Troja

Troy

Trója

Drama / Historický / Romantický

USA / Malta / Velká Británie, 2004, 157 min (Director's cut: 201 min)

• sud

Tenhle film mě zklamal. Tak nějak mi připadá, že antickému filmu již odzvonilo a Gladiátor byl čestnou výjimkou kvalitního "sandálu" posledních let. Vizuální stránka filmu je dokonalá, kameraman odvedl dobrou práci a patří mu za ní dík. Z herců je určitě nejlepší Eric Bana, který se na roli Hektora hodil a očividně si ji užíval. Diana Kruger je velice hezká a byla i celkem přesvědčivá. Tak, a teď to přijde. Co na většině moderních historických filmů nesnáším jsou počítačem vytvořené armády vojáků. Herci (i komparsisti) chtějí moc velké honoráře a tak radši použijou PC techniku. Iritovala mě také ta neustálá naškrobenost a nepřirozenost některých herců. A pod tou slupkou moderní přebujelé techniky se nenachází nic. Žádné kouzlo antického světa, které vyzařovalo ze starších velkofilmů. Je to pouze krásně udělaný, malebný a velice příjemně koukatelný obrázek, ale nic víc. A koukatelný navíc pouze jednou. Po druhé jsem to nevydržel déle jak hodinu. 40%.(27.10.2007)

1. - nejprve mě vyděsil komentář k trajleru... 2. - vyděsila mě Mirka Spáčilová svou kritikou v MF DNES (ostatně jako vždycky)... 3. - dorazila mě recenze v Premiere... 4. - uznávám, není to film do klubu náročného diváka.. jen milostný příběh upravený pro duševně průměrného amíka a nic víc od toho nelze očekávat... 5. - pár herců v čele s Orlandem je dost prkenných... 6. - ale mně se ten film líbil a vůbec jsem neměl pocit zmařeného času.. :-)(29.9.2004)

Předně, v titulcích filmu stojí "inspired by Homer´s Illiad, za což mu mnohé odpouštím. S Homérovým veledílem to totiž nemá téměř nic společného, pokud tedy nepočítám částečně obšlehnutý příběh. Petersenův film je pokusem o pohled za mýtus "oživením" prvotní události. Nejsou bohové, nejsou hrdinové mimo čas a prostor, je jen velký lidský příběh o vášni, lásce, zradě, válce a hrdinství. Jsou kladní a záporní hrdinové (kladný je jednoznačně Hektor, záporný - překvapivě - dobyvačný Agamemnon), jsou však i hrdinové rozeklaní mezi dobrem a zlem (Paris a Achilles). Je spousta vrstev, ve kterých se dá tenhle působivý a strhující příběh rozehrát, je však jen jedna vrstva, ve které to tvůrci skutečně činí – vrstva hollywoodského špektáklu. Trója není ničím víc, chybí ji čisté emoce bez kalkulu, chybí ji skutečné kouzlo a monumentalita (triky jsou ji prd platné, když není nic "za" nimi). Petersen dělá přesně to, čím v továrně na sny proslul: řemeslně dobrý výrobek. Bojové scény jsou výborné ve velkých celcích i detailech (souboj Achilles vs. Hektor je bezchybný), žel jeho režii po čertech schází ta empatie a imaginace, jakou dodnes září Ponorka či Nekonečný příběh. Nic víc než technická dovednost. Tuto dovednost podsekává ostudný Hornerův soundtrack bez jediného vzruchu, výrazné melodie a kapky energie. Naopak, pomáhá mu brilantní duo Pitt-Banna. zejména první vysekl svou roli s obdivuhodnou přesvědčivostí a je-li něco, co by mohlo tenhle bombónek na jedno použití přetrvat, je to právě Achilles, hrdina na pomezí bezmezné arogance a křehké zranitelnosti. Ostatní tváře? Bloom tradičně příšerný a novinkově i nesympatický. O´Toole jaksi křečovitý, ale v klíčových chvílích přeci jen přesvědčivý, Bean utopený v mizerném a tezovitém scénáři atd. Závěr filmu je tak ukrutná prasečina, že se mi otevírala kudla v kapse. Inspired by Illias and endless stupidity. Homérovï Danajci obléhali Tróju deset let, Petersenovi komparzisté jsou s ní hotoví za 14 dní. Homérovo dílo přetrvalo tisíce let, Petersenův opus nepřežije letošní sezónu.Je mi líto, ale patří mu to. --- marginálie: fórky s Aeneem a Achillovou patou jsou opravdu dobré. Zmiňovat, že tahle verze nefunguje v komplexu řeckých mýtů a mnohé z nich nelogicky popírá (Agamemnon je toho zářným příkladem, stejně jako věštec Laookón) je zřejmě zbytečné...(17.5.2004)

Oproti Království Nebeské je Trója kvalitní velkofilm. Zde nám Wolfgang Petersen narozdíl od Ridleyho Scotta(Království Nebeské) dává možnost, abychom hlavním hrdinům fandili. Eric Bana jako Hector je vynikající tak jako Brad Pitt Achilles, kterého nám režisér ukázal, že není nelidský stroj na zabíjení jak byl v některých jiných filmech zobrazován, ale že je přesný opak. Nejen, že jim fandíme, ale také nenávidíme herce jako je Orlando Bloom, který se vyplašenému Parisovy velice hodí, a že se odprostili od fantastických prvků a udělali to víc realisticky mě vůbec nevadilo. Příjemná výprava a skvěle provedené bitvy, které jsou přehledné a k tomu hraje dobrý soundtrack. Konec je přijatelně "smutný", takže tenhle Velkofilm ode mne získává zasloužené 4 hvězdičky....(26.11.2006)

Troy není rozhodně špatný velkofilm a disponuje vším, co může limonádová velkoprodukce nabídnout. Mladými a pohlednými hereckými představiteli, solidní válkou i jakž takž slušnou romantikou. Především však těží z úchvatné Illiady, z níž si bohužel vzala jen tu hrubou kostru a některé podstatné události. Výrazným nedostatkem jsou pak Diane Kruger a Orlando Bloom, kteří mi připadají jak reklamní panáci - čili naprosto nevěrohodní. Naopak překvapí Pitt a Bana. Petersen je více než slušný řemeslník, který dokáže ukočírovat i velké rozpočty a tisíce komparzistů. Konec má sílu a voice-overy jsou nesmírně stylové a k filmu tohoto typu se hodí. Nutnost vidět Directors cut - strhující krvavé bitvy a minimálně o půl hvězdičky nahoru.(24.5.2004)

• - Kvůli hlavní bitvě mezi Trojou a Spartou bylo potřeba vyrobit spoustu usekaných hlav, končetin a probodnutých hrudníků. Mezi použitými materiály byla např. pryskyřice, pěna, vosk, silikon, ale také kečup nebo vodní meloun. (HappySmile)

• - Spoiler: Před branami Tróji Hektor probodne Menelaa, který následkem toho umírá. Podle mytologie se však Menelaos vrátil živ a zdráv do své Sparty i s Helenou. (hippyman)

• - Spousta předmětů a dekorací ve filmu je autentických. Ze svých archeologických sbírek je zapůjčilo Britské muzeum v Londýně. (HappySmile)