Troja

Troy

Trója

Akční / Dobrodružný / Válečný

USA / Malta / Velká Británie, 2004, 157 min (Director's cut: 201 min)

S TROJOU je potíž. Na jedné straně jsou výborné herecké výkony a rozmáchlá výprava, na té druhé nevyrovnaná režie a toporné dialogy. Scénář je taky trochu vachrlatý, podle něj to vypadá, že Trojská válka trvala tak možná dva měsíce, místo původních deseti let. Cením si ale toho, že Benioff všechno napsal velice přirozené (rozuměj ne-fantasy) a „nebožské". Ještě zpátky k Petersenově režii. V bitvách a v některých scénách ukazuje, že umí navodit správnou atmosféru a ví jak správně formovat děj, ale v některých místech mu uniká cit pro konzistenci. Nohy mu taky podráží hudba, na které se podepsala uspěchanost a změna skladatele na poslední chvíli. Po herecké stránce je TRÓJA jak jsem již zmínil výborná. Hlavní hvězdu Brada Pitta překvapivě s přehledem zastiňuje Eric Bana (když Hektor umíral, měl jsem navlhlé obě oči ;). Sean Bean si sice moc prostoru pro Odyssea neukradl, ale i tak roli lstivého krále s přehledem zvládá. Musím taky uznat, že Orlando Bloom měl hodně nevděčnou roli. Hrát největšího hlupáka v největší Řecké válce není zase takový trumf jak by se mohlo na první pohled zdát. Popral se s tím však hodně slušně a musím se přiznat, že Paridovi jsem během filmu v duchu nadával nejvíc. Vzpomínám si na jednu jedinou věc, za kterou jsem ho na chvíli vzal na milost. Bylo to při scéně na pobřeží, kdy řekl: „Spalte toho koně." A oni ho neposlechli.(16.12.2006)

Rozpočet $175miliónovTržby USA $133,378,256Tržby Celosvetovo $497,409,852Brad Pitt ako Achilles a Eric Bana ako Hector hrajú svoje hrdinské postavy bravúrne aj napriek tomu, že scenár ma svoje slabiny a ostatný známi herci hrajú len dosť priemerne, či dokonca úplne kazia dej ako Orlando Bloom otravne podávajúci svoju úlohu Parisa. Súboje sú vrcholom filmu, hlavne ten pred hradbami Tróje: Achilles vs Hector. /videl v kine 2x: 80%/(18.5.2005)

Absence bohů mi ani v nejmenším nevadí, scénář Davida Benioffa (zahřívajícího se na HRU O TRůNY) dobře črtá. zašmodrchává a graduje zápletku (kdy žena je jen záminkou k válce, nikoli jejím skutečným motorem, což by samozřejmě bylo absurdní), postavy a jejich vztahy, bitvy sázející na mnohost (vojáků, lodí...) jsou epické, ale mnohem zábavnější a zapamatovatelnější jsou souboje jeden na jednoho, hlavně Achilles vs Hector je choreograficky parádní a zároveň emotivní vrchol filmu. A herecké obsazení je vynikající, i ta bezkrevná dvojice Bloom a Kruger, jejichž postavami (a někteří i hereckými výkony) budete pohrdat, tam sedí. Jen by to nemuselo být tak rozvleklé.(21.11.2015)

Na film za sto osmdesát milionů to je dost málo. Výprava dobrá, ale příběh klasicky přehnaně patetický, příliš mnoho vznešených vět a málo děje. Orlando Bloom a Diane Krugerová jsou naprostá prkna, jinak ostatní herci ucházející, hlavně můj oblíbenec Sean Bean a B. Pitt ( dobrá role ). Jinak film moc nenabízí právě to, co měl - velké emoce a strhující bitvy. Hrdinové mi byli téměř ukradení a scény, které měly být dojemné, na mě moc nezapůsobily. Závěr nemá žádnou gradaci ( stejně jako tu není žádný pořádný prolog, který by tomu dodal nádech legendy ). Nejdéle si asi zapamatuji souboj Achilla s Hektorem. Slabé; viva Pán Prstenů.(24.5.2004)

Trojská válka byla z technických důvodů několikanásobně zkrácena, něžný kolouch Orlando si zase zastřílel z luku a Pitt hraje mečem se ohánějící egoistickou rockovou hvězdu, co se propadla branou času. Ale na druhou stranu, Troja byla od začátku koncipována jako blockbuster a zákonitě nemůže ctít historická fakta, neboť spousta diváků v kině by upadla do nebdělého stavu. Ostatně ani Homér neví, jak to tehdy přesně bylo.. Bavte se a berte to jako malou lekci dějepisu ve stylu Pád říše římské v komiksovém vydání.(30.9.2008)

• - Dřevěný kůň byl pro filmové účely vyroben z oceli a ze skla. Byl 11,5 metrů vysoký a vážil 11 tun. (HappySmile)

• - V traileru můžeme vidět, jak na Troju míří tisícovka řeckých lodí. Režisér Wolfgang Petersen byl nakonec ale přemluven, že to přece jenom nevypadá reálně, a ve filmu jich zůstalo jenom čtyři sta. (HappySmile)

• - U jednoho z Trójanů je vidět, že má na ruce hodinky. (Pilda17)