Apollo 11 (festivalový název)

• Austrálie

• Kanada

• Nový Zéland

Dokumentární

USA, 2019, 93 min

Matt Morton

Buzz Aldrin (a.z.), Neil Armstrong (a.z.), Michael Collins, John F. Kennedy (a.z.), Jack Benny (a.z.), Jim Lovell (a.z.), Lyndon B. Johnson (a.z.), Richard Nixon (a.z.), Hugh O'Brian (a.z.)

Film spíše pro nadšence do tématu než pro smrtelníka (ten ať si pustí loňského Prvního člověka). A narozdíl od mnohých si ani nemyslím, že je to film do kina. Většina filmu jsou beztak jen záběry na inženýry z NASA napjatě koukající do monitorů. A většina zvuku jsou rádiová hlášení v nesrozumitelném technickém žargonu (navíc v retardovaných amerických měrných jednotkách jako "námořní míle" nebo "stopy za sekundu"). Záběry na startující raketu/na blížící se Měsíc/na povrch Měsíce jsou sice hezké, ale tehdejší kamery nebyly zrovna HD, takže velké plátno by to stejně moc nevylepšilo. Takže buďte v klidu, domácí kino stačí bohatě (a do kin to stejně nejde, haha).(13.7.2019)

Hozená rukavice všem těm přiblblým konspiračním teoretikům kteří si myslí, že přistání na měsící byl jeden velký fake a že to celé natáčeli ve studiu. Parádní atmosferická věc, dokonale zrestaurovaná tak, aby držela pozornost i moderního diváka zaměřeného na kvalitu obrazu, zároveň však mistrovsky pracující s dobovými záběry a všemi nezbytnými propriety ukazující maximální autenticitou "the real thing".(1.8.2019)

Osvěžující nahlédnutí do zákulisí nejslavnější vesmírné mise, postavené výhradně na odosobněném sledování faktů a vyprávění prostřednictvím autentických zvukových i obrazových záznamů. Pro nezainteresované sice kvůli neemocionálnímu přístupu nepříliš vtahující, ale přesto velmi hodnotný dokument z jiného úhlu pohledu, než jsme u podobných projektů zvyklí.(11.5.2019)

• nascendi

Film začína zdanlivo náhodnými zábermi vykresľujúcimi atmosféru pred štartom. Pohľad na monštruóznu raketu núti diváka k pokore pred technickým umom, ktorý to zvládol v dobe, keď všetka technika, vrátane výpočtovej, bola na úplne inej úrovni než dnes.Táto americká odpoveď na vyslanie Gagarina na oblety Zeme bola niečím tak neuveriteľným, že ani po desaťročiach neutíchajú konšpiračné teórie o podvode v štýle filmu Kozorožec 1. Dokument je vynikajúcim darčekom k 50. výročiu pristátia človeka na Mesiaci. Iba dve udalosti vyvolali vo mne absolútny úžas. Prvou boli úvodné sekundy po štarte, keď sa nekonečne pomaly dvíhal 3000 tonový obor k oblohe a druhou, keď spočiatku porovnateľne pomaly kolabovala budova obchodného centra.(24.5.2019)

Kdo má mou osobu v oblíbených ví, že jsem velkým fanouškem kosmonautiky a letů Apollo. Když tedy vyšel tento dokumentární počin, vrněl jsem blahem, jelikož obsahuje dechberoucí zrestaurované záběry rakety Saturn V, posádky a členů řídícího centra. Apollo 11 se rovněž může pochlubit skvělým hudebním podkresem, který působivě dotváří celkovou atmosféru dokumentu. Co tedy dodat na závěr? Apollo 11 je pro fanoušky vesmírného programu a NASA příjemnou a nádherně vypadající povinností, která se beze studu může zařadit po bok dalších dokumentů či filmů s tímto úchvatným a nevyčerpatelným tématem. Výborná práce!(16.7.2019)

Velmi nevšední dokument, který je složený jen ze syrových, autentických záběrů, záznamů rádiové komunikace a dobových fotografií. Výsledkem tedy není klasický naučný film, nýbrž bezprostřední atmosférické dílo zachycující tuto historickou misi.(8.5.2019)

50. výročí přistání Apolla 11 na měsíci, pravděpodobně jedné z největších událostí lidských dějin. Zároveň látka, která se dočkala mnoho hraných zpracování ať už ve formě celovečerních filmů (loni jsme tu měli Prvního člověka) nebo dokumentů, na to 50. výročí by to ale taky něco chtělo a proto je tu dokument Apollo 11. Ten se skládá přímo z archivů NASA. A ty čítali nejen víc jak 11 000 hodin zvukových záznamů ale také spoustu záběrů, které si do parády vzal filmař Todd Douglas Miller, který ve finále také celý dokument sestříhal. A fakt, že si Miller celý film sám sestříhal ukazuje jak moc solidně si Miller s celým tématem a archivními záběry vyhrál. A že si s nimi vyhrál hodně solidně! Ten kdo se nějak zajímá o téma vesmírného závodu nebo celkově přistání na měsíci by měl být v případě Apolla 11 spokojený. Nutno zmínit, že se Apollo 11 vůbec nezabývá celou historií vesmírného závodu, nedojde na Gagarina ani na předchozí Apolla, začne se prostě jen pár hodin před vzletem z Mysu Canaveral a skončí se hned krátce poté co se po devíti dnech Armstrong, Aldrin a Collins vrátili. A to je na tom vlastně hrozně fajn- Tohle je dokument o Apollu 11 a proto by se měl točit především kolem něj. Miller používá obrazové a zvukové záznamy hodně znamenitě a především je většina obrazových záběrů výrazně restaurovaná. Tedy alespoň silně hádám, že jsou restaurovaný jednoduše proto, že pochybuji, že by v roce 1969 měl obraz až takovou kvalitu. Sice je to pořád rok 1969 a tudíž ani ta nejsilnější snaha záběry restaurovat nepomůže, pořád se na to ale hezky dívá. Záběry na startující raketu= nádhera, záběry na povrch měsíce= nádhera...... hezky se na to kouká a potěší fakt, že si tu někdo dal opravdu silnou práci aby to v rámci možností vypadalo co nejlépe to půjde. Těžko se občas věří tomu, že jsou všechny záběry opravdu archivní a člověk si začne říkat jestli se náhodou něco dodatečně nedotočilo, 100% je ale opravdu z archivů a fakt, že se Miller musel prodírat tisíci hodin pořízeného materiálu aby následně musel vybírat to nejlepší je prostě obdivuhodný. Miller dokáže vybrat solidní záběry z Mys Canavarelu kde dokáže zachytit diváky, kteří na Mys Canavarelu kempují a čekají na odlet, solidní záběry z kokpitu a z řídícího střediska a divák má opravdu pocit, že se vybralo to nejzajímavější a nejlepší co se v archivu našlo. Staví to především na nostalgické atmosféře, není to ani tak dokument, který by se snažil diváka poučit ale spíš jenom ukázat solidně sestříhané dílo, které dává dohromady 50 let staré záběry a fotky. Díky tomu se z toho těžko prodávají emoce, to je ale ve finále jenom menší problém, protože tohle prostě na emoce necílilo. Chtělo to připomenout 50 let starou událost, která se navždy zapsala do lidských dějin. Je jedno jestli věříte tomu, že Apollo 11 opravdu na Měsíci přistálo (po tomhle filmu by mohl pochybovat už jenom blázen) nebo pořád věříte tomu, že šlo o fejk, který natočil Stanley Kubrick. Užít byste si to totiž měli tak jako tak. Možná přece jen záleží na tom jak moc vás Apollo 11 zajímá, pokud vás ale zajímá, chcete si užít fajnový dokument o tom jak celá akce proběhla a zároveň nečekáte, že se dozvíte cokoliv nového a překvapivého, měli by jste být ve finále více než spokojeni....(20.7.2019)

Pure dokument, žádné emoce, a proto nechápu, proč je kolem toho tolik povyku. 57 % Celosvětový příjem k 19. 8. 2019: $9,039,891(19.8.2019)

Při sledování těžko věříte tomu, že všechny pořízené záběry jsou doopravdy reálné. Dokument je řemeslně na nejvyšší možném levelu, ovšem výrazně zde chybí emoce. Krom dechberoucích scenérií hraničící s neuvěřitelností zde není prakticky nic, v čem by se divák zainteresoval - pokud tedy není horlivým zájemcem o kosmonautiku, což je úzce nepravděpodobné. Apollo 11 je jako dokumentární snímek poctivou jednohubkou vzdávající hold původnímu cíli oné ikonické mise - musí se tudíž uznat, že kulisy majestátního Měsíce jsou v ateliérech ksakru věrohodné :)))(11.7.2019)

Úžasný dokument, ktorý chronologicky sleduje misiu Apollo 11. Veľká časť záberov pochádza z formátu Super Panavision 70 a oplatí sa to pozrieť už len kvôli nim. Ide o najkvalitnejšie zábery aké boli doteraz zverejnené a navyše zachytávajú misiu z nevšedných uhlov. Často zobrazujú divákov a veľmi dobre zachytávajú atmosféru roku 1969. Pristátie je zobrazené priamo z modulu a tiež ukazuje doteraz málo známe zábery. Atmosfére pomáha aj originálna hudba a vďaka primeranej stopáži dokument určite nestihne nudiť ani "nenadšencov". PS: pozerajte to na čo najväčšej obrazovke alebo plátne 100 %(8.5.2019)

Pro ty z nás kdo měli smůlu že se nenarodili v padesátých letech na té lepší straně Železné opony a nemohli proto vidět let Apolla 11 v přímém přenosu, je tenhle film asi nejlepší možností, jak si z toho odnést autentický zážitek. Nejde o tradiční dokument s komentářem a vysvětlujícími pasážemi, ale o raritní záběry ze zázemí NASA a soukromí astronautů. Přimlouval bych se, aby se na padesátileté výročí přistání na Měsíci objevil v kinech, protože tak skvělá režie a kamera si zaslouží velké plátno.(11.5.2019)

Fantastické záběry, o tom žádná. K dokonalosti mi však chybí trochu více emocí.(19.8.2019)

nádherný archivní materiál natočený v 65 mm a 70 mm působí, jako by je natočili teprve včera. nejautentičtější možná výpověď o cestě na Měsíc, bez komentáře třetí osoby. jedná se pouze o pečlivě sestavený skutečný dobový materiál, který vás provede cestou na měsíc a zase zpátky.(24.6.2019)

podařený dokument těžící z dobových záběrů a autentické komunikace.Některé pasáže nejsou sice extra záživné,ale bohatě je vynahrazují působivé záběry na start rakety,nebo samotné přistání.I po padesáti letech má co nabídnout...80%(18.7.2019)

Máme tu padesát let od památného "malého kroku pro člověka, ale velkého kroku pro lidstvo" a neuškodí si toto výročí připomenout tématickým dokumentem. V Apollo 11 nalezneme prakticky vše důležité co se oné legendární cesty na Měsíc týče, já však od dokumentů vyžaduji ještě něco víc. A troufnu si tvrdit, že to neříkám jako astronomický laik, nýbrž jako člověk, jenž je do vesmíru velmi zapálený. Jenže dokument Apollo 11 předvádí "pouze" chronologický výčet událostí bez jakýchkoliv emocí a i přesto, že některé záběry nemohou omrzet, nudě jsem se během filmu nevyvaroval. Zkrátka mi tam chybělo něco, co mi nechybělo v jiných vesmírných filmech (Apollo 13, Marťan, První človek...) nebo v některých skvělých dokumentech (Senna, Tupac...). Pravděpodobně Apollo 11 svým doporučením nepřepošlu dál, i přesto, že se jedná o poctivou a kvalitní práci, i skvělou poctu všem, kdo se na tomto jedinečném okamžiku podíleli.(21.7.2019)

Famózní! Slova došly...(13.8.2019)

Vůbec si nedokážu představit jak bych přistání na Měsíci tehdy vnimal. V tak hluboce analogové době sledovat jak si pár lidí sedne na stometrovou, 3000 tun vážící raketu a nechá se vystřelit na jiné kosmické těleso, kde natočí pár videí a zase se bezpečně vrátí zpět na svou planetu. Kéž by za našich životů nastalo něco obdobného. Ale při srovnání tehdejších a dnešních technologií by snad ani kolonie na Marsu nebyla tak neuvěřitelnou podívanou.(20.5.2019)

Zaujímavou formou spracovaný dokument o prvom pristáti človeka na Mesiaci, určený hlavne pre tých, ktorí tomu naozaj veria a stále ich to dokáže zaujať, pozostávajúci prevažne z doposiaľ nevidených, autentických záberov, ktoré NASA uverejnila vzhľadom k blížiacemu sa výročiu tejto misie a ktoré sú miestami tak skvelé, až sa nechce veriť, že už sú 50 rokov staré. Je to prehľadné, stále dychberúce, so žiadnym zbytočným obkecávaním od iných osôb, zamerané na všetko podstatné, čo sa behom toho týždňa udialo. Možno to presvedčí aj odporcov.(17.7.2019)

Krasa. Naprosto strhujici a silne atmosfericky dokument, u ktereho me fakt mrzi, ze jsem ho nestihl ve Varech. Na velkem platne to muselo byt dechberouci.(4.7.2019)

Pokud dokument tak tohle absolutní špička! Autentické záběry, restaurované záběry, pohledy na posádku, inženýry, zákulisí, novináře. Vše s hustou atmosférou, vynikající hudbou na pozadí, dokonalými záběry s telemetrickým údaji, prostě pro fanouška kosmonautiky must have záležitost!(10.8.2019)

<< předchozí 1 2