečetl,,,,znám akorát velmi dobře ty staré hry a viděl sem tu novodobou tv verzi..ale prostě si myslim, že chápu rozhorčení skalních fandů Herberta....podobná rozhorčení zažívám v případě různých remaků a nebo také knižním adaptací............pokud bych něco označoval za odpad...tak je to extended verze...fakt střihačský zlo.. ()

Sugar67

Souhlasím s názorem, že Lynchův styl se pro tento film hodí víc než dobře. Když jsem ho viděl poprvé, byl jsem úplně unešen a hned jsem si šel koupit knížku. Poté jsem byl mírně zklamán tím, že ve filmu chybí téměř půlka knížky, ale nadšení z filmového zpracování mi zůstalo. A aby se tam vlezla celá knížka, tak by bylo zapotřebí dalších dvou hodin. Přesto mi tam táto půlka knížky chybí. Jedno z mála dobře natočených sci-fi. ()

MagyG

Tak toto je jeden z najkontroverznejších filmov, aké som kedy videl a napĺňa ma totálne rozporuplnými pocitmi. Radosť z tak unikátneho, typicky lynchovského, spracovania skvelého románu mi kazí znechutenie a smútok z totálnej fušeriny. Ale pekne po poriadku. Predloha v podobe románu od F. Herberta je proste poklad a je natoľko výnimočný a geniálny (prudko doporučujem prečítať!), že jeho výnimočnosť a genialita s a snáď ani nedá bez ujmy na zdraví sfilmovať. Lynch sa pokúsil o nemožné a aj keď v niektorých aspektoch exceloval, celkovo to skôr pokazil, ako vystihol. Poďme najprv k pozitívam. Abstraktné scény snívania či cestovania pod vplyvom korenia, atmosféra a prepracovanosť, hra s farebnými tónmi či svetlom robia film unikátnym a na mnohých miestach proste krásnym. Dokonca aj scény a atmosféra z prostredia temných a úchylných Harkonnenov sú nádherné. Kostýmy niekde zaujímavé (sprievod navigátora Gildy, fremenské púštne obleky - aj keď tie boli v románe opísané tak dobre, že sa pre film snáď ani inak navrhnúť nedali) inde úplne gýčovité alebo trápne (áno, Sardaukari). Herecké výkony sú poväčšinou uspokojivé. K. McLachlan mohol podať o trošku lepší výkon, ale na to, že ako herec fakticky začínal, bol dobrý. Sting ma príjemne prekvapil a jednoznačných 100 bodov patrí K. McMillanovi za stvárnenie úchylného baróna Harkonnena. Jürgen Prochnow a F. Annis (ako Lady Jessica) pôvabní a kráľovsky dôstojní, akurát u matky Ramallo som mal stále pocit, že to je viac bosorka ako matka predstavená váženého rádu. Ale fajn, mala svoj pôvab aj takto. Tým výpočet pozitív končí a ostáva priestor už len na negatíva. Neuveriteľne spackané bojové a trikové scény, a najmä sfušované kľúčovanie postáv na modré pozadie, ktoré bije do očí je strašné, strašné, strašné! U takéhoto filmu (a s takým rozpočtom!) je to neodpustiteľné a mnohé lacnejšie projekty z tej doby to dokázali omnoho lepšie. Scény jazdy na púštnych červoch, debilný útok (vraj najelitnejších vojakov) Sardaukaurov v ešte debilnejších kostýmoch ma uvrhli takmer až do zúfalstva. Románová predloha na púštne scény Arakisu poskytovala omnoho väčší priestor, aký dostala. A to, že mnohé scény neboli natočené na skutočných dunách kdesi v púšti, ale v štúdiu s niekoľkými kubíkmi piesku a namaľovaným či natrikovaným pozadím, je otras. Román Duna si takúto fušerinu jednoducho nezaslúži. Pomyselný klinec do rakvy tomu ešte pridala pridlhá stopáž, ktorá je v director's cut za hranicou akejkoľvek rozumnosti. Škoda. P.S. - budem ruky bozkávať tomu, ak sa Duny niekto ujme a na bluray verziu ju prestrihá, skráti, vyčistí sfušované triky... Proste ju uvedie do stavu, dôstojného jeho predlohe. Áno, sfleku si také bluray kúpim aj za dvojnásobok bežnej ceny. ()

Zahanator

Celé je to takové divné, zmatené a neuspořádané. Knihu jsem nečetl, ale film působí dojmem, že se muselo brutálně krátit a všelijaké oslí můstky příliš nefungují. Celkově je to nepříjemné ke sledování. ()

HlavkaZeli odpad!

"Ty bláho, Duna... hraje tam Sting... režíruje Lynch... a obří rozpočet! To musím vidět!" Takhle nějak to vypadalo, než jsem si Dunu pustil a potom?(no tedy spíš už během první půl hodiny...) Katastrofa! Velká očekávání ještě více umocní zklamání z naprosté nudy, která se nás chytne na začátku a nepustí. Naprosto nesmyslné a nepohopitelné dialogy, děj totálně zmatený a hlavně- zbytečné části přetažené a ty důležité osekané. A bajné zkrocení červa? To nevím v jakém stavu to Lynch vymýšlel, ale jednoduchým vyšplhání po červu(bez jakýchkoli námitek červa) si příšerně těžké zkrocení tedy a. Nebudu přehánět když řeknu, že to je nejnudnější film, jaký jsem kdy viděl. I u Hledání ztraceného času se člověk zasměje víc. ()

pan Spock

Tohle je přesně ten typ filmu, který dokáže rozdělit filmové fandy na dva tábory. Protože ho buď budete milovat a nebo nenávidět. Nic mezitím zřejmě nehrozí. Mě osobně vypravěčský styl Davida Lynche vyhovuje. Někomu může přijít děj příliš zdlouhavý a chaotický. Někdy možná "ujetý" až na půdu. Ale nezapomínejme, že tohle je sci-fi a v tomhle žánru se meze představivosti nekladou. Zejména, když se příběh odehrává v naprosto vymyšleném světě, který nemá s tím naším společného zhola nic. Pro mě má ovšem Duna naprosto dokonalou atmosféru, přesně takovou, jakou bych u tohohle filmu očekával. Postav je možná až trochu moc a občas se musíte zamyslet co kdo a proč dělá, ale to mi na filmovém zážitku pranic neubralo. Možná právě ta určitá zašmodrchanost a tajemnost dělá z téhle sci-fi to, co je - velmi zajímavý filmový počin. A jak jsem zmiňoval na začátku, buď Dunu budete milovat, anebo nenávidět. ()

Lodovico

Special edition je výrazne lepšia ako štandardná verzia. Spracovania knihy som videl od troch autorov a je zjavné, že je to ťažký oriešok. Zrejme by to mal byť seriál... Z filmových spracovaní sa mi najviac páči práve Lynch. ()

Kaucukovnik

Úvodem musím upozornit, že mé hodnocení se vztahuje k neoficiálním faneditu od Spicedivera, neboť žádná z oficiálních verzí není ani schopna vyprávět koherentní příběh a film by vydal tak na lepší tři hvězdy. Nejsem schopen posoudit, nakolik fanedit obnovuje původní Lynchovu vizi, ale návrat režisérova jména do titulků zde rozhodně není urážkou. Celý film bez debat táhne Kyle MacLachlan, a jeho Paulovi Atreidovi onu vnitřní sílu a rodící se hrdinství veřím na sto procent. Na celkovou míru stylizace ve filmu působí jeho přerod až překvapivě živě. Ostatní postavy jsou z většiny obszeny i zahrány též na výtečnou. Překvapil mě Patrick Stewart v roli Gurneyho, který je v knižní předloze ne zrovna charismatický; změna mi ale nikterak nevadila. Vysloveně mi nesedl Thurfir Hawat - nevybavuji si fyzický popis z knihy, ale rozhodně mi tam nevyzněl jako senilní obézní strejc. Baron Harkonnen je pak podle mě až příliš stylizován do podoby sadistického vepříka - v knize to byl především inteligentní, logicky uvažující a metodicky postupující vůdce. Výprava a kulisy nejsou nijak velkolepé, zato atmosféra je všudypřítomná. Zvukové zbraně Atreidů byly v literární předloze zajímavé, ve filmu jsou vysloveně k smíchu. Provedení červů není nic moc, ale neurazilo. Přes všechny zápory je u mě Duna jedním z nejlepších filmů se sci-fi tématikou. ()

eoj

Jelikož mám právě za sebou knihu, nešlo se vyvarovat srovnání. Z něj vychází film jako plytký a povrchní - ale ono tomu asi, vzhledem k více než desetinásobné stopáži audiobooku, ani jinak být nemůže. Mc-Lachtan s andělíčkovskou tvářičkou, mi do postavy Paula moc neseděl a i některé další postavy vypadali v mé hlavě jinak. Pokusím-li se se odhlédnout od srovnání s knihou, tak nejvíc mi vadili hrubě nezvládnuté akční a bojové scény - škoda, že zde Lynch nedokázal být trošku sebekritický a raději je významně nezkrátil (na několik vteřin) a nesoustředil se raději na podrobnější vykreslení postav (ale ono by se to asi producentům špatně vysvětlovalo). Vůbec pak nechápu komentáře o nezfilmovatelnosti Duny, jediný problém je potřebný prostor pro dostatčné vykreslení postav, na to je i 190 minut málo. A pak trochu kvalitní scénárista, který dovede převést to co si postavy myslí do dialogů tak, aby to neznělo hloupě. Duna by si zasloužila nějaký nový kvalitní seriál. ()

J.MacReady

Tenhle film je pro mně i přes svou, pro někoho roztahanou stopáž díky své stylizaci a celkové atmosféře jedním z nejlepších sci-fi dodnes a v mém osobním žebříčku dokonce to nejoblíbenější. Myslím si, že vytvořit tak specifický svět a tak výrazné postavy v jednom snímku tak, aby se to dalo sledovat chtělo silné nadšení pro dílo. Pro mně není ve filmu nikde přebytek zbytečných detailů, všechno účelně plyne tak aby divák spolehlivě pochopil jinak dost složité vztahy mezi jednotlivými frakcemi a celkovou myšlenku a pozvolna to graduje k úžasnému závěru. ()

pekos

Hodnotiť tento film, ako klasické sci-fi, zrejme nie je možné. Ak zoberieme do úvahy, že David Lynch sa rozhodol netradičným spôsobom vykresliť ďalekú budúcnosť, zároveň sa držať knižnej predlohy, a ak k tomu všetkému pridáme mix možností filmového umenia r. 1984, tento kúsok predstavuje nadpriemerné filmové dielo. V danom období bol tento film kultovou záležitosťou a správneho a verného sci-fi fanúšika rozhodne neurazia žiadne detaily, ktoré možno iných filmofilov desia. K tomuto filmu sa dá opakovane vracať a vychutnávať si práve jednotlivé detaily - celkový vizuál, kostýmy, správanie sa filmových hrdinov, herecké výkony. Skvelé filmové dielo Davida Lyncha. ()

pavol_o

Čakal som väčšiu nálož, ale vcelku som sa vlastne dosť nudil. Pri prvom pozeraní som zaspal. Jedná sa o celkom peknú rozprávku, rozhodne si to však nepúšťajte ako film na večer. Radšej odporúčam knihu a film si pozrieť len tak pre zaujímavosť po jej prečítaní, divák tak z toho bude mať snáď lepší zážitok. Oceňujem, že film je plný vnútorných monológov, myšlienky postáv veľmi zaujímavo doplňajú dej a bez nich by to asi ani veľmi nešlo. Na diváka tiež dobre pôsobí temná atmosféra celého filmu. Tým ale výklad plusov myslím končí. Extrémne zápory nenájdem, jednoducho je to len nudne natočený film. ()

LiSaiFun

Někdo tu psal, že tenhle film může oslovit jen toho, kdo nečetl originál. Nuže, originál jsem nečetl, a přesto cítím, že tu něco neklape. Je tu nějaký spor, nějaké intriky, a někdo tu všechny očural, protože byl ostatně vyvolený. Pochybuji, že by toto, co jsem pochopil z filmu, vydalo na světoznámý román. Bohužel, nevydá to ani na úspěšný film. ()

Sandai odpad!

Jedna z největších zhovadilostí jaké jsem kdy viděl. Film sám o sobě je naprosto otřesný. I Cesta do pravěku měla lepší triky a postavy jsou totálně pošahané. Už jenom to stačí na odpad. Ale aby toho nebylo málo tak tímto snímkem Lynch naprosto zprznil vynikající knížku. S tou má společný jenom název a jména pár postav. ()

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell

09.11.2021

Remake Duny nabírá obsazení

Remake Duny nabírá obsazení

17.07.2018

Tak se to přece jen děje. Remake kultovní sci-fi Duna konečně začíná nabírat reálné obrysy. A co víc, vypadá to, že v něm spojí síly jeden z nejpopulárnějších mladých herců současnosti s jedním z… (více)

Peter Berg jezdí na písečných červech

Peter Berg jezdí na písečných červech

30.12.2007

Je to jen pár dní, co jsme psali, že Peter Berg převzal od Michaela Manna režii špionážního thrilleru s Tomem Cruisem Edwin A. Salt. V interview pro MTV Berg překvapil tvrzením, že tohle pro něj bude… (více)

LFŠ 2007 je tady!

LFŠ 2007 je tady!