Bodyguard (TV seriál)

Bodyguard

Krimi / Drama / Thriller

Velká Británie, 2018, 5 h 53 min (Minutáž: 57–60 min)

Jedinečná séria, ktorá dokáže človeka udržať v napätí po celý čas. Pilot kvalitný a svižný jednoznačne naláka na ďalšie časti. Od začiatku do konca sme tipovali, čo sa asi stane a tie tipy sa v priebehu série menili neskutočnými smermi. Richard Madden to svojim výkonom počas celej série tiahne na úplne inú úroveň a vedľajšie postavy sú s ním v skvelom súlade.Týmto si zaslúži miesto medzi mojimi obľúbenými hercami. Dúfam, že sa častejšie bude objavovať v takýchto rolách. Pol hviezdy dole za trochu mätúce finále a slabé dovysvetlenie niektorých situácií. 4,5*(12.8.2019)

„Volám sa David. A potrebujem pomoc.“ Viac by mi sedelo, ak by David Budd robil ochranku hviezde zo showbyznisu. Takto to bolo na môj vkus až príliš politické, teroristické a špionážne. Scenáre reflektujú nebezpečnú a neistú dobu, v ktorej žijeme. Dobu plnú hrozieb a neistôt číhajúcich za najbližším rohom, kedy si idete kúpiť do supermarketu rožky a tresku a tesne za vami dnu vstúpi aj magor s bombou a pošle vás do neba. Oceňujem, že to má len 6 epizód. Čo už oceňujem menej, to je ich dĺžka – cca hodina je dosť, pričom posledný diel má rovno hodinu 15. Uňho to ale nevadí, lebo je to nervák. A nervák je aj úvod prvej časti. Občas to jemne poľaví, avšak inak je tempo vyrovnané a napínavé. Rozuzlenie je celkom fajn (musím priznať, že som nečakal, že za tým bude stáť dotyčná osoba) a „robotický“ Richard Madden z Popolušky, svoju klientku prezývajúci Levanduľa (kto videl Popolušku vie, akú dôležitú rolu v nej hrala táto kvetina – túto geniálnu drobnosť si všimla až moja pani manželka), to uhrančivo drží pevne vo svojich rukách. Jeho herecká (a iná, ehm) kolegyňa je už podstatne menej sympatická, ale to vychádza z povahy postavy, ktorú hrá. A v strede dôjde k brutálnemu twistu, ktorý ste určite nečakali. Akcia je zvládnutá dobre, ale je jej málo. Keďže zbožňujem britskú kultúru, jej architektúru, prízvuk atď., tak mi tento projekt sedel o to viac. SPOILER Menej mi vyhovoval priveľký dôraz kladený na bodyguarda. Jasné, osobný strážca má ku klientovi niekedy bližšie, než niekto z rodiny (fakt). No tu sa mi ozaj nezdalo, že by „len“ bodyguardovi bolo dovolené tak výrazne zasahovať do mimoriadne háklivého a verejnosťou pozorne sledovaného vyšetrovania. Neverím ani v taký románik, aký nám tvorcovia predstavili. Neverím, že by po sebe po pár dňoch tak vášnivo skočili. Sorry, to nie je realistické a od odťažitých a chladných Britov takýto románik vnímam skôr ako pokus o vtip. Neverím tiež, že by vyšetrovacím zložkám trvalo tak dlho, kým by si dali dokopy Davida so znetvoreným snajperom. Nie v dnešnej pretechnizovanej dobe. Možno bolo lepšie Davida nechať zabiť tak, ako to mal v pláne a v deji následne pokračovať v spoločnosti dvojice vyšetrovateľov. SPOILER(6.10.2018)

Až do konce jsem byl přesvědčen o něčem, co nakonec nebyla pravda a nezávisle na tom díky poslední třetině “jen” slabší čtyři hvězdy. Zápletku tohoto politického-krimi-thrilleru mohli vyřešit líp. Neříkám, že to bylo vyloženě neuvěřitelné, ale příšlo mi moc. Škoda. Přesto solidní kvalita z UK (kdybych ale víc sledoval britské seriály, přišlo by mi možná tuctovější).(30.9.2018)

Britský seriálový hit roka, ktorý si diváka dokonale omotá okolo prsta extrémne napínavou úvodnou sekvenciou a niečo podobné predvedie v rámci úplného finále aj na podstatne väčšej ploche. Už to by samo o sebe asi niektorým stačilo, no tempo epizód výrazne nepoľavuje ani medzitým a zápletka rozohráva komplikovanú hru, kde často nie je je jasné, kto kope za akú stranu. Moja najväčšia výhrada však smeruje paradoxne práve ku samotnému scénáru. Obrovské množstvo, chvíľami až béčkovo ladených, zvratov, ktoré navyše nie sú zakaždým uspokojivo vysvetlené, je tu predsa len v o niečo väčšom kontraste so zjavnou snahou o realizmus a pohrávaním sa s aktuálnymi témami, ako napríklad v podstatne akčnejšej 24. Inak však v postate nemám čo vytknúť, nakoľko Bodyguard je po všetkých stránkach výborná záležitosť, podporená mimoriadne presnými hereckými výkonmi. 90%(4.12.2018)

Ludicrous yet addictive. To myslím vystihuje úplně všechno. Twisty (které občas postrádají logiku), skok z jakože akčnějšího dramatu do roviny politickýho thrilleru a závěrečná epizoda, v níž se 40 minut sundavá sebevražedná vesta, dělají z Bodyguarda opravdu ludicrous yet addictive televizní zážitek. Nicméně bych si dovolil nesouhlasit s HALovým komentářem, který považuje závěr za konvenční. Už jen fakt, že finále (první řady?) se soustředí na sebevražednou vestu a nikoliv na dlouhé vysvětlování a rozuzlení zápletek, je dost nekonvenční. Ballsy. Nekonvenční jsou i vyvracení divákovejch očekávání - jejich vypsání by bylo spoileroidní, a to si nedovolím. Nicméně souhlasím, že ten random bordel tam je, a je to taky moje jediná výtka k seriálu. Ludicrous, prostě. Ale od řemeslné stránky přes neskutečně skvělé hrající osazenstvo, z nějž jasně v poslední epizodě vyčnívá Richard Madden až k faktu, že Jed Mercurio prostě odmítá konvenční divácká očekávání, dělají pro mě z Bodyguarda seriálový překvapení roku a zážitek podobně gripping jako Condor. Ale pokud je Jack Ryan tak dobrej, že v HALových očích dělá v podstatě z Mercuriova počinu jen průměr, jdu se vrhnout na něj s nadějí, že to bude ještě lepší bomba :)(26.9.2018)