Sexuální výchova

• Velká Británie Sex Education (více)
Velká Británie, (2019–2023), 29 h 20 min (Minutáž: 47–85 min)

Tvůrci:

Laurie Nunn

Hudba:

Oli Julian

Asa Butterfield, Emma Mackey, Gillian Anderson, Ncuti Gatwa, Kedar Williams-Stirling, Aimee Lou Wood, Connor Swindells, Patricia Allison, Tanya Reynolds (více)

Série(4) / Epizody(32)

MCZ

Příjemný počin se sympatickými a výborně zahranými postavami, skvělou hudbou (je milé zase slyšet The The), ale docela hlasitě to šustí papírem a zejména v závěrečném díle se slušně plní kvóty na klišé... Také mi přišlo, že seriálu dost podráží nohy zvolený formát. Totiž vzhledem k tomu, že se odehrává v průběhu několika málo týdnů, maximálně měsíců, a nerámuje třeba celý školní rok, jsem opravdu zvědavý, jak bude další série smysluplně navazovat, když spousta zápletek končí (nebo spíše nekončí) tak nějak uprostřed. Ale třeba se s tím tvůrci nějak poperou. 6/10 ()

Kothy

Chvíli mi trvalo se k tomu dostat, ale vůbec to není špatné. Nejdřív jsem čekal, že to bude něco jak Prcičky, ale je to úplně. Seriál se zaměřuje na partu puberťáků na střední škole ve Walesu. Každý má své problémy a téma sexuality tu samozřejmě hraje velkou roli. Mladý Otis v podání Asy Butterfielda to má už tak dost těžké a život mu neulehčuje ani jeho terapeutická matka, která s ním chce jeho sexualitu neustále řešit. Otis má naštěstí dobrého gay kamaráda Erica, na kterého se může spolehnout. Vše se změní, když za Otisem přijde místní outsiderka s nápadem, že by mohl lidem na střední poskytovat sexuální terapii a vydělat na tom. Z počátku se to zdá jako divný nápad, ale nakonec to zabere. O trapné a vtipné situace tedy není nouze. Nakonec se vše rozjede a poradna má úspěch. Postupně sledujeme jednotlivé postavy a pozorujeme jejich vývoj. Seriál nám hezky a nenásilně podává tuto tématiku, a to dost zábavnou formou. 2. série mi přišla ještě lepší. Postavy jsou vážně skvělé. 3 série je tu a s ní i nové zážitky. Přibude pár nových postav a naši hrdinové se zase posunou o kousek dál. Dost se mi to líbilo a končí to dost otevřeně, takže určitě bude další série. "Ovládám svoji roli!" ()

Zeck

Tento seriál by si skutečně žádný teenager neměl nechat ujít, protože lepší záležitost pro svojí cílovou skupinu bude hledat dost těžko, a to jak v současně vysílané seriálové tvorbě, tak i v té starší. Pokud bych Sex Education sledoval jako puberťák, patrně by se pro mě stal okamžitě kultem, a to ne ani tak z toho důvodu, že by byl pozérsky kůl a lezl do zadku všem aktuálním teen trendům, ale protože je zkrátka zatraceně dobře napsaný a skvěle (myšleno: vhodně) obsazený. Název je celkem zavádějící, protože primárním obsahem seriálu je (ne)naplněná romantika dvou ústředních postav a vztahy těch ostatních, ale to neznamená, že není sexuálně explicitní (Viditelná frnda v seriálu? Nevídané), kdy hned úvodní scéna pilotu, ve které se natřásají perfektní kozy Aimee Lou Wood, diváka donutí upustit páru zataháním za límec. Pokud jste nesmělý patnáctiletý panic nebo nesmělá patnáctiletá panna (já vím, sci-fi), pak skrze dvacetileté herce hrající puberťáky dostanete báječně pozitivní svět, ve kterém stále svítí ostré slunce, vše je zalité barvami, občas i péry, a ve kterém se ohledně vlastních sexuálních otázek a dilemat nedovíte prakticky nic užitečného, ale bude vás to zatraceně bavit. 90 % ()

Remedy

Pozitivní je, že Sex Education dokáže s pozoruhodnou lehkostí rozvíjet i dramatické linky a přitom se obratně vyhýbat přílišně existenciálním či depresivním vodám. Je to zkrátka skvěle napsaný seriál s kupou zajímavých postav, které v divákovi vyvolají spíše pozitivní emoce. Celému vyprávění nechybí ani sympatický nadhled, přičemž hlavní narativ zůstává seriózní přesně do té míry, jak je třeba. Má to zkrátka ten nejlepší možný balanc dramatu a komedie. ()

Bordoshut

Recenze na britský seriál Sex Education: 1. řada – 95 % je zřejmě jedna z nejuspokojivějších sérií, kterou jsem kdy viděl. Je plná "štěstí v neštěstí" momentů a obsahuje snad úplně všechny konflikty z života běžného puberťáka, tudíž snad úplně každému z této věkové kategorie musí při sledovaní vykouzlit úsměv na tváři. Nebo alespoň zlepšit náladu, protože si uvědomí, že – ať už řeší cokoli – není sám. Pokrytí všech možných témat je vskutku obdivuhodné, a přitom vylíčené obdivuhodně uvěřitelně. I přesto však příběh stojí především na postavách. Každá z nich je vypiplaná do detailu a ty, které nejsou, na ty se oko Mordoru zaměří v jedné z příštích sérií. Jejich kvalitní napsání a ztvárnění pěkně ilustruje fakt, že tvůrci mohou v průběhu seriálu z kohokoliv, kdo měl dosud vedlejší roli, udělat protagonistu (byť jen dočasně) a stejně to bude zábavné, koukatelné a co víc – dokážou nás o hrdinovi / hrdince, které jsme si mysleli, že znát nechceme, přesvědčit, že ji znát chceme a to hodně. Napříč seriálem exceluje britský humor, který je vždy ve správný čas na správném místě. To samé samozřejmě platí i o výběru hudby, jak koneckonců bývá u seriálů zvykem. Zamiloval jsem si ústřední duo Otis & Maeve, ale mám rád všechny výraznější postavy, všechny jsou dobře napsané i zahrané – pokud ne uvěřitelné, tak alespoň komické a Sex Education rozhodně není podívaná pro bručouny. Ti ať si jdou bručet jinam. Já se skvěle bavil. 2. řada – 85 % už pro mě není takovou srdcovkou jako ta první. Je tomu tak z velké části proto, že hlavní dva charaktery ustupují lehce do pozadí a velká pozornost je věnována ostatním postavám. Už to prostě není jen o nich. Neříkám, že mě osudy jiných postav nebavily, byly koneckonců výborné, promyšlené a především uvěřitelné a ozdobené pečlivou dávkou britského humoru – ovšem z osobních neobjektivních prožitků musím říct, že si mě nezískaly tolik. Proto i 2. sérii hodnotím s mírným odstupem a paradoxně objektivněji. Je načase vyzdvihnout pozitiva: HERCI: *****/5; HUMOR: ****/5; HUDBA: *****/5. Jednoznačně tři nejsilnější články seriálu. Kdyby existovalo kritérium jako "rehabilitace týnejdžerské duše", tak bude mít ******/5. K negativům: KAUZALITA ODŮVODNĚNÍ: **/5 – v této disciplíně Sex Education lehce pokulhává, jednotlivé epizody jsou daleko více epizodické než v předchozí řadě, svůj podíl viny na tom nese i přebytek polo-hlavních postav. PROVÁZANOST: ***/5. Toť asi k mým nejzásadnějším problémům s 2. řadou. Snad na závěr se ještě hodí dodat: AKCE: ne. Jo, a Ola mi není vůbec sympatická! Co to kecám? Nejsem vůbec objektivní. 3. řada – 75/80 % Za mě jednoznačně nejslabší série. Začínám mít pocit, že můj výsledný dojem se utváří podle toho, jaký spolu mají vztah Otis a Maeve. A tady byl na bodu mrazu. Zrovna tak jako v minulé sérii bylo zajímavým zpestřením podívat se na kobylku i vedlejším postavám, zde už se divákova pozornost natolik tříští mezi jednotlivé leckdy i zbytečné charaktery, že už je toho moc a výsledkem je lehce výstřední směs bez zjeveného spojovacího prvku a já jsem z toho teda jelen. Otisovi a Maeve je tady přes veškerou snahu věnováno vlastně strašně málo prostoru, divák se o nich nic nového nedozví, závěrečný zvrat působí jako parádní marcipán na dortu, který někdo zapomněl osladit. Celá zápletka s trans lidma mě teda neokouzlila a za sebe musím říct, že tohle téma tvůrci neprodali (ani herci, abych byl fér). Kde se však musím autorů zastat, je celá "epizodka" s Ruby, která se moc povedla a nesouhlasím s tím, že by pak po Ruby neštěkl ani pes, jednoduše už v seriálu nedostala prostor – epizodičnost, kdy klidně v průběhu jedné epizody vznikne i se vyřeší něco sexuální problém, je jeden ze základních atributů seriálu, který se táhne napříč sériemi už od vzniku "kliniky", tak nechápu, na co si teď lidé najednou stěžují. Zřejmě je to jen důkaz toho, že tvůrci odvedli dobrou práci a z relativně slepé odbočky od Maeve se stala opěvovaná aférka se zástupem fandů. Teď proč jsem takto klesl s hodnocením: mám pocit, že se tady toho až tolik neděje, spoustu scén vnímám vyloženě jako vatu mezi hlavním příběhem Otis a Maeve, které jsem si v 1. řadě tak zamiloval a nemůžu se zbavit pocitu, že celá ta věc s krutou autoritářskou upjatou mrchou... ehm ředitelkou je tu jen proto, aby se něco dělo. Za prvé je to v dnešní době poměrně nereálné a za druhé mám pocit, že se nám tu seriál už příliš okatě snaží tlačit před nos různé utlačované menšiny a nedejbože nám i předat nějakou message, což mě jako prostinkému divákovi leze na nervy a taky bych řekl, že by si to "Sexuální výchova" klidně mohla odpustit. () (méně) (více)

• Dua Saleh, ktorí hrajú Cal, vyrastali v Minnesote, rovnako ako ich postava. (Pat.Ko)
  • V epizodě je odkaz na filmovou sérii Pán prstenů, a to ve scéně, kdy sestra Jean (Gillian Anderson) v bance zmíní, kde pracovala, a pracovník odvětí, že by chtěl na Nový Zéland kvůli filmu Pán prstenů. V následující scéně pak napodobují Gluma ze zmíněné série. (griph)

Margot Robbie chystá filmové The Sims

09.05.2022

Netflix rozšířil produkci ve Velké Británii

Netflix rozšířil produkci ve Velké Británii

28.11.2020

Britské projekty, zejména pak seriály Koruna a Sexuální výchova, slaví dlouhodobě velký úspěch u předplatitelů Netflixu. Nejen proto streamovací gigant letos výrazně navýšil rozpočet pro britskou… (více)