Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Danny Smiřický, hlavní hrdina povídek a románů Josefa Škvoreckého (Zbabělci, Prima sezóna), který má autobiografické rysy svého autora, prožívá základní vojenskou službu v letech 1953–54, za časů neblaze proslulého komunistického ministra obrany Alexeje Čepičky. Ve vojenském prostoru Kobylec probíhá výcvik tankistů. Danny v hodnosti rotného přitom s nevšední vynalézavostí bojuje s tupostí bolševických lampasáků. Myšlenky na civil, jídlo, ženy a alkohol mu pomáhají, stejně jako jeho spolubojovníkům, přežít absurdní dobu „služby vlasti"… Filmový přepis Škvoreckého díla natočil režisér Vít Olmer spolu se scenáristou Radkem Johnem. Vojenská komedie vstoupila do dějin české kinematografie jako první soukromě natočený celovečerní film od znárodňovacího dekretu v roce 1945. Čeští filmaři se tak vydali na novou cestu svobodného podnikání. V případě Tankového praporu se to určitě vyplatilo – film viděly v kinech dva miliony diváků. V roce 1991 tak snímek obsadil první příčku v návštěvnosti kin. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (415)

SOLOM. 

všechny recenze uživatele

Nestárnoucí klasika a především ukázka (alespoň filmová), že i na vojně mohla být za určitých situací dobá prdel. Buzerace v podání Romana Skamene a především geniálního Miroslava Donutila (který patří k tomu nejlepšímu) mě dokáže pokaždé rozesmát znovu. Přestože jsem tento film viděl již mnohokrát, vždycky se na něj mrknu rád. ()

Flakotaso 

všechny recenze uživatele

Pocítil jsem u této první české porevoluční hořké komedie podivnou lítost nad filmem, který je snad i součástí určitého folkloru a přitom se stal kultovním jaksi neprávem/nechtěně, jelikož je po všech stránkách poměrně slabý a dnes nedostojí ani sníženým nárokům. Zklamala mě hlavně zde už těžce vyvanulá, ve zdejších krajinách velmi populární poetika "tajtrlíkujících bolševiků", kde vychází se ctí snad jenom Donutil (ale i ten má mnohem lepší momenty v jiných filmech) a neschopnost odvyprávět tento příběh jinak než hranatě a bez jakéhokoliv pnutí mezi jednotlivými scénami, z nichž "kultovní" mi svou profláklostí připadala jenom jedna (k poctě zbraň). A vlastně filmu ani nemůžu přičíst k dobru nic moc campového (snad jenom Simonu Chytrovou), protože se sice jedná o rané devadesátky, ale neuměle maskované do raných padesátek, což při sledování působí ještě více odcizujícím dojmem. ()

Reklama

Lachtaan 

všechny recenze uživatele

Dneska už kultovní česká komedie, co osloví spíš ty, co vojnu nebo celkové období nadvlády Sovětů zažili, ale pár vtipnými situacemi zaujme i nás, co tu poznáváme maximálně mladé verze dobře známých herců. Asi to nepotřebuju vidět nikdy znovu, ale chápu, že Škvorecký povídkami s Dannym Smiřickým oslovil takovou masu lidí a Olmer měl z čeho čerpat. [viděno na Netflixu 24.5.2024] ()

suicide 

všechny recenze uživatele

Když jsem šel do toho, že bych se kouknul na Tankový prapor, tak jsem čekal, že podobně jako v knižní předloze budeme někde na výi. Tak trochu to nevyšlo, takže jsem přemýšlel o třech hvězdičkách, ale pak jsem tak nějak zjistil, že existuje mnoho horších českých filmů, a tady jsem se alespoň bavil. Přeci jenom nás filmaři tolik nezklamali a zakomponovali pár věcí - pohádku o měsíci v prdeli nám v parafrázi rovněž předali... ()

C0r0ner 

všechny recenze uživatele

Baroni jsou fajn, ale co si budeme povídat, Tankový prapor je slabý odvar. Pořád je to hodně zajímavá výpověď o něčem, co nikdo z nás nezažije, ale že bych se nějak obzvlášť bavil? Mrzí mě, že tenhle průměrný film je mnohokrát známější než úžasná Tichá bolest, která vypráví v podstatě stejný příběh. 65% ()

Galerie (20)

Zajímavosti (34)

  • Ve filmu je řečeno, že nadporučík Pinkas byl proletář a bojoval jako důstojník v Anglii. V knize je však jeho osud popsán takto: „Nadporučík Pinkas se kdysi dopustil té chyby, že jako mladý zámečnický tovaryš utekl z Protektorátu směrem na západ. Zažil tam dobrodružství, po kterých netoužil a která mu nikdo nezáviděl (kromě pošetilých mladíků). Nějaký čas pobýval v československé uniformě na neokupovaném území Francie, odkud se mu podařilo utéct na motorovém člunu. V bouři však ztroskotal, byl zachráněn portugalskou obchodní lodí a ta ho dopravila na území Spojených států amerických. Tam byl zprvu internován pro podezření ze špionáže, takže mu nebylo dovoleno odejít k československým jednotkám do Anglie, ale když Japonci napadli Pearl Harbor, ocitl se, a ani nevěděl jak, v americké uniformě na ostřelovaných plážích ostrova Okinawy. Zraněn a vyznamenán několika americkými řády se dostal ke konci války do československých jednotek v Anglii a poté na západní frontě působil jako řidič tanku typu Cromwell, ze kterého se ovšem dalo vylézt jen při určitém natočení věže a tudíž byl zcela důmyslnou kremační pecí na lidi. (Jan.Kanak)
  • Režisér Vít Olmer na vojne nikdy nebol, mal modrú knižku. (Raccoon.city)
  • Napriek tomu, že sa film odohráva v dobe najtvrdšej komunistickej diktatúry, sa nadriadení prevážajú na amerických vozidlách typu Willys MB 'Jeep'. (Raccoon.city)

Související novinky

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků

12.01.2017

Na prvního Anděla Páně vyrazilo do kin 188 138 diváků, takže Jiří Strach rozhodně nečekal, že jeho pokračování rychle zaútočí na milion. Právě tahle cifra ale padla v šestém týdnu promítání, čímž se… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno