Troja

Trója

• Austrálie

• Nový Zéland

Drama / Historický / Romantický

USA / Malta / Velká Británie, 2004, 157 min (Director's cut: 201 min)

Poměrně zajímavé podání ( řekové jako záporáci , zaměření na charaktery postav a příčiny jejich jednání , takového Achilla jsem na konci skutečně nenáviděla ). Bohužel některým scénám jsem jen těžko mohla uvěřit ( předlouhé umírání , láska sestřenky k Achillovi ). Bylo to lepší , než jsem čekala , ale přesto mi těch 165 minut přišlo velmi velmi dlouhých a opravdu jsem se těšila na konec. Troja byla moc učesaná , plochá a bezvýrazná. Z herců vynikli Brad Pitt , Eric Bana a Peter O´Toole.(3.4.2005)

Chce-li se někdo srovnávat anebo alespoň být srovnáván s Homérem, musí rozhodně klasickou Homérovu látku uchopit nějak nově a pokusit se o trochu obohacení tohoto tématu a nikoliv pouze trpně kopírovat geniální předlohu, protože pak by se nejednalo o umělecké dílo, nýbrž pouze o plagiátorský řemeslný výrobek. Z tohoto pohledu Troja nezklamala a odvážně zamíchala s mnoha známými fakty a dokonce i postavami, kdy se vedle klasických dilemat a problémů řeší i několik "moderních" otázek a jednotlivé události i postavy jsou přizpůsobeny tomuto účelu. Hlavní důraz není kladen na poměrně dobře zvládnuté bojové scény, nýbrž na vnitřní konflikty hlavních postav. Achilleova podivná touha po slávě, která však vůbec nevylučuje další vývoj jeho postavy, už může diváku časem připadat jako trochu potrefená a umělá, zato Hektorově a Paridově přístupu se už dá uvěřit poměrně snadno. Podle hesla:"Účel světí prostředky.", byla silně zjednodušena postava krále Agamemnona, který se tady stal pomalu hlavním záporákem a tím, jak si s ním scénaristé nakonec poradili si sami zabouchli dveře k natočení Orestey. Celkem sympatické jsou povětšinou herecké výkony ( Peter O'Toole, Eric Bana, Sean Bean), výjimečně mně nevadil ani Brad Pitt, kterému jeho role arogantního namyšlence docela sedla. Překvapilo mě, jak film rychle uběhl. 165 minut - no, 11 000 veršů to není, ale i tak z 10 let zbylo přibližně 16 dní.(22.12.2004)

Na film jsem do kina šla dost dlouho po premiéře a tak jsem měla možnost slyšet mnoho názorů, které jistě ovlivnily mé očekávání a do jisté míry i tento komentář. Těch zklamaných hlasů bylo o něco více a tak sem raději očekávala od filmu méně. Ale docela příjemně mě překvapil. Až na opravdu nepovedenou hudbu a Orlanda Blooma (kterého prostě nemusim, i kdyby hrál bůhví jak) to byl docela příjemný (samozřejmě megakomerční) film. K dobru se mu musí přičíst, že Brad Pitt doslova neslezl z plátna a rozehrál na něm skvělý one man herecký koncert. Velmi příjemný byl i Sean Bean, který neměl, bohužel, tolik prostoru, kolik by on i jeho postava zasloužily. Takže hlavně za tyhle dva dávám 4*. P.S. Souboj mezi Achileem a Hektorem je fantastický, škoda, že tak nepůsobí i ostatní bitevní scény.(8.6.2004)

Homérovu Íliadu jsem četl několikrát v různých verzích (i když ne přímo originál) a jedna z věcí, co jí dělá nezapomenutelným, zváštním příběhem je právě spoluúčast olympských bohů na samotném válečném konfliktu.(tady se nabízí možnost srovnat Tróju s podobně pojatým Králem Artušem, který však dopadl nepoměrně hůř) Nechápu, proč se Petersen (či jeho scénárista) rozhodl pro to, tuhle linii chirurgicky oddělit a pracovat jen s "reálným" základem legendy - zvláště v dnešní době, kdy trikové technologie umožňují vizualizovat prakticky cokoli... Pokud jde o příběh, jedná se samozřejmě o ochuzení původního eposu, velice dobře však film komunikuje základní myšlenku - ideu hrdiny, jehož činy žijí dlouho poté, co on odejde... tahle žízeň po slávě, zastoupená Achillem (Brad Pitt ho ztvárnil senzačně arogantně a povýšeně, bravo!) je postavena do kontrastu s nesobeckým, kategorickým pojetím hrdinství, které zástupcem je Hektor (charizmatický Eric Bana, z kterého se vyklubalo největší překvapení filmu). S těmahle dvěma se dostáváme k tomu co na tomhle jinak slušném blockbusteru vidím jako to nejlepší. A tím je jediná bojová scéna. Ano, správně, je to onen bezmála pětiminutový duel před vraty Trójy. Emocionálně napjaté jak příliš těsné plavky, jedna z nejlepších soubojových choreografií (pokud ne ta nejlepší) a omračující hudba, která tuhle pětiminutovku vynáší mezi ty největší scény v dějinách kinematografie. Tak, zbytek už jen telegraficky- Bloom je jako zbabělý, bezkrevný Paris docela přesvědčivý (:-)), Diana Kruger je jako nejkrásnější žena všech dob ucházející, O´Toole výborný, Bean jako Odyseus taky, Cox jako Agamemnon sice slušný, ale tohle jeho pojetí jako černobílého parchanta je docela nešťastné, k plusům filmu ještě přidat silnou vyloďovací scénu a máme tu fakt hodně divných a možná ne úplně stabilních 70%(26.6.2006)

Pro mě vcelku překvapení. Velkofilmy to mají těžké, možná se od nich očekává mnoho a až na absurdní úspěch Pána prstenů tady většinou končí právě těsně pod červenou barvou. Avšak vůči Troji je to mírně nefér. Film má svojí kvalitu, výborného hlavního představitele se skvěle vyřešenou a zajímavou rolí i výborný konec. Skvělé bitvy i efekty byly samozřejmostí. Hudba mi přišla vcelku ničemná, což se mi tady i potvrdilo a na Blooma jsem velice alergický, proto ta 1 hvězda dolu. Jinak to ale ten Homér vymyslel opravdu dobře :-). Tosim: U nás se o bozích také jenom mluví a vidíš je snad někde? :-)(6.1.2006)

• - U jednoho z Trójanů je vidět, že má na ruce hodinky. (Pilda17)

• - Keira Knightley se ucházela o roli Bríseovny, dokonce se dostala tak daleko, že dělala kamerové zkoušky s Bradem Pittem. Roli nakonec ale vyhrála Rose Byrne. (HappySmile)

• - Sparta ležela ve skutečnosti ve vnitrozemí, nikoliv u moře, jak je tomu ve filmu. (Marrty3)