V tomto válečném thrilleru, natočeném podle skutečných událostí, bojuje malá jednotka amerických vojáků na odlehlé bojové základně Keating, která se nachází hluboko v údolí tří hor v Afghánistánu, aby se ubránila drtivé přesile bojovníků Tálibánu během koordinovaného útoku. Bitva o Kamdesh byla nejkrvavějším americkým střetem ve válce v Afghánistánu v roce 2009 a jednotka Bravo 3-61 CAV se stala jednou z nejvíce vyznamenaných jednotek devatenáctiletého konfliktu. Snímek Základna je inspirován bestsellerem The New York Times, knihou "Základna - Jedna z nejtěžších chvil Američanů v Afghánistánu" od Jakea Tappera ze CNN. (HBO Europe)

BFG2000

Film mně zcela unikl a až díky NETFLIX jsem na něj narazil. Pustil jsem si jej ve slabé chvilce, kdy jsem nevěděl co a nabídce NETFLIXu neodolal. Vůbec jsem tedy nevěděl, do čeho jdu. A tak nějak jsem tušil, že to bude těžký průser a do 20 min to vypnu. Ale, opak se stal pravdou. Film mě doslovy přikoval k sedačce a já hltal každou jeho minutu. Co do dění bych film hodně přirovnal k Lone Survivor. Je opravdu skvěle natočený, přestřelky působí reálně, bitva je povedená a když víte, že přibližně takhle to ve skutečnosti opravdu bylo, o to jsou emoce silnější. Jako válečný film to opravdu celé dobře funguje a finální záběry na pohybující se vojáky na základě, kterým za zády bouchají bomby svržené bombardérem, jsou doslova epické. Herecky také super, Scott si záběry krade pro sebe, ale i casting ostatních vojáků je dost povedený.  Pět nedávám jen proto, že jde o "pouhou" rekonstrukci bitvy, bez objasnění dalších informací ze zákulisí, bez hlubšího seznámení diváka s postavami a trochu chybí více gore scén, které by jen prohloubily emoce - byť rozumím, že s ohledem na reálné postavy je tvůrci vynechali. ()

Najt

O čem se asi baví vojáci při pochodu ? Určitě o kravinách. Ve filmu ale aspoň ten scénář mohl být trošku lepší. Taky se mi moc nelíbil český dabing. Proto první hodina filmu byla pro mě taková rozpačitá. Fajn prostředí, pěkná základna uprostřed údolí, které bylo na pohled nádherné. Být bych tam ale nechtěl. Občasné útoky, které skončily většinou do 20 vteřin a potom samý hlody vojáků. Tady bych uvítal seznámení s postavami, kor když to jsou skuteční lidé a plno z nich se i ve filmu objeví. Škoda. Takhle to spíš byla jen hodina čekání na akci. Ale vyplatila se. Akce byla famózní. Perfektně natočená, drsná, všude lítaly kulky, jen se prášilo, kouř výbuchy a zakladna byla kropená snad ze všech směrů. To se naopak povedlo. Ve finále super filmek s parádní akcí, ale nedávno viděný Na život a na smrt z podobného soudku se mi líbil trošku více. ()

Shitonit

Základna by byla taky pěkná stereotypní sračka, kdyby...  Kdyby nějakek zelenej mozeg vybral normální místo pro základnu, a ne nejnemožnější místo na světě. Uhnízdit se uprostřed megakopců prošpikovanejch nenávistí a odhodláním talibanskejch hadrářů, to chce mit fak těžce zablokovanou budku. Nu, stalo se. K tomu super kamera, super herecký výkony, nekonečná multiřežba. Kterýžto mix mi neustále cinkal v kebuli, něco jako bim bam, jakože jeden bim bylo totální nadšení, a druhej bam mi do uší řval... Sráčká...!!! No nakonec to skončilo, já si vydech a snažil se zapomenout, jenže, jak to občas tak je, nedalo mi to, v rychlosti jsem to sjel eště jednou a výsledek je rozhodnutí: Je to fajn vojenská řežba, bez vedleších účinků. ()

johnsnow

No takto rozhodne chválim, že to bolo spracované realisticky žiadne štyri tony výbuchov každú minútu. ALE: Prvá polka je fajn, avšak tá druhá akčná hoci ako som už písal ide realistickou formou, je príliš mdlá, nemá nejaké extra prekvapenia, smrť vojakov okrem jedného neoplýva emóciami. A Bloom je tu na cca 20 minút, takže to leží na bedrách mladého Eastwooda a žiaľbohu dokazuje, že sa úplne nepotatil. Zlý nie je ale žeby bol ťahúň, tak to sa nedá povedať. Najlepší vojak bol podľa mňa ten čo tam behal v kraťasoch. ()

PlysovyMacko

Skupina vojakov bráni základnu v hlbokom údolí, kde sú totálne na rane. Velitelia sa striedajú, talibanci utocia. Zaujme drsná prestrelka v druhej polovici filmu, čisté vojnové peklo. Z hercov zaujme Scott a Caleb. Orlando je len v prvej polhodine. Vyznamenania za odvahu nesmú chýbať. ()

george82

75% Film nám ukazuje nejen odvahu přítomných vojáků, ale zároveň nesmyslnost některých jednání…v čele s udržením základny na takovém hrozném místě. ()

DJ Kritik

Tento film ma nebavil. Od začiatku je jasné, ako bude film prebiehať a už len výbuchy streľba krv. Bezduché pobehovanie a nerozumnosť jednania je pre mňa nudná predstava o dobrom filme. ()

segovesus

Realisticky vylíčená mise na jedné americké základně v Afghánistánu. Umístění základny mi hlava nebere, sporadické snahy navázat vřelé vztahy z místními vyznívají do ztracena. Zachycen zmar, zbytečnost celé války a kamarádství kluků, kteří tam dělali svou práci, i když jí nikdo nevěřil. ()

solisoli

Hrdinská epopeja o amerických vojakov v Afghanistane, ktorých hŕstka pobila celú talibansku armádu. Pre deti obzvlášť motivácia k Spike Video Game Awards. Aby na to nenaleteli len deti, tak skoro každé slovo vulgár. Celkove brak, ako hrom, bez ďalších zbytočných pripomienok. ()

xxmurphyxx

Ale choďte mi do piče s tými odpadovými hodnoteniami kurva. By ma zaujímalo koľko z vás degešov odkrútilo aspoň posratú základnú vojenskú službu, strieľalo zo zbrane a skúsilo real life combat situáciu v rámci tréningu, ale tipujem, že ani jeden z vás, inak by ste tu nepísali také kokotiny o neprehľadnej streľbe a chaose. Zrejme vám inteligentom nedošlo, že sledujete viac menej verný filmový prepis skutočnej bitky pridŕžajúcej sa, čo najviac opisu a výpovediam preživších vojakov z ktorých jeden z nich aj vo filme hrá sám seba, takže nemôžte čakať naskriptované eyecandy vymazlené scény tipu John Wick. A tí, čo tu pičujú na údajný americký patriotizmus, zrejme v živote nevideli film od pojebaného Baya, inak by nenapísali takúto kokotinu. Ten patriotizmus tu je v úplne minimálnej miere a ak za prehnaný patriotizmus podkladáte záverečné titulky venované padlým v tejto bitke s ich podobizňami a výpoveďami preživších, tak vám jebe ešte viac, ako som si myslel a zrejme vás nenapadlo, že toto je americký film venovaný ich pamiatke. K filmu, nemám moc čo vytknúť, nektoré postavy sympatické, niektoré menej, presne ako v reálnom živote. Atmosféra neustáleho ohrozenia fungovala veľmi dobre, rovnako ako aj niekoľko malých akčných scén, slúžiacich, ako predkrm pre hlavnú takmer 50 min. bojovú pasáž, ktorá má parádny drive. Osobne sa mi veľmi páčili nočné pasáže a ich hudobné dokreslenie, pripomínajúce svojou atmosférou Sicario. ()

srolyma

Mistrní váleční taktici z USA postaví vojenskou základnu uprostřed území ovládaném Talibanem na dně údolí, takže každý akbar venčící svoje kozy po okolních vršcích si může na naprosto nechráněné vojáčky s chutí zastřílet. Což se taky zhusta děje. To Evropan s tisíciletou tradicí stavění hradů na kopcích by takovouhle hovadinu nevymyslel. Je jen otázkou času, kdy se dá akbar k akbarovi a z náhodného ostřelování pro ukrácení volné chvíle je najednou masivní útok stovek řvoucích vousáčů a nehezký masakr. První polovina rozvláčná, druhá pak parádní neustávající řežba. ()

a0001 odpad!

