Rodilý Newyorčan Frank (Hynek Čermák) získá díky svým šlechtickým předkům dávné rodové sídlo - zámek Kostka. Potomek emigrantů se tak po více než čtyřiceti letech chystá s dcerou Marií (Yvona Stolařová) a temperamentní ženou Vivien (Tatiana Vilhelmová) na velký návrat do Čech. Čerství aristokraté jsou neznalí místních poměrů a nepolíbení českou realitou, někdejší vlast a zámecký život znají jen z prastarých vyprávění příbuzných. Záležitosti spojené s navrácením majetku pro ně řeší právní zástupce Benda (Vojtěch Kotek). Po příjezdu rodina zjišťuje, že se zámek nachází ve stavu pozvolného rozkladu, stranou veškerého společenského dění. Jedinými stálými obyvateli Kostky jsou zpátečnický kastelán Josef (Martin Pechlát), bodrá hospodyně paní Tichá (Eliška Balzerová) a hypochondrický údržbář Krása (Pavel Liška). Zatímco osazenstvo Kostky pozvolna procitá z mátožného spánku porevolučních devadesátých let, rodina Kostkových stojí před těžkou volbou, zda generacemi vybudované sídlo prodat a vrátit se do Ameriky, nebo se pokusit zámek Kostka zachránit. Film vznikl podle stejnojmenné knihy Evžena Bočka. (Falcon)

dr.fish

Dobrý den, pane hudební skladateli, potřebuji složit zhruba dvě hodinky vesele trilkující hudby evokující dobrou náladu. My pak k tomu natočíme nějaké scény z prohlídky zámku a Vilhelmová s Čermákem tam mají pár dialogů. To by zhruba spolu s dvěma bělouši a sněhovou nadílkou mělo zaručit úspěch u diváků. Za mne hodnotím 40%. ()

angel74

Knižní předlohu jsem nečetla, ale věřím, že spousta humorných situací v ní funguje daleko lépe než ve filmu Jiřího Vejdělka. Ovšem vzhledem k současné dosti bídné tuzemské komediální produkci jsem čekala podstatně větší průšvih. Příběh poměrně důstojně plyne až ke svému sluníčkovému závěru a zdobí ho dobré herecké výkony většiny osazenstva, takže jsem se vlastně vůbec nenudila. Jedna postava mi i k srdci přirostla. Báječná Eliška Balzerová prostě zraje jako víno či spíš ořechovka, kterou zde tak vehementně v roli bodré hospodyně všem nabízí. (60%) ()

octopuska

Opět to mohla být celkem pecka, ale tady v Česku zoufale chybí dobrej scénárista, už hodně dlouho. Kazdopádně musím souhlasit se Spáčilkou, že tenhle film se usídlí ve stálém vánočním programu, protože tu atmosféru má. Musím vypíchnout hudební stránku, protože ty klasický pecky, co se linou celým filmem, jsem si užila asi nejvíc. A hned po tom osazenstvo hradu. Balzerová, Liška, Pechlát jednoznačně táhnou celej film a starají se o zábavu. Balzerová s vizáží umaštěné cuchty od plotny, co se prolívá ořechovkou non stop, svým charizma naprosto zastínila neduživou, seschlou Wilhelmku, pardon Dykovku. Vypadá to, že jí Vojtíšek dává pořádně zabrat. Liška si opět střihl dokonalého trotla v podobě těžkého hypochondra s tulení nemocí na jedničku. A Pechlát mi dost připomínal svou toporností Larče s Adamsovy famílíe. A nesmím zapomenout na náckovskej inventář hradu, to se fakt povedlo. Aristokratka určitě patří k tomu lepšímu, co se u nás vyplodí. Na odpady jsou tu jiní horký kandidáti, co zrovna nastupují do kina. ()

vesper001

Aristokratku považuji na nejlepší humoristický román posledních let. Číst ji musím v naprostém soukromí, protože přitom ztrácím dobré vychování a řehtám se jako kůň, když vás uvidí kecnout si do své vlastní a ještě teplé produkce. Pokud filmovou Aristokratku budete brát jako vánoční film inspirovaný knihou, přidejte hvězdičku. Je to hezká pohádka s krásnou kamerou a příjemnými herci, ale výše popsanou koňskou reakci nevyvolá. ()

Mylouch

Režijní povrchnost při vedení stylizace vedlejších postav v sitcomovém vyprávění nenahradí usilovně romantizující hudba podle světových receptů ani zimní kulisy českého severu. 2-3* ()

otík

Celkové hodnocení filmu na databázi je slabé, ale já jsem SPOKOJEN. A to skutečně moc. Po delší době jsem se u české komedie s chutí zasmál, fandil jsem všem hrdinům a užil jsem si také výborné hudby, hezkých záběrů na zámek i velkého množství hereckých hvězd. A hlavně - nikdo se nepitvořil, neztrapňoval, nechoval se jako blbec. I ten Liška z toho nakonec vyšel se ctí. Nevím, co bych autorům vyčetl, teda kromě toho, že americká rodina i jejich kamarádka mluví krásně česky, ale na to dlabu. Skutečně obrovská spokojenost. ()

kocik1

Vtipy, jejichž pointa ještě přešlapuje na startu, zatímco film už stříhá cílovou pásku. Vejdělek nepřekvapil, prostě ty jeho kokotiny nemám ráda. ()

Skuby47

Plné kino, v publiku převaha žen a příjemná jednoduchá zábava, jak se na komedii sluší. Herecky skvělá Eliška Balzerová, slušný Martin Pechlát a Pavel Liška. Hynku Čermákovi více sedí role v krimiseriálech, ostatní herci, kromě Stolařové se příliš neprosadili. Líbily se mi záběry kamery na zasněženou zimní krajinu, jaké o vánocích bývají už řadu let u nás vzácné. Soudím, že se film stane v televizi součástí balíčku vánočních filmů a bude opakovaně vysílán v závěru roku. Nebyla to telenovela ani pokus o Panství Downton v českých poměrech i když rozdílné postavení aristokratů a služebnictva by k tomu směřovalo. V tu chvíli jsem se bavila, i když s odstupem času se mi začínají vybavovat různé nelogičnosti a nedostatky, na které ve svých komentářích upozorňují zdejší uživatelé. ()

Lachtaan

Jiří Vejdělek si za ta léta svého působení vytvořil mezi českými komediemi už vlastní škatulku a jen čekám, kdy se dokonce usadí výraz v podobě “vejdělovky” (či něco podobného). Bohužel tento fakt nelze brát jako chválu, ba právě naopak. Za 10 let totiž nebudu schopen říct, jestli byli lepší Účastníci zájezdu, Muži v naději nebo právě Poslední aristokratka. Všude panuje výborné obsazení, ale ani ten popkorn po ruce by ony filmy neozvláštnil. ()

Lopezka1982

Díky vysoké návštěvnosti a dobrém obsazení jsem čekala po dlouhé době dobrou českou komedii, ale to se nestalo. Hodním jako průměr, moc mne to nechytlo, ale dodívala jsem se z úcty k režisérovi a jsem ráda, že do kina jsem nešla. Ale na nynější nudu, když jsme všichni doma to šlo :) ()

maxxxim

Hviezdne obsadenie bez využitia potenciálu, zopár úsmevných momentov, pekné kulisy, to všetko drží túto komédiu v medziach nerušivého "vianočného" filmu pokojne použiteľného aj ako náhrada za vianočnú rozprávku. ()

HonzaBez

"Impulsy Vám může dát i elektrické křeslo, ale radost z toho mít nebudete." Tak tahle Vejdělkova komedie mi radost docela udělala. Především mě pobavily některé hlášky, pak jsem si taky užil krásnou kameru Vladimíra Smutného, která umí ve všech těch zámeckých interiérech i exteriérech doslova kouzlit. Náležitě aristokratické atmosféře filmu sluší i použitá převážně klasická hudba, byť mě, přiznám se, v jednu chvíli trochu zarazilo, že ve filmu vlastně nezazní (kromě písně při závěrečných titulcích) nic původního. Herecky též poměrně atraktivní. Zvláště zaujme už skoro Vejdělkova "dvorní herečka" Eliška Balzerová, ale i Hynek Čermák je moc dobrý. Coby komedie na nový rok vážně fajné... ()

Sfinkter

Vejdělek má z mého pohledu lepší filmy, absurdita a povrchní karikatura postav fungovala v Účastnících zájezdu, zde je to otazné. Na druhou stranu - pohádkovost a sentimentální naivita jako prostředek k vyprávění, když máte v hlavních úlohách perfektní herce se schopností teatrálního (ale cíleného a uvěřitelného) projevu, se snahou o připodobnění atmosféry k předloze, to je také cesta. A paradoxně mám pocit, že ke snímku se budou diváci rádi vracet v ne úplně blízké budoucnosti jako k zábavné veselohře s výpovědí o české nátuře. ()

Mrkvič

Poslední aristokratku jsem dlouho odkládal, protože mi název filmu připomínal Teroristku. Přitom se jedná o podobnou podívanou jako Účastníci zájezdu a Něžné vlny. Svěže dávkovaný humor všeho druhu. Skvělí herci a ještě lepší postavy. Příběh to opět ani kloudně moc nemá, ale vůbec to nevadí. Několikrát jsem se zasmál nahlas, i když mi vedle v ložnici spalo dítě. A taková ořechovka a nebo každá scéna s Liškou, to jsem se musel minimálně aspoň usmívat. ()

Johnny.ARN

História, sneh, nenásilný humor, zámok a prijemné, nie sympatické obsadenie. Nemalo to zbytočnú drámu, nezmyselné zvraty a aj žmurknutie na Himmlera veľmi fajn. 3 z 5 ()

Phietros

Pohodová česka komedie odehrávající se na zámku Kostka! Skvělé obsazeni, které opravdu funguje a pobaví. Čermák zijici v NewYourku zdědí zpět od svých předků zámek. Jeho naivní hloupoucka žena(skvělá Vilhelmová), ke všemu nepolibena vesnicí nic netuší a odjíždí do Čech s vidinou, že jsou bohatí šlechtici. Přivítá je personál v podání skvělé kuchařky Balcarové, co do všeho dává ořechovku a naučí je jíst nezdravě. Dále kastelán v podání Pechlata, který exceluje s jeho suchým humorem a hláškou: to je původní. Bláznivéj Liška, který vše opravuje, ke všemu děsný hypochondr a děsně zpívá u varhan. Kotek co by zastupující právník přemlouvá Franka k zastavení svého bytu v NewYourku a převzetí zámku. Od té chvíle se teprve dozvidaji jak to se zámkem doopravdy je. Nechybí ani dětská romantika v podání Piškuly a dcery Stolařove(Marii třetí) díky které se podaří dát zámek opět do povědomí veřejnosti. Knihu jsem nečetl, ale film mě bavil! 70% ()

Emkey odpad!

Je to marný. Knihu jsem nečetla, ale bohužel jít na film byly ztracené peníze a čas. Člověk si neodnáší žádný kulturní zážitek, ale spíš sleduje kontinuitu degradace českého filmu. Čermák typově mimo roli, Vilhelmka přehrává, Stolařová bez zkušeností, Balzerová neví co se sebou, Pechlát chudák si určitě uvědomil do čeho se namočil až v polovině natáčení a Liška hraje klasického Lišku, který stoprocentně improvizoval, protože jeho hlášky by vzhledem k celému scénáři Vejdělek nenapsal ani omylem. Ještě sem zapomněla na Kotka s Piškulou, těm chybí vývoj postav. Vejdělek ztrácí kontrolu nad herecemi a příběhem. Kamera a střih je průměrný, spíše podprůměrný, ale to není jejich chyba, protože se nedalo s materiálem jinak pracovat. U hudby nemám slov, to se fakt nedalo poslouchat. Film postrádá jakoukoliv filmovou řeč. No, já jedině doufám, že si Vejdělek čte hodnocení na ČSFD a že se za svůj počin stydí. Soukromá rada Vejdělkovi: Nepsat scénáře a netočit. Nebo točit, ale s profesionálním štábem, ale raději fakt nic nepsat. Nikdy. Je to marný. ()

noriaki

Za tenhle film by si Vejdělek zasloužil posrat ruce a za trest týden nepustit k vodovodu. Nebudu tvrdit že tak mizerný komediální timing jsem ještě neviděl, protože mě česká kinematografie zklamala víckrát než by se slušelo. Spokojím se s konstatováním, že Poslední aristokratka opravdu není vtipná. Není ani zábavná slibovanou konfrontací amerického a českého způsobu života. Předloha takové pasáže možná má, ale scenárista Vejdělek je mizerně napsal a režisér Vejdělek mizerně zfilmoval. Zdaleka nejlepším na celém snímku je trailer, po němž jsem opravdu uvažoval, že na to zajdu do kina. Naštěstí mě to přešlo. ()

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

Kino na hranici - on-line na konci listopadu