Brát Tenkou červenou linii jako konkurenci Zachraňte vojína Ryana by byla chyba. Oba velkofilmy mají své kouzlo, avšak jsou pojati rozdílně. Zatímco Spielbergův velkofilm jde na to tvrdě hollywoodsky, tedy velkolepě; Terrence Malick se naopak snažil připravit syrovou a v rámci možností realistickou vizi událostí ostrova Guadalcanal a spíš než diváka ohromit velkolepou akcí a patriotistickými proslovy, nechat ho nahlédnout do duší amerických vojáků, kteří museli čelit strachu z válečného konfliktu a jeho následků či rovnou smrti. Malick měl před natáčením tohoto snímku takřka 20ti letou režijní pauzu a prý se v Evropě věnoval přípravám snímku. K ruce dostal velmi bohaté herecké obsazení (a to ještě několik slavných jako B.B.Thorton, Martin Sheen či Mickey Rourke vystříhal) s jejichž pomocí natočil extra dlouhý film, v němž se mu skutečně povedlo skoro až dokumentárním způsobem zachytit tento konflikt. Tento film se vám nepodřídí, to vy musíte k němu dospět, abyste ho plně ocenili...80%(6.8.2014)

Víc než válečný film; nepřevoditelný do slov, odehrávající se v napětí mezi rajskou přírodou a zabíjením, Stvořením a Pádem. V těchto kulisách je diváku dáno nahlédnout do lidských srdcí, celé plejády srdcí s jejich výškami i hloubkami. Některá jsou sevřena strachem, jiná v modlitbě prosí za životy svěřených vojáků, další žasnou nad krásou zlem stiženého světa, ještě další nevěří, ale milují a touží po Bohu („Pokud Tě v tomto životě nepotkám, dej, ať nepřestanu cítit prázdnotu na Tvém místě.“), jiná propadnou lhostejnosti, cynismu, anebo vlastním snům o seberealizaci, jiným pomůže odloučení poodhalit něco z tajemství lásky. I přes všechno napětí a akci je Tenká červená linie tím nejmeditativnějším filmem z válečného prostředí, jaký jsem měl dosud tu čest poznat, a také nejduchovnějším. Superlativ by se našlo bezpočet. Strhující zážitek. Jeden z nejlepších snímků, jaké jsem kdy viděl.(2.5.2011)

• RHK

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Jenže film plný nudných filozofujících keců, kterým jsem za mák nevěřil. Ještěže vlastní válečná akce byla moc dobře natočená, Malickův film to však v mých očích nezachránilo. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=LCmlOhsIwBk(9.8.2011)

Majstrovský epos Terrenca Malicka, ktorý tak, ako mnoho pred alebo po ňom, zobrazuje hrôzy, šialenstvo a utrpenie, ktoré so sebou prináša akákoľvek vojna. Prekrásna kamera, prekrásna meditácia, týkajúca sa vnútorných osobných postojov k celej vojnovej mašinérii. Malick má pred ostatnými navrch vďaka jednému prostému dôvodu. Takmer všetky vojnové filmy prinášajú akčný hollywoodský drajv, no Tenká červená línia je jedinou snímkou, ktorá takým intímnym duchovným "malickovským" spôsobom rozrýva vnútorný pokoj a harmóniu vojakov čoby obyčajných ľudí, strácajúcich ideu humánnosti, morálky či rešpektovania ľudského života ako toho najväčšieho daru. Malick opäť siaha k princípom dobra, lásky, spravodlivosti, bezmedznej viery v Neho. A podľa mňa patrí k najviac nedoceneným režisérom súčasnosti. ,,Musí trpieť človek, ktorý miluje dobro?" PS: Porovnávanie úrovne kvality s Vojakom Ryanom považujem za bezvýznamné. Oba filmy sú podané svojsky, nenapodobiteľne tak ako sú Malick a Spielberg silne individualistické osobnosti.(30.12.2011)

„Everyone lookin' for salvation by himself. Each like a coal thrown from the fire.” Může válečný film fungovat jako meditace nad smyslem života a zároveň divákovi poskytnout i reálně vyobrazené scény z vřavy bitevního pole? V případě Mallickova vrcholného díla zní odpověď ano. Dvou a půl hodinový epos režisérova ruka mistrně rozděluje na dvě vyvážené roviny. První jsou psychicky rozervaní chlapci, kterým jejich země bezdůvodně dala pušku do rukou a přikázala "Bojuj!". Druhou je pak audiovizuál útočící na emoce, který dokresluje už tak na padrť rozemleté nervy bojujících mužů na obou stranách. Tenká je linie mezi zdravým rozumem a absolutním šílenstvím.(11.5.2008)

• - Spoiler: Japonský voják, který na konci zastřelí Witta, říká: „Vzdej se. Zabil jsi mé přátele, ale já tě netoužím zabít. Jsi obklíčen, vzdej se prosím. (HellFire)

• - Mickey Rourke měl mít původně ve filmu menší cameo, ale jeho scéna byla nakonec vystřižena. K vidění je ale na youtube. (Eldrick)

• - Scénář je napsán podle stejnojmenného románu spisovatele Jamese Jonese. (Terva)