Troja

Troy

Trója

Akční / Dobrodružný / Válečný

USA / Malta / Velká Británie, 2004, 157 min (Director's cut: 201 min)

Válka kvůli ženě. Největší vojsko všech dob, proti nejlepšímu vojsku na východě. Tahle válka neupadne v zapomění, ani hrdinové, kteří v ní bojovali..... . Výrazná hudba, monstrózní kulisy, davové scény. Historický velkofilm, ze kterého na míle čiší, že je natočen pro kšeft. Mě to nevadí. Já se chci bavit. A o to tady asi jde.(31.3.2007)

Komerční zpracování jedné bitvičky v dávných dobách se povedlo. Povedlo se digitální vyloďování řeckých válečníků . Eric Bana v roli Hektora je král klaďasů . Pitt sice zde není v nej herecké kondici,ale svou úlohu plní dobře.Kdo je mě silně odporný je Orlando Bloom i když to možná je ta postava co ztvárnil teď vážně nevím.Vrchol filmu jednoznačně fight Achilles /Hektor. Jelikož na podobný druh filmu chodím s cílem :solidní zábava , nějakej ten fight, . Odcházím povětšinou plně uspokojen.(7.6.2006)

Ale spíš asi 2,5 hvězdičky. Co se týče výpravy, kamery a technické stránky filmu není co vyčítat. Ale k příběhu, režii a některým hercům už výhrady mít musím. S tím, co celý námět, Homérův epos a období antiky nabízí si myslím, že výsledný scénář je hodně slabý a velmi průměrně zrežírovaný (a to nemluvím o úplné absenci bohů, která je pro mě nepochopitelná, protože právě z postav Olympských bohů by se dalo vytěžit strašně moc - viz. třeba technicky slabý, ale příběhem velmi povedený Souboj Titánů). Co se týče herců tak velmi se mi líbil Peter O'Toole (který je opravdu fantastický), ucházející je i Brad Pitt jako Achilleus, solidní Sean Bean jako Odysseus a Eric Bana jako Hektor. Naprostým zklamáním je ale pro mě Orlando Bloom a Diane Kruger, kteří jsou oba zoufale necharizmatičtí a prkenní. Bohužel musím říct, že mě tentokrát nzaujala ani hudba (James Horner) která místy téměř věrně kopíruje hodně výborných soundtracků minulosti (mj.jsem v ní slyšela Zimmerova Gladiátora, Jarreho Lawrence z Arábie, Arnoldovu Hvězdnou bránu (která je sama podobná Lawrenci z Arábie), Muže se železnou maskou a samozřejmě taky spoustu dřívějších Hornerových kompozic).(26.10.2004)

Poměrně zajímavé podání ( řekové jako záporáci , zaměření na charaktery postav a příčiny jejich jednání , takového Achilla jsem na konci skutečně nenáviděla ). Bohužel některým scénám jsem jen těžko mohla uvěřit ( předlouhé umírání , láska sestřenky k Achillovi ). Bylo to lepší , než jsem čekala , ale přesto mi těch 165 minut přišlo velmi velmi dlouhých a opravdu jsem se těšila na konec. Troja byla moc učesaná , plochá a bezvýrazná. Z herců vynikli Brad Pitt , Eric Bana a Peter O´Toole.(3.4.2005)

Na film jsem do kina šla dost dlouho po premiéře a tak jsem měla možnost slyšet mnoho názorů, které jistě ovlivnily mé očekávání a do jisté míry i tento komentář. Těch zklamaných hlasů bylo o něco více a tak sem raději očekávala od filmu méně. Ale docela příjemně mě překvapil. Až na opravdu nepovedenou hudbu a Orlanda Blooma (kterého prostě nemusim, i kdyby hrál bůhví jak) to byl docela příjemný (samozřejmě megakomerční) film. K dobru se mu musí přičíst, že Brad Pitt doslova neslezl z plátna a rozehrál na něm skvělý one man herecký koncert. Velmi příjemný byl i Sean Bean, který neměl, bohužel, tolik prostoru, kolik by on i jeho postava zasloužily. Takže hlavně za tyhle dva dávám 4*. P.S. Souboj mezi Achileem a Hektorem je fantastický, škoda, že tak nepůsobí i ostatní bitevní scény.(8.6.2004)

• - Před premiérou se vyrojila fáma, že nohy Brada Pitta, který zde hraje Achilla, byly počítačově nahrazeny nohami jiného herce, protože ty jeho jsou na obávaného válečníka málo vypracované. Šlo ale pouze o pomluvu. (HappySmile)

• - Spoiler: Trojského krále Priama údajně zabil Achilleův syn Neoptolemos (ve filmu o něm nebyla vůbec řeč), a ne král Agamemnón, jak jsme mohli při dobývání královského paláce vidět. (hippyman)

• - V báji se píše, že když do města tahali Trójského koně, museli zbořit bránu. Ve filmu se ale nic takového nedělo. (hippyman)