Sentido

Filmovou konstrukci tu má Nolan sestrojenou a vymyšlenou perfektně. Jenže hladina empatie je na úrovni pláže za odlivu. Anebo mě válka obecně irituje už tak moc, že nevydržím ani u tý na stříbrným plátně a od špičkovýho tvůrce. ()

TheSpearCZ

Velice zajímavě na dnešní dobu natočený válečný film. Samozřejmě co je od Nolana, tak od toho se očekává 10x víc než od kohokoliv jiného, takže hype byl velký a pocity z toho jsou dobré. V dnešní době je velice těžké natočit válečný film bez Němců nebo bez nějaké violence celkově (Hacksaw Ridge přesný opak, kde létaly končetiny apod.), takže kvůli tomuhle má u mě Nolan velký respekt. Zimmerova hudba opět parádní a opravdu si připadáte jako jeden z anglických vojáků, který se nemůže dostat na druhou stranu a je bombardován. No a herci parádně obsazení, doteď nechápu jak Tom Hardy může i jenom z vedlejšího pilota, vytřískat tak super postavu. Dunkerk určitě stojí za zhlédnutí (všechno co je od Nolana :D) a top film 2017 možná? Uvidíme. Lepší 4* ()

kamigava

Nolan to dokázal a je zase "jinde" než ostatní. Natočil navenek obyčejný válečný film, který na mě nakonec velmi neobyčejně zapůsobil. Čekal jsem od toho zprvu trochu něco jiného. Z posledních Nolanovek jsem byl zvyklý na ohromující audiovizuál s propracovaným příběhem a scénářem. Dunkerk je postaven hlavně na audiovizuálu, který je tu na takové úrovni, že divák ani nepotřebuje znát příběhy a motivaci jednotlivých postav. Příběh je už dopředu jasný. Všem na té pláži jde jen o jedno a to přežít. Od začátku je slyšet drásající tikot hodinek a narůstající napětí skoro nikdy neustane. Jako bych byl právě přenesen do válečné zóny a nevěděl, co se bude dít dál. Nevím, kdo je se mnou a kdo je proti mně. Nevím, jestli pro mě stihne přijet další loď a jestli mě nepřítel nedostane dřív. Jsem v beznadějné situaci odříznutý na pláži plný zoufalství a frustrace. Přesně tyto pocity ve mě Dunkerk vyvolával. Jde v něm spíše o kolektivní úsilí dostat se domů než o individuální hrdinství. V IMAXu navíc vše vidíte do nejmenšího detailu. Záběry na moře, na skutečná letadla a lodě jsou opravdu jak stvořená pro formát IMAX. Poprvé jsem na tom byl v malém kině a mé hodnocení se pohybovalo kolem 60 %, ale v IMAXu to byl úplně nový zážitek, že jsem na to musel potřetí. Obraz na 14 metrů vysokém plátně bral dech a hlasitá zvuková stopa doslova trhala uši. Hans Zimmer skoro nepoleví na intenzitě, ale o to větší pocit úlevy pak máte, když Kenneth Branagh nadějně odpoví: "Home". V tu chvíli jsem měl až slzu na krajíčku. Soundtrack pak nádherně používá Sira Edwarda Elgara a jeho epického díla "Nimrod" z Enigma Variations, které Hans skvěle zakomponoval. Upravil bych jen to, že ve scénách na malé civilní lodičce mohlo být spíše ticho. Tam bych upřednostnil jen šumění vln. Co se týče herců, tak Tom Hardy má opět masku :D, ale u něj se ví, že si vystačí jen s vyrázem v jeho očích a už víte, co prožívá. Je tam ze všech (nevýrazných) podle mě asi tou nejvýraznější postavou, i když je vidět jen v kokpitu. Konec mu ale nechává zvláštní prostor pro dojemné finále, které Nolan umí natočit opravdu epicky jako u Interstellaru či u Temného rytíře. Očekávaný herecký nováček, Harry Styles se tam ztratí v davu, že byste si ho ani málem nevšimli. Cillian Murphy opět hraje parádního podivína, narušeného vojáka zničeného porážkou ve válce. Branagh je tu charismatický admirál, jehož pohled na moře či na oblohu ve mně pokaždé vzbuzoval velké obavy. Blížící se zvuk německých letadel nesoucích smrt si budu pamatovat ještě dost dlouho. Herce Jamese D’Arcyho mám také rád, škoda že nedostal více prostoru. Dunkerk je Nolanův první válečný film podle skutečnosti a vůbec jsem netušil, co od něho v tomto žánru čekat. Pojmul ho ale s velkou originalitou, než kdokoliv před ním. Vykašlal se na krev, brutalitu, charaktery postav a rovnou mě vhodil do války a nechal mě si ji zažít na vlastní kůži. Sází hlavně na utrpení, úzkost, beznaděj, depresi a frustraci všech vojáků, kteří se zoufale snaží dostat domů. V IMAXu to byla vyloženě lahůdka. Jsem zvědavý, jak se mi film bude líbit, až vyjde na BD. Přece jen je to natočené pro IMAX plátno. Závěrem mě Dunkerk audiovizuálně přikoval do sedačky a nepustil. Fascinoval mě, ale za vrchol Nolanovy tvorby ho nepovažuji. Dávám 80 %. Také věřím, že to bude oscarové dílo. Tak Nolane, zase za 2 až 3 roky na shledanou. Už se těším. :-) () (méně) (více)

heihatchi

Tak se to stalo. Nečekal jsem to a je to tu. Nolan natočil špatný film. Nebo ne špatný, ale prostě jiný. Vybočil ze své koleje, zkusil něco nového a mně to nesedlo. A to navzdory tomu, že bylo vše naprosto skvělé. Ale! Ten příběh tam prostě nebyl. Každej film musí mít začátek, prostředek a konec. Prostředek tu ale nebyl a já tak v kině sledoval dokola to samé - záběr na obličej, pláž, moře nebo vzduch. To bylo vše. ()

godycz

hudba. atmosfera. zadny patos a zadny serepeticky. to jsou plusy. nelogicnost v chovani me sere, ale to je individualni. celkem me to bavilo. kupodivu. ()

tomo41

"How hard is it to find a dead Englishman on Dunkirk beach, for God's sake?" Ani dva týždne po projekcií vlastne neviem, čo si mám o tom myslieť. Nolan je môj najobľúbenejší režisér, no natíska sa mi povedať, že toto je jeho najslabší film. Rozumiem voľbe kolektívneho hrdinu, aj ju považujem za veľmi vhodnú, aj hudba je super, natočené to je krásne, no chýba mi tu naliehavosť vojny. Jednoducho sa na mňa v kine tá atmosféra nepreniesla. ()

Honza dAve

Hope is a weapon. We shall never surrender. Dokonalé. Kamerou, střihem, muzikou, i poselstvím. Jsou perfektní filmy o válce, ve kterých není ani jeden válečný záběr (Hal Ashby - Návrat domů, třeba), a pak jsou filmy o válce, které se skoro celé skládají z válečných scén, a Dunkerk je jeden z nich. Člověk se skoro cítí jako jeden z těch Britů, co čekají na pláži, film vtahuje do děje a jednomu se najednou moc nechce k moři. ()

rexino

Ani mesiac po zhliadnutí som neurobil hodnotenie a skúsim ho urobiť až teraz. Som Nolanista áno. Preto sa mi to hodnotí o to ťažšie. Tešil som sa... veľmi. Vojnové filmy mam rád, Nolana mam rád, Zimmera mam rád. Mám rád atmosferické filmy a bol som na takýto pripravený. Ale.... ale... Celý film mal geniálnu atmosféru do ktorej som sa ale ja nevedel dostať. Celý čas som v kine čakal, kedy sa do toho dostanem... až kým neskončil film... ale nedostal som sa.... Neviem prečo, netuším. Zimmer pripravil dobrý podmaz, aj keď ma trošku sklamalo, že pripravil super podmaz ale nič, čo by mi ešte hralo 3 mesiace v slúchadlách cestou z domu (ano ja viem, divné... ale tak po Interstellare, Dark Knight či Inceptione som to chcel znova). Ale to je len moja výčitka, soundtrack takýto mal byť. Aj keď si pamätám rozhovor so Zimmerom kde hovoril, že každý film sa snažia s Chrisom vymyslieť niečo nové. Ale tak motív s tikotom hodiniek tu už bol (ale chápem, že tu to naozaj pasovalo). Ja sakra neviem... po Inceptione som si ending pozeral asi 200x... TDKR poznám naspamäť lebo som ho po návšteve kina pozrel 1000000 krát. Malo to asi 10 scén ktoré som si vedel púšťať dookola. Inception docking scéne, black hole scéne atď. viem odrecitovať snáď aj zo zadu. U Dunkirku som takú scénu snáď nenašiel. Fakt... To, prečo Nolana zbožnujem... NAJEPICKEJSIE SCENY!!!! toto som tam nejak postrádal. Nejaké scény tén nádych majú. Ale ...:( Mini príbeh s Hardym bolo to, čo ma potešilo na tomto filme, Kenneth Branagh mi tam zapasoval tiež. Ale ja neviem... asi prvýkrát musím proste u Nolana po dlhom zvažovaní dať niečo pod 5*. Po Interstellare som bol tiež neschopný rozhodnutia, ale to bolo skôr tým, že som ten film musel asi 2 dni spracovávať. A spracoval sa užasne... až do TOP10. Tu som veril v podobne spracovanie, ale.... ani za mesiac sa nespracoval vyššie :( sorry, tentokrát to zrejme šlo trocha mimo mňa. Ja stále verím, že si ten film o rok pozriem a zistím, že som sa mýlil. ()

Lukin413

Vizuální orgie, pocit dezorientace a beznaděje v každé vteřině filmu. I přes přepálený patetický závěr mě Nolan přesvědčil, že žánr velkých filmových dramat nevymřel v 90. letech s Shawshankem. ()

Mackoun

Sorry jako, ale Dunkerk je buď celkem o hovně, nebo jsem se od filmový vybíravosti úspěšně dopracoval k beznadějný neuspokojitelnosti. Bavily mě snad jen letecký scénky Tomáše Hrdýho s jeho typickým "mám všechno na háku" pohledem, završený celkem hezkou scénkou jeho bezmotorovýho machrování nad hlavama znuděných a nadvacetkrát promáčených zelenáčů...ale tohle všechno by se s prstem v nose vešlo do 10ti minutový krátkometráže a za ušetřený miliony si mohl milej zlatej Kryštof Noulen nakoupit nějaký ty BitCoiny, když už chce utrácet za hlouposti a ještě na tom něco trhnout. Příště zas poprosím raději nějaký to sci-fi, pane Noulen, to vám jde o poznání lípěji. Suma sumárum - vizuál asi dobrej, hudba asi dobrá, děj asi žádnej, uspokojení vzhledem k očekávání skoro na nule. Víceméně už to tady shrnul J*A*S*M, kterej byl podle všeho potěšenej skoro stejně dobře, jako já... ()

warrenur

Takmer dokonala filmarcina, hudba, atmosfera a sirokouhle scenerie. Az na par jemnych scenaristickych barliciek a vystupov v zavere tento Nolanov kusok na divaka zaposobi silno. Odporucam projekciu na velkom platne. Rozhodne to prida na zvukovom i vizualnom umocneni. ()

Chundys

Filmy z válečného prostředí mám rád! Aby jste mne špatně nepochopili, válku v žádném případě neuznávám, a jsem velice rád, že jsem toto období nezažil, protože to muselo být velice kruté i pro ty co přežili... Abych se ale dostal k samotnému filmu, to jak to pojal Nolan je neuvěřitelně famózní!!! Hodně lidí si ho spíše přiřadí ke sci-fi (samozřejmě i já), ale mohu jednoznačně a na 100% říct, že je to pán na správném křesle, protože takhle to celé zrežírovat pohrát si se snímkem? Tak to je absolutní MINDFUCK :-)....Fakticky to bylo parádní, pochopitelně vynikající soundtrack, taky si asi lidé po prvních tónech domyslí, kdo stojí za hudbou a je to taky pán, který je za dirigentskou hůlkou na správném místě, samozřejmě že nikdo jiný se k vynikajícímu snímku nemůže podepsat na hudbě než Honzík Cimrů :-)... To už jsem se tady, ale moc rozvášnil :-) Herecké obsazení bylo také parádní a musím pochválit Harryho Stylese, nejenom že sólová kariéra zpěváka mu rozhodně svědčí, on i krásně hraje :-)... A když už jsme u toho Nolana jako režiséra, tak je jasné, že nemůže vynechat ve snímku své oblíbence, Cilliana Murphyho, Toma Hardyho a koho jiného než Michaela Caina, tentokrát jako hlas z letadla :-) ()

theSaint

Nejnovějšího Nolana jsem viděl v letadle, bylo psáno, že je film upraven tak, aby seděl na obrazovku letecké arabské společnosti. Mohu si jen domýšlet, zda byly nějaké scény vystřiženy, kolik jich bylo a jak moc silné byly, ale vím jistě, že zjišťovat to nehodlám. Film nenadchnul a ke zdejšímu nadšení se nepřidávám. Po několika dnech nemohu říci, že by film ve mně vyvolával sebemenší odezvu. Oceňuji snahu natočit to "jinak", oceňuji audiovizuální stránku, oceňuji absenci digitálních triků, ale to je tak zřejmě vše. O emocích tu nemůže být řeč, prolínání časových rovin spíše rušilo, z hereckých výkonů nedokáži vypíchnout nikoho. Vše je až příliš monotónní, odosobněné. Tvářící se velkolepě, ale pod onou slupkou nám zůstává pouze dobře ozvučená rekonstrukce bez jakéhokoli přesahu. Pokud něco Dunkirk je, tak je to osobní touha režiséra natočit si "to své", efektivně. Klouže to po povrchu, Christophere, a neschová to ani Hans. Hudba Ti měla až moc krýt záda, je to z toho cítit na sto honů. Ono se totiž toho, ve výsledku, v té Tvé rekonstrukci moc neděje, vlastně je to, ve výsledku, celkem nuda. Místní odborníci ráčí odpustit. ()

Extrakritik

Moc jsem se ta tenhle film těšil.Nakonec jsem dostal atmosférickou průměrnou podívanou.Příběh skoro žádný,akční scény nic moc.Ale zvuk a obraz byly na výbornou,to zase jo.60% ()

Bozvav

Nolan opět nezklamal! Dunkirk není typickým válečným filmem,přestože by se to tak na první pohled mohlo zdát. ak popsat film, který se naprosto vymyká standardní filmové produkci válečného žánru. 100 minutová strhující podívaná s úspornými dialogy, bez kapky krve a napětím, že by se dalo krájet. Několik příběhů spojených v jeden, je skvělý tah. Výhodou je i to, že film není předigitalizovaný a působí velmi realisticky. Jediným drobným mínusem je pro mě hudba, která je v dlouhých monotóních skladbách místy únavná. Rozhodně nejsem fanoušek válečných filmů v jakékoli podobě, nicméně toto dílo má svou hloubku a um. Za mne 3 a půl hvězdy, což je na mne až až. ()

Gastovski

Jelikož to, co se odehrálo v roce 1940 u Dunkerque nebyl žádný zázrak, logicky z toho musela o 77 let později vzejít jen mistrně zrežírovaná a superlativy ověnčená nuda. Za mě nejslabší Nolan. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

11.01.2020

Jaký dostal Nolan rozpočet?

Jaký dostal Nolan rozpočet?

23.06.2019

90. Oscary - výsledky