poster

Troja

 • USA

  Troy

 • Slovensko

  Trója

Drama / Historický / Romantický

USA / Malta / Velká Británie, 2004, 157 min (Director's cut: 201 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • flanker.27
  ****

  Za prvé v Illiadě se o deseti letech ani nemukne, až v Odyssei je o tom zmínka. Za druhé líbila se mi fyzická absence bohů. Za třetí celkové pojetí mi na hollywoodský velkofilm překvapivě sedlo. Za čtvrté postavy jsou dobře napsané (a jednen z mála případů kdy mi je klaďas opravdu sympatický - samozřejmě Hektor). Za páté vadil mi Orlando. Za šesté souboj Hektor vs. Achilles je vedle souboje v Robu Royovi nejlepší filmový soboj vůbec.(3.10.2005)

 • Renton
  ****

  Scénář: David Benioff .. Spíš jen 70%. Chybí víc historie! Celkově se scénář a režie moc nepovedla.. Čekal jsem, že pochopím a uvidím Trojskou válku, ale takhle jsem zmateny ještě více:-). Je to prostě jen velký film s (většinou) výbornými hereckými výkony. Ale nudit se v kině nebudete..(21.5.2004)

 • Marigold
  ***

  Předně, v titulcích filmu stojí "inspired by Homer´s Illiad, za což mu mnohé odpouštím. S Homérovým veledílem to totiž nemá téměř nic společného, pokud tedy nepočítám částečně obšlehnutý příběh. Petersenův film je pokusem o pohled za mýtus "oživením" prvotní události. Nejsou bohové, nejsou hrdinové mimo čas a prostor, je jen velký lidský příběh o vášni, lásce, zradě, válce a hrdinství. Jsou kladní a záporní hrdinové (kladný je jednoznačně Hektor, záporný - překvapivě - dobyvačný Agamemnon), jsou však i hrdinové rozeklaní mezi dobrem a zlem (Paris a Achilles). Je spousta vrstev, ve kterých se dá tenhle působivý a strhující příběh rozehrát, je však jen jedna vrstva, ve které to tvůrci skutečně činí – vrstva hollywoodského špektáklu. Trója není ničím víc, chybí ji čisté emoce bez kalkulu, chybí ji skutečné kouzlo a monumentalita (triky jsou ji prd platné, když není nic "za" nimi). Petersen dělá přesně to, čím v továrně na sny proslul: řemeslně dobrý výrobek. Bojové scény jsou výborné ve velkých celcích i detailech (souboj Achilles vs. Hektor je bezchybný), žel jeho režii po čertech schází ta empatie a imaginace, jakou dodnes září Ponorka či Nekonečný příběh. Nic víc než technická dovednost. Tuto dovednost podsekává ostudný Hornerův soundtrack bez jediného vzruchu, výrazné melodie a kapky energie. Naopak, pomáhá mu brilantní duo Pitt-Banna. zejména první vysekl svou roli s obdivuhodnou přesvědčivostí a je-li něco, co by mohlo tenhle bombónek na jedno použití přetrvat, je to právě Achilles, hrdina na pomezí bezmezné arogance a křehké zranitelnosti. Ostatní tváře? Bloom tradičně příšerný a novinkově i nesympatický. O´Toole jaksi křečovitý, ale v klíčových chvílích přeci jen přesvědčivý, Bean utopený v mizerném a tezovitém scénáři atd. Závěr filmu je tak ukrutná prasečina, že se mi otevírala kudla v kapse. Inspired by Illias and endless stupidity. Homérovï Danajci obléhali Tróju deset let, Petersenovi komparzisté jsou s ní hotoví za 14 dní. Homérovo dílo přetrvalo tisíce let, Petersenův opus nepřežije letošní sezónu.Je mi líto, ale patří mu to. --- marginálie: fórky s Aeneem a Achillovou patou jsou opravdu dobré. Zmiňovat, že tahle verze nefunguje v komplexu řeckých mýtů a mnohé z nich nelogicky popírá (Agamemnon je toho zářným příkladem, stejně jako věštec Laookón) je zřejmě zbytečné...(17.5.2004)

 • Eddard
  ****

  Homérovu Íliadu jsem četl několikrát v různých verzích (i když ne přímo originál) a jedna z věcí, co jí dělá nezapomenutelným, zváštním příběhem je právě spoluúčast olympských bohů na samotném válečném konfliktu.(tady se nabízí možnost srovnat Tróju s podobně pojatým Králem Artušem, který však dopadl nepoměrně hůř) Nechápu, proč se Petersen (či jeho scénárista) rozhodl pro to, tuhle linii chirurgicky oddělit a pracovat jen s "reálným" základem legendy - zvláště v dnešní době, kdy trikové technologie umožňují vizualizovat prakticky cokoli... Pokud jde o příběh, jedná se samozřejmě o ochuzení původního eposu, velice dobře však film komunikuje základní myšlenku - ideu hrdiny, jehož činy žijí dlouho poté, co on odejde... tahle žízeň po slávě, zastoupená Achillem (Brad Pitt ho ztvárnil senzačně arogantně a povýšeně, bravo!) je postavena do kontrastu s nesobeckým, kategorickým pojetím hrdinství, které zástupcem je Hektor (charizmatický Eric Bana, z kterého se vyklubalo největší překvapení filmu). S těmahle dvěma se dostáváme k tomu co na tomhle jinak slušném blockbusteru vidím jako to nejlepší. A tím je jediná bojová scéna. Ano, správně, je to onen bezmála pětiminutový duel před vraty Trójy. Emocionálně napjaté jak příliš těsné plavky, jedna z nejlepších soubojových choreografií (pokud ne ta nejlepší) a omračující hudba, která tuhle pětiminutovku vynáší mezi ty největší scény v dějinách kinematografie. Tak, zbytek už jen telegraficky- Bloom je jako zbabělý, bezkrevný Paris docela přesvědčivý (:-)), Diana Kruger je jako nejkrásnější žena všech dob ucházející, O´Toole výborný, Bean jako Odyseus taky, Cox jako Agamemnon sice slušný, ale tohle jeho pojetí jako černobílého parchanta je docela nešťastné, k plusům filmu ještě přidat silnou vyloďovací scénu a máme tu fakt hodně divných a možná ne úplně stabilních 70%(26.6.2006)

 • Faidra
  *

  Zeus s námi...Ze školních let si vzpomínám na perličku : "Neví se s jistotou, zda Homér žil, je ale jisté, že byl slepý." Po zhlédnutí téhle hrůzy se cítím povinna prohlásit, že ať už Homér existoval nebo ne, v hrobě se obrací dozajista. Na vině je ale také moje naivita, díky níž mám stále sklon považovat scénáristy a režiséry za lidi, kteří mají všech pět pohromadě a vědí, že mýtus je mnohovrstevnatá, jinotajná a provázaná záležitost, ze které když vyoperujete (spíš než operace by byl na místě pojem lobotomie) její natolik podstatnou část jako jsou bohové a jejich vliv na lidské konání, čili když se z mýtu pokusíte udělat realistické drama, pád z výšky na ústa je téměř nevyhnutelný. Protože pak vám z mnohovýznamového příběhu s podobenstvím a odrazy lidského smýšlení a vnímání určité doby zbude historka o partě pitomců, kteří z nepochopitelných důvodů dělají naprosté pitomosti a čekají, že jim to projde (jako se zřejmě Paris domnívá, že on se ten Helenin útěk od manžela už nějak vyřeší). Bloom a Krugerová svou naprostou hereckou neschopností dávají té filmové mrtvole poslední kopanec do břicha a ochotně se k nim přidává linie s jinak celkem zajímavě pojatým Achilleem, jehož skutečný vztah k Patroklovi je zde cudně zamlčen. Jen mi není jasné, jakými výhružkami v tomhle přinutili hrát herce formátu Petera O´Toolea, Julie Christie, Brendana Gleesona, Briana Coxe, Seana Beana nebo Erica Bany.(1.7.2007)

 • - Do konkurzu na Helenu Trojskou se přihlásilo kolem 3 000 žen. Režisér Wolfgang Petersen o tom prohlásil: "Bylo to peklo. Nakonec jsme si vymysleli speciální míru. Každé jsme položili otázku, kolik lidí by se kvůli ní vypravilo do války". Odpověd Diane Kruger zněla: "Ťěžko říct." (HappySmile)

 • - Na některých jezdcích na koních je možné všimnout si třmenů. Ty byly ale vynalezeny až ve 4. století v Číně, tedy několik set let po údajné trojské válce (vilusinska)

 • - Bitva o Tróju trvala 10 let, a tak není možné, aby v závěru filmu běžela Hektorova (Eric Bana) manželka do úkrytu s nemluvnětem, které bylo možné spatřit již na začátku filmu. (Timak)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace