Epizody(6)

Šestidílnou sérii Bodyguard pro britskou BBC vytvořil a napsal Jed Mercurio, ostřílený televizní producent, scenárista a režisér, jehož jméno nalezneme pod úspěšnými seriály jako Line of Duty či Protiúder, ale také pod televizní adaptací klasického románu D. H. Lawrence Milenec lady Chatterleyové z roku 2015 s Holliday Graingerovou a Richardem Maddenem v hlavních rolích. Politický thriller s kriminální zápletkou Bodyguard vypráví napínavý příběh seržanta Davida Budda, příslušníka policejního útvaru ochrany, který si z bojového nasazení v Afghánistánu odnesl ošklivé šrámy na duši. Poté, co je přidělen k ochraně kontroverzní ministryně vnitra Montagueové, prosazující tvrdou linii nekompromisního boje s terorismem, se zaplete do komplikovaného spiknutí a jeho úloha zůstává do posledních okamžiků nejasná. Nejednoznačného hrdinu ztvárnil Richard Madden, který byl za svůj výkon oceněn prestižním Zlatým glóbem. (Česká televize)

Trailer 2

Tom Hardy

Ukázka toho, jak by dopadlo kultovních 24 hodin, kdyby autoři neměli koule a vyhodily se všechny cool momenty. Čímž ani omylem neříkám, že Bodyguard není fajn řemeslo s řadou napínavých momentů. Ale rozhodně nejde o nic, co by mě vystřelilo z bot (už proto, že se až příliš dlouho nic konkrétního neděje a pak se najednou musí v poslední epizodě dohnat všechny naplánované zvraty). Konec je ve své neochotě udělat byť jen jediný dramatický řez už vyloženě zbabělý. ()

DaViD´82

Jed Mercurio si dal na rok oraz od své vlajkové série Line of Duty a vytvořil… No, v podstatě nepřiznaný spin off, který „podědil“ veškeré přednosti (hmatatelná gradující tenze, nejednoznačné charaktery, pochopitelné motivace, výslechové dialogové přestřelky) i zápory (trochu moc náhod, zvraty za každou cenu, poněkud přepálené konspirace) právě z Line of Duty. Dokud se drží postav, které se během své neodvratné cesty do pekel snaží hasit následky svých jednání, tak je to výtečné. Jakmile uhne od jednotlivců k vysoké zákulisní hře plné intrik, tak to drhne a je z toho div ne nový Dan Brown. Což jsme opět u toho, že nemlich to samé platí i o, wait for it, Line of Duty. ()

Marigold

Seriál, který se docela dlouho tváří jako aktualizace šachových partií Johna le Carré, ale nakonec se možná do dějin zapíše jen jako strhující audition tape Richarda Maddena na roli Bonda. Božínku, ten kluk to má, killer look, zranitelný šarm i zvláštní křehkost. Jeho postava se hladce mění před očima z výkonného stroje na naprosto rozhozenou továrnu na traumata. Bohužel, všechno ostatní v tomhle světě je stojí na vodě. Až do pátého dílu jsou to pomalé přísliby, které rozmetá šestka přehlcená twisty, nesmyslnými vysvětleními a vysloveně debilními motivacemi ústředního spiknutí. Bodyguard jako politický thriller nakonec není žádnou pečlivě promyšlenou šachovou partií, ale stupidní scenáristické prší s dírami v logice. Směšná konstrukce bohužel zpětně devalvuje ambiciózní pokusy o drama a dává jasně najevo, že úsměvná klišé o vztahu strážce a jeho svěřenkyně nebyly jen chvilkovými úlety. Je to vlastně laciné, byť hezky nasnímané a moderně nazvučené béčko. Škoda, ale Madden je v současnosti top on my 007 list. ()

Malarkey

Je pravda, že celá ta myšlenka je svedena do ad absurdum situace, která by nemohla nastat ani kdyby Váš bodyguard byl nejneschopnější břídil v celé britské divizi. Nicméně budiž, tady je to od začátku jasně naznačené a tak je s tím potřeba tak i počítat. Seriálu se ale nedá upřít silná dynamičnost, dobrá akce, neméně kvalitní napětí a chuť jít díl za dílem až do samotného konce. Richard Madden tu hrál kluka na první pohked bez emocí, který jich v sobě drží víc, než by musel a já se musím přiznat, že bylo dost zajímavé jeho počínaní těch šest dílů sledovat. ()

Lima

Během všech šesti dílů 4 úžasně zkomponované akční scény, od třetího dílu zvraty jak na běžícím páse a hlavní záporák byl u mě až na posledním řádku v seznamu podezřelých, fakt jsem ho neodhadl (ale možná jsem jen natvrdlý). Super dlouhá scéna s výbušnou vestou v posledním díle je něco …… něco tak bizarně napínavého, že se vám skoro nechce věřit vlastním očím. Ale v dobrém slova smyslu, mělo to říz, prostě jsem se skvěle bavil. Richard Madden si to neskutečně dával, profik každým coulem, ministřin pejsánek a uzlíček nervů v jednom. Byl fantastický! Celkovou pětihvězdu nedám jen proto, že jsem v samém závěru vůbec neuvěřil náhlému přerodu jedné z postav do absolutního zla, vzhledem k předchozímu průběhu, tomu jak se prezentovala, co jsem z ní cítil (ti co viděli, asi tuší). Tady už to se snahou překvapovat tvůrci přepískli. ()