Dark (TV seriál)

Mysteriózní / Drama

Německo, 2017, 8 h 20 min (Minutáž: 45–57 min)

Tohle a Stranger Things? Tohle? Stranger Things je oproti tomuhle sračka s příběhem, co by dokázalo vymyslet i pětileté děcko, ve Stranger Things už od začátku víte, co se děje, protože ta nejpravděpodobnější možnost je ta pravdivá. Oproti tomu v Dark je příběh zamotaný a ze začátku vůbec nevíte, co se vůbec děje a nemáte ani ponětí, jak to všechno dopadne. Každý díl odhaluje nové souvislosti a vše se zamotá ještě více. Každý záběr má tady svůj smysl. Vizuál je taky perfektní. Je to boží seriál.(7.12.2017)

Mohol to byt plny pocet, ale...nejako som tajne dufala, ze sa to cele podari ukoncit v prvej serii na styl Satantango. Je to serial, ktory sice nenudi, ale obcas som sa zamotavala vo vsetkych tych postavach a prechodoch. Presne ako pri Stranger Things alebo 13 reasons why trvam na tom, ze to ma byt jednoseriova zalezitost, kedze v druhej serii takmer vzdy pride na nasledovny scenar: sklzne to do nudy (vid Stranger Things) alebo sa to zacne tak neskutocne zamotavat, ze uz asi ani tvorcom nie je uplne jasne, kam to vsetko vlastne smeruje.(10.2.2018)

Stranger Things, seriálových 12 opic a libovolné severské krimi měli dítě jménem DARK. Na verdikt, jestli je to jenom chatrný hybrid nebo pospojitý zázrak beroucí si ze všech zmíněných to nejlepší, si ale budeme muset počkat do příští sezóny. První je pro ni totiž nakonec asi jenom povedeným prologem, který se sotva dotýká povrchu. Zatím ale především atmosfericky a audiovizuálně naprosto špičkové.(13.12.2017)

1. série: Dark je brán jako německé Stranger Things. Jakoby ano, je zde spousta podobností, ale rozdílností natolik převažuje, že se to nedá nijak srovnávat. Už jenom tím, že Dark je v tomto ohledu mnohem sofistikovanější a zároveň to pro mě kvůli tomu činí problém. Neříkám, že nezvládám těžší příběhy, ale pokud se máte orientovat v několika časových liniích v jedné časové linii a poté tam přibudou další dvě a vlastně ke konci i čtvrtá, tak je toho docela dost. Možná i proto jsem se do seriálu nedokázal nijak ponořit více, už jenom protože jsem si na postavy nestačil nijak zvyknout, orientovat se plně v tom kdo je kdo a co víc seriál jsem vlastně nijak extra nepochopil. Ovšem, nejsem tak blbý, abych nechápal o co přibližně šlo, ale bylo toho na mě tolik, že se plně ztrácím a dělá mi to problém v tom hodnotit to, jestli se mi seriál nějak líbil nebo ne. Určitě se ze zvědavosti podívám na další sérii, protože podle mě je toho spousta, co dodělávat a dojíždět, ale jinak moc nevím. Hlavně tím, že toto dílo je i německé nastavuje to laťku někam jinam a má to kvůli tomu i jinou atmosféru. U Stranger Things šlo primárně o to, že děj byste pochopili aniž byste nechtěli, protože byl jednoduchý a zároveň poutavý. Dark byste mohli nepochopit, i kdyby jste se úmorně snažili, dělá ho to tím zajímavější a propracovanější, ale tím si nezíská každého. A to je asi největší škoda.(17.2.2018)

Pre všetkých, ktorí dopozerali druhú sériu "Stranger Things" ostanú podľa mňa nadšení aj z nemeckého projektu "Dark". Je super, že Netflix otvára možnosti aj pre iné krajiny, než len USA a dostávame nečakaný seriál, ktorému prajem veľmi úspešnú budúcnosť. Nemyslím si, že to osloví každého a dokonca si myslím, že niektoré veci sú trošku komplikované pre bežného diváka, no rozhodne to nerobí z tohto seriálu fail. Myslím si, že naopak to ponúka veľmi zaujímavé možnosti, otvára na konci priestor na pokračovanie, ktoré určite chcem, aby bolo a najmä mám pocit, že tu máme veľmi dobré postavy, ktoré chcem sledovať od prvej časti až po poslednú. "Dark" som zhltol všetkých 10 dielov za 2 dni a môžem osobne povedať, že som nadšený. Človek sa v tom možno občas stráca a treba dávať veľký pozor na to, čo sa vlastne deje, kto je kto a podobne, ale keď si človek trošku zvykne, že tu nebudeme tráviť čas iba v roku 2019, myslím si, že sa postupne dopracujeme k tým skvelým momentom, ktoré chceme vidieť. Ako napríklad práca s kamerou. Vynikajúca, Hudba je na tom rovnako. Skvelá atmosféra. Možno trailer trošku zavádzal k niečomu viac hororovému, kým mám pocit, že je to viac zamaskovaná dráma, no je to rozhodne vynikajúca dráma, ktorú môžem len doporučiť. Skúste si to pozrieť, myslím si, že je tu dosť vecí, ktoré by vás mohli nadchnúť a ja sa teším na druhú sériu. A dúfam, že to ostane rovnako silné ako to bolo počas prvej. Ukončiť to teraz by bola podľa mňa chyba. Ale bohužiaľ my nemôžeme vedieť, aká bude budúcnosť. A nepocestujeme do roku 2050 na to, aby sme zistili, či sa podarilo mať "Dark" pokračovania a aké boli. Jediné čo nám ostáva je byť trpezliví a uvidíme čo sa udeje. Hodnotenie: A-(4.12.2017)

• - V epizodě zazní píseň německé thrash metalové kapely Kreator - „Pleasure to Kill“ - tato píseň ze stejnojmenného alba vyšla v Německu 1. listopadu 1986, tedy přesně pět dní před událostmi z tohoto dílu. (Dadomut)

• - Ústředním motivem hudebního soundtracku je Dopplerův jev (přechody vysokých tónu do nízkých tónů), který pravděpodobně odkazuje na důležitost rodiny Dopplerů, která vystupuje v seriálu. (Ignus.cz)

• - Mikkelův (Daan Lennard Liebrenz) kostým kostlivce je odkazem na film Donnie Darko (2001). Cestování časem je důležitým tématem celého seriálu. (Ignus.cz)