Hlavní postavou příběhu je mladý automechanik Martin Holec, který přijede z Mladé Boleslavi do Prahy, aby tu sehnal marky, za které chce koupit pro místní diskotéku video. Nechá se však překupníky napálit falešnými bankovkami. Aby škodu, kterou svým kamarádům způsobil nahradil, vrátí se do Prahy a začne pátrat po Richardovi, který mu falešné peníze prodal. Dostane se několikrát do střetu s Richardovou veksláckou partou, ale časem si sám začne vydělávat jako vekslák a stane členem Richardovy party. Slibnou "kariéru" však překazí střetnutí s mnohem silnější a vlivnější skupinou překupníků, v jejímž pozadí stojí protřelý Karel. (Bontonfilm)

jakub.bystra

Pěkné drama zachycující časy těsně před pádem socialismu. Dodnes nechápu, jak se mohlo Bony a Klid v té době vysílat v kinech, aniž by Olmer, John a herci neskončili na šibenici. Přece, jak si tohle někdo proboha, pro krista pána mohl dovolit natočit? No, komouši asi měli na konci osmdesátek jiné starosti, než řešit, který film smí produkovat a který ne. Teď k filmu: Skvělý scénář, tady nemůžu nic vytknout. Hlavně obdivuju tu odvážnost, že to vůbec někdo dokázal napsat. Herci - ale jo, dá se na ně dívat, je vidět, že tohle není Discopříběh. V režii taky žádný velký problém nevidím. Ale myslím, že film mohl být v tomto případě delší. Tohle téma by si zasloužilo trochu víc rozvinout, nabídnout trochu víc scén z obchodování mezi "veksláky" (opravdu až do prvního zhlédnutí filmu jsem nikdy tento výraz neslyšel) a kupci. A co mě nejvíc deptalo, byla hudba. Ne že by byla nějak špatná, ale z 90 minut 50 poslouchat pořád dokola nějaký "Relax", nebo "Where are you now?", asi 100x za sebou, to mě dost zásadně s*alo. Kdyby z těch 50 minut půlhoďku věnovali radši dialogům, udělali by rozhodně líp. Chápu, že v té době to muselo být neuvěřitelně "cool" a nevídaná pecka, ale dnes je to pro mě zásadní důvod, proč dávám pouze 3*. Potenciál filmu obrovský, ale málo využitý. ()

Cecko

Film jako takový byl celkem dobré dílo, žádné klišé, ale ta otřesná hudba? Nic proti Frankie goes to Hollywood, ale slyšet tu písničku každou druhou scénu a ještě ke všemu otřesně vystřiženou...au. Jsou tam i světlé momenty, kdy hlavní zvukař asi nepřišel do práce a vzal to za něj zručnější kolega, ale jinak tragédie. Za trest jen 3 hvězdy! ()

andydufrsn

Na dobu a místo vzniku dost netradiční snímek. Pohled do veksláckého světa mi místama přišel jako by parodoval sám sebe, ale tomu neubírá na autentičnosti. Jen málokterý film má tam přesně pasující soundtrack! ()

SONNY07

Není to žádná velká filmařina, a Johna moc nemiluju, ale tonto příběh se mu povedl a byl tehdy víc než aktuální. Je to spíš takový souhrn pozitivních okolností - v té době maximálně aktuální táma, skvělá i když převzatá muzika, na tu dobu,rychlý střihy. ()

Ganka

Pro mě je to zajímavá retro krimikomedie, starší generace to jistě vnímají ještě trochu jinak. Film pěkně odsýpal i přes nervydrásající soundtrack. Příjemný hlavní hrdina (který dnes vypadá příšerně), nejvíc mě pobavily surové sexuální scénky. ()

Elles

Z důvodu naprosto příšerný hudby, která se neustále opakuje, je to po nějaký době téměř nesledovatelný. Kdo mi tu pitomou "don´t do it" někdy ještě pustí, přísaham, že ho uškrtim bonama. ()

honza.g

Ten film mi tenkrát (v době prvního uvedení do kin) svou otevřeností vyrazil dech, ale kdo to nezažil, tak to těžko může pochopit. Ta atmosféra je vylíčena až mrazivě přesně. Já tu dobu zažil asi tak ve věku hlavní postaby, jenže i když jsem (hlavně jako školák) občas okukoval výlohu Tuzexu, tak bony mi tamní vekslácké šlapky nabídli jen zcela výjimečně - asi jsem vypadal moc chudě nebo prorežimně. A tak jsem si do tuzáče mohl jít koupit pomerančový tictac nebo nějakou lepší žvýkačku, jen když mi pár TK prodal jen nějaký spolužák napojený na šedou ekonomiku. Za standardní cenu 4-5 Kčs, podle toho, jak dobrý to byl kamarád, nebo spíš podle toho, za kolik to pořídili u nich doma. Přinejmenším jako ilustraci toho, kam vede státem řízená ekonomika, centrální plánování a umělý (netržní) směnný kurz domácí měny se zahraniční, doporučuji shlédnout i mladší generaci. ()

lactarius

Holky a kluci, kteří jste tu dobu nezažili, prosím - přestaňte to negativně komentovat, raději si něco o té době přečtěte, podívejte se na (nikterak bohatou) filmovou tvorbu, ať si uděláte obrázek, abyste poznali, že takhle to opravdu chodilo - nosili jsme prekonky a snili jsme o leviskách - nosili jsme sovětské hodinky Raketa a toužili jsme po digitálních hodinkách. Kdo nám to mohl nabídnout? Mimochodem - veksláci byli zřízením přehlíženi - přispívali k přílivu devizových prostředků do státní pokladny. Pokud jde o film - geniální casting - to se povede jednou v životě, pak už Olmer začal všude cpát tu svoji manželku-neherečku, která většinou dokonale zkazila celý dojem. Pokud jde o hudbu, je zvláštní, že smysl celého filmu dříve pochopila britská skupina než české obyvatelstvo. ()

scarletgold

Na tomhle filmu mi je snad protivný úplně všechno, od hudby začínaje, po herce a prostředí konče. Hrozně nepříjemný se na to koukat. A milostná linka je na blití. ()

nickrgwrsz

Jeden z mých dvou nejoblíbenějších filmů, co se u nás kdy natočily. Vyšlo zde úplně všechno - herci vynikající, v čele s Romanem Skamene, který tu září ve své životní roli. Hudba úžasná... Film je jedno velké umělecké dílo. V dnešní době by něco podobné vzniknout opravdu nemůže. Chyběl by zde dominantní ženský prvek, který by musel být dosazen za každou cenu, i kdyby se na film už nedalo dívat (pravda, problém zejména u zahr. prodikce). Velkou roli by musela hrát politika. Dnes se točí buď filmy, které stačí vidět jednou a dost, nebo politická veledíla. Také platí, že dobrří herci už padli (pravda, zrovna z tohoto filmu jich většina žije). Film dává prostor k zamyšlení třeba nad tím, jak absurdní byla tehdy doba. Dnes se za daňové úniky kvůli nákupu valut těžko někdo dostaně do konfliktu se zákonem. I to péčko je legální, zdarma a všude přítomné. Zároveň je ale pravda, že samotný problém daňových úniků nabral fenomenální rozměr, což není zdaleka tak tragické jako to, že to nikoho nezajímá a řešíme jen co bylo špatné před rokem 89. Jediné mínus, které u snímku vidím - je určený zejména pro mužského diváka. To ale zároveň představuje velké plus. Je lepší vidět dobrý film stokrát, než genderově korektní film jednou. Dávám 100%, ale přijde mi to málo :) ()

bonsetti

Viděno po několikáté. Na svojí dobu skvělý film. Nechápu, jak to tenkrát mohlo projít do kin, takovýto námět. ()

bratr_jezek

Velmi zajímavá sonda do života veksláků, protože bony určovaly tehdejší "lepší sortu lidí, za ně se dalo sehnat lepší zboží a kdo je měl, mohl být král. Nebo taky rychle padnout na dno. Zákony byly tehdy neúprosné, hlavně ty uvnitř komunity. ()

horskejvlk

No tak samozřejmě mrazivý film skvěle natočen, přímo rezonuje autenticitou a dokumentárním stylem skryté kamery viz. Chcete Bony? mladí studenti DAMU, Olmer skvěle triumfoval. Film je samozřejmě odporný dokument doby 80tek kdy dekadence, hrabivost a neuhasitelná chuť přičichnout ke všemu kapitalistickému už mládež naprosto ovládla a kdo neměl něco z Tuzexu jako by nebyl, takto vyhladovělá společnost byla naprosto ponížena s morálkou na bodu mrazu. Také 90’ a Mrázek, Rittig a Krejčíř potažmo Jonák jsou toho přímí konzumenti a výplodci. Proto je tento film skvělým dokumentem o zničené atmosféře v socialismu ze které se generačně dostáváme. Dnes už je film jen dobovou rekvizitou ale dobře napsaný scénář který je inspirován skutečnými veksláckymi příběhy z pera Radka Johna udělali dobrý tragicky příběh s pohledu socialismu dobrý konec lumpové byly potrestání ale jejich místa lehce zaplnily další tak jak skutečný vládce veksláků vystupující nenápadně v obyčejných škodovkách a znající i soudce byl dál na svobodě tak jak Bony dál vládly v ČSSR. Dnes je to již film pro pamětníky. ()

exbraven

....a dal bych i pět hvězd. Super kultovní záležitost se skvělým osazenstvem. Miluju Richarda, protož takhle si prostě představuju frajera tehdejší doby, je to takový Begbie z Trainspottingu. FGTH si tímto získali mojí nesmrtelnost a neskončilo to jen u těch nejprofláklejších filmových kousků..... ()

LVHD

Film z prostredia, ktoré som ja nezažil. Dej pomerne zaujímavý na danú dobu ale dole tri hviezdy za opakujúcu sa pieseň Relax. Prvých desať minút sa to dalo vydržať, no po čase to vie ísť neskutočne na nervy. ()