Hop - a je tu lidoop

• angličtina Monkey's Playtime
Československo, 1977, 87 min

Rybář Fuksa vyloví z řeky láhev a prodá ji vedoucímu hostince Mertovi, který vzápětí zjistí, že její obsah je poněkud neobvyklý. Je totiž příbytkem džina, který chce svého majitele učinit šťastným a jediným slůvkem dokáže splnit každé přání. Merta toho samozřejmě využije k hromadění majetku. Stejně si počíná další vlastník, chamtivý řezník Tureček. Ten se navíc rozhodne každého, kdo se mu jen trochu nelíbí, proměnit v šimpanze. Zázrakem nabyté bohatství poznamená také Turečkovu dceru Blanku, což se vůbec nelíbí sympatickému Ondrovi, o kterého dívka stojí víc než o svého nápadníka Viktora, syna odklizeného Merty. Její otec má ovšem s Ondrou jiné plány. Chce se mu pomstít za to, že se od něj nenechal okrást, a nastraží mu léčku. Ve zmatku, který tím vyvolá, se však rozbije džinova láhev a on se přestěhuje do jiné. Shodou okolností do té, kterou si domů odnese Ondra. Nechá se džinem proměnit ve štěně a odnést Blance. Může tak být stále s ní, aniž by o tom dívka věděla. Ta se již začíná probouzet z opojení bohatstvím a hledá jiné hodnoty. Zdá se, že džinovo přání učinit svého pána šťastným se konečně naplní. (TV Nova)

Inozuka

Vzhledem k době vzniku je to samozřejmě odpornost prvního řádu, těžící z premisy, že my komunisté to s vámi myslíme dobře, ale když vy jste tak zkažení! Navíc hlavní ženská představa je opravdu neskutečná kráva. Film je ale zábavný především nechtěným humorem ... image většiny hlavních hrdinů je prostě zabijácká a záběry z diskotéky a domácí párty nemůžou nechat nikoho chladným. A parádní herectví pánů Kemra, Vinkláře, Somra a Větrovce stojí rovněž za shlédnutí, stejně jako záběry oprýskaného Českého Krumlova a zarostlého Dívčího kamene. Nakonec tedy slabé dvě ... ()

tucnak

Tohle jsem jako malá tak strašně nesnášela, že ani nebudu zkoušet shlédnout to v současnosti, jestli by se mi to třeba teď nelíbilo víc. Nikdy. ()

Evushe odpad!

Nesmyslná demonstrace touhy minulého režimu po barácích, bourácích, papírech a fárech:D Naprostý paskvil. ()

Rodin

Trapně blbá rádobysatira, pro kterou bych možná našel místo v kontextu doby v roce 1972, ale v sedmasedmdesátém už opravdu ne-e. Takové pěkné obsazení (tedy až na Moniku Hálovou, chuděru, stejně blbá role, jako u ostatních, jen herecké parametry poněkud dietnější) a taková kravina ve výsledku. ()

topi80

Zvířata (obzvláště šimpanzi) fungují v každém filmu. Obzvláště v takovém, kde otrávený džin Josef Kemr musí plnit přání tak vykutálených dojičů socialismu, jako jsou Somr a Vinklář. Potěší role Miloslava Šimka, jak jinak než jako pedagoga. ()

Pitryx

Náhodou je to legrace a člověk si vzpomene na dobu komunistů. Povahově jsme se nezměnili, takže film má stále co říci. ()

Mykhaluu

Děkuji všem, kteří tomuhle filmečku dali více jak tři hvězdičky! :) Udávající sousedi, djin z láhve! Obrovská hi - fi věž!! Fakt obrovská! :-D Stroj vyrábějící cokoliv! Opičky! A návod od Petra z Arabely, jak se dívat na lidské starosti!! :) Mám to rád... :) P.S. Ale ti co dali méně... Neviděli jste to, že ne? ;-) ()

ostravak30

Tak já si určitě nemyslím, že by to byla tak špatná komedie. Samozřejmě to ani není na plácání do kolen. Ale co pravou je, tak podle mě mohlo určitě vzniknout pokračování. Tohle je totiž docela promarněný potenciál. Těch fantasy komedií máme v archivu celou řadu, ale džin je určitě jeden z nejzajímavějších motivů. Škoda, že neprošel úspěšněji. Celkově by film mohl být brán také jako pohádka pro dospělé. Nejen, že dobro zvítězilo, ale hlavně zde najdeme mnoho poučení. Nezatracoval bych ani herecké výkony vzhledem k obsazení a hlavně hudbu. Slavná melodie od Schelingera není jedinou. Ještě zazní docela pěkná píseň od Hany Zagorové. Jak už jsem psal výše, potenciál obsazení džina do moderního světa je rozhodně zajímavý a byl bohužel promarněn. Jsou zde ale i vtipné momenty. Třeba, když se J. Vinklář snaží povytáhnout syna místního politika. Mě z toho ale komedie vychází jako prostě jen čistě průměrná. ()

Lish84

Scénář Miloše Macourka sice není vyloženě špatný, ale je vidět, že je to jen takový zbytek z jeho tvůrčí dílny a to lepší si nechával pro Václava Vorlíčka. To, co mám na Macourkových scénářích rád (bláznivě popletený, ale přehledný gradující děj), z toho v Lidoopovi zbyly jen náznaky. Režiséru Milanu Muchnovi se moc nedaří zkombinovat reálné a fantastické prvky, oceňuji snad jedině českokrumlovské exteriéry. Z hereckých výkonů pobaví Josef Kemr a Josef Vinklář. ()

route60 odpad!

Hop a je tu totálni cipárna se vším co ktomu patří, J. Kemr, J.Vinklář, J.Somr, V.Dlouhý a dlaší výborní herci v tak bezduchém filmu opravdu špatného režiséra Milana Muchny. ()

honzic

Solidní komedie, která sice nenadchne moc herecky ani režijně, ale na odpoledne je koukatelná dobře. Hodnocení: 50 % ()

Actio odpad!

pamatuju se, jak jsem na to běžel toho premiérovýho dne roku 77 do kina Na Zámečnici ... ten plakát lákal, můj idol Pepa Kemr lákal ... odcházel jsem velmi smutný, neboť jsem nepochopil ... nepochopil jsem ani 30 let poté ()

Danulinda

Hezky převedená pohádka o Džinovi z láhve do podoby pro dospělé. Já osobně jsem byl "maximálně spokojený", protože herecké výkony nejen pana Vinkláře a Somra byly vynikající, ale také proto, že pohádky miluji :-) . ()

HellFireFery

Ani herecká esa v čele s Josefem Kemrem, Josefem Vinklářem, Josefem Somrem a mladým Vladimírem Dlouhým nedovedla z tohoto filmu udělat něco víc, než jen obyčejnou komedii, kterou jednou zhlédnete a už nemáte důvod se k ní vracet. Přestože je zde několik scén, které mě bavily, tak povětšinou jsem se nudil a nesmírně mě štvaly postavy mladších, kteří se do filmu naprosto nehodí. ()

heavy66

Tenhle film se mi líbil v dětství a líbí se mi i teď, nejenom pro dobré herecké výkony. Ta komunální satira je aktuální stále. Oba představitelé hlavních rolí, Vladimír Dlouhý a Monika Hálová zemřeli předčasně v červnu roku 2010. ()