Reklama

Reklama

Velká porážka i velký zázrak. John Mills a Richard Attenborough v rekonstrukci jedné z dramatických epizod druhé světové války.  Je počátek května roku 1940. V Londýně vládne klid a jeho obyvatelé, ukolébáni falešnou atmosférou bezpečí, se věnují svým každodenním radostem i starostem. Ani oficiální válečné komuniké nehlásí žádný významný pohyb na frontě. Ale válečný zpravodaj Charles Foreman ví své. Tuší, že situace ve Francii se obrací k horšímu, a proto se dobrovolně přihlásí k námořnictvu, aby se mohl účastnit dosud největší válečné operace - evakuace Spojenců z Dunkerque. K tomuto městu se zatím z celé Francie stahují, respektive probíjejí spojenecké jednotky. Málokdo ovšem tuší, co je tam čeká. Z pláží u Dunkerque bylo tehdy evakuováno 300 tisíc mužů, tisíce jich však nepřežily německé letecké útoky nebo padly do zajetí. Scénář této filmové rekonstrukce dramatické kapitoly britských válečných dějin vycházel jednak z dokumentárního vylíčení této události, jehož autory byly Ewan Butler a J. S. Bradford, jednak z románu The Big Pick-up od Ellestona Trevora. David Divine, jeden ze dvou scenáristů, byl novinář s velkou znalostí vojenské tematiky a válečné historie. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (18)

pakobylka 

všechny recenze uživatele

Pravověrné válečné drama, poctivě mapující jednu krátkou, leč důležitou epizodu Druhé světové. Prolínají se v něm dvě dějové linie, tudíž podává svědectví z fronty i zázemí - a prostřednictvím jeho hrdinů lze velice dobře poskládat děsivý obraz války, v níž se smrt aktivně účastní každého dne ... jako nechtěný, leč věrný společník - TÉ války, v níž lze jen těžko uvěřit ... neboť její absurdita je příliš zjevná ... a její brutalita všudypřítomná ... 4,5* ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Trošku ťažkopádny film omieľajúci, aká je vojna zlo a čo všetko si museli vojaci i civili vytrpieť...aby sme na to nikdy nezabudli. Zápletka dvoch dejových líníí, ktoré sa od istého momentu spoja, nebola ktovieako zaujímavá, ale spracovanie bojov a tiež herecké výkony sú to, kvôli čomu sa oplatí pozrieť si tento film - srší z nich autenticita tej doby. Hodnotenie: 60% ()

Reklama

Han22 

všechny recenze uživatele

Nová verze od Nolana se mi příliš nelíbila pro svoji experimentální formu. Původní verze vychází trošku líp, ale jen o fous. Přes dvě hodiny trvající film sleduje dvě linie - slabošského obchodníka, který se nechce nijak zvlášť angažovat ve válečném úsilí a jednotku desátníka Tubbyho, která se snaží přežít ve Francii obsazované Němci. První linie je nuda, ale je tu aspoň ten Attenborough, v té druhé se něco děje, ale s naprosto nezajímavými postavami. A ke konci přijde "evakuace", která probíhá tak, že vojáci čekají na to, až je zbombarduje jeden z nekonečných útoků německého letectva a jediná loď, která se ukáže je vzápětí potopena. Přes pár světlých momentů je to v podstatě černobílý, britsky dokumentární průměr s fádní režií i hereckými výkony. ()

Bohemák 

všechny recenze uživatele

Film fantasticky prošpikovaný dějem, několik přesvědčivých změn prostředí, velkolepé bojové scény. Zápory: postavy nejsou vždycky realistické, protože vzhledem ke stále poválečné náladě 50. let, kdy scénář vznikal, jsou hrdinové hodně patetičtí a křečovití. Ale o 2. světové válce v západní Evropě přináší film méně znalým divákům celou řadu faktů. ()

classic 

všechny recenze uživatele

Vedel som, že ešte jestvuje ďalšia filmová verzia venujúca sa klasickej Operácii Dynamo, a tak okrem britského progresívneho režiséra, ktorý si môže v súčastnosti nakrútiť úplne čokoľvek, na čo si pomyslí, Chris Nolan, ktorý minulý rok priniesol svoju víziu na danú problematiku, a ktorá vskutku nebola vôbec od veci, ale niečo jej chýbalo, najmä práca s postavami, chcel som následne vyskúšať, či sa to tomuto filmu z roku 1958 podarí prelomiť túto „kliatbu” ? Podľa hodnotenia je nad slnko jasné, že nie ! Síce fulhamský filmový režisér Leslie Norman nakrúca o čosi rozmanitejší snímok, ale ani to nezabraňuje mojim rozpačitým pocitom, že ak by som si mal vybrať, ktorý DUNKIRK by som si skôr pozrel, tak bez akýchkoľvek diskusii by som zvolil voľbu za kalendárny rok 2017, a toho režiséra, ktorý sa z filmu na film čoraz intenzívnejšie zlepšuje... Možno, maximálne, čo ma trochu zaujalo, je čierno - biela kamera Paliho Beesona, inak takmer nič podstatné, čo by stálo za zmienku ! Všimol som si taktiež silných dokumentárnych záberov na nemecké bombardovacie lietadlá, ktoré zhadzovali bomby na civilistov, či na chlapcov na plážach, ktoré sa prelínali s tými filmovými, a možno práve to je tak akosi nadčasové... Pravdupovediac, čakal som viac, a čo viem na holých 100 % je to, že REPETE si znovu nedám, jedine, kde pilotuje Hardy, na lodi je Rylance a na móle je Branagh. ()

Galerie (25)

Reklama

Reklama