Hlavní postavou příběhu je mladý automechanik Martin Holec, který přijede z Mladé Boleslavi do Prahy, aby tu sehnal marky, za které chce koupit pro místní diskotéku video. Nechá se však překupníky napálit falešnými bankovkami. Aby škodu, kterou svým kamarádům způsobil nahradil, vrátí se do Prahy a začne pátrat po Richardovi, který mu falešné peníze prodal. Dostane se několikrát do střetu s Richardovou veksláckou partou, ale časem si sám začne vydělávat jako vekslák a stane členem Richardovy party. Slibnou "kariéru" však překazí střetnutí s mnohem silnější a vlivnější skupinou překupníků, v jejímž pozadí stojí protřelý Karel. (Bontonfilm)

J.Mayen

Zde není dá se říct nic vytknout. Jakoby všem hercům jejich role sedly přimo na míru. Film doprpvází úžasná hudba Frankie Goes to Hollywood, což na dobu stále ještě za oponou nechápu. Skvělá práce a perfektní film. Po revoluci jdou všechna česká filmová díla bohužel do pytle. Takový film už nikdo nedokáže natočit. ()

kobe.AIR

Když začne hrát Relax od Frankie goes to Hollywood poprvé, říkáte si, jak krásně to dokresluje osmdesátkovou atmosféru, když začne hrát po jedenácté, říkáte si, jak krásně to vykresluje stupiditu člověka odpovědného za soundtrack. ()

moudnik

Dohady, kolikrát jsme s kamarády tento film viděli, se točí kolem čísla 25. Pamatuji, že jsme viděli kdesi jakousi ukradenou kopii, kde místo drnčení zvonku hlas křikl "zvonek" a film byl ještě plný hudby - jiné než té, která v něm zůstala. Ta však byla také parádní a dělá dodnes z tohoto snímku raritu. Hity od Frankie Goes to Hollywood byly totiž v době natočení této smutné komedie, tedy před revolucí "on the top" a dostat je do filmu, něco u nás neslýchaného. Smutné obrázky z veksláckých životů nám budou ještě dlouho připomínat tuto neslavnou éru našich novodobých dějin. ()

ForzaJuve

Je až k nevíře, jaké filmy se v té době taky daly natočit, v tomto roce vzniklo také "PROČ?". Příběh o skupině veksláků, kteří nelegálně vydělávali obrovské peníze, které tehdy měli snad jen ti největší papaláši. Příběh o vekslácích, na které byla tehdejší komunistická diktatura krátká. Příběh o vekslácích, kteří si dělali co chtěli a žili v luxusu, narozdíl od zbytku národa, který živořil v hospodářsky, morálně a kulturně se rozpadajícím socialistickém ráji. Příběh o vekslácích, kteří sice nakonec putují do vězení, ale ty skutečně velké ryby nikoliv. Ty měly všechno na háku a byly naprosto nepostižitelné, protože by sebou velmi pravděbodobně stáhly spoustu dalších "nevinných" lidí. Vznik tohoto filmu je v podstatě důkazem bordelu, který tu komunisti za necelých 40 let vytvořili, jak je jinak možné, že si tohle nechali natočit přímo pod nosem? Ani se nedivím, že to putovalo do trezoru, ale ani tohle se jim nakonec nepodařilo! Nechť je tento snímek navždy obrazem absurdity komunismu u nás a doufejme, že se nikdy více nevrátí!!! ()

rodier

nejlepsi cz film. pro don corleone - pletes se. scenar nenapsal radek john, ale vit olmer a klima z navlastni oci. ()

rigby

Jeden z mála českých filmů, který ještě za dob totality dokázal nastavit zrcadlo realitě. Dodnes velmi působivý příběh. Navíc výborné herecké obsazení včetně otravného Romana Skamene. ()

miza

Když jsem viděl tento film poprvé bral jsem jej jako propagaci všeho špatného.Z odstupen času je to o tom jaká byla doba a jak se zde žilo.Něco to nechalo v každém kdo tu žil.Otázka je kde jsou dnes ti kšeftaři a veksláci? já je vidím tam někde nahoře u koryt.Takže se nic vlastně asi nezměnilo. ()

wick

Radek John byl ještě příčetný a u Víta Olmera by jistě nikdo nevěřil tomu, jaká umělecká díly bude v 90.letech točit. ()

v.indruchova

Pro mě je to výlet do historie. Hudba dobrá. jen ně překvapilo že jsou 4 písničky pořád dokola. Klasická strnulá věc a na konec bylo zlo potrestáno. Roman Skamene mě bavil. Takovej mladíček Hanák, jsem ho nepoznala až promluvil :) ()

zigy

Perfektní propojení hudby a obrazu, těžko mohl Olmer nalézt vhodnější hudební podkres než Frankieho a jeho hity.....takže pokud se Vám tato hudba líbí, přidejte si hvězdičku....atmosféra filmu přesně vystihuje ducha doby.....přesně se hodící postavy, hlavně Nedorost se pro roli veksláka snad narodil....a Potměšil přesvědčivě ztvárnil naivního mladíčka. Závěr ve své době překvapivě provokativní...: "Bony, chcete bony, bony, ňáký bony, chcete bony?....Tak co vlastně chcete?" ()

SZYslak

Cely dej by se dal shrnout asi takto: 1) Az je capnete, tak mi zavolejte do Boleslavi a ja je prijedu usvedcit. 2) [draj zibcich] 3) Potesujici zprava, vitam mezi nami nejbohatsi invalidni duchodce v Praze a mozna na svete. No a zbytek zname. Fascinujici film o tom, jak se dela business a living like there's no tomorrow. Skvely frajer Nedorost, neherec Hanak, Biny klidek Skamene, Slepejs Kopecny a malem bych zapomnel na pana Benaka. Evicko, pojdte si se mnou pripit na zdravicko, oprazil jsem mandlicky. Vite co jste mi slibila, aspon sahnout nooo ... ()

Delmondo

Vzpomínám si když jsem byl ještě malý nevinný chlapec a viděl jsem prvně film Bony a klid tak se mi vůbec nelíbil. Po letech když jsem ho znovu viděl musím říct kurva to je nadupanej film jak cip. Radek John napsal krutě reálnej scénář o vekslácích Olmer to brilantně zrežíroval, každá akce začíná podmazem Relax a to obsazení je taky vynikající Potměšil měl ten rok velký štěstí na role ať už to bylo Proč? a nebo právě Bony a klid, další machr je Nedorost ten byl ze všech přítomných vůbec nejvěrohodnější a strčil by do kapsy kdejakýho skutečnýho veksláka. Bony a klid jsou prostě dějinný snímek. ()

ermisuck

Během poslední půl hodiny se film zvedl z odpadu na dvě hvězdičky, gratuluji. Možná to je tím, že jsem tu dobu nezažil, možná tím, že nemám rád Relax, don´t do it, možná tím, že to prostě je srajda o hovně, ale na lepší hodnocení se to u mě rozhodně nevyšplhá ()