Velké dobrodružství Čtyřlístku

Jaroslav Němeček (komiks)

Michal Žabka

Vít Němeček

Lucie Haladová

Chápu, že se Michal Žabka chtěl formou i obsahem přiblížit alespoň čtyřlístkům z osmdesátých let (i tou animací), ale zjednodušil to vše až moc. Pokud se pro tenhle legendární český komiks nenajde POŘÁDNÝ PŘÍBĚH, není třeba točit o něm filmy, postačí skromný televizní seriál. 50%.(2.5.2019)

• Matty

Jsem přesvědčen, že vůči tvorbě pro děti bychom neměli být z principu shovívavější, ale klást na ni přinejmenším stejné nároky jako na filmy určené dospělým (samozřejmě s ohledem na cílovku). Proto se mi příčí vzít Velké dobrodružství Čtyřlístku na milost coby obstojnou českou alternativu k zahraničním animovaným pohádkám.___Ano, čtyři příběhy, z nichž film sestává, jsou krátké, rychlé, barevné a relativně vkusné (a dva z nich apelují na ekologické svědomí diváků), animace zachovává poetiku komiksů a epidemie product placementu se oproti Čtyřlístku ve službách krále nekoná. Současně je to až urážlivě primitivní jak vizuálně (což při častých detailech bije na velkém plátně do očí dvojnásob), tak dialogy a zápletkami, postavenými na jednom příběhovém vzorci a výrazně snížených kognitivních schopnostech postav.___Jediným vzorem pro dívky je pak hyper-submisivní Fifinka, která ve snaze být přínosná poprvé vykřikne „upeču buchty“, podruhé „umyju okna“ a potřetí „zadělám na buchty“. Možná dětské publikum přeceňuji, ale přijde mi to lepší, než jej podceňovat tak flagrantně jako tvůrci filmu. 40%(4.4.2019)

• NinadeL

Líbí se mi, že tentokrát je film se Čtyřlístkem v hlavní roli povídkový. Na závěr jsem se docela příjemně vánočně naladila, bohužel premiéra se odehrála v dubnu ;) Trochu podpásovka je výběr trailerů na skutečně profesionální animované filmy, které jsou úplně jiná liga. Takže cokoli, od Toy Story 4 po Ugly Dolls velmi zastiňuje 2. film podle Jaroslava Němečka Velké dobrodružství Čtyřlístku. Nicméně odpolední představení jsou plná, děti jsou nadšené, rodiče platí za celé skupinky mrňat a jejich občerstvení, takže někomu to smysl dávat určitě musí. Milovala jsem Čtyřlístek v době, kdy se jeho četbou zabavila celá rodina, v posledních dvaceti letech jen smutně sleduju příklon na příběhy jen pro ty nejmenší. Nicméně v samotné knihovničce vycházejí mnohé jiné příběhy a vedle Němečka a následovníků Štíplové zraje celá nová generace komiksových tvůrců a tedy nad celým fenoménem nelámu hůl. Bohužel musím konstatovat, že ačkoli filmy Čtyřlístku režíroval týž režisér, jako seriál Anča a Pepík, pro Čtyřlístek jakoby Žabka snížil laťku úplně ve všem. Je mi líto, současný Čtyřlístek už není pro celou rodinu. A i když už se nevrátil otravný PP z prvního filmu, příběhy jsou zase na sílu výchovné. Bude ještě nějaké příště?(14.4.2019)

• AdaMM

Nebylo to dobrý :((20.4.2019)

• Master19

Nechci říct, že je to katastrofa, ale moc daleko to k ní nemá. Dcera se sice celkem bavila, takže bych klidně byl i nějakou tu hvězdu přihodil, ale ono prostě není za co... Už ten mezičlánek, kdy se čtyřlístci dohadují kdo z nich bude ostatním vyprávět příhody které sami dohromady zažili je prostě stupidní. Příběhy s létajícím domem a vesmírným odpadem mají aspoň v sobě Myšpulínovy dokonalé vynálezy, přesto jsou plné nelogických míst. Od místa, kdy Pinďa leze po skále do domu bez zjevného plánu či důvodu jsem tenhle počin přestal brát nadobro vážně a u posledního příběhu už jsem regulérně trpěl. Jediné z čeho jsem měl po opuštění kina dobrý pocit bylo, že jsme přispěli na domácí tvorbu. Snad se nám to někdy vrátí.(15.4.2019)

Štěstí nosí čtyřlístek, zbaví nás všech bolístek". Tenhle filmový Čtyřlistek tedy určitě nějaké ty bolístky má. Tou první je dost nesourodý děj filmu složený ze čtyř krátkých příběhů dosti odlišného zaměření, které propojuje jen málo uvěřitelný rámec. Moc nechápu, proč si jako jednotlivé postavy mají sami vyprávět u táboroveho ohně příběhy, co předtím sami zažily. Ty příhody (ač mají moderní kulisy - navigace, internet apod.) přitom nejsou tak nápaditě, jak bych si představoval. Malé dítě, jako moje Julca, možná létající domek či podvodní stroj na čištění dna rybníků zaujmou. Mě však ty různé Myšpulínovy vynálezy přišly takové bez invence. Tu jsem postrádal i u hudby, která byla hodně "dětská". Asi i dabing bych si uměl představit zajímavější. Tak 3 hvězdičky ve finále za klasické výtvarné zpracování a úsměv na tváři mě dcery...(6.4.2019)

Český animovaný film vytvořený k příležitosti 50. výročí legendárního komiksu Čtyřlístek. Vizuální stránka filmu se maximálně snažila přiblížit kreslené předloze od mistra J. Němečka, což je největší deviza díla a také největší rozdíl a kvalitativní posun od předchozího filmového díla o oblíbené čtveřici s názvem Čtyřlístek ve službách krále z roku 2013. Animace vskutku působí velmi mile a byla pro mě příjemným překvapením. Děj filmu je rozdělen na čtyři příběhy, které si kreslení nerozluční přátelé vyprávějí u táborového ohně na zahradě u svého domu. První příběh pojednává o zapomenutém Myšpulínově vynálezu, díky němuž se celý dům, v němž Čtyřlístek bydlí, vydal z Třeskoprsk za svými majiteli, kteří mezitím odjeli na výlet. Druhé vyprávění se věnuje honbě za vlkodlakem, jehož přízrak děsí okolní obyvatele a postupně vyjde najevo, že je to pouze výmysl dřevorubců, kteří ním chtěli zakrýt nepovolené kácení lesa. Třetí příběh popisuje průběh uklízení odpadků v okolí rybníku Blaťák a poté dobrodružství ve vesmíru, kde se Čtyřlístek potká s vesmírnými piráty, kteří vyvážejí nepotřebné věci a železný šrot na oběžnou dráhu. V posledním příběhu veze Čtyřlístek Mikulášskou nadílku dětem na opuštěné místo v zasněženém lese a díky nešťastným okolnostem zamíří do Čertova mlýna a obdarují malé čerty. Domnívám se, že se autoři v čele s režisérem M. Žabkou snažili o to, aby animace byla co nejvěrnější napodobením komiksové předlohy, což se jim povedlo, dějová stránka však není tak výrazná jako vizuální a je věnována těm nejmenším dětem. Přesto se jedná o posun dopředu a důstojnou poctu půlstoletí nejslavnějšího československého a českého komiksu, a kdyby byl příběh ucelený, delší a napínavější, hodnocení by bylo vyšší.(12.4.2019)

Viděno v kině s pětiletým synem. Synek odcházel absolutně nadšený, Čtyřlístek doma odebírá, takže postavičky důvěrně zná a filmové zpracování se mu moc líbilo. Ptal se, kdy půjdeme znovu. Já bych výhrady měla. Proti výtvarnému zpracování nemám námitek, pana Němečka mám ráda a na jeho tajemný svět z pohádek se kouká dobře. Horší to bylo s celkovou vazbou příběhu. Tak nějak mi ten odkaz na vzpomínky a v něm odkaz na další vzpomínky....trhal děj a nebavil. Příběh celkově působí roztříštěně a chaoticky. Tam je podle mě chyba ve scénáři a dramaturgii. Možná by stačilo, kdyby známá čtyřka měla u ohně na "potlachu" někoho pátého, komu by svoje zážitky líčila a celkově by stálo za to jednotlivé příběhy tak nějak oddělit. Nebo vymyslet jeden souvislý. Druhé, co mě nebavilo, byla plytká a nic neříkající hudba včetně textu hlavní písně. Sakra, to se nenašel k oslavě 50. výročí v podstatě nejskvělejšího českého komiksu pro děti v celé republice nikdo, kdo by nestvořil prakticky kolovrátkové umca dumca? Myslím, že kdyby autoři předem vyhlásili mezi mládeží soutěž o text k písni, sešly by se jim lepší návrhy. Tohle i můj synek komentoval tak, jak to cítil - "maminko, pohádka byla krásná, ale ta hudba je pitomá"(6.4.2019)

Po nepovedeném a product placementem "nabitém" Čtyřlístku ve službách krále je tohle perla pro všechny generace, všechny fanoušky a novou generaci, která na čtyřlístek teprve najíždí. Návrat ke krásné kreslené grafice, kterou známe z komiksů je ku zlepšení. Čtyři zajímavé příběhy, které jsou většinou recyklací již existujících knižních vůbec nevadí, protože v pohybu je to úplně něco jiného. Žasnul jsem a dávám plné score, které podtrhuje moje malá dcera, která vydržela v kině celou dobu (když nepočítám čůrací přestávku)!(5.4.2019)

• BigBrother

Jako dospělý jsem u toho dost trpěl. Většina současných dětských animáků se snaží mít vrstvu, která přijde zábavná i rodičům. Tenhle ne. Příběh je chabý a plný nelogičností, vtipy na úrovni teletubbies, postavy mají nulovou hloubku... Syn (7 let) tomu dal "pět bodů z deseti", což je i na něj dost nízké hodnocení. Podle mě cílovka tak 3-5 let. Taky mi přijde, že to není na kino. Styl kreseb velkému plátnu moc nesedí.(4.5.2019)

• lu1

Neměla jsem valná očekávání, ale bylo fakt hnusně a dcera Čtyřlístek miluje...ale těch 72 min bylo pro mě opravdu utrpením...nelogická slátanina bez příběhu, ani špetkou vtipu - děti v kině se ani jednou nezasmály (není to divné?) - za mě teda hrozná bída. Zdá se mi, že kult čtyřlístku je zcela zabit snahou vytřískat z něj co nejvíc, jak už to tak dnes bývá. Škoda.(5.5.2019)

Čtyřlístek konečně ožívá. Scénář i dialogy by šly udělat lépe, ale to nejdůležitější-Němečkův vizuální svět konečně žije. A uteče překvapivě rychle.(4.4.2019)

Děti nadšený! Já se taky bavila...spokojenost! Obávám se, že až bude film na dvd, pojede to u nás od rána do večera.(4.4.2019)

• adnov

Moc příběhů i v jednotlivých příbězích. Proč musili ukazovat za co získalo město peníze na dárky? Seznam vynálezů? Atdatd. Jinak část první (létající dům) absolutně šílený a nelogicky, druhý (vlkodlak) nejlepší - přesně v duchu časopisu. Ve třetím šlo jen o to, říct dětem že odpadky patří do koše. A poslední takový o ničem a všem - čerti, andělé a záporná postava, která se napraví. Škoda. Dětem se to sice celkem libilo, ale domnívám se, že tam není nic, co by si zapomatovali. Ve smyslu neurazí, nenadchne. Pro dospělé absolutní ztráta času, kdyby to bylo alespoň vtipné. Velké plus je výtvarné zpracování.(7.4.2019)

Jako velkej fanda Ctyřlístku jsem se i docela těšil, ale už to prostě není vono...to co dřív fungovalo dneska dře, Němeček by měl jen kreslit, na psaní by si měl najít nějakou novou Ljubu Štíplovou. Byl to takovej pel mel, u třetího příběhu už jsem klimbal a u čtvrtýho usnul definitivně...3 hvědy dávám jen za svýho synka a jeho kamaráda, kterejm se to docela líbilo a to je asi hlavní(14.4.2019)

• Filmao

Pro děcka vyhovující, ale dospělý se okoušou nudou. (videno v kině 13.4.2019). Memu kamarádovi se to líbilo. :)(15.4.2019)