Narušitel

Česko, 2019, 90 min

• Matty

Předtucha, že letošní rok bude díky českým filmům skvělý, kterou jsem vyjádřil po Ceně za (ne)štěstí, se zatím naplňuje. Narušitel je nádherně dadaistické drama z období socialismu o mužích pilotujících letadla, což je to jediné, co dokážu o zápletce s určitostí napsat.___Vyprávění rámuje vzpomínání Petra Kostky na jeho letecký výcvik a jednu tragickou událost, ale neboť mu zřejmě trochu vynechává paměť a nedokáže se dobře soustředit, občas nějaká scéna dávající příběhu smysl chybí a mnohé jiné scény, které naopak nic přínosného nesdělují (převážně ty letecké, následované pro jistotu zmínkou o zakoušeném pocitu svobody), naopak přebývají. Vnukovi, který Kostkovo vyprávění zaujatě poslouchá a očividně věří, že „Tak to chodilo“ (což bychom asi měli taky), proděravělé vyprávění zjevně nevadí.___Jak hrozný byl život za komunismu, nám má být zřejmé z občasného výskytu slizkého estébáka típajícího cigaretu o křídlo letadla nebo z výroků jako „Kdo to má vydržet?“ nebo „To je strašné, co se u nás teď děje“. Jinak si nesnesitelný tlak, kterému hrdinové čelí a kvůli němuž chtějí Československo opustit, musíme domyslet. Drama, konflikty a akční scény také. Minimalismus takřka bressonovský.___Zřejmě mělo jít o příběh o přátelství dvou heterosexuálů, třebaže se skoro ze všech přátel vyklubou svině (což je jedno ze dvou slov, kterým jsou po celý film označováni komunisti, abychom snad náhodou nezačali pochybovat, že by nějaký komunista mohl být dobrý člověk; to druhé slovo je „kurvy“) a flashbacky s titulní dvojicí mají silně homoerotický náboj. Pouto mezi Vláďou a Zdeňkem by vysvětlovalo, proč všechny scény s manželkou, redukovanou na sexuální objekt, který jen občas něco řekne nebo projeví starost, působí naprosto bezpohlavně a zbytečně. Postavám, jednajícím nonstop v rozporu se svým přesvědčením, že je někdo odposlouchává a neschopným používat kauzální logiku (stejně jako celý film), jsem po pravdě rozuměl pouze v momentě, kdy Jiří Dvořák říká „Připadá mi to nějaký divný“.___Když už nelze laťku absurdna dále zvyšovat, přichází asi pětiminutový vysvětlovací monolog jedné postavy, po kterém všechno dávalo ještě méně smyslu. Beckett by zaplesal. Obdivuji odvahu tvůrců nasadit umělecky takhle výlučný počin, kteří by mnozí mohli mylně považovat za snaživou etudu studenta prvního ročníku režie, do široké distribuce, a těším se na reakce diváků, kteří za film zaplatí cca dvě stovky. P. S. pětihvězdičková hodnocení jsou zjevně od účtů založených jen kvůli tomu, aby tomuhle filmu daly pět hvězdiček (založení ve stejnou dobu, narychlo ohodnocených 200 filmů), stejná strategie jako u Ceny za štěstí.(24.1.2019)

• Enšpígl

To bolelo a hodně. Davide, proboha režie, scénář, kamera, fakt musíš všechno dělat ty ? Zejména scénář to je teda horší výsledek než bitva sedláků u Chlumce. Jako mluvit o plánu útěku přes hranice, zjistit, že mě někdo slyšel a neřešit to, to snad i Frank Drebbin by hodil zpátečku. Hlavní hrdinové vůbec nestárnou, pořád vypadaj stejně, rok 1970, rok 1989. Celá ta zápletka byla hrozně šílená, náhodou jedou do svazarmu, kam předtím asi taky náhodou podstrčej stbáci složku ? Dál tam mám problém s absolutně naivním resp neuvěřitelně pitomým chováním všech. Jako já budu nosit tričko s odznáček RAF a fakt se dostanu do lidově demokratický armády ? Budu se stýkat s pilotem RAF a můžu vést svazarm, kde mám letadla co můžou letět přes čáru ? Pilot RAF nosí uniformu RAF v roce 1970, to šlo ? A ty brutální střihy v čase, ach bože to nemělo vůbec žádný vývoj s postavama. To fakt tu "nehodu" neřešili až pak na výročí 15 let ? Jo, je určitě umění dostat svůj film do kinodistribuce, marketing filmy sice mívají jako kráva, ale stejně je vždy podstatný csfd. Letecké scény hezké, ale zase příliš dlouhé. Jako dávat filmu hvězdičky, že režisér, kameraman a scénarista je mladej, natočil film a dostal ho do kin je skoro až pervezní. Já dám jednu, protože nechci být úplný kat, ale Davidovi silně doporučuji ať si vybere disciplinu která mu jde nejlíp (produkce ) a zbytek nechá jiným od kterých se může dost naučit.(28.1.2019)

• Vitex

Natočit něco takového v sedmnácti a ještě to dostat do kin, klobouk dolů, což myslím zcela vážně. To ale neznamená, že ten film není totálně mimo ve vystihnutí zobrazované doby, naprosto ve všech aspektech, v každé scéně, v každém detailu. Herci hrají rezignovaně, jen Neškudla se snaží zachránit, co jde. Ale nejde to, scénář je příliš absurdní. Naopak mám pocit, že kdyby P. N. nehrál tak dobře, film by se přehoupl už úplně do nezáměrné komedie, což bych jako divák asi ocenil víc... Fungují jen scény, kde letadla prostě letí a nic víc se dějově neděje, ale i ty jsou příliš dlouhé a oslabuje je všudypřítomná hudba.(24.1.2019)

• apokar

Dal jsem odpad. Což bych nedal, nevidět tři roky starý snímek Pomsta. Tomu jsem dal jednu hvězdu za snahu. Jenže za ty tři roky nenastal, bohužel, u pana Baldy žádný vývoj k lepšímu. A za to hvězda dolů. No a 1-1=0.(27.1.2019)

• MajklCZsk

Hrozný brak. Nepíšu to jen proto, že autorovi je osmnáct. Já jsem přece jen o pouhý rok starší. Ale příběh je neuvěřitelně kýčovitý, za herce mi bylo trapně, kamera má nehorázné kompozice, ostrost i proveditelnost (a co ten warp obrazu v postprodukci? Brrrr) a hudba Michala Hrůzy je už jen hřebíček do rakve Všehomíra. Nevím za co dávám tu hvězdičku... asi za snahu. Ale v tomto díle jde hrozně moc vyčíst nezkušenost, což se pak odráží ve scénáři, který byl napsán dost tezovitě a nemá moc vypovídající hodnotu. Mnohé pasáže nedávají smysl, nemají takřka návaznost. Ukončím to takto - díky bohu, že na novinářských projekcích se nemusí platit vstupné.(24.1.2019)

Tak se tady z toho hlavně zase nepokákněte. Až tak hrozné to podle mě nebylo. Ano pravda měla jsem lístek zadara a ukecala mě na to kámoška a beztak teď v kinech dávají kuloví, tak proč ne. Ano asi tam budou historické nepřesnosti to já jako ročník 97 těžko posoudím, ale proč se hned hroutit. Nepřišel mi ten film ani nijak zvlášť hloupý a rychle to uteklo, tak to nadprůměrné hodnocení klidně dám. Navíc určitě respekt k režisérovi který je ještě mladší než já, že už dokázal natočit film ve kterém jsou i domácí herecká esa a protlačit si ho až do kin. Zajímalo by mě co dokázali všichni zdejší chytří klikači odpadů. To já odpady už z principu nedávám, protože jsem nikdy nic nenatočila a nenatočím, ale tady je to zjevně plné expertů. Tak šup! vezměte kameru do ruky a taky něco natočte, když je to taková sranda. Budu na vaše výtvory velice zvědavá :0)(28.1.2019)

Ano, přiznávám, že mé hodnocení může být lehce ovlivněno tím, že mi vcelku imponuje režisérovo mládí. Že někdo, kdo je ročník 2000, dokáže ke svému filmu přilákat taková jména jako jsou Kostka, Dvořák, nebo Zindulka je samo o sobě úspěch. Film samotný považuji za poměrně fungující, ačkoli nedostatků by se u něj našla celá řádka. Děj táhnoucí se od roku 1960 do roku 1989 je prošpikovaný nelogičnostmi a plytkými dialogy. Na hercích se navíc nejspíš vinou nízkého rozpočtu ani nepokusily jakkoli ukázat postupující věk. Celý film je natočen jako kinematografický milostný dopis létání, což způsobuje asi 15 minut leteckých scén, které ve filmu nemají žádnou jinou úlohu, než že vypadají hezky (pokud tedy máte vztah k létání, tak si myslím film užijete mnohem více než já). Když to ale scénář v pár momentech dovolí, tak dokážou duo Dvořák/Zindulka sehrát poměrně působivou scénu a z čistě technického hlediska je ta přehršel leteckých záběrů zvládnutá dobře. Pokud bych tedy nebyl obměkčen režisérovým mládím, jeho ambicemi (režisér/kameraman/scénárista/producent – skoro jak Tommy Wiseau u The Room :D ) a tím, že příběh je založen na životě jeho dědečka, dal bych nejspíše o hvězdičku méně. Film ale rozhodně stojí za vidění, ale spíše zadarmo doma než v kině.(24.1.2019)

• amyth

Řeknu to asi takto, z tohoto filmu jasně vidíte jak to vnímají mladí studenti. Proč u nich ve volbách vítězí hruzostrašné strany a kandidáti. Pokud ten mládenec takto vnímá tu dobu, tak se domnívám, že průměrná mzda ve školství by měla spadnout téměř na úroveň minimální mzdy. Jeho film odráží Feriho, Richterovou až je to mrazivé. V životě by mě nenapadlo, že po 40 letech totality ještě může přijít mnohem hlubší morální úpadek. Zatímco Husákovy děti jsou opravdu silná generace nejen počtem, pak ta pravdoláskařská je opravdu elitní.Pád až na dno(26.1.2019)

• Honzulik

David Balda se nám rozjel a dovalil na filmový trh již druhý film v krátké době. A to je možná právě chyba... Opět musím ocenit Davidovu snahu a vůbec to, že se na českém filmovém světě prosazuje... Přesto, že v hodnocení nemůžu opět dát víc než jednu hvězdu za celkovou naivitu a amatérismus, Davidovi věřím, že když vydrží, poučí se z chyb, jednou z něho bude "pan" režisér!(25.1.2019)

Já film hodnotím velmi kladně. Ano byly tam chyby a není to nejlepší film, jaký jsem kdy viděl. To že herci nestárnou je chyba, ano, ale v rozpočtu, jaký na film byl je něco takového nereálné, takže se to dá s klidem odpustit a nijak extra to filmu nevadí. Záběrově krásné a letecké scény jsem si opravdu užíval. Filmu přeji plno úspěchu a dávám mu 4 hvězdičky + jednu extra za odvahu a schopnost dotáhnout takovýto projekt do konce!(25.1.2019)

• milwaukee

Vysoká modrá zeď je oproti tomuto výtvoru oskarový film. Odpad. Jinak hodnotit nelze(27.1.2019)

Asi nejsem tak náročný divák nebo se mi prostě líbí něco jiného než "většině", ale mě film nezklamal. Tolik zmiňovaný fakt, že je režisér hodně mlád mi možná na celý film hodilo trochu jiný pohled, ale ty komentáře k "nulovému" scénáři moc nechápu. Co jsem pochopila je, že film je založen na životě režisérova dědečka, že čerpal z toho, co mu děda vyprávěl a tak byl i film natočen. Jsem o pár let starší než režisér a nedokážu si představit, že ve svém věku natočím takovýhle film, natož kdybych byla mladší. Za to velký klobouk dolů. Velkou spokojenost jsem měla i u Jiřího Dvořáka, který svou roli sehrál výtečně. Pavla Neškudlu jsem neznala, viděla jsem ho poprvé a herecky mi taky velmi sedl. Petr Kostka působí jako "sympatický děda", přesně tak, jak by měl děda působit. Ve všech filmech se trochu peru s panem Zindulkou, kterej mi nikdy nějak moc nesedl, přestože herecký um určitě má. Rozuzlení filmu se dá sice očekávat, ale věřím, že to v té době opravdu tak chodilo. A co se týče scén o létání, možná někomu přijdou zbytečné, ale já si je užila. Byly krásné, romantické a pro někoho, kdo má rád letadla oku lahodící. Nevím jestli 4 hvězdy nejsou moc, nebýt mládí režiséra, dala bych 3*, ale za odvahu přidávám o hvězdu navíc :-)(25.1.2019)

• Slepejsek

Základní osa filmu by nemusela být špatná. Ale nesměl by ji rozvádět dětsky naivní scénář na hony vzdálený reálnosti s plochými postavami, které dělají právě a jen to, co od nich scénář potřebuje (včetně stejně plochých hereckých výkonů)(příběh 4 kamarádů, z nichž dva jsou přesvědčení komanči a dva otevření antikomanči ?!? vážně by mohli fungovat jako kamarádi? jak jejich kamarádství ukazuje film - jakože se spolu nebaví, jen ožralí nekomanči si stěžují komančům na komančství a ti komanči je nejdou nabonzovat jenom mlčí a dokonce dědečkovi otevřou vrata k útěku na západ, ale přesto se jim nedá věřit?!?), zato v současném ideologickém hávu (měl jsem pocit, že sleduju naruby otočenou komančskou agitku z 50.let)... Uf! Čest práci, antisoudruhu svazáku!(28.1.2019)

• M_crha

Nemůžu tomu dát lepší ohodnocení protože to prostě filmově nedrží pohromadě a nedá se to srovnávat s filmy které mají podobnou tématiku. Smekám před odvahou, urputností a elánem pana Baldy napsat natočit a dotáhnout takovou věc. Ale ta nezkušenost a asi by se dalo říct i absence filmového vzdělaní z toho filmu přímo stříká, obzvláště v porovnání s tím co teď běží v kinech. Tento film se hodí na přehlídku amatérských filmů, kde si zaslouží pozornost a uznání i ocenění ale rozhodně ne běžnou distribuci. Je to velká škoda protože věřím, že kdyby pan Balda byl o 15 let starší měl za sebou už nějaké jiné filmové zkušenosti nebo TV počiny mohl film vypadat jinak a lépe.(2.2.2019)

• 5tipes

Dávám jednu hvězdu za snahu a odvahu. Nevím, jak se mohl dostat tento film do distibuce - jedná se totiž o zcela amatérský film. Po všech stránkách. Na filmu je silně vidět absence filmového vzdělání a vůbec znalosti filmové řeči, podobně jako u filmů Tomáše Magnuska. Myslím, že by v rámci distribuce měla opravdu nastoupit jistá filmová cenzura, nechci mladému panu Baldovi křivdit, ale měl by mu někdo sdělit, že se prostě jen tak mávnutím proutku nemůže stát celovečerním režisérem. Neplaťte vstupné za takové filmy, je to jako byste místo masa a brambor dostali plátek papíru a kuličky z hlíny.(24.1.2019)

• DuTo

Film bych mohl rozpitvávat a rozepisovat vše v čem je špatný, tak jako ostatní. Myslím ale že bude stačit toto: To, že Jiří Dvořák ve filmu nestárne, od roku 1964 do 1989 vypadá úplně stejně, to bych ještě překousnul. Ovšem to, že hlavní představitel, je v roce 89 třeba třicátník (maximálně) a v současnosti (tj. rok 2018) ho hraje Petr Kostka, kterému je v současnosti 80 let, je už na pováženou. A bohužel takových faux pasů je ve filmu více.(24.1.2019)

• pidla

Špatný film je špatný film, ať je tvůrci 18 nebo 80, na tom nezáleží. A Narušitel je film neumětelský, nezralý a amatérský, který nepatří do kin. Je plodem nezdravě přebujelého sebevědomí, kdy autor žije v iluzi, že k tomu, aby se člověk stal režizérem, stačí okoukat a napodobit pár klišé aniž by měl ponětí o stavbě dramatického příběhu, práci s výrazovými prostředky, atd. atd. Je neuvěřitelné, kolik lidí bez znalostí, zkušeností, vzdělání a většinou i talentu si dnes myslí, že mohou být režizéry a točí filmy. To v žádné jiné profesi není možné. A je nepochopitelné, že si distributoři neuvědomují, jak poškozují obraz českého filmu, když tyto diletantské pokusy uvádějí do kin. Lze samozřejmě ocenit odvahu osmnáctiletého chlapce i schopnost věc dotáhnout do konce, ale pokud mu chybí sebereflexe, meli by ji mít dospělí. Těžko lze z tohoto "díla" odhadnout jestli má Balda talent. Ale každopádně by mu prospělo, kdyby se vrátil do školy.(25.1.2019)

• LikamCz

Chapu ze reziserovi je 18 a natocit celovecerak a dostat ho do kin si proste zaslouzi respekt problem je tady ale v tom ze v tom filmu nic nefunguje. (A to nic neomlouvá) Nejhorší je asi scénář který je opravdu často špatný a nelogický, (ať už jde o starnuti postav ale to je to nejmenší). Kamera a hudba takový televizní průměr. Letecké scény jsou alespoň relativně pěkné. Asi bych to takhle nehodnotil kdyby ten film byl třeba v televizi nebo formou VOD. Ale cenu 200 za vstupenku si to určitě nezaslouží.(25.1.2019)

• 710.cz

Já pochopím tu snahu autora přenést úctu dědečkovi ještě za jeho života, ale některé věci chtěj čas a prostor pro to, aby mohly dozrát. Jediné pozitivum filmu snad je, že bude mít Michal Hrůza hezký klip k hezké písničce.(31.1.2019)

• Hanecek

Já se omlouvám, ale to byla hovadina! Vyhozené peníze.(1.2.2019)

<< předchozí 1 2