Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Roku 1193 před naším letopočtem sjednotil mykénský král Agamemnón řecká království. Když však jeho bratr, spartský král Meneláos, oslavoval mír s trójskými princi Hektorem a Paridem, jeho krásná, mladá žena Helena a pohledný Paris se do sebe zamilovali. Když Hektor zjistí, že si bratr veze domů Helenu, která utekla od nenáviděného manžela, je mu jasné, že to znamená válku. Agamemnón využije situace a začne chystat tažení pod záminkou Meneláovy urážky. Nedbá varování svého rádce, že Trója nikdy nebyla dobyta a Hektor je velmi dobrý vojevůdce. Spoléhá na svou armádu a nezranitelného válečníka Achillea. Ten skutečně do boje vyrazí, přestože Agamemnóna nesnáší a jeho matka, bohyně Thetis, mu prorokuje, že pokud odjede bojovat proti Tróji, zemře. Trójané překvapivě v boji zvítězí, protože na straně Řeků nebojuje Achilleus, kterého král urazil, když mu sebral válečnou kořist v podobě krásné Hektorovy sestřenice. Vítězstvím opojení obránci města se přes varování Hektora rozhodnou pro další útok. Když v souboji s Achillem padne Hektor, slíbí bojovník trojskému králi Priamovi, že po dvanáct dnů, kdy budou probíhat smuteční slavnosti, Řekové město nenapadnou. O dva týdny později najdou Trójané řecký tábor prázdný. Jen na břehu stojí obrovská socha koně. Podle kněze je to dar. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (1 130)

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Ať bohové drží vlky v horách a ženy v našich postelích." S tím souhlasím, ale na rovinu říkám, že k válčení mě nedonutí Bohové, Helena a ani Troja. Jsem totiž pacifista. Přesto oceňuju nekonečné armádní šiky, parádní bitvy i skvělé souboje, ale nebyl jsem tam. Stál jsem opodál, nejednou jsem si našel chvilku zkontrolovat uplynulý čas a občas mě to nutilo podrbat se na achilovce. ()

zelvopyr 

všechny recenze uživatele

Převyprávět Illiadu bez bohů je jako převyprávět bibli bez Boha. Ne že by to nebyl zajímavý pokus, ale jaksi ztratíte hlavní důvod dění... A je z něj tupá akční řachanda.... kterých je 12 do tuctu (narozdíl od Illiady, která se čte již 2500 let). Asi tak -- film standardní zábava pro masy, a zmíněné pojetí mě trochu otrávilo a sejmulo další hvězdičku. ()

Reklama

TeeAge 

všechny recenze uživatele

|| Scenár: David Benioff / Predloha: Homer - Iliad | Hudba: James Horner | Produkcia: Wolfgang Petersen, Diana Rathbun, Colin Wilson | Distribúcia: Warner Bros. Pictures | Štúdio: Plan B Entertainment | Rozpočet: 177 miliónov $ | Tržby: 497,409,852 $ || Pamätám sa na tie minúty, keď som vychádzal z kina. Malo to fakt veľkolepé čaro, sám som nevedel, čím to ten film vykúzlil. Pospevoval som si tie východné melódie, o ktorých som vedel, že si ich zoženiem hneď ako dorazím domov. Soundtrack bol fakt výborný, a možno práve spojenie hudby a výpravy urobila z tochto komerčného ťahu niečo viac, než sa zdá. | Videno v Capitol Košice, 17.5.2004 | Update 3.1.2013: Po viacnásobných zhliadnutiach ešte stále plnohodnotný zážitok, ktorý dostane tie naozajstné grády v rozšírenej verzií, kde sú pasáže drsnejšieho rázu, s reálnejším množstvom striekajúcej krvi a násilia. Duel Achilles-Hector je najlepšie natočený súboj všetkých čias. A ten zvuk!!! 94% | Blu-Ray, Directors Cut, THX, EN DTS | ()

choze 

všechny recenze uživatele

Absence bohů mi ani v nejmenším nevadí, scénář Davida Benioffa (zahřívajícího se na HRU O TRůNY) dobře črtá, zašmodrchává a graduje zápletku (kdy žena je jen záminkou k válce, nikoli jejím skutečným motorem, což by samozřejmě bylo absurdní), postavy a jejich vztahy, bitvy sázející na mnohost (vojáků, lodí...) jsou epické, ale mnohem zábavnější a zapamatovatelnější jsou souboje jeden na jednoho, hlavně Achilles vs Hector je choreograficky parádní a zároveň emotivní vrchol filmu. A herecké obsazení je vynikající, i ta bezkrevná dvojice Bloom a Kruger, jejichž postavami (a někteří i hereckými výkony) budete pohrdat, tam sedí. Jen by to nemuselo být tak rozvleklé. ()

StarsFan 

všechny recenze uživatele

Těžko říct, co mě na Troji zklamalo nejvíc. Pravděpodobně jsem čekala velkofilm ve stylu Gladiátora od Ridleyho Scotta, ale dostalo se mi jen Hollywoodské pohádky, navíc s kompletně předělaným příběhem. Ačkoliv bitvy jsou natočené celkem hezky, režie i scénář postrádají nějaký ten nápad a postupem času začnou nudit. Bloom tradičně spíš průměrný, zato O´Toole a Bana geniální. Nicméně i přes jejich snahu to vychází jen na průměr, který jsem viděla dvakrát a potřetí už ho do ruky pravděpodobně nevezmu. ()

Galerie (137)

Zajímavosti (74)

  • Natáčení v číslech:
    - Maketu Tróji stavělo přes 700 dělníků a řemeslníků.
    - Řecké lodě stavělo 230 dělníků.
    - Přes 150 lidí z celého světa vyrábělo podle historických záznamů 8 000 kostýmů a brnění a 10 000 párů bot - trvalo jim to 4,5 měsíce.
    - Výcvik koní trval šest týdnů.
    - Dřevěný kůň byl pro vyroben z oceli a ze skla. Byl 11,5 metrů vysoký a vážil 11 tun.
    - Na spálení města bylo potřeba 25 000 litrů benzínu a 350 rozbušek.
    - Nejzásadnější bitva se natáčela čtyři týdny a zúčastnilo se jí přes 1250 komparzistů. Někteří z nich byli profesionální atleti nebo vojáci. (HappySmile)
  • V Itálii nebyl film uveden pod italským překladem "Troia", ale pod anglickým originálem. "Troia" je totiž v italštině mimo jiné i slangový výraz pro prostitutku. (don corleone)
  • Postava jménem Boagrius (Nathan Jones) v řecké mytologii neexistuje. Boagrius je ve skutečnosti řeka. (don corleone)

Související novinky

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Ve věku 81 let zemřel slavný německý filmař Wolfgang Petersen. Režisér se proslavil v roce 1981 snímkem Ponorka, který obdržel šest nominací na Oscara. Tento úspěch vedl o tři roky později k dětské… (více)

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (více)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (více)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

16.12.2013

Odešla jedna z velkých hereckých osobností. Legendární britský herec byl v pátek hospitalizován v londýnské nemocnici Wellington, kde v noci ze soboty na neděli vydechl naposledy. Dožil se 81 let,… (více)

Reklama

Reklama