Dark (TV seriál)

Mysteriózní / Drama

Německo, 2017, 45–57 min

Cekal jsem vic, ale nebudu zastirat, ze jsem mel castokrat problem udrzet pozornost. A ano, z velky casti proto, ze to je nemecky a ja si tak nejak asi uz odvykl titulky sledovat titulky a orientovat se v Evropskych krestnich jmenech. V kombinaci s pomalym a slozitym dejem to neni uplne idealni. Reci o nejlepsim serialu jsou dost mimo, spousta logickych lapsu v chovani postav a spousta prazdnych scen. Logicke lapsy v ramci cestovani casem nema moc smysl rozebirat po prvni serii, ktera nechava spoustu veci na dovysvetleni. Coz je dalsi problem. Posledni dva dily diky vysvetlovackam sice dostaly opticky spad (alespon pro me), ale zaver tim padem pada v ramci atmosfery, kterou tak, az urputne buduje celou dobu. Trochu tyhle posuny v deji priste rozlozit a nenechavat az na konec by urcite pomohlo. PS: xkrat zminovana podobnost se STRANGER THINGS, ktera je tady nekolikrat zminena je fakt hloupa berlicka. Krom toho, ze je to z podstaty castecne retro (jee osmdesatky tvl), tak nejzasadnejsi podobnost vidim v tom, ze predloha by klidne od Stephena Kinga mohla pochazet, takze, kdyz uz zminovat inspiraci, tak bych miril spis tam.(27.12.2017)

21. června v malém německém městečku Winden spáchá Michael Kahnwald sebevraždu oběšením. Zanechá po sobě obálku nadepsanou instrukcemi s datumem a časem otevření 4. listopadu 2019 ve 22 hodin a 13 minut. Po tomto incidentu podstupuje jeho syn Jonas několikaměsíční psychiatrickou léčbu, aby mohl normálně fungovat. Jonase přivítá ve škole jako první kamarád Bartosz Tiedemann. Zrovna v té době se asi čtrnáct dní pohřešuje jejich spolužák Erik Obendorf. Vyšetřování vedou Charlotte Doppler a Ulrich Nielsen... V seriálu se objeví velké množství postav a divákova ostražitost nesmí polevit ani na chvíli, protože by přišel o nějakou souvislost. Musím se přiznat, že se vyplatilo dělat si poznámky, aby se člověk v příbuzenských vztazích neztratil. Těšil jsem se na každou novou informaci, která odhalovala věci budoucí. Na druhou řadu jsem zvědav, protože tento příběh lze rozvíjet dále. Zhlédnuto 10 epizod z 1. sezóny. (Netflix)(29.12.2017)

