Emotivní drama o devítileté dívce s problémovým chováním a tváří anděla natočila jako svůj debut německá režisérka Nora Fingscheidt. Strhující příběh dítěte, jehož matka nezvládá péči o něj a rady si nevědí ani sociální pracovníci, je dechberoucím svědectvím o neutišitelném vzteku i touze po lásce. V hlavní roli filmu ubíhajícím v tempu podobně intenzivním jako hrdinčiny emoce podává autentický výkon Helena Zengel. (Film Europe)

kajas

Film, který vám vykřičí díru do hlavy. Silnému dramatu vévodí vynikající Helena Zengel v titulní roli malé Benni. Jeden z nejlepších dětských výkonů za dlouhá léta přesto trošičku kazí fakt, že se vlastně vůbec nedozvíme pravý důvod dívčina chování (tedy záchvaty vzteku v okamžiku, kdy se někdo dotkne jejího obličeje). ()

PP66

Totální a nekonečnej masakr traumatizovanýho dítěte... autentické herecké výkony, zejména té malé... ()

honajz2

Jakožto člověk, kterému lezou děti na nervy, se asi neudržím a použiji zde pár (pro někoho) silných výrazů, takže pokud jste citlivé dušičky a máte rádi dětičky (jako v lásce rodičovské, ne té trestné a zvrácené, abychom si rozuměli), radši dál nečtěte. Zprvu musím pochválit, jak mistrně je to natočené. Když je Benni v klidu, je kamera v klidu. Když jí hrábne, střídají se za sebou záběry strašně rychle. Když řve, kamera je hektická. Fakt, tady po téhle stránce klobouk dolů. Zahrané je to skvěle a i když jsem nikdy nechápal všeobecné chválení dětských herců v uměleckých filmech, tady se musím přidat, protože kdybych někdy Helenu Zengel potkal, asi bych se jí obloukem vyhnul, aby se na mě náhodou nevrhla. Co tím chci říct, zahrála to skvěle. Každopádně skvěle zde hrají i všichni ostatní, tudíž i po téhle stránce Narušitel systému funguje. Příběh člověka zaujme a i když pár scén je podle mě delších než by mělo být, ani mě to nenudilo. Ani to není špatně vedené, ale má to dvě zásadní chyby. Tou první je hodně nedostatečné představení Benni po psychologické stránce. Já jsem ji a její jednání za celý film vůbec nepochopil, proč třeba řve na cizí lidi, proč každého hnedka začne mlátit, proč pořád řve... Takhle se chovala jako fakan, který prostě když nedostane všechno co chce, začne řvát a rozbije půlku věcí, co okolo ní je (a když už není co, vychčije se na podlahu). Takhle si prostě zaslouží leda tak přes držku a být to moje dítě, neudržím se a klidně jí něčím tu držku rozflákám na kaši. Sama se ale ovládat vůbec nedokáže a i když se jí někteří snaží pomoct, nic si z toho nevezme. Pravdu měl ten chlap, když jí řekl (není to přesně, ale v tom smyslu): Tím, že pořád utíkáš, se propadáš do stále větších sraček. Benni si z toho ale vůbec nic nevzala a já nechápu proč. Ten film mi to neřekl a ani trochu nenaznačil. Čímž volně přecházím k tomu druhému problému - o tom, co se té holce dělo v minulosti, se nic nedozvíme. Ano, zjistíme, že jí někdo z rodiny mačkal použité pleny k obličeji (Zpočátku to vypadá na biologického otce - o kterém btw nic nevíme - ale pak se prokecne, že ji máma nemá ráda. Asi to řekla kvůli tomu, že si ji nechce vzít domů, ale... jak to teda bylo?), proto řve vždycky, když jí někdo sáhne na obličej, ale víc se nedozvíme. A to je právě špatně, protože právě tady je možná zakopaný pes, možná tady se skrývá ten důvod, proč se ta holka chová tak, jak se chová. Třeba byla biologickým otcem brutálně týraná, ale ne, to se nedozvíme, ať si to divák domyslí sám. Ano, má nějaké noční můry, občas se v noci pochčije, ale proč? Diváku, domysli si. Jenže s takovým přístupem po mě režisérka nemůže prostě chtít, abych k Benni měl nějaké sympatie. Navíc mě celou dobu přišla jako antihrdinka, potrat (nebo malá holka, jak chcete), který se asi neměl narodit, ale prostě se tak stalo a teď těžko říct, co s ní, jelikož ji jako dítě zabít nemůžou. Tak to z filmu vyznělo a tady jsou právě znát následky nepředstavené Bennini minulosti. Takhle si můžu myslet, že je to antikrist, i když třeba není a skutečně je zdeptaná z dětství. Ale to se nedozvíme, jak to bylo. Pak i ten konec je poněkud divný a bylo by podle mě lepší to zakončit tím, loučením na letišti. Ten její další útěk s nadšeným výrazem na tváři a následným skokem z... střechy? by jenom potvrzoval moji teorii, že ta holka je čiré zlo, které doslova žije z týrání lidí okolo ní. No jo, jenže pak by to nebylo drama, ale hodně divný horor. I když je ten film jinak dost povedený, tyhle dvě obrovské chyby ho dost shazují dolů a tak je z Narušitele systému skvěle natočená,podmanivá, psychicky náročná a uřvaná záležitost, která právě na psychice hlavní postavy strašně pokulhává. Stejně mě víc zajímaly životy vedlejších postav, než Benni, té jsem upřímně přál, no... domyslete si sami. A přitom bych té holce mohl částečně rozumět, já se taky občas chovám jak vůl. Ale já si to na rozdíl od ní dříve či později uvědomím... Btw, taky musím v hodnocení zohlednit to, že je to debut, ale pokud příště Fingscheidt zamaká na scénáři, mohla by natočit skvělý film. Tak snad se poučí a nezblbne z toho, že její debut byl většinou přijat hodně pozitivně. Slabé 4* () (méně) (více)

easaque

-5* Tenhle film jsem delší dobu odkládal, protože na takovou dávku deprese a bezvýchodnosti se musí divák připravit. Ale rozhodně film stojí za to a patří zatím k tomu nejlepšímu, co jsem viděl k tématu řešení nepřizpůsobivých osob. Určitě na tom má lví podíl i představitelka hlavní role – jen desetiletá Helena Zengel, která ji zvládla bravurně, ale i ostatní herci hráli velmi slušně a přesvědčivě Nedivím se vůbec tomu, že práce v sociálních službách je hodně vyčerpávající a sám bych nedokázal rozhodnout, jak s podobnými problémisty naložit. Tento film taky žádné řešení nenabízí a jen zprostředkovává atmosféru kolem těch, kterých se to týká. Plný počet je zasloužený, ale opakovat asi nemá cenu. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 3 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 0 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

Garson

Jedna proti všem...Benni je 9letá dívka s velmi problematickým nepředvídatelným chováním která je ke svému okolí velmi bezohledná a bohužel i k těm kteří to s ní myslí skutečně dobře a tak se nemůže divit,že jí nechce vychovávat vlastní matka ani nikdo jiný a tak střídá náhradní domovy jako ponožky.Je rozhodnuto,že do školy jí bude doprovázet muž jménem Micho,který je k ní milý a chce jí pomoci z psychických záchvatů a tak dostane nápad,aby s ním Benni strávila 3 týdny na jeho chatě a že se jí pokusí v přírodě trochu převychovat.Bohužel tento pokus je stejně marný jako začlenit nepřizpůsobivé obyvatele z vyloučených lokalit do společnosti.Benni se i po návratu zpět chová jako by musela bojovat s celým světem a přitom celou dobu svádí boj jen sama se sebou.Trochu mi to i připomnělo film Pasťák z roku 1968 kde vychovateli Ivanu Vyskočilovi ti chovanci na konci filmu pěkně naložili i když to s nimi myslel také dobře,ale vděčnost je pro tyhle problémové jedince neznámé slovo.Věřím,že díky tomuto filmu má dětská vycházející hvězda Helena Zengel pěkně našlápnutou kariéru. ()

M.i.k.e

hodně ukřičený film,ale Němci tyhle sociální dramata celkem umí.Malé Benni,jakkoliv byla hodně psycho,mi v rámci jejího uváznutí v soukolí systému nakonec bylo docela líto.Helena Zengel v hlavní roli skvělá,ale nižší hodnocení za mě hlavně proto,že jsem si z toho nakonec nic víc než její výkon neodnesl a i přes chvilkovou lítost mě film zas nějak extra emočně nezasáhl...60% ()

Aljak

Námetovo úžasné, spracovanie priemerné. Viem si predstaviť, že z tejto témy by sa dal vytĺcť oveľa zaujímavejší film. Po dejovej stránke to bolo v podstate stále dokola o tom istom - hoci verím, že s deťmi s poruchami správania je to bohužiaľ naozaj len nikdy nekončiaci kolotoč impulzívnych náporov zlosti, agresie a nezvládnutých emócií. Takže to pôsobilo viac než symbolicky. Tou najväčšou prednosťou celého filmu je autentické prevedenie viacerých scén, a samozrejme herecký výkon Heleny Zengel. Celý film je však nanajvýš na zamyslenie, keďže nájsť riešenie ako ukázniť také deti, to je asi obrovský problém (a asi aj neriešiteľný). P.S. Veľký rešpekt pre všetkých pracovníkov v takýchto ústavoch. ()

dubinak

Extrémně uřvané drama, které zahraje na nervy, ale i na city. Až příliš upřímné a nemazlící se s divákem. Je to vlastně taková rádoby skrytá realita, se kterou se v běžném životě moc lidí nesetká, ale přesto tam někde v uzavřených budovách tyto děti existují. Linie příběhu je sice předem dost dobře odhadnutelná, ale na druhou stranu nabízí pár překvapivých momentů, při kterých diváci v sále tajili dech. Obdiv pro hlasivky hlavní protagonistky, která má potenciál vzbudit v evropskem filmu ještě pozornost. KVIFF 2019 ()

Cheeter

Dlouho jsem tento film odkládal, musel jsem na něj mít náladu. I když mi přišlo, že ji nemám, tak jsem to dnes zkusil. A docela to šlo. Psychologicky dobře zpracováno, ten vztah pacient-ošetřovatel je zpracován hezky. Nikde se neobjevuje diagnóza, což je zajímavé a dodává to filmu trochu pocit záhodnosti. ()

zette

Velmi dobre drama o male holce, ktera ma vazny problem s chovanim. Mala Zengel se sve role ujala skvele, hrala natolik presvedcive, ze bych jeji zivot musel ukoncit nekdy v pate minute.-). Film, ktery ma co nabidnout, dobry soundtrack a vyborny rezisersky debut. ()

laik_60

Toto je pani režiserka vasa prvotina ? Kuuurnik sopa! Klobúk dole. A tá mala Zengelka !!!! tento rok uz druhy film (v jednom perfektne sekundovala Tomovi Hanksovi). Ak jej sláva nestúpne do hlavy z toho dievčaťa nieco bude. Vynikajúca dráma o problémoch správaní sa mladého dievčata, s ktorou si nevedel poradiť ani nemecky socialny systém a uz vôbec nie jej egoistická matka. ()

LenkaAK

Emotivní sociální psycho. Úžasný výkon hlavní hrdinky, která je obětí své matky a sociálního systému. Emocemi to jiskří a nenechá ani na chvíli vydechnout. Silný příběh hned na úvod KVIFF. ()

campix

Hodně těžko stravitelný film. Na člověka dolehne ta skutečnost popisované situace, že tohle se prostě reálně někde děje. Herecké zjevení v hlavní roli Helena Zengel hraje výborně devítiletou potížistku a ten love/hate vztah buduje od prvních minut. Velmi civilní, citlivé a zároveň zdrcující. ()

angel74

Tak nekompromisní a syrově realistické sociální drama jsem už hodně dlouho neviděla. Ještě teď mi není moc dobře po těle z toho šíleného koktejlu protichůdných emocí, který ve svém celovečerním debutu německá režisérka Nora Fingscheidt namíchala. Když rodiče neposkytují svým dětem dostatek lásky a péče, velice často se pak stává, že z nich vyrostou nezvladatelní spratci. Agresivní a traumatizovaná dívka Benni v neskutečně přesvědčivém podání Heleny Zengel je typickým příkladem nemilovaného dítěte, přičemž každá její snaha, aby ji měl někdo skutečně rád, končí žalostným neúspěchem... Připadá mi, že žijeme v poměrně dost divném a přetechnizovaném světě, jenž přestává být příjemným místem pro citově založené jedince. Také proto mám velké obavy, že podobně bezprizorních dětí ztracených v systému běhá kolem nás daleko víc, než si vůbec dokážeme představit. (95%) ()

HorrFi

Narušitel systému zřejmně patří k tomu nejlepšímu co se kdy v rámci narušenejch/zlobivejch dětí natočilo.. dost emotivní film a to co předvedla Helena Zengel zasluhuje uznání ()

dr.fish

Vida jaké zajímavé filmy se v Německu točí. Fakt překvapení. Není nic příjemného takové dítě mít ani o něm vlstně vidět film. Je to ale taky součást toho všeho kolem nás. A tak stát dělá co může, aby to nějak fungovalo pro všecky. 80% ()

UhLee

(8.5/10). Němci mi zde pouze potvrzují, že umí točit kromě skvělých seriálů (Dark), také velice kvalitní filmovou tvorbu. Bylo mi hned jasné, že to nebude žádná pohádka a taky že ne. Neskutečně mi bylo líto okolí, které kvůli té nešťastné holky trpělo. Vím, že za to nemohla, ale někdy opravdu zůstával rozum stát a ani se to nechtělo věřit. V té asi nejhorší scéně jste prostě doufali, že se to nestane.. A ono se to stalo. Velice silný počin. ()

McQuarrie a Sandra Bullock na Netflixu

McQuarrie a Sandra Bullock na Netflixu

05.11.2019

Režisér posledních Mission: Impossible Christopher McQuarrie a herečka Sandra Bullock (Bird Box) teď spojí síly, aby natočili nové drama pro Netflix. Zatím nepojmenovaný snímek bude vyprávět o životě… (více)

6. ročník Be2Can startuje už 2. října

6. ročník Be2Can startuje už 2. října