Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Roku 1193 před naším letopočtem sjednotil mykénský král Agamemnón řecká království. Když však jeho bratr, spartský král Meneláos, oslavoval mír s trójskými princi Hektorem a Paridem, jeho krásná, mladá žena Helena a pohledný Paris se do sebe zamilovali. Když Hektor zjistí, že si bratr veze domů Helenu, která utekla od nenáviděného manžela, je mu jasné, že to znamená válku. Agamemnón využije situace a začne chystat tažení pod záminkou Meneláovy urážky. Nedbá varování svého rádce, že Trója nikdy nebyla dobyta a Hektor je velmi dobrý vojevůdce. Spoléhá na svou armádu a nezranitelného válečníka Achillea. Ten skutečně do boje vyrazí, přestože Agamemnóna nesnáší a jeho matka, bohyně Thetis, mu prorokuje, že pokud odjede bojovat proti Tróji, zemře. Trójané překvapivě v boji zvítězí, protože na straně Řeků nebojuje Achilleus, kterého král urazil, když mu sebral válečnou kořist v podobě krásné Hektorovy sestřenice. Vítězstvím opojení obránci města se přes varování Hektora rozhodnou pro další útok. Když v souboji s Achillem padne Hektor, slíbí bojovník trojskému králi Priamovi, že po dvanáct dnů, kdy budou probíhat smuteční slavnosti, Řekové město nenapadnou. O dva týdny později najdou Trójané řecký tábor prázdný. Jen na břehu stojí obrovská socha koně. Podle kněze je to dar. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (1 122)

Lima 

všechny recenze uživatele

Tak tohle si Homér vážně nezasloužil. A nezasloužili si to ani olympští bohové, které scenárista úplně vynechal a připravil tak slavný příběh o to pravé koření, o prvek kouzla a mystiky, která tak sluší antickým eposům. Bohové a kouzla se nekonají, co tedy zbylo? Scenáristicky hodně poslepovaný a Iliadou VELMI VZDÁLENĚ inspirovaný příběh plný klišé, patetického žvanění a rádobyhlubokomyslných úvah, příběh který nudí, nechytne za srdce a je nemotorně vyprávěný. Ani pastva pro oči se nekoná. Petersenovým řečem o "nebývale přehledných bojových scénách" se musím jenom smát, je to přesně naopak a jeden vydařený souboj Hector vs. Achilleus to nespasí. Nemile překvapí, že všechny podstatné bojové scény jsou vidět v pouhém traileru. Kdybych měl srovnávat, Scottův Gladiator s téměř dvojnásobně nižším rozpočtem vypadá mnohem výpravněji a ačkoliv scenáristicky byl podobně přihlouplý, byl opravdovou vizuální lahůdkou, což se o Troje říct nedá. Pár počítačově vygenerovaných záběrů na město a připlouvající lodě....Petersenova nevýrazná režie postrádá až na vzácné vyjímky nějaký nápad. Ani hudba se moc nepovedla a k hercům pár slov - Pittovi arogantního Achillea věřím. Bana je neskutečně charismatický, O´Toole stále veliký herec, jenom Bloom se svým nepříliš širokým hereckým rejstříkem to kazí a pravidelně střídá dvě herecké polohy - pohled plaché laně a pohled zarputilý.___Šéf Warnerů prý při projekci proplakal pět kapesníků. Říkám si, jestli to náhodou nebylo za zoufalství z toho, kam vrazil svých 200 melounů. Chudák...... ()

kOCOUR 

všechny recenze uživatele

Řecko ještě nikdy nebylo tak cool. Velkolepé bitvy ustupují mnohem dynamičtějším a choreograficky vypilovanějším osobním soubojům, postavy jsou plastické, parádně napsané a ještě lépe zahrané (Pitt je skutečně nehorázně "hustej" parchant, Bana rovněž pobral charismatu pár lopat navíc). Celkově vzato dvě a půl hodiny dlouhá řež s občas trochu příliš naivními dialogy a nevhodně použitou hudbou, která ubírá v mnoha situacích tak polovinu tempa. ()

Reklama

Galadriel 

všechny recenze uživatele

Ale spíš asi 2,5 hvězdičky. Co se týče výpravy, kamery a technické stránky filmu není co vyčítat. Ale k příběhu, režii a některým hercům už výhrady mít musím. S tím, co celý námět, Homérův epos a období antiky nabízí si myslím, že výsledný scénář je hodně slabý a velmi průměrně zrežírovaný (a to nemluvím o úplné absenci bohů, která je pro mě nepochopitelná, protože právě z postav Olympských bohů by se dalo vytěžit strašně moc - viz. třeba technicky slabý, ale příběhem velmi povedený Souboj Titánů). Co se týče herců tak velmi se mi líbil Peter O'Toole (který je opravdu fantastický), ucházející je i Brad Pitt jako Achilleus, solidní Sean Bean jako Odysseus a Eric Bana jako Hektor. Naprostým zklamáním je ale pro mě Orlando Bloom a Diane Kruger, kteří jsou oba zoufale necharizmatičtí a prkenní. Bohužel musím říct, že mě tentokrát nzaujala ani hudba (James Horner) která místy téměř věrně kopíruje hodně výborných soundtracků minulosti (mj.jsem v ní slyšela Zimmerova Gladiátora, Jarreho Lawrence z Arábie, Arnoldovu Hvězdnou bránu (která je sama podobná Lawrenci z Arábie), Muže se železnou maskou a samozřejmě taky spoustu dřívějších Hornerových kompozic). ()

Cival 

všechny recenze uživatele

Hrozně moc jsem se těšil, takže jsem teď docela dost zklamaný. Potvrdily se mi obavy z výběru režiséra. Petersen tápe hlavně při velkolepých bitevních scénách, které jsou značně nepřehledné a často to vypadá, jakoby po sobě vojáci pouze šlapali. Žádná vizuální lahůdka, nečkaná vychytávka ani strhující akční moment. Nejednou jsem si vzpomněl na Statečné srdce nebo Gladiátora, protože dynamický střih, adrenalin a cit pro vizuálno Petersenovi výrazně chybí. Navíc jsme prakticky všechny cool záběry už viděli v trailerech, což je na dvou a půl hodinový kolos docela problém. Tenhle fakt však přesně odpovídá upovídanosti Tróje a vcelku nudné výstavbě příběhu. Benioff sice napsal velmi zajímavé, nejednoznačné postavy, ale nedokázal je stejně fajnově rozestavět na šachovnici a vdechnout jim život i bez několika křečovitých dialogů. Pořád jsem v rozpacích, i když vzpomínka na nadupanýho fracka Achilla a jeho mistrovsky natočený souboj s Hektorem mě hřeje u srdce. Ale jedna dobrá bitka a dva výborní herci (Pitt - Bana) na takový hit nestačí. PS: Výborné triky a hrozná Hornerova hudba. ()

POMO 

všechny recenze uživatele

Limonádová prehliadka hviezd a efektných súbojov. Herci slušní, výprava pekná. Súboj Achillesa s Hectorom možno najlepší, aký som v rámci žánru videl. I keď s tým žánrom je to diskutabilné. Trója nedisponuje ani zlomkom kúzla filmov Williama Wylera a je iba technicky brilantným popcornovým kalkulom. ()

Galerie (134)

Zajímavosti (94)

  • Pro film bylo postaveno přes tisíc různých lodí. [Zdroj: chytrazena.cz] (fanda124)
  • V scéne, keď Odysseus príde presviedčať Achilla, aby vyrazil s nimi, vracia oštep silou, ktorá by nestačila ani na 3 metre. V následnom zábere letí minimálne 10 metrov. (Jadro)
  • Spousta předmětů a dekorací ve filmu je autentických. Ze svých archeologických sbírek je zapůjčilo Britské muzeum v Londýně. (HappySmile)

Související novinky

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Ve věku 81 let zemřel slavný německý filmař Wolfgang Petersen. Režisér se proslavil v roce 1981 snímkem Ponorka, který obdržel šest nominací na Oscara. Tento úspěch vedl o tři roky později k dětské…

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by…

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější…

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

16.12.2013

Odešla jedna z velkých hereckých osobností. Legendární britský herec byl v pátek hospitalizován v londýnské nemocnici Wellington, kde v noci ze soboty na neděli vydechl naposledy. Dožil se 81 let,…

Reklama

Reklama