Dark (TV seriál)

Dark

Mysteriózní / Drama / Sci-Fi

Německo, 2017–2020, 21 h 55 min (Minutáž: 45–61 min)

21. června v malém německém městečku Winden spáchá Michael Kahnwald sebevraždu oběšením. Zanechá po sobě obálku nadepsanou instrukcemi s datumem a časem otevření 4. listopadu 2019 ve 22 hodin a 13 minut. Po tomto incidentu podstupuje jeho syn Jonas několikaměsíční psychiatrickou léčbu, aby mohl normálně fungovat. Jonase přivítá ve škole jako první kamarád Bartosz Tiedemann. Zrovna v té době se asi čtrnáct dní pohřešuje jejich spolužák Erik Obendorf. Vyšetřování vedou Charlotte Doppler a Ulrich Nielsen... V seriálu se objeví velké množství postav a divákova ostražitost nesmí polevit ani na chvíli, protože by přišel o nějakou souvislost. Musím se přiznat, že se vyplatilo dělat si poznámky, aby se člověk v příbuzenských vztazích neztratil. Těšil jsem se na každou novou informaci, která odhalovala věci budoucí. Na druhou řadu jsem zvědav, protože tento příběh lze rozvíjet dále. Zhlédnuto 10 epizod z 1. sezóny. (Netflix)(29.12.2017)

9,5/10 Musím to tam hnedka vypálit, protože tohle je bez debat seriálová pecka!!! Německo s Netflixem dokázalo něco, co by mu nejen čeští seriáloví tvůrci mohli závidět. V jednom zapadákově se oběsí jeden chlápek,pak je nalazena mrtvola dítěte a taky jedno dítě zmizí, začíná vyšetřování a odkrývání šokující minulosti všech ..Do ted taková normální kriminálka :) Ono je tu ale ještě jaderná elektrárna, cestování časem tam i zpět, skoky z minulosti do budoucnosti, že nevíš kde ti pak hlava stojí, bavení se o červích dírách a jak to vlastně funguje, postavy, které ze začátku třeba máte rádi, ale postupem času zjistíte, že vlastně nikdo tu není ten dobrej a každý má svou temnou minulost. To vše a ještě mnohem víc zabaleno v perfektním "temn ém" až depresivním tónu, kde kamera a audiovizuál je prvotřídně zpracováno a ta fantastická hudba!! Shlédnuto na jeden zátah a nedokážu si představit, že bych se díval po jednom díle, tolik informací, vztahových zvratů, co každý díl má, to bych byl v lese úplně :) Rozhodně občas nebylo na škodu si to pauznout a srovnat si to v hlavě, finále bylo na jedničku, většina částí skládanky do sebe pěkně zapadla, protože kdybych věděl, že to bude takovej masakr, dělám si poznámky a pak věřím, že by vše do sebe zapadlo jak má. Velice se těším na druhou řadu a s radostí kouknu asi ještě jednou na 1.sérii.Jsem rád za Netflix a takovéto originální kousky z Evropy. Kdo rád, zamotané skoky v čase, tak směle do toho!!!(14.2.2018)

Kvituji, že v Evropě teď vznikají temné seriály s napětím a trochou toho zázvoru (rozuměj mysterie). Tady to ale vypadá, že se tvůrci zalekli potenciálu a nešli do větší hloubky. Nenechali postavy zapadnout do bahna, aby pak přišla o dost větší katarze. Ale třeba se ve druhé sérii poučí z chyb minulosti a tnou víc do živého.(25.1.2018)

• Madlene

...hmmmm, zatím bez hodnocení, jen s komentářem. S kamarádem jsme se shodli, že je to prostě německé. Dokonalé, čisté, do detailů přesné...a to je možná ten problém. Atmosféra je tak dokonalá, až to trochu zavání, závěr první epizody hodně tlačil na pilu. Ještě tomu ale určitě dám šanci.... Myslím, že Home Simpson by k tomu řekl, že je to: "Eeeeeeeeeeeeeee..."(9.1.2018)

Rozporuplné. Na jednu stranu sympatický, byť zdaleka ne originální nápad a parádní audio-video, na druhou konzistentní neschopnost napsat aspoň trochu zajímavé a životné postavy a absurdní tlačení na pilu osudovosti a deprese. Germánský guláš z Návratu do budoucnosti a Sedm, dostatečně divný na to, aby vás zajímalo, jak to dopadne.(6.12.2017)

• - První německý seriál produkovaný Netflixem. (Ignus.cz)

• - V několika epizodách lze vidět videohru „The Surge“ od německých DECK13 Interactive. Pro potřeby seriálu zobrazují falešný split-screen multiplayer, který se ve hře ve skutečnosti nevyskytuje. (FritoleXx)

• - Ve seriálu často narazíte na čokoládovou tyčinku Twix, která se v Německu mezi lety 1976 a 1991 prodávala pod názvem Raider. Jedna ze scén, odehrávající se v 2019, ve které nalezne Ulrich (Oliver Masucci) obal tyčinky s nápisem Raider, odkazuje na 80. léta. (Ignus.cz)