Aj keby som si odmyslel tú blbú, trápnu propagandu, tak ajtak ide o totálnu nudnú, dementnú, pózerskú riedku hnačkoidnú stolicu. Ten film je diagnóza sám o sebe. ()

Mamutol

Postavit vojenskou základnu na takhle blbém místě fakt můžou jenom namyšlený amíci. Jinak film je jeden velký zmatek, k nikomu si nevytvoříte nějaký vztah, on taky není důvod ani čas. ()

JohnCoffe

Příběh, ztotožnění se s postavami NE. Akce 100%. Kvůli akci jsem si film pustil a zůstal jsem příjemně překvapený její úrovní. ()

Kinison

Based on true story from the war in Afghanistan a snaha o co nejvěrnější vtažení diváka do atmosféry oné naprosto nesmyslně umístněné a opevněné "pevnosti". Do atmosféry neustálého nikdy nečekaného ostřelování to možná vtáhlo, ale do situace a děje ne. Spousta postav, mezi kterými jsem se ztrácel/nevytvořil si vztah, naprostá neznalost rozložení tábora, takže mi bylo tak nějak jedno, jestli běží s municí ke káře č.1 nebo káře č.2, protože jsem stejně netušil, kde to vlastně je, přestřelky typu "oni pálí odevšad na nás, my pálíme neznámo kam nazpět", anonymní útočníci padající jako v Rambovi, to, co jsem považoval za nějaké velitelství v jiném táboře, bylo vlastně "uvnitř" a až na konci filmu jsem se dozvěděl, kolik vojáků bylo v táboře. Takže spíš nebavilo, nějak nemělo čím. O "heroic battle" mám jiné představy. ()

MartinReno

Za tých pár rokov tu na ČSFD som sa naučil ignorovať rating prevažnej vačšiny mudrlantov a i tentoraz som spravil dobre. Film je síce z počiatku rozvláčny, ale dialógy fungujú a zo scenára pomerne jasne vyplýva kto a prečo do tej prekliatej zeme išiel robiť svoju prácu a zlepšiť si tak obraz o živote i finančnú situáciu. Akcia sa však na šťastie rozbehne tempom geparda a napriek občas nezvládnutým CGI efektom, tie pyrotechnické orgie zaslúžia stand up ovations. Zahrali si tam aj synovia dvoch velkých mien a to konkrétne Clinta Eastwooda a Mela Gibsona. Druhá polovica filmu napatím doslova prekypuje a aj keď nejde o Oscarovú vec, rčite film dokáže efektívne pokryť večer po pracovnom dni. Za mňa velmi dobré. ()

Kenji

Čítal som knižku Červená čata, ktorú napísal jeden z vojakov Romesha a listoval som aj druhou dosť podrobnejšou, ktorú napísal Jake Tapper. Volá sa Základna. Takže o príbehu som čo to vedel už dopredu. Film mi v mnohom pripomína dokumenty ako Restrepo, alebo Korengal. Prvú polovicu sledujeme vojakov v údolí úplne v prdeli v Afe. Život na malom predsunom "Combat Outpost" so všetkým čo k tomu patrí. Stále po nich niekto strieľa, problémy s miestnymi, ktorých potrebujete, ale zároveň vás využívajú, velenie, ktoré vás necháva na úplne blbom mieste. K tomu kontakt s rodinou cez satelitné telefóny. Druhá polovica je o samotnom 14 hodinovom boji o základňu. Popravde mi to vo filme pripadá ako kratšia záležitosť. Čo sa bojov týka tak občas zamrzí, že sa vždy pozeráme cez tú istú optiku aj keď na zbraniach vôbec taká nie je, alebo CGI výšleh zo zbraní plus natriasanie zbraňou z ktorej nelietajú nábojnice. Bolo tam síce hrdinské prevzatie obranného perimetru základne späť do US rúk, ale inak šlo len o to, prežiť. Takže napriek drobných chybám som chcel aby to vydržali kým dorazia posily. K výčitkám v komentároch, že prečo dá niekto základňu na tak blbé miesto, alebo že vojaci boli bezvýznamní, alebo že sa medzi sebou bavili ako v gay porne, mi príde odveci, pretože je to podľa skutočnej udalosti, tú základňu tam nedali scenáristi a tí ľudia naozaj zomreli a film mal byť odkazom, aby ukázal, že zomreli, keď chceli tú krajinu zmeniť k lepšiemu (naivne) A áno, vojaci sa často bavia ako v gay porne :D O hviezdu menej za to, že boj mohol byť trochu prehľadnejšie natočený. A len málokedy dostane človek v jednej dávke päť Talibancov naraz. Nie sme vo videohre. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů