Prací automat

• USA The Laundromat (více)

Vdova (Meryl Streep) prošetřuje pojistný podvod a odhaluje, jak dva právníci z Panamy zneužívají světový finanční systém. (Netflix)

sedm.1 odpad!

Já vážně nevím, co mám v souvislosti s touto podívanou komentovat. Pro mě se totiž jedná o naprosto ryzí Odpad!, jinými slovy o totálně nesledovatelný snímek, ve kterém chtěl Steven Soderbergh odlehčující formou poukázat na svět finančních machinací, ale minimálně pro mě to zpracoval tak strašně nestravitelným a doslova ubíjejícím způsobem, že já prostě nemohu jinak, než dát to nejnižší možné hodnocení. Tohle prostě byla absolutní katastrofa ve všech směrech, miliarda nevýrazných a nezajímavých postav, lavinovitě žvatlajících naprosté sračky, které tedy měli onen svět přiblížit a vysvětlit co nejjednodušším způsobem, ale opak se stal realitou, jelikož to byl jeden velký, chaotický bordel, kde se skákalo z místa na místo, z figurky na figurku, ale ono nejde ani tak o to, že by to bylo nepochopitelné, ale spíš o to, že způsobem, jakým to je zpracované, tak normální divák nemůže během sledování toho filmu najít jeden jediný důvod, proč by to měl vlastně chtít vůbec pochopit. A když k tomu pak ještě navíc připočtu ty dovysvětlující monology do kamery a vlastně to celkové zoufalé pojetí, musím už jen konstatovat, že jsem si prošel hodinu a půl trvajícím utrpením, které vážně nemám za potřebí. Odpad!, Odpad!, Odpad!! ()

klukluka

Ty jo, má to jen 58%, ale mně to fakt přišlo hodný geniálního režiséra. Bylo to chytrý, zábavný, svižný, odvážně vynalézavý, divácky vstřícný a díky tomu snadno pochopitelný, mělo to perfektní výpravu, kostýmy a lokace- je to prostě hodně dobrý! Andrei, mrkni na to, třeba v tom pro sebe najdeš něco zajímavýho. ()

SpaceOdyseus

Soderbergh umne stira hranici mezi dokumentem a hranym filmem a ja mu to zeru. Ze vzdelavaciho hlediska jde o hodnotny snimek. Alespon u me, kde bylo pole neorane. Z filmoveho hlediska tu mame skvely cast, kde vladne pitvorici se Oldman a Banderas. Bavilo me to moc. Je to odlehcene, hrave, chytre podane a hlavne zabavne. Vic takovych snimku, prosim. ()

F.W.Colqhoun

Cash? Who pay in cash? / Russians. Steven Soderbergh a Scott Z. Burns o kapitalismu s láskou, a též s humorem a nevídaným umem. Ostatně oba mají prý offshore taky pět resp. jednu "skořápkovou" firmu - říkali to Gary Oldman a Antonio Banderas :-) Hlavní devizou filmu je samozřejmě vůle zpracovat námět. Ta sama o sobě by mohla (a v mých očích měla) zajistit filmu hodnocení ne nižší než 70%. Existence daňových rájů a možnost finančních piškuntálií pozdního kapitalismu představuje problém, s nímž souvisí většina dalších. To, jak ve stabilně upadající sekci komentářů kdekdo prská, že Laundromat je nuda, mohl být zábavnější, napínavější, osobnější, mohlo to lépe gradovat a být méně angažovaný a tak dále, aniž by přihlédl k edukativnímu smyslu filmu, bohužel svědčí ve prospěch pánů (jako) Mossack & Fonseca, kteří si nad stavem věcí alibisticky myjí ruce a někdy i explicitně konstatují, že chudí duchem si současný stav světa zaslouží: Rule #1: Meek are screwed. Není též pravda, že by film nebyl zvládnutý mistrně i po stránce zpracování. Především je zcela jistě přesně takový, jaký ho Soderbergh & spol. chtěli mít. Hltači prvoplánové zábavy ovšemže ostrouhají. To ale neznamená, že by se jeden nemohl nasmát. Tvůrčí duo (čímž nemyslím panamské finančníky) přemostilo potoky slzí, které zkrápí úbočí kaňonu světového finančnictví, sarkasmem z jistého důvodu: odvádět pozornost od tématu k prožívání pohnutých osudů nekoresponduje s s cíli filmu. Hollywoodská manýra by nejspíš látku pojala jako cestu sveřepé stařenky Meryl Streep za spravedlností, kdežto Laundromat je pozoruhodně, rozkošně poťouchlý tvar, který nestaví překážky zábavě, ale klade zároveň jisté požadavky na vkus, pozornost a otevřenost. Frekventované vstupy dvojky Oldman / Banderas, provrtávání čtvrté stěny a přeskakování mezi četnými osudy, napojenými na byznys, efektivně brání identifikaci se s některým z nešťastníků ve prospěch zpracování toho, oč tu jde. Ve výsledku se v převleku komedie skrývá film ne méně hororový, než byla situací okolo COVID-19 resuscitovaná Nákaza. S tím rozdílem, že Nákaza byla ve své době osvícenou fikcí, kdežto ve světě Laundromatu už nějakou dobu živoříme. In 2018, the 60 of the largest companies in the USA paid no taxes on pre-tax income of 79 billion dollars. ()

Prochy38

Nejsem si úplně jistý, jestli jsem ten film pochopil... Každopádně jedno herecké eso vedle druhého si každý svůj monolog a sem tam i minipříběh tvoří po svém a je to znám a je to dobře. Naopak do mínusu hraje obrovské množství informací pro mě ne tolik známých věcí v každém monologu každé postavy a brzo to člověk začne pouštět druhým uchem ven ... za mě příjemná jednohubka pohodových sólo i možná improvizovaných záležitostí... ()

Disease

Vtipnou formou o vážných věcech. Je to sice polopatické, ale o to víc by to mohlo přispět k finanční gramotnosti. ()

Ollie235

Docela jsem se těšil na to, až někdo natočí na téma Panama Papers zajímavý film. Soderberghovi s Netflixem jsem poměrně fandil, bohužel se jim to ale příliš nepovedlo. Zřejmě to má působit jako inteligentní satira o tom, jak to celé probíhalo a nutno říct, že to má určitou informační hodnotu, ale zvolená forma vyprávění mi přišla vyloženě nešťastná. Jednotlivé události v příběhu působí až příliš nahodile a ani vypravěči, kteří se snaží dát tomu všemu hlavu a patu, nedokáží chaotické ústřižky poslepovat do fungujícího celku. Nejvíce tak ve výsledku potěší herecké obsazení a krátká stopáž, což je bohužel prostě málo. ()

petikacka

Výborný osvětový film pro chudé duchem, kterak zůstat neustále bohatým ( platí pro 2000 světových miliardářů)... Za mě 80% ()

Bozvav

Názorná studie, jak si inteligentní a všeho schopní grázlové mažou kapsy na úkor obyčejných lidí. Vše zabalené do hezkého, barevného a srozumitelného fimového hávu se ynikajícím obsazením. Bohužel díky formě zpracování příběhu zůstal poněkud upozadněn obsah, který nepřinesl žádnou zajímavou pointu. Prostě zábava s podtechtem. Za mne 65%. ()

TORTERAjirka

Spíše než zajímavé dílo se jedná o kolekci relativně náhodných scének, které sice propojuje velké téma přání špinavých peněz a Panama papers, nicméně pokud není člověk věci znalý, tak mu to nic moc nedá. Za mě velké zklamání. Navíc má film problém vybrat si zda je karikaturou nebo seriózním vysvětlujícím filmem. Mícháním dobrého dojmu nedosahuje a to i přes výborný casting. ()

BOURQUE

Film so slabšou príbuznosťou Stávka na neistotu, ktorý sa snaží objasniť rôzne praktiky firiem a špekulantov neplatiť dane. S. Soderbergh však nevyužíva tak skvele svoju hereckú garnitúru, ako to robil A. McKay už v spomínanom filme. (A ani ten príbeh nie je tak sofistikovaný, čo je určite chyba.) A. Banderas len šaškuje a ku podivu ani G. Oldman nepôsobí presvedčivo. Kolegov zachraňuje M. Streep, to ona drží film nad vodou. Osobné hodnotenie: 72% (***) ()

Rockerman

Humorné a zároveň smutné vyprávění jak lidé vytvořili neuvěřitelně složité finanční transakce a fiktivní firmy v daňových rájích jen proto, aby ošidili stát na daních a měli se dobře. No a když se pak obyčejný člověk chce domoci svých peněz zjišťuje, že firma, která má zaplatit neexistuje. Osobně jsem se na to díval jen kvůli Meryl, ale moc se mi to nelíbilo. ()

Raziel_cz

Výukové video, ve kterém vám banda milionářů povídá o tom, jak je to blbý bejt chudej. A mechaniku praní peněz skrz off-shore společnosti to stejně moc jasně nevysvětluje. Soderbergha mám rád, ale tohle bylo velký špatný. ()

HenryIvan

Po stávke na neistotu nám Soderbergh ponúka ešte polopatickejší, no o nič menej zásadný škandál vo svete finančníctva. Je to opäť tak trochu propaganda, ale tie nie su vždy na škodu. Záver nám ukazuje, že sa v podstate nič nezmenilo a že svet sa točí aj naďalej rovnakou rýchlosťou. Herci zaujímaví, téma opäť relevantná, len publikum to nejak nechce oceniť. Škoda. ()

Český snímek Nabarvené ptáče jede do Benátek

Český snímek Nabarvené ptáče jede do Benátek

25.07.2019

Nový snímek Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula (Tobruk, Mazaný Filip) bude mít světovou premiéru na filmovém festivalu v Benátkách, kde byl zařazen do hlavní soutěže. Film s mezinárodním… (více)