Sedm mladých lidí ve věku od 23 do 33 let se na konci devadesátých let ve velkém městě pokouší praktikovat cosi, čemu se dříve říkalo milostný vztah. A tak na sebe milostně narážejí a nechávají se unášet napříč dlouhodobějšími či krátkodobějšími vztahy, které je dovedou zpět do samoty. Robert pracuje v cestovní kanceláři a rád rozplétá a splétá osudy lidí. Napomůže rozchodu Hanky a Petra, který se pokouší pochopit život skrze nahrávky „opravdového života“ pouštěné do éteru. Zatímco je Hanka pronásledována Ondřejem, do té doby uznávaným lékařem a otcem rodiny, seznamuje se s Jakubem, jehož pozitivnímu pohledu na svět pomáhá pravidelné užívání marihuany. Na druhé straně to ale způsobuje zhoršování jeho krátkodobé paměti, takže se v jejich vztahu objevují problémy. Zklamaná Hanka hledá pochopení u rodičů, ale doma najde jen dvacet Japonců sledujících „normální rodinku při normální večeři“. (Falcon)

easaque

nostalgické +4* Samotáři se stali ve své době kultem pro mladou generaci hlavně díky roli Jiřího Macháčka, který bravůrně ztvárnil vyhuleného muzikanta ;-) Samozřejmě i ostatní role jsou neméně zajímavé a ještě víc jsem si tady užíval skvělou Hanu Maciuchovou. Samotný příběh už nijak výrazný není, ale zase dobře ukazuje jak mladí těžko hledají své místo v životě a neustále experimentují. To však řešit nechci a lepší je se nechat bavit ulítlým humorem a nesmrtelnými hláškami. Za mě slušné 4 hvězdy. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

ilemas

Tak tato přeceněná komedie mě ani trochu neoslovila, po celou dobu jsem se nudil, téměř se nezasmál. U komedie se chci popadat za břicho a ne se sem tam jen uchechtnout. Až závěrečná trapná scéna s japoncema se mi líbila, jinak nic. V komediích jsme byli vždy dobří, po revoluci už neumíme natočit skoro nic. ()

honajz2

Tak jsem se na tenhle český kult konečně podíval a dopadlo to zhruba tak, jak jsem očekával - nijak. Jako jo, párkrát jsem se zasmál a nebylo to až tak blbé jak většina českých filmů, ale jinak mi to nic nedalo. A co se toho humoru týče, trapnostem se to nevyhlo (třeba rádiová soutěž Nahraj hlas své matky... mankote, proč, to při tvorbě scénáře došly hlášky?). Co se Samotářů týče, je to takový typický český film - ucelený děj neexistuje (ledatak ve smyslu "pár postav řeší svoje situace"), jsou zde "legendární" hlášky a nejmíň jeden ze tří klasických znaků (blití, sex, smrt)... Vlastně osud většiny postav mi byl poněkud lhostejný, zaujal mě jen Macháček (to je stejně zvláštní, že všichni tu v komentářích citují jeho hlášky a nikoho jiného...), Vesna (jejíž "příběh" nebyl dotažen do konce) a jakž takž ještě Saša Rašilov - a to jen kvůli tomu, že jeho "příběh" si možná i za nějakou dobu budu ještě pamatovat. Samotáři jsou evidentně další z mnoha kultů, jež nechápu. Třeba si to časem zamiluji, co já vím, ale prozatím to pro mě není nějak významný film. Slabé 3* ()

ZoltanCZ

Za poslední roky se v každé filmové sezóně stěží najde opravdu zábavný český film. Opravdu těch špičkových napočítáme na prstech jedné ruky. S klidným svědomím musím říct, že Samotáři mezi ty špičkové patří. Parádně ujetý příběh, výborná hudba, charismatičtí herci - to všechno dělá Samotáře jedním z mých oblíbených českých filmů poslední doby. ()

rakovnik

Výborná komedie, plná nadupaných hlášek. Především Jiří Macháček exceluje, přitroublý zhulenec mu prostě sedí. S postupem času ale odhaluji ve filmu i dramatickou linii, která nutí k zamyšlení nad našimi životy. Ale s humorem :-) A ponaučení na konec? Stejně se nezměníme, tak proč se snažit. ()

raptorrr

Pár skvělých hlášek, ale celkově mě vyprávěný příběh nezaujal. V přehršli postav jsem nenašel žádnou, která by mi byla sympatická, natož abych se s ní ztotožnil. Navíc si vážně nemyslím, že na hulení je něco cool, takže sorry, za 3 ()

cariada

Dnes už kultovní film plný nezapomenutelných hlášek. Macháček ,Trojan a další tu podali výkony na ,které se nezapomíná."lidi tady prostě málo hulí" ()

joker.george

Snímky podobného ražení prostě můžu, míra absurdity je vysoká, ale ve správných mezích a dokázala mě často tak překvapit, až jsem se zapomněl smát, oproti Jedna ruka netleská jsem sice nedostal tolik záchvatů smíchu, ale přesto jsem nadšený o o trochu víc i míra hlášek má zde téměř nekonečnou kadenci. Všichni herci se dokázali s uchopením svých ,,divných a nenormálních'' postav vypořádat, takže dokázali snímek povznést o úroveň výš. ()

ad

Dobrej soundtrack a Trojan s Mitevskou, ale jinak? ... Všechno dobré má svůj protiklad, takže za postavy je tu Rašilov a Schneiderová, kteří mě teda vážně "nedostali" a soundtrack vyvažuje scénář, který se tváří jako něco, na co nemá...na zcela současný hluboký pohled a dějevou absenci nahrazuje záplavou hlášek, některých dobrých, jiných už méně...celkově maximálně na tři. ()

Crawler-D

Dlouhých šest let trvalo, než jsem uzřel údajně kultovní a vychvalované Samotáře. Popravdě, čekal jsem mnohem víc Macháčka, černého humoru, Macháčka a ještě lepšího Macháčka. ()

starbrejkr

Samotáři již pro mne po třetím shlédnutí nejsou tak úplně přeceněným kultem. Rozhodně se jedná o dobrý a na svou dobu objevný film s geniálníni gagy, z nichž většina je spojena samozřejmě s Macháčkem, popř. s Trojanem - bez nich si nedokážu představit, jak by to vypadalo. Přesto mám však problém s příběhem. Na hodně místech mi přijde vykonstruovaný a přehnaný a prostě mi nepřijde, že takhle žijeme (jak je v souvislosti s filmem avizováno). Hodně mladých lidí ten film vzalo za svůj, já jsem teď v takovým věku, ale nějak to jde mimo mě. ()

nithiel

Na tenhle film se můžu koukat pořád dokola. Nepřeberné množství hlášek a komických situací mě snad nikdy neomrzí, hlavně díky zhulenému Macháčkovy a naprosto excelentní Haně Maciuchuvé v roli matky. Dokonalost doplňuje svělá Hudba Jana P. Muchowa. ()

C0r0ner

S vizitkou jednoho z nejlepších českých filmů jsem si Samotáře pustil s velkými očekáváními. Což o to, natočené a zahrané to bylo skvěle, ale přišlo mi, že to prostě bylo o ničem. Zpětně si totiž nepamatuji, jak to začalo, ani jak to skončilo. Koukalo se na to dobře, ale žádný zázrak to tedy určitě nebyl. 80% ()

tomtomtoma

Samotáři byli svého času filmovým hitem. Samotáři jsou zábavným výrobkem popkultury. Scénárista Petr Zelenka vždy rád používá propletenec exotů, vyděděnců a absurdit obyčejného života a s rozvernou hravostí spřádá korpulentně nevázané karnevalové běsnění. Generační výpověď nikde nehledám, stoupnu si do víru dění a nechávám působit samotný sled událostí. Ironický nadhled karikuje osoby i jejich vzájemné vztahy, kolem vášní srdce se vše soustředí a plane dychtivostí. Hlavní postavou nevážně tragikomedie je Hanka (zajímavá Jitka Schneiderová), univerzitní studentka. Partnerské vztahy často dochází k bodu vyčerpání, cesta ven ze vzájemného podráždění se ale zlomyslně proplétá a vlhne. Titulární mužskou postavou je Petr (sympatický Saša Rašilov nejml.), svébytnější rozhlasový moderátor a Hančin přítel v partnerské krizi. Spokojenost se odvíjí od osamělosti, marné hledání náhražek niternou svobodu nikdy nepřinese. Nejvíce karikaturní postavou je Jakub (příjemný Jiří Macháček), stěhovák, hudebník a zdatný konzument lehkých drog. V okouzlení je vše zářivější, překvapující a vždy nové. Nejbizarnější postavou je Ondřej (dobrý Ivan Trojan), uznávaný lékař, posedlý svíravou touhou po Hance. Náhoda si škodolibě pohrává, nenechává ho na pokoji, útočí a vysmívá se mu do tváře. Nejkřehčí postavou je Vesna (příjemná Labina Mitevska), pražská barmanka jihoslovanského původu. Je zranitelná ve svém způsobu života a velmi nesměle pátrá po svém biologickém otci. Výraznější postavou je také Robert (zajímavý Mikuláš Křen), Petrův a Hančin kamarád a provozovatel cestovky pro cizince. Cynismus a poživačnost jsou jeho znamením. Bez studu jde za svým cílem a nepočítá raněné cestou. Z dalších rolí: Ondřejova shovívavě spořádaná manželka a Robertova kolegyně Lenka (Dana Sedláková), hystericky vyčítavá Hančina matka (dobrá Hana Maciuchová), poklidnější Hančin otec (František Němec), Robertova vážně nemocná matka a bývalá herečka (Emma Černá), šikovná prostitutka (Tatiana Vilhelmová), prodejce narkotik (Zdeněk Suchý), nespokojený majitel stanice rádia (David Matásek), či vděčný kouzelník (Petr Kasnar). Samotáři v žádném případě nejsou zásadním dílem v historii české kinematografie. Baví se svým panoptikem obskurních postaviček a zaháněním samoty. Nic víc nechce. ()

Zemřela herečka Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová