Bodyguard (TV seriál)

Krimi / Drama / Thriller

Velká Británie, 2018, 5 h 53 min (Minutáž: 57–58 min)

Ludicrous yet addictive. To myslím vystihuje úplně všechno. Twisty (které občas postrádají logiku), skok z jakože akčnějšího dramatu do roviny politickýho thrilleru a závěrečná epizoda, v níž se 40 minut sundavá sebevražedná vesta, dělají z Bodyguarda opravdu ludicrous yet addictive televizní zážitek. Nicméně bych si dovolil nesouhlasit s HALovým komentářem, který považuje závěr za konvenční. Už jen fakt, že finále (první řady?) se soustředí na sebevražednou vestu a nikoliv na dlouhé vysvětlování a rozuzlení zápletek, je dost nekonvenční. Ballsy. Nekonvenční jsou i vyvracení divákovejch očekávání - jejich vypsání by bylo spoileroidní, a to si nedovolím. Nicméně souhlasím, že ten random bordel tam je, a je to taky moje jediná výtka k seriálu. Ludicrous, prostě. Ale od řemeslné stránky přes neskutečně skvělé hrající osazenstvo, z nějž jasně v poslední epizodě vyčnívá Richard Madden až k faktu, že Jed Mercurio prostě odmítá konvenční divácká očekávání, dělají pro mě z Bodyguarda seriálový překvapení roku a zážitek podobně gripping jako Condor. Ale pokud je Jack Ryan tak dobrej, že v HALových očích dělá v podstatě z Mercuriova počinu jen průměr, jdu se vrhnout na něj s nadějí, že to bude ještě lepší bomba :)(26.9.2018)

Podobně, jako seriálový Jack Ryan doplácí Bodyguard na příběh a zápletku, která je jen stěží uvěřitelná. Sice se na to hezky místy kouká, ale když si tohle celé aspoň trošku promítnete do reality, zjistíte, že je to taková celkem slušná, akční pohádka. Jediným plusem je snesitelný počet dílů a relativně snaživý Madden, jinak jsem do Britů čekal, vzhledem k jejich nezpochybnitelné, seriálové kvalitě mnohem víc.(30.9.2018)

Ukázka toho, jak by dopadlo kultovních 24 hodin, kdyby autoři neměli koule a vyhodily se všechny cool momenty. Čímž ani omylem neříkám, že Bodyguard není fajn řemeslo s řadou napínavých momentů. Ale rozhodně nejde o nic, co by mě vystřelilo z bot (už proto, že se až příliš dlouho nic konkrétního neděje a pak se najednou musí v poslední epizodě dohnat všechny naplánované zvraty). Konec je ve své neochotě udělat byť jen jediný dramatický řez už vyloženě zbabělý.(11.1.2019)

Seriál, který se docela dlouho tváří jako aktualizace šachových partií Johna le Carré, ale nakonec se možná do dějin zapíše jen jako strhující audition tape Richarda Maddena na roli Bonda. Božínku, ten kluk to má, killer look, zranitelný šarm i zvláštní křehkost. Jeho postava se hladce mění před očima z výkonného stroje na naprosto rozhozenou továrnu na traumata. Bohužel, všechno ostatní v tomhle světě je stojí na vodě. Až do pátého dílu jsou to pomalé přísliby, které rozmetá šestka přehlcená twisty, nesmyslnými vysvětleními a vysloveně debilními motivacemi ústředního spiknutí. Bodyguard jako politický thriller nakonec není žádnou pečlivě promyšlenou šachovou partií, ale stupidní scenáristické prší s dírami v logice. Směšná konstrukce bohužel zpětně devalvuje ambiciózní pokusy o drama a dává jasně najevo, že úsměvná klišé o vztahu strážce a jeho svěřenkyně nebyly jen chvilkovými úlety. Je to vlastně laciné, byť hezky nasnímané a moderně nazvučené béčko. Škoda, ale Madden je v současnosti top on my 007 list.(24.11.2018)

„Volám sa David. A potrebujem pomoc.“ Viac by mi sedelo, ak by David Budd robil ochranku hviezde zo showbyznisu. Takto to bolo na môj vkus až príliš politické, teroristické a špionážne. Scenáre reflektujú nebezpečnú a neistú dobu, v ktorej žijeme. Dobu plnú hrozieb a neistôt číhajúcich za najbližším rohom, kedy si idete kúpiť do supermarketu rožky a tresku a tesne vami dnu vstúpi ko*ot, odpáli na sebe bombu a vezme vás do pekla. Oceňujem, že to má len 6 epizód. Čo už oceňujem menej, je ich dĺžka – cca hodinu je dosť a posledný diel má rovno hodinu 15. Uňho to ale nevadí, lebo je to nervák. A nervák je aj úvod prvej časti. Občas to jemne poľaví, avšak inak je tempo dosť vyrovnané a napínavé. Rozuzlenie je celkom fajn (musím priznať, že som nečakal, že za tým bude stáť dotyčná osoba) a „robotický“ Richard Madden z Popolušky, svoju klientku prezývajúci Levanduľa (kto videl Popolušku vie, akú dôležitú rolu v nej hrala táto kvetina – túto geniálnu drobnosť si všimla až moja pani manželka), to uhrančivo drží pevne vo svojich rukách. Jeho herecká (a iná, ehm) kolegyňa je už podstatne menej sympatická, ale to vychádza z povahy postavy, ktorú hrá. A v strede dôjde k brutálnemu twistu, ktorý ste určite nečakali. Akcia je zvládnutá dobre, ale je jej málo. Keďže zbožňujem britskú kultúru, jej architektúru, prízvuk atď., tak mi tento projekt sedel o to viac. SPOILER Menej mi vyhovoval priveľký dôraz kladený na bodyguarda. Jasné, osobný strážca má ku klientovi niekedy bližšie, než niekto z rodiny (fakt). No tu sa mi ozaj nezdalo, že by „len“ bodyguardovi bolo dovolené tak výrazne zasahovať do mimoriadne háklivého a verejnosťou pozorne sledovaného vyšetrovania. Neverím ani v taký románik, aký nám tvorcovia predstavili. Neverím, že by po sebe po pár dňoch tak vášnivo skočili. Sorry, to nie je realistické a od odťažitých a chladných Britov takýto románik vnímam skôr ako pokus o vtip. Neverím tiež, že by vyšetrovacím zložkám trvalo tak dlho, kým by si dali dokopy Davida so znetvoreným snajperom. Nie v dnešnej pretechnizovanej dobe. Možno bolo lepšie Davida nechať zabiť tak, ako to mal v pláne a v deji následne pokračovať v spoločnosti dvojice vyšetrovateľov. SPOILER(6.10.2018)