"LETÍC ČASEM A PROSTOREM, JSME SE PROBUDILI ZE SNA..." Němčouři se ve spolupráci s Netflixem vycajchnovali. Tohle je jeden z mých seriálových svatých grálů - prostě věc natočená přímo pro mě, kterou jsem si od prvního dílu zamiloval. Zprvu až zoufale neoriginální, protože poskládaná ze samých notně okoukaných komponent - máme tu twinpeaksácké maloměsto skrývající pod úhlednou fasádou nejedno tajemství včetně jednoho opravdu velkého a fatálního, seversky ponuré pátrání po zmizelých dětech, děti mizející nějakým portálem do jiného světa... Speciálně to připomene nedávné STRANGER THINGS a to i nepřehlédnutelnou podobností/odkazováním na Kingovo To (cca třicetiletý cyklus mizení dětí na maloměstě, hrdina ve žluté pláštěnce) a hraním na nostalgii po osmdesátkách. Narozdíl od ST ale DARK netlačí na sympatické (dětské) postavy, ale na mnohem zamotanější a důmyslnější příběh postavený na o dost zajímavějším motivu než je jen nějaká v zásadě nudná temná dimenze s monstrem - na cestování v čase. Sotva se jakžtakž zorientujete v hromadě postav a vztahů uvnitř čtyř rodin z maloměstského mikrokosmu, začnete postavy dostávat v až trojím různém balení - z roku 2019, 1986 a 1953. A to už je slušný fičák a co až se začnou osvětlovat ty časové paradoxy a ve finále hrdinové pronášejí věty jako "MANŽEL MÉ BABIČKY, KTERÝ SPÍ S MOU MÁMOU, PÁTRÁ PO SVÉM SYNOVI, KTERÝ JE MůJ OTEC!""... Přiznám se, že v obojím jsem se poněkud ztrácel a ztrácím, ale moc rád si to vše ujasním při brzkém druhém zhlédnutí. Vedle zamotaného mysteriózního děje napínavě postupně odhalujícím celou skládačku tu hraje prim pochmurná, depresivní atmosféra. I když ty neustálé letecké záběry na tajemné lesy a hučivá hudba začnou brzy působit trochu úsměvně, funguje to, obzvlášť v kombinaci s těmi německými xichty a melancholickou, znepokojivou znělkou. A Irgendwie Irgendwo Irgendwann od Neny vám už nikdy nebude znít stejně ;) Jsem zvědavý na druhou řadu - závěrečná scéna té první mi přišla spíš na efekt, než že by otevírala nějakou novou perspektivu, ale tak v příběhu o cestování v čase hádám můžete přepisovat události do nekonečna :)(13.2.2018)

9,5/10 Musím to tam hnedka vypálit, protože tohle je bez debat seriálová pecka!!! Německo s Netflixem dokázalo něco, co by mu nejen čeští seriáloví tvůrci mohli závidět. V jednom zapadákově se oběsí jeden chlápek,pak je nalazena mrtvola dítěte a taky jedno dítě zmizí, začíná vyšetřování a odkrývání šokující minulosti všech ..Do ted taková normální kriminálka :) Ono je tu ale ještě jaderná elektrárna, cestování časem tam i zpět, skoky z minulosti do budoucnosti, že nevíš kde ti pak hlava stojí, bavení se o červích dírách a jak to vlastně funguje, postavy, které ze začátku třeba máte rádi, ale postupem času zjistíte, že vlastně nikdo tu není ten dobrej a každý má svou temnou minulost. To vše a ještě mnohem víc zabaleno v perfektním "temn ém" až depresivním tónu, kde kamera a audiovizuál je prvotřídně zpracováno a ta fantastická hudba!! Shlédnuto na jeden zátah a nedokážu si představit, že bych se díval po jednom díle, tolik informací, vztahových zvratů, co každý díl má, to bych byl v lese úplně :) Rozhodně občas nebylo na škodu si to pauznout a srovnat si to v hlavě, finále bylo na jedničku, většina částí skládanky do sebe pěkně zapadla, protože kdybych věděl, že to bude takovej masakr, dělám si poznámky a pak věřím, že by vše do sebe zapadlo jak má. Velice se těším na druhou řadu a s radostí kouknu asi ještě jednou na 1.sérii.Jsem rád za Netflix a takovéto originální kousky z Evropy. Kdo rád, zamotané skoky v čase, tak směle do toho!!!(14.2.2018)

Rozporuplné. Na jednu stranu sympatický, byť zdaleka ne originální nápad a parádní audio-video, na druhou konzistentní neschopnost napsat aspoň trochu zajímavé a životné postavy a absurdní tlačení na pilu osudovosti a deprese. Germánský guláš z Návratu do budoucnosti a Sedm, dostatečně divný na to, aby vás zajímalo, jak to dopadne.(6.12.2017)

• - Vždy při úvodních titulcích epizody můžeme slyšet hudbu od německých Apparat, konkrétně skladbu „Goodbay“ z alba „Devil's Walk“ vydané společností Mute records v roce 2011. (mart71)

• - Seriál měl premiéru na Toronto International Film Festival konaný v roce 2017. (Ignus.cz)

• - První německý seriál produkovaný Netflixem. (Ignus.cz)