Z amerického Oregonu přilétá na pražskou Ruzyň emigrant Vlastimil Reiner (Jiří Schmitzer), válečný veterán a bývalý politický vězeň. Je mu už hodně přes osmdesát, je připoutaný na invalidní vozík a do značné míry odkázaný na pomoc ostatních. Proto na něj už na letišti čeká Antonín (Ladislav Mrkvička), dávný kamarád z protikomunistického odboje. Záhy vyjde najevo, že Vlasta přijel do Česka uskutečnit poslední misi svého života. Chce vypátrat a zabít komunistického prokurátora Václava Mráze, kterého porevoluční soudy nedokázaly nebo nechtěly za jeho zločiny z 50. let potrestat. Vlastimil přemluví Antonína, aby mu s akcí pomohl. Tonda si vypůjčí od vnuka starou obytnou dodávku a upraví ji tak, aby se v ní mohl Vlasta pohybovat. Oba starci vyrážejí na pro ně velmi obtížnou cestu za odplatou. (CinemArt)

Kivis

Dva velmi silné momenty na 90 minut. Většinu filmu vyplňuje vata, kterou už známe z jiných filmů o stáří, pomstě či z road movie. Stačí dvě silné scény za celovečerní film na nadprůměrné hodnocení? Když jsou tak silné jako setkání jednoho z hrdinů s dcerou svého trýznitele a jako samotný konec filmu, tak stačí. Navíc ta vata díky hereckému mistrovství Schmitzera a Mrkvičky chutná jako ta v dětství z pouti. Staříci dokážou vyvolat emoce a nepotřebují k tomu ani žádnou tklivou podkresovou hudbu. ()

Cesty timem

Tak pánové... Odsuzuji Vás k pěti *. Konečný verdikt provedu po dalším shlédnutí, které bude možná i za pár dní, bude-li chuť a potřeba si připomenout fakta, výkony, atd., ale třeba až při repríze. Poté přijde odvolání těch 5 * a nebo potvrzení rozsudku. Ale zatím to vypadá, světe div se při mé náročnosti a za stavu současné filmové nabídky, i na potvrzení mého původního rozsudku... První shlédnutí fakt síla a několikrát jsem se přistihl s otevřenou hubou :-) ()

cist

Příjemný překvapení. Scénář trochu drhne v tipickylý popisnosti (tipický pro současný český filmy), ale jinak fajn. ()

Logicomix

Původně jsem chtěl dát 4h, ale 69% je pro tuhle geronto road movie málo. Duo Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička je skvělé, ale nejvíc oceňuji, jak je to dobře napsané s velkým citem pro detail. Jako vozíčkář můžu říci, že všechny scény z vozíkem jsou dosti realistické. Filmy jako "Mládí" nebo slavní "Nedotknutelní" jsou vedle Staříků jen pozérským naleštěným lejnem. A na závěr rada: Pokud má Jiří Schmitzer zbraň, udělejte všechno, co chce. ()

Chlo0opek

Herecký koncert především pana Schmitzera, ale ani pan Mrkvička se určitě zahanbit nedal. Poslední mise v podání těchto pánů se dala skutečně velmi dobře zkousnout. ()

vinducha

Naštěstí to začíná vypadat , že mladá nastupující generace by mohla tu laťku kvality zase o trochu pozvednout , výborně pánové. ()

Bohdy67

Kdo nezažil nepochopí??? Asi ani netřeba netřeba řešit oprávněnost pomsty na člověku, který nebyl potrestán za takové činy jako právě prokurátor Vaš. Je pravda, že je dobré si před shlédnutím něco o skutečných postavách přečíst. Bohužel po té, člověka čeká mírné zklamání, kdy se film nedrží skutečného příběhu. Takže postavy a děj jsou jen inspirací. Jestli je to dobře nebo špatně je na každém, každopádně  to jak to dopadlo ve skutečnosti sice nebyl happy end, ale o moc zajímavější než konec filmu. Poslední film pana Mrkvičky a výborný výkon pana Schmitzera. I přesto to není film, který si budete chtít pustit znovu... 56% ()

motyka52

Ono se na to vlastně vůbec nekouká hezky. Tak moc uvěřitelně Mrkvička a především Schmitzer své starce poháněné pomstou hrají. Některé scény jsou bezmála dokonalé tím, jak tísnivě působí. Schmitzerovo opouštění dodávky a přesedání na vozík. Jeho průzkum domova důchodců. Mrkvičkovo hledání ztracených psů. Závěrečná scéna o pomstě za každou cenu, která je ale svým způsobem už úplně zbytečná (ta pomsta), to celé korunuje. Nedám pět jen proto, že přece jen nemohu přehlédnout některé výrazné logické lapsy, ale o tom tenhle film není. ()

Karel321

Pokud chcete být hodinu a půl v kůži devadesátiletého člověka, určitě doporučuji tento film. Na vlastní kůži poznáte, jak strašné je stáří. Budete zoufale chtít odejít z kina, nebudete už moci vydržet ty nekonečně pomalé scény o ničem, zbytečné scény, které k ničemu nevedou, scény které nemají žádný smysl ani vztah k ději filmu. Nad bohulibou myšlenkou bohužel zvítězilo nesmyslné provedení filmu. Poklona panu Šmicrovi, ten je jako vždy vynikající. I Mrkva hraje nemohoucího velmi přesvědčivě. ()

tba4u

Strašně jsem si přál, aby film, kde dostali příležitost takoví dva Hráči jako Ladislav Mrkvička a Jiří Schmitzer byl dobrej. Zvlášť, když u Mrkvičky jde nejspíš o poslední filmovou roli, což sám deklaroval. A zvlášť, když jde o poměrně silný příběh. Nechci nikoho odrazovat od návštěvy kina, a tak dávám tři hvězdičky. Jednu pro každého z titulních herců, a jednu za nápad je pozvat ke spolupráci. Připravte se ale na plytký scénář, který nenabízí nejen nadsázku, ale ani nápad, který by z nosného příběhu vytěžil něco víc. Dramatické scény nepůsobí dramaticky, zápletky jsou předvídatelné. Konec...bez komentáře. Kdyby to alespoň skončilo finální scénou, ale ne, musí tam být ještě ukázka, že se to fakt stalo. Zcela chybí nadsázka. Ježkovo zraky...tihle dva Herci by dokázali biograf rozesmát, proč jste je nenechali zahrát něco vtipného, když už jste jim to nenapsali? Promeškaných příležitostí ke vtipu je přitom tolik... Scénář zkrátka neposkytuje látku na stopáž filmu, a tak přichází režisér...který si s tím absolutně neumí poradit, a tak plní čas bezpočtem scén, které rozehraje...a nic. Něco se stane, hledáte spojitost s příběhem, ale žádná není. Tak jak záběr začal, tak skončí, bez sebemenšího vlivu na děj. A kdybyste snad chtěli scénář i režii filmu odpustit, přichází největší průšvih, kamera. To je naprostý meisterstück. Předešlé snímky Lukáše Miloty neznám, ale je to držitel Českého lva. Nechápu...a není to poprvé, kdy mám pocit, že akademici trpí slepotou. Scény v noci, kde není na plátně vidět vůbec nic. Veškeré scény v protisvětle znamenají, že postavy mají černé obličeje. Jakoby se to točilo na malé digitální kamery se zapnutou automatikou expozice. To se tam vůbec nesvítilo ??! V na sebe navazujících scénách se střídá expozice tak, že máte nejdřív pocit, že je jiný den. S tímhle si asi žádný střihač nemůže poradit, tedy se o to ale střihačka ani nesnažila. Podtrženo sečteno, kdyby to byl absolventský film, řeknu OK, oni se to ještě naučí. Ale tohle je celovečerák. A mně docela vadí, že tu chybí základy řemesla na všech důležitých postech. A trpí tím dva z našich největších herců, když dostali takhle mizerný prostor. Oni i v něm dokážou podat profesionální a dobrý výkon. Ale mohli být mnohem lepší. ()

A_Shearer

Navzdory zápletce je to hlavně a především film o stáří. O stáří, které fyzicky bolí, kde každý krok je vypětí a u každé scény tak trochu trpíte a funíte s protagonisty , To co si z toho odnesete především, že pocit, že sakra nechcete zestárnout. Samotný nekonečně pomalý děj je naštěstí podáván bez Marhoulovsko-Ondříčkovského patosu, kýče a ideologické směšnosti, což celé věci nesmírně pomáhá. Takže můžete oběma hrdinům na jejich strastiplné cestě za posledním úkolem držet palce. ()

5tipes

Vynikající film s příjemnou stopáží, kvalitními herci i scénářem. Dokumentární přístup vytvořil velmi vtipnou decentní atmosféru, která přerůstá do syrového dramatu. Škoda, že měl film tak slabou kampaň a Češi ho neznají. Přeji tvůrcům štěstí. ()

Pucmeloud

Ten film byl opravdu nudný a s předvídatelným koncem už na začátku. Dvě hvězdičky za herecký výkon pana Mrkvičky a Smitzera. ()

movie_freak

Prvních deset minut a posledních pět minut se dají pochválit v tom ohledu, že se aspoň "něco" děje. Zbytek je utrpení, čekání na Godota. Zdlouhavé scény sledující starého pána nevedoucí k ničemu, bez pointy. Drtivou většinu filmu se čeká, že NĚCO přijde. Ten konec za to ani nestojí. Jednu hvězdu dávám za naturalisticky a Schmitzerem výborně zahrané utrpení starého člověka a jeho zoufalost. Za mě fakt příšernost, kterou jsme ani nevím proč, dokoukali do konce. ()

Karlito74

Velmi dobrý film, skvělý herci - výborné výkony, skvěle dotažené do konce. Film o svědomí národa a také o tom že ti staří pánové a mnozí z této generace měli sílu dotáhnout věci do konce. Závěr filmu ukazuje jak by měl dopadnout každý komunista, který se podílel na všech těch zvěrstvech. ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

07.03.2020

Vyhrajte cestu na filmový festival v Cannes

Vyhrajte cestu na filmový festival v Cannes

06.03.2020

Program Kreativní Evropa MEDIA letos v únoru už počtvrté vyhlásil celoevropskou soutěž s názvem #euFilmContest, v níž si filmoví nadšenci mohou otestovat své znalosti současného evropského filmu.… (více)