Troja

Troy

Trója

Drama / Historický / Romantický

USA / Malta / Velká Británie, 2004, 157 min (Director's cut: 201 min)

Velká škoda první půlhodiny, která je ohromně rozvleklá a nudná, k tomu navíc plná stále se opakujících jedněch a těch samých řečí. Poté už ale nemám absolutně co vytknout. Zejména souboj Achilla a Hektora je něco dokonalého a já se po dlouhé době v kině přistihl, že mi běhá mráz po zádech. Po herecké stránce je Trója téměř bezchybná. To téměř platí na pana Blooma, který mě opět moc nepřesvědčil o svých hereckých kvalitách. A Peter O´Toole? Ten by si na stará kolena zasloužil ještě jednu nominaci na Oscara.(11.5.2004)

Absence bohů mi ani v nejmenším nevadí, scénář Davida Benioffa (zahřívajícího se na HRU O TRůNY) dobře črtá. zašmodrchává a graduje zápletku (kdy žena je jen záminkou k válce, nikoli jejím skutečným motorem, což by samozřejmě bylo absurdní), postavy a jejich vztahy, bitvy sázející na mnohost (vojáků, lodí...) jsou epické, ale mnohem zábavnější a zapamatovatelnější jsou souboje jeden na jednoho, hlavně Achilles vs Hector je choreograficky parádní a zároveň emotivní vrchol filmu. A herecké obsazení je vynikající, i ta bezkrevná dvojice Bloom a Kruger, jejichž postavami (a někteří i hereckými výkony) budete pohrdat, tam sedí. Jen by to nemuselo být tak rozvleklé.(21.11.2015)

Trojská válka byla z technických důvodů několikanásobně zkrácena, něžný kolouch Orlando si zase zastřílel z luku a Pitt hraje mečem se ohánějící egoistickou rockovou hvězdu, co se propadla branou času. Ale na druhou stranu, Troja byla od začátku koncipována jako blockbuster a zákonitě nemůže ctít historická fakta, neboť spousta diváků v kině by upadla do nebdělého stavu. Ostatně ani Homér neví, jak to tehdy přesně bylo.. Bavte se a berte to jako malou lekci dějepisu ve stylu Pád říše římské v komiksovém vydání.(30.9.2008)

Z historického hlediska je to naprostá kravina. Už jen to že samotná bitva trvala 10 let oproti pár dnům, jak nám autoři servírují znázorňuje fakt, že se tvůrci vypli pouze na film samotný. I vlastnosti různých důležitých postav mají mít zdaleka jiný charakter než se může zdát. Ale pokud to budeme brát pouze jako film, tak rozhodně jako film velice zdařilý plný efektních bojů, slušných hereckých výkonů, pěkně zpracovaného prostředí a opravdu s hodně rekvizitami. Škoda oné historické nepřesnosti, která i přesto nemá smysl řešit jelikož Trója i tak zůstane v pamětích diváků jako jeden z nejlepších historických filmů současnosti a zdá se, že oprávněně. --- Říká se, že vás nelze zabít. - To bych se asi neobtěžoval nosit štít.(17.12.2006)

Komerční zpracování jedné bitvičky v dávných dobách se povedlo. Povedlo se digitální vyloďování řeckých válečníků . Eric Bana v roli Hektora je král klaďasů . Pitt sice zde není v nej herecké kondici,ale svou úlohu plní dobře.Kdo je mě silně odporný je Orlando Bloom i když to možná je ta postava co ztvárnil teď vážně nevím.Vrchol filmu jednoznačně fight Achilles /Hektor. Jelikož na podobný druh filmu chodím s cílem :solidní zábava , nějakej ten fight, . Odcházím povětšinou plně uspokojen.(7.6.2006)

• - Spoiler: Za časů Homéra nebyli lučištníci považování za "pravé" bojovníky, jelikož se boje účastnily pouze z dálky. Paradoxně tedy Paris (Orlando Bloom), ten nejslabší a nejméně odvážný voják, přesto však velmi zkušený lukostřelec, zabije pomocí luku Achila (Brad Pitt), velmi zkušeného vojáka, kterého nikdo neporazil v boji zblízka. (HellFire)

• - Brad Pitt absolvoval tvrdý půlroční výcvik, aby získal naprosto dokonalou kondici a tělo. (Specs)

• - Spoiler: Před branami Tróji Hektor probodne Menelaa, který následkem toho umírá. Podle mytologie se však Menelaos vrátil živ a zdráv do své Sparty i s Helenou. (hippyman)