Na nože

• USA Knives Out (více)

Satirická krimi komedie Na nože zábavným způsobem ukazuje, jak může dopadnout vyšetřování záhadného úmrtí autora tajemných detektivních příběhů, když jsou všichni v jeho blízkosti podezřelí. Svérázný detektiv Daniel Craig pojme řešení případu po svém a vyšetřování každého člena této excentrické rodiny se ukáže býti složitější, než se zpočátku zdálo. V napínavém detektivním příběhu, v duchu nejlepší tradice Agathy Christie, rozehrají herecký koncert Chris “Captain America” Evans, Jamie Lee Curtis, Michael Shannon, a Don Johnson. (Vertical Entertainment)

Handle

Neskutečně milé překvápko. Věřil jsem, že to bude fajn, ale takovou pecku jsem rozhodně nečekal. Celých 130 minut jsem se opravdu bavil a nechal se jen tak unášet úžasnou režijní invencí. Scénář je chytrý a celou dobu vás tak film dokáže překvapovat (nejen) svou královskou uhozeností. Jestli něco miluju, tak to je uvědomělá hra se žánry a sebeparodie (a že se zde opravdu extrémně blbne za pomocí nejrůznějšího klišé). Snímek si dělá srandu v podstatě sám ze sebe, zároveň však není předvídatelný a paradoxně fungující je i ta "krimi story". Herecké výkony samozřejmě naprosto bezchybné. Fakt jsem se nasmál a za mě jednoznačně plný počet už jen za tu nevídanou originalitu. ()

ScarPoul

Dr. Horrible... mal si pravdu. Stojí to za pozretie a určite to neľutujem. Johnsona zase až tak rád nemám. Epizodu VIII v jeho vízií považujem za prvý zárez čo sa týka úpadku Star Wars universa a jeho Looper mi príde nemastný neslaný. Hlavne 12 opíc to zvládlo skôr a lepšie. Ale toto bolo príjemné. Postavené na charakteroch a dobrom scenári. Šlape to ako hodinky a je to zábavné. Funguje tam napätie a Daniel Craig a Ana de Armas hrajú prvú ligu. Oldschoolová detektívka, ktorú som si s polovičkou užil a príjemne očakávam pokračovanie. Takéto atmosférické filmy mi dosť chýbajú. Tobôž keď majú inteligentný scenár a hrajú s divákom hru, ktorá ho aj baví. 5* by som dal až po druhom zhliadnutí. Zatiaľ najlepší Johnson. ()

Lacike

Nie som fanúšik detektívok, lebo ma k smrti nudia (pokiaľ nie sú pojaté komediálne ako Columbo alebo Monk) a táto to do určitej miery znova potvrdila. Miestami to síce bolo nepredvídateľné ale iné veci boli až príliš čitateľné. Ani nie tak vďaka vodítkam v príbehu, ale skôr kvôli obohratým klišé. To že vrahom nie je hlavný podozrivý, ale že v tom bude mať prsty niekto ďalší bolo jasné hneď. Už len odhadnúť, či to je záhradník alebo jeho psy. A aj to sa dá odhadnúť skôr ako dôjde k finálnemu rozuzleniu. Znova opakujem, že mi u viacerých veciach chýbali dopredu poriadne vodítka, a tak nám musia siahodlho vysvetľovať niektoré scény a dodávať im iný význam. To je pre mňa vždy znakom mizernej roboty scenáristu. Nakoniec všetky vrstvy do seba pekne zaklapnú, ale už trochu tradične k usvedčeniu páchateľa chýbajú poriadne dôkazy a tak sa musí usvedčiť sám. Keď už detektívna línia vo filme prakticky absentuje, tak som dúfal, že to bude aspoň vtipné, ale ono sa to berie smrteľne vážne. Ani postavy napriek hviezdnemu obsadeniu príliš nezaujmú. Väčší priestor majú len traja herci. Ostatná hrajú figúrky, ktoré sú neustále v pozadí scény. Takže najviac som si vo filme užíval pohľad na nádhernú Anu de Armas, ktorá tu má našťastie obrovský priestor. Vďaka nej sa táto štandardná detektívka dala prežiť. 6/10. ()

BoPo

Kvalitne opečovaná "Agatha Christie" pre 21. storočie. Často sa tu spomína hviezdne obsadenie, ale do Dannyho parťákov má Na nože rozhodne ďaleko a ide tak skôr o zoskupenie známych ksichtov (často za zenitom, či ďaleko od hviezdneho statusu). Ale svoj part si odohrali s chuťou. Film najprv predvádza klasickú predstavovačku možných podozrivých. Následne prebehne počiatočné skladanie dôkazov. Zistíme, že každý má motív. Ďalej sa objaví jasný favorit a máte tak pocit, že sa následne už len naťahuje čas, než to celé praskne. Našťastie príde príbeh v príbehu, ktorý odôvodní minutáž. Vadilo malé využitie potenciálu zvracania. Fajn detektívka, ktorá síce neohúri, ale prinesie nevážneho Craiga, neblbé rozuzlenie a ako veľký bonus krásnu/talentovanú Anu de Armas. Dal by som si to niekedy znova? Určite áno. Nevážnych (nemyslím paródie) detektívok po svete naozaj veľa nebehá. ()

GeusX

V úvodu takový trochu nijaký, nemastný neslaný příběh, který však zanedlouho nabere detektivní zajímavosti a zvědavosti a poté, když už to vypadá, že víme vše, přidá plyn. Něco jako Agatha Christie říznutá Guyem Ritchiem. Gradování i zápletka (odhalíte ji nejspíše o něco dříve než ji osvětlí detektiv) jsou velice povedené. Jen trochu víc bylo možno představit a zainteresovat další možné podezřelé z rodiny, později poodhalit rozuzlení a klidně to následně ještě natáhnout o dvacet minut nebo to svižně uteklo. 90% (viděl jsem 1x cz DVD) ()

MoiJe

Christie bez postáv Christie. Vražda ok, hoc pri tejto šablóne je jasné, že to nebude také priamočiare a nemusia sa tváriť, ako nás strašne prekvapujú. Rodinka dobrá, nie výborná. Detektív mi trochu vadil tým, že sa choval ako slávny a ja som o ňom nikdy nepočula, vždy mám pri takých postavách pocit, že by si to mali nejak zaslúžiť, ak sa chcú hrať na najchytrejších v miestnosti. Ako celok... ok. Nemala som nutkanie to vypnúť, ale znovu už nepozriem. ()

Seabeast

Po delší době bez diskuze jeden z nejsilnějších zážitků z kina! Možná i za poslední dekádu až dvě. Daniel Craig, jak ho většina ještě nepoznala, zde předvedl náramně zábavného "amerického Hercula Poirota". Co mi obecně na filmech z poslední doby pokulhává je patrně ta nejzásadnější filmová složka. Scénář! Zde je vybroušen do nejmenších detailů, přinese několik zvratů, překvapí a také pobaví. Výborná zápletka poté graduje do grandiózního "poirotovského" finále, kde každý přítomný je uzemněn detektivovou prozíravostí a mazaností. Vše je podané poutavou formou, která vám nedá do poslední scény vydechnout. Já nemám opravdu co filmu vytknout po jakékoliv stránce, protože ta euforie, co člověka naplní po odchodu z kina, se stává jednou za uherák! Nečekal jsem nic a dostal jsem totální bombu! Víc takových filmů! ()

vurhor

Abych řekl pravdu pravdoucí, vlastně jsem to čekal chytřejší, skromnější a herecky bohatší. Tím samozřejmě nemyslím, že by film postrádal dobré herce, naopak, je to tam jeden sympaťák vedle druhého. Ale po zhlédnutí si člověk vlastně uvědomí, že z celé té skvělé herecké smetánky bylo dáno nejvíce prostoru hlavně Craigovi, Aně de Armas, ze které jsem nemohl spustit oči (❤️), a trochu i Plummerovi, zbytek tam prostě jen tak...je. A vzhledem k talentu oněch herců mi to přijde jako věčná škoda. I tak se ale snímek vytasí se zajímavě napsanou detektivní zápletkou, které nechybí vtip, hlava a pata, plus i trocha napětí. A lidé si mohou na Riana Johnsona kydat hnůj jak chtějí, člověk prostě musí uznat, že ten chlapík umí točit. Klidně bych ale ubral na oněch divočejších pasáží mimo místa činu, přičemž bych se více zaměřil na jednotlivé členy rodiny, kteří byli ze začátku krásně načrtnutí, ale pak na ně scénář začal tak nějak zapomínat, což zároveň vidím jako největší nedostatek filmu. Technická stránka a kvalitně odvyprávěný děj to ale hodně zachraňují. Ve výsledku zábavná a docela vtipná krimoška, která ale mohla být mnohem lepší, kdyby měřila stejnou měrou a byla trochu víc při zemi. Slabší 4* ()

corpsy

Nieje Blanc, ako Poirot. A v tom je ten rozdiel. Kým jeden má rád svoj vypestovaný plnofúz a estetiku okolo seba, ten druhý rád číha a vyzerá ako Bond, James Bond. Samozrejme, ak by ho hral niekto iný, tak by vyzeral napr. možno ako Logan, John Logan. Rian Johnson nastavil na začiatku tempo, ktoré sa tak trochu v priebehu stráca, ale to, ako chce a ako posúva nám divákom zvraty, je viac ako príjemné potešenie. Toto ma zaujalo viac ako nedávna VRAŽDA V ORIENT EXPRESE, no a je to zábavná, podobná alternatíva. ()

Revanx

Po nadsenych prvych ohlasoch boli moje ocakavania na maxime. Bohuzial, namiesto majstrovskej zanrovky je Knives Out iba nadpriemerna zabava na nedelne poobedie, ktora zdaleka nie je tak "chytra" ako sa tvari. ()

Adasin

Zábavná hra s pravdou a lží, se skvěle zahranými postavami a pořádně zamotaným vyprávěním. Sice pořád detektivka, ale opravdu chytrá a zabavit se u ní přitom dovede každý. Začátek byl na můj vkus možná až moc rychlý, postavy jsou zde totiž představeny v rychlém sledu a ve velkém počtu najednou. Chvíli mi trvalo pochytit a zapamatovat si všechna jména a hlavně komplikované vztahy. Ono téměř každý má na někoho něco a všichni se to zároveň snaží před detektivy a i před námi zakrývat. Události osudného večera jsou odkrývány zejména pomocí flashbacků, jejichž pravdivost není úplně lehké hned odhadnout. Postavy říkají detektivovi něco a přitom vidíme flashback jak to (asi) doopravdy bylo, avšak v dalším flashbacku je to nějak zpochybněno nebo napadeno kvůli nenávisti druhého člena rodiny. Hlavní postava je ale Marta ze španělsky mluvící země, z jaké, to jsem bohužel nezachytila. Ana de Armas se mi tu hodně líbila, její Marta byla sympatická a to zvracení při lhaní jsem jí nezáviděla. Je to sice nechutné, ale zajímalo mě, jak ty zvracecí scény točili. Vůbec to s tím lhaním a zvracením je zajímavý nápad na oživení detektivky. Podobně i vtipný detektiv s jižanským přízvukem ztvárněný vynikajícím Danielem Craigem nebo nůž-rekvizita. Co mě zklamalo, byl závěr. Příběh se vyvíjel fakt zajímavě, nejednou mě zvládl překvapit, ale závěr to už nedokázal, jakoby tam filmu najednou došel dech. 7/10 ()

depony

Skvělé herecké obsazení, zápletka, humor, postavy, věhlasný detektiv, vztahy mezi postavami, které byly propracované. Nejvíc byl sladkej Evans s tím svým úšklebkem, který je i v traileru. Rozhodně vyhrává první místo jako gif :) Ty dvě hodiny utečou jako voda a pořád se odkrývá nějaká skutečnost, která měla být zatajena. Tomu se dá říct skvěle odvedené dílo. ()

agentmiky

Kdybych se ve filmu nevyskytovaly ta moderní auta a různé technické výdobytky této doby, tak pojetím bych to zařadil jako zpracování povídky Agathy Christie, takový Hercule Poirot moderní doby......Ale samozřejmě si s tím Rian Johnson chytře pohrál, vložil tam ty moderní prvky pro dnešní diváctvo, uzpůsobil tomu scénář a voila: máme tady adept na krimi roku. Scénáristicky možná to nejpropacovanější z americké tvorby za uplynulý rok (společně s Králíčkem Jojem). Daniel Craig mě svým detektivem Benoitem Blancem a jeho funny přízvukem jednoduše rozsekával mou bránici na malé kousky, ostatní herecké obsazení taktéž zaválelo (musím vyzdvihnout zejména Chrise Evanse, který svou roli arogantního nabubřence zahrál s grácií, je vidět, že kromě kapitána Rogerse dokáže zahrát cokoli). Ten old-school nádech se v dnešní kinematografii v tomto žánru moc nehodí, to budování napětí do závěrečného rozuzlení. A to považuji za brilantní závěr k tomuto, musím říct skoro až nostalickému filmu, které ctí kriminálky ze staré doby. Za mě dávám 86 % ()

NinonL

Pomalu plynoucí detektivka, která se odehrává na šlechtickém panství. Z vraždy pána domu je obviněna jeho brazilská ošetřovatelka. Na místě se však také objevuje detektiv, kterého nikdo nezná, nikdo neví, kdo ho najal a který krůček po krůčku dospěje až k vyřešení záhady. ()

zdepapepa

Po mnohých whodunnit tu máme whodonut. Uspokojující po všech směrech. Počínaje šíleným přízvukem Daniela Craiga, který si projednou může odpočinout od drsných rolí, přes all-star tým herců a hereček až po humorné a satirické zvraty, které tento žánr potřebuje jako prase drbání. Plné hezkých detailů, ať už co do postav nebo hudby a designu domu, ale zároveň i méně hezkých detailů. První kategorie však jednoznačně převyšuje tu druhou. ()

Vxxx

Asi nejvíce překvapivá novinka letošního roku. Čekala jsem neoriginální, nicméně zábavnou podívanou, ale dostalo se mi něčeho víc. Je to sice typická detektivka (stejný příběh z několika různých úhlů pohledů jako většina příběhů Hercule Poirota), ale okořená skvělým humorem a hvězdným obsazením. Neumím moc dobře popsat pocit, který jsem z filmu měla, ale zkusím to. Od začátku filmu jsem si všímala drobných detailů, které by se daly považovat za foreshadowing. Komentáře postav v pozadí, kterým divák nemá úplně věnovat pozornost, malé náznaky, později vysvětlené divné chování postav, atd. DÍky tomu jsem během filmu nebyla překvapená žádným twistem. A píšu "díky", protože mi to nevadilo. U jiných filmů bych to komentovala jako "předvídatelné", "očekávané", či "nudné". Ale v tomto detektivním snímku mi to dovolilo se sama stát detektivem. (Popřípadě "detektivkou" pokud bych byla přecitlivělá, over-feministcká madam.) Protože jak tvůrci postupně odhalovali stopy k vyřešení zločinu, já odhalovala stopy k vyvrcholení filmu. Ano, mohla bych si myslet, že jsem nadprůměrně vnímavá a tento zážitek jsem si z kina odnesla pouze já, jelikož průměrný divák by ty malé detaily nepochytil, ale to si nemyslím. Já si myslím, že je to perfektně napsané tak, aby si právě divák těchto nepatrných detailů všiml a odnesl si z filmu přesně ten pocit, s jakým jsem z kina odcházela já. Fakt, že jsem si některé věci uvědomila dříve než postavy ve filmu, by normálně vedl ke kritizování postav a jejich chování. Nicméně tady tvůrci našli geniální rovnováhu a dovolili mi nebýt pouze pozorovatelem, ale aktivně se podílet na rozluštění příběhu. Jak jsem psala, neumím to dost dobře popsat. Snad to dává smysl :-D 5* ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

16.10.2023

Ana de Armas v romantice s Chrisem Evansem

Ana de Armas v romantice s Chrisem Evansem

03.12.2021

Místo kolegů z marvelovek se v romantické komedii od streamovací služby Apple TV+ sejdou kolegové z detektivky Na nože. Snímek Ghosted režiséra Dextera Fletchera (Rocketman, Bohemian Rhapsody)… (více)

Streamovací služby platí hercům obří částky

Streamovací služby platí hercům obří částky