Amnestie

Sametová revoluce v roce 1989 přinesla většině lidí svobodu, někomu ale přinesla i problémy, a někomu jinému zase příležitost a kariéru. Z bývalých prominentů se stávají vězni, z bývalých disidentů a vězňů se přes noc stávají politici a lidé s vlivem. Už za socialismu se začíná odvíjet příběh, který revoluce zrychlí a který vyvrcholí během krvavých událostí největší vězeňské vzpoury u nás. Rozsáhlé amnestie prezidenta Václava Havla ze zimy 1990 se řady těžkých zločinců v leopoldovské věznici netýkaly. Ti se proto vzbouřili a na téměř dva týdny celou věznici obsadili. Oblast věznice se změnila na válečnou zónu a ukončit ji musela až policie a speciální jednotky s využitím vojenské techniky. Nesmlouvavý a tvrdý zásah část veřejnosti ocenila, jiná část poukazovala na jeho přílišnou brutalitu. Emotivní thriller Amnestie o manipulaci, násilí a zradě přináší na plátna největší vzpouru ve vězeňské historii Československa. A spolu s ní i příběh tří párů, jejichž životy se prolínají na pozadí obrovských a rychlých revolučních změn v roce 1989. (Bontonfilm)

Alex

Moc dobrý film. Nepamatuju si, kdy šel film do kin, nějak mne to minulo. Překvapuje mne celkem nízké hodnocení. Rozhodně to není (drama/thriller) o vězeňské vzpouře. Je to hlavně o nás a pro nás, kteří si tu dobu pamatují - a bohužel to, co jsme na venkově sledovali v televizi, nemohlo postihnout jednotlivé osudy a charaktery. Ani si nemyslím, že je podstatné, který herec ztvárnil kterého politika, ale zachycení té atmosféry a běžného chování lidí z různých sociálních skupin bylo zachyceno mistrovsky! ()

Mlle

Překvapivě povedený film o vzpouře ve vězení v Leopoldově v roce 1990, o prohnilosti polistopadových politiků a o lidské povaze vůbec s přesahem, který u „revoluce“ v roce 1989 rozhodně nekončí. Bere karty z rukou všem, kdo svět rádi černo-bílý. Mezi unylými sladkobolně-melancholickými vzpomínkami na dobu totality v ČR, k níž se filmoví tvůrci rádi vracejí, ční jako ojedinělý maják kvality nejen pro svou možná spíš sekundární snahu o realismus a objektivitu, ale také pro perfektní a profesionální zpracování, ve kterém asi nenajdeme chybičku v režii, kameře, produkci, herectví všech zúčastněných i akčním spádu, když dojde na vzpouru samotnou. Určitě jde o jeden z nejlepších polistopadých českých filmů. V záplavě nevydařených a sobě si tolik podobných pokusů české filmové reflexe tohoto období téma už možná tolik nepřitáhne pozornost, a tak film zatím zůstává lehce opomenut. Byla by škoda, aby to tak zůstalo i do budoucna. ()

petokucho

Slusne natoceny stvorhviezdickovy film kde piatu davam za tematiku. Obdobie 1989/1990 je vzdy atraktivne na filmove spracovanie a zaroven doba, ktoru je potrebne si pripominat. ()

Rathalos

Na nase pomery velmi dobre natocena drama z cias komunistickeho rezimu,vzbury vaznov v Leopoldove,ci amnestii Vaclava Havla po jeho zvoleni za prezidenta,to a ovela viac zobrazuje tento film,ktory si urcite zasluzi pochvalu,ci herci,reziser alebo tvorcovia tejto zalezitosti a preto davam pat hviezdiciek...:-) ()

P.J.2

Vemte zajímavou historickou událost Československých dějin, přidejte ji stupidní prolog, osekejte nejzajímavější část, dosaďte Slovenskou verzi JCVD, levnou verzi Karla Rodena, zajebejte pozadí politikou, všechno smíchejte a vyjde vám tato nepovedená verze filmu. O to vic zamrzí že potenciál tu byl a veliký. ()

DAPDO

Nečekal jsem nic extra a taky jsem nic extra nedostal. Slyšet mluvit některý český herce slovensky je jako slyšet Schillerovou mluvit anglicky - nedá se to poslouchat. ()

Mara97

Trošku zvláštní pocit, dát slovenskému filmu plné hodnocení, nikdy se mi to ještě nestalo, ale tady prostě nemůžu jinak. Napínavé, poctivě zpracované, a to z hlediska postav, příběhu i zobrazení doby, ve které se odehrává. Jelikož jsem Samet nezažil a o Leopoldově jsem toho taky příliš nevěděl, byl pro mě film zajímavý také jako naučný. Málo filmů umí tak skvěle vykreslit atmosféru věznice, a to ještě tolik drsně, jak tomu bylo v tomto případě. A díky tvůrcům za ty Depešáky. ()

helraiser

Za mě teda hodně dobrý navrát do počátků devadesátých let. Vězeňská vzpoura neměla chybu a ztvárnení muklů a jejich vzpory v Leopoldově bylo opravdu dech beroucí. Hodně dobrá podívaná. ()

kondor77 odpad!

Pokud film náhodou shlédnete i v přítomnosti slovenských kamarádů/kamarádek, omluvte se jim. Jednoznačný kandidát na nejhorší film roku. Otřesná záležitost, placená z našich daní určená pro lidi bez historické zkušenosti a paměti. ()

Sala1

Ja som si dovolil dať tomuto filmu päť hviezd. A vysvetlím prečo. Jonáša Karáska som začal evidovať pri filme Kandidát, ktorý sa mi veľmi páčil a vyzeralo to, že sa tento chalanisko dostal minimálne na úroveň tvorby profesionálneho filmového režiséra. Napriek jeho neskorším projektom, ktoré trpeli marketingom a nevydarenou snahou prísť s niečím novým, sa vracia v plnej sile vo filme, ktorý už len z hľadiska štruktúry je parádny. Na filmoch mám veľmi rád keď ma popri pozeraní nútia rozmýšľať. A tým nemám na mysli detektívky, v ktorých tipujete vraha, myslím tým koncept ľudských príbehov a osudov, v ktorých sa ocitáme in medias res a cez ne sa oboznamujeme s konfliktom a spoznávame prostredie. Zo začiatku to vyzerá, že sa snímka snaží sústrediť na rozdielne témy a dejové linky, postupne ale ako skladáme rubikovu kocku si vytvárame panoptikum postáv, ktoré rozohrajú celkom slušný triler s výborným posolstvom. Jeden známy sa ma po skončení filmu spýtal že o čom to bolo. No o tom, čo ti v posledných scénach na rovinu povie pán Václav. To ako nebadane snímka preklopí z jedného režimu do druhého a začne gradovať v motiváciách a cieľoch svojich postáv je odzbrojujúce. Rovnaké intrigy, ktoré driemu vo vrchnosti a rovnaký oheň, ktorý prepuká vo väznici sú len ten istý bordel, v ktorom žijeme v súčasnosti. Amnestie sú film s názorom, je to sebavedomá snímka, ktorá vie za čím ide a som si istý, že pokiaľ by film vyšiel v zahraničí, dostalo by sa mu viac záujmu a rešpektu. Mám pocit že v rámci slovenskej kinematografie sme častokrát nezmyselne kritickí, len teda je to... kinematografia. A čo iné veci potom... Veľmi dobre obsadený film s dôsledným pacingom a budovaným finále. Pre mňa to bolo jedno veľké prekvapenie, ktoré som nečakal a uistenie, že Karáskovu tvorbu treba sledovať. Viac tu: https://youtu.be/0BD8ufXcdDo ()

mvukotic

Amnestiám sa dá vytknúť tona vecí a oprávnene ale aj tak ich vnímam ako dostatočne oslnivú a silnú iskru nádeje pre slovenský film. Áno, je to trochu scenáristický a dramaturgický bordel, prepálená stopáž snímke tiež príliš nepomáha ako ani žánrová neukotvenosť. Mdlé herecké výkony hlavných hrdinov (okrem Geislerky, tá je skvelá) úplne zatienili vedľajšie postavičky (väzni v podaní Gregora Hološku, Fuča, Popoviča atď.) a Majeskému by mali do konca života zakázať hrať vo filmoch. Všetko ostatné však šliape dobre alebo výborne a film dokáže strhnúť. Je tam aj nejaká tá myšlienka, tému autori nezbastardili, ako som sa pred projekciou obával, ale celkom dobre spracovali. Ešte tak vyhnúť sa otrasným filmárskym klišé (SPOILER ALERT ak sa ukáže zbraň, bude neskôr použitá) ako napríklad v rámci slovenskej tvorby nutnosť kopnúť si do rómskej menšiny tým, že ukážeme nejakú temperamentnú a hlučnú mnohopočetnú famíliu či jednotlivcov. Ale to sú také nuansy. Ako celok je to NAOZAJ dobrý film. ()

rublik05

Pokud by se snímek věnoval jen a pouze Leopoldovu a životu v něm, pokud by se věnoval vězňům a následné vzpouře, patrně by se jednalo o perfektní slovenské drama, které má zajímavý námět, výbornou atmosféru a skvělé herecké obsazení. Jakmile však přijdou na řadu scény mimo věznici, kde se dostáváme do polistopadového politického spektra, vše je najednou velmi zmatené, je těžké se v ději a především v samotných postavách orientovat. Já, jakožto člověk těžce nepolíbený slovenskou politickou scénou, jsem popravdě dost tápal a bylo pro mě velice těžké, se vůbec v tak nesourodém ději vyznat. Moc mi nesedlo ani celkové vyprávění děje, vzpoura mohla být natočena mnohem lépe a hlavně detailněji. Postrádal jsem i nějaké hlubší emoce, některé dojemnější scény vyznějí zcela do prázdna. Kamera a chaotické střihy taktéž filmu zrovna dvakrát neprospěly. Teprve až po shlédnutí, když si člověk neznalí tehdejšími poměry a především tehdejších osobností slovenské politiky zjistí vše potřebné, trochu oceňuji i ty zákulisní hry v pozadí a pochopil jsem také některé postavy a jejich jednání. Jinak co se týče vykreslení tehdejší doby, to se tvůrcům bezpochyby povedlo. Ve finále nemohu zapomenout na skvělé výkony pana prezidenta chlapáků Marka Vašuta (až na jeho slovenštinu) a Jána Jackuliaka, ale také paní herečky Ani Geislerové. Amnestie je na naše česko-slovenské poměry velmi povedeným dramatem, které sice není úplně stoprocentní, žádnou velkou ostudu nám však rozhodně neudělá. 7/10. ()

Gardenboy

Viac ako na samotnú vzburu vo väznici spôsobenú nenaplnenými očakávaniami po vyhlásení Havlových amnestií film sleduje akýsi divný komplot, sprisahanie a intriky mimo väznicu. Tie sú však tak nudne a nezaujímavo podané, že už po chvíli začnú otravovať. Ak by sa dej sústredil výhradne na politickú situáciu, vzburu, jej potlačenie a prípadne dôsledky, mohli sme mať na Slovensku natočenú druhú "Vzburu vo väznici Carrandiru". Viac priamočiarejší ťah na bránu to chcelo a vykašlať sa na kudrlinky okolo, ktoré zbytočne riedia a naťahujú dej. Potenciál na to rozhodne bol, ostal však trestuhodne nevyužitý. Škoda, možno na budúce. ()

bearmeedek

Až nepochopitelně podhodnoceno. Nečekal bych, že z "nějakého vzbouření" ve věznici před mnoha lety může vzniknout tak dobrý film. Děj má logickou skladbu, mírný úvod do děje a situace, krátce před revolucí 1989 a plná návaznost na aktuální "zápletku". Co mě hodně oslovilo, byl nestranný pohled na postavy a události té doby. S časovým odstupem a bez politického nadržování. Zpracování vězeňského prostředí bylo dost na úrovni. Od půlky už vyznívá film thrillerově a vzpoura a její potlačení - no, zíral jsem hlavně na to, že to na mě vůbec nepůsobilo česky. A všimnul jsem si, že zdaleka nejsem jediný, na koho působil film (kvalitně) jako by z produkce jiné země, kde mají s terorismem své zkušenosti. A ještě po dvou dnech se k filmu moje hlava vrací, takže co dodat ... ? ()

Maximilianus

Mňa osobne to bavilo. Dobré charaktery, pútavo natočené,  zaujímavo zobrazené udalosti tej doby. Nevadila mi ani väčšia dĺžka. 7,4/10. ()

Patrik200s

Pohľad na anabázu amnestií po nežnej revolúcií aj z trochu kritickejšieho menej idealistického pohľadu. Klobúk dole pred hereckým obsadením, ktoré sa podujalo na opise skutočností historie. ()

Inozuka

Amnestie mi nějak nesedla. Asi je to tím, že jsem čekal, možná jsem to jen z rozhovorů s hlavními protagonisty jen špatně pochopil, nějakou rekonstrukci vzpoury v Leopoldově v devadesátém roce. Tak to ale není, vzpoura je zde důležitá, ale je jen kulisou v podstatě nepravděpodobného a překombinovaného příběhu karatistického přeborníka, který skončí v lapáku, protože vykrádá domy komunistickým papalášům, aby zachránil ceněná umělecká díla, které mocipáni ukradli z veřejných sbírek pro vlastní potěchu. K tomu je naroubovaná jakási politická linie o disidentské rodině a jednom politickém muklovi. Zkrátka dost guláš či spíš polévka z jednoho hrnce. Navíc mě štvaly časté "snové" záběry rozostřenou kamerou a pokusy o umění. Na druhou stranu samotná vzpoura je zde zpracovaná celkem dobře a určitě se nedá říct, že Amnestie nestojí za zhlédnutí - takže ve finále spíš plichta a "zábava" na jeden večer. ()