Troja

Trója

• Austrálie

• Nový Zéland

Drama / Historický / Romantický

USA / Malta / Velká Británie, 2004, 157 min (Director's cut: 201 min)

• Djkoma

Těšil jsem se na nejlepší film roku a to co sem viděl v kině byla totální blbost s obsazením, které nepředvedlo kromě Erica Bany, Brada Pitta a bohužel velmi málo viděného Seana Beana, vůbec NIC. Režie Wolfganga Petersena je strašná a kazí film, který nejen kvůli scénáři naprosto neosloví a její jedinou " výhodou " jsou bojové scény (krom souboje Achilles VS Hektor naprosto průměrné a občas nepřehledné). Nechápu jak tak zkušený režisér může udělat z jedné bitvy pomocí strašného střihu naprostou slátaninu. Koukám, že moje kritické hodnocení je asi nejmenší co tady kdo dal, ale prostě tento film na mě neudělal žádný dojem a dvě * jsou z milosti. Pro mě velké zklamání...PS:Homér se možná ještě tedka obrací v hrobě(3.6.2004)

„Vidieť kráľa, ktorý sám bojuje, TO by bolo!“ Giganticky plytké. Hollywoodsky veľkofilm v najhoršom zmysle slova. Opulentná výprava verzus okaté počítačové efekty (ten rozširujúci sa záber na desiatky stopercentne počítačových lodí mysleli akože vážne?), veľkolepé, ale nie drsné akčné scény (zlaté STATOČNÉ SRDCE), herecky impotentní paňáci a barbíny (Orlando Bloom a fádna Nemka Diane Kruger smutne do úzadia tlačia Petra O´Toola a hlavne lišiaka Seana Beana), biedny scenár zbavený mýtických motívov (z gayov urobil bratov a netuším, čo robí v „prísne realistickom“ historickom trileri taká bizarnosť, že človeka zabijete len ranou do päty). Napriek tomu je TRÓJA (i vďaka samovražedne namyslenému Bradovi Pittovi, bez problémov vyskočiaceho na koňa bez sedla, dole klobúk, ale s hereckým výkonom je to horšie) zábavná a nemala by vás nudiť, hoci pôsobí chaoticky a rozpačito. Zo všetkého najviac ju na zručný priemer vyťahuje hŕstka osobných súbojov (vylodenie s 50. mužmi).(30.10.2004)

Chce-li se někdo srovnávat anebo alespoň být srovnáván s Homérem, musí rozhodně klasickou Homérovu látku uchopit nějak nově a pokusit se o trochu obohacení tohoto tématu a nikoliv pouze trpně kopírovat geniální předlohu, protože pak by se nejednalo o umělecké dílo, nýbrž pouze o plagiátorský řemeslný výrobek. Z tohoto pohledu Troja nezklamala a odvážně zamíchala s mnoha známými fakty a dokonce i postavami, kdy se vedle klasických dilemat a problémů řeší i několik "moderních" otázek a jednotlivé události i postavy jsou přizpůsobeny tomuto účelu. Hlavní důraz není kladen na poměrně dobře zvládnuté bojové scény, nýbrž na vnitřní konflikty hlavních postav. Achilleova podivná touha po slávě, která však vůbec nevylučuje další vývoj jeho postavy, už může diváku časem připadat jako trochu potrefená a umělá, zato Hektorově a Paridově přístupu se už dá uvěřit poměrně snadno. Podle hesla:"Účel světí prostředky.", byla silně zjednodušena postava krále Agamemnona, který se tady stal pomalu hlavním záporákem a tím, jak si s ním scénaristé nakonec poradili si sami zabouchli dveře k natočení Orestey. Celkem sympatické jsou povětšinou herecké výkony ( Peter O'Toole, Eric Bana, Sean Bean), výjimečně mně nevadil ani Brad Pitt, kterému jeho role arogantního namyšlence docela sedla. Překvapilo mě, jak film rychle uběhl. 165 minut - no, 11 000 veršů to není, ale i tak z 10 let zbylo přibližně 16 dní.(22.12.2004)

Film jsem videl poprve v kine a pak jsem byl nastvanej, ze jsem za nej vyhodil prachy, protoze se mi moc nelibil. Pak jsem ho videl znovu v kine, jelikoz jsem byl prinucenej tam jit a tudiz sem byl nasranej a film se mi libil jeste min. Takze nevim proc, ale potreti jsem si ho pustil na dvd s tim, ze stejne nemam nic lepsiho na praci a vim, ze od filmu nemusim nic moc ocekavat. Ale tentokrat to bylo jiny, ja se skvele bavil. Hlavni klad jsou jednoznacne triky, to je fakt parada, kdyz clovek vidi takovejhle film, je mu jasny, kam prachy sli. Dalsi klad jsou herci. Nikoho lepsiho nez Brada Pitta si do hlavni role nedokazu predstavit, byl fakt strasne hustej a i herecky to zvlad dobre, jen ten romanek s Briseovnou nebyl moc uveritelnej. Dalsi husty jsou Eric Bana a pekelne starej Peter O'Toole. Z ostatnich uz zaujme jen Diane Kruger svou krasou. Sean Bean ani Orlando Bloom mi do filmu moc nesedli. A ted kritika. Prevaznou cast filmu se mi nelibila hudba, i kdyz ma svy svetly momenty. A dal je tu asi nejvetsi problem a to je delka. Kdyby film zacal prijezdem do Troje, tak by mel prijemne dve hodiny, jenze takle to je cely trochu natahovany, protoze stejne kazdej vi, o co u Troje slo a tady byl ten zacatek navic trochu jinej, protoze se Petersen rozhod neukazovat bohy. Jelikoz kazdej vi, jak film dopadne, slo o to, jak se s dejem predtim Petersen popere a povedlo se mu to fakt dobre a stvoril ukazkovej velkofilm, kterej se ale mezi nejlepsi sveho zanru neradi i kdyz ma perfektni bitevni sceny.(15.5.2004)

|| Scenár: David Benioff / Predloha: Homer - Iliad | Hudba: James Horner | Produkcia: Wolfgang Petersen, Diana Rathbun, Colin Wilson | Distribúcia: Warner Bros. Pictures | Štúdio: Plan B Entertainment | Rozpočet: 177 miliónov $ | Tržby: 497,409,852 $ || Pamätám sa na tie minúty, keď som vychádzal z kina. Malo to fakt veľkolepé čaro, sám som nevedel, čím to ten film vykúzlil. Pospevoval som si tie východné melódie, o ktorých som vedel, že si ich zoženiem hneď ako dorazím domov. Soundtrack bol fakt výborný, a možno práve spojenie hudby a výpravy urobila z tochto komerčného ťahu niečo viac, než sa zdá. | Videno v Capitol Košice, 17.5.2004 | Update 3.1.2013: Po viacnásobných zhliadnutiach ešte stále plnohodnotný zážitok, ktorý dostane tie naozajstné grády v rozšírenej verzií, kde sú pasáže drsnejšieho rázu, s reálnejším množstvom striekajúcej krvi a násilia. Duel Achilles-Hector je najlepšie natočený súboj všetkých čias. A ten zvuk!!! 94% | Blu-Ray, Directors Cut, THX, EN DTS |(9.12.2006)

• - Kvůli natáčení snímku se Wolfgang Petersen vzdal režie tehdy plánovaného titulu Batman vs Superman a Brad Pitt role ve filmu Fontána (2006). (HellFire)

• - Na konci, keď z Tróje utekajú niektorí obyvatelia, zverí Paris (Orlando Bloom) všetkých na starosť neznámemu Aeneasovi (Frankie Fitzgerald). No podľa legendy bol Aeneas jeho príbuzný a taktiež neskorší zakladateľ Ríma. (Wooke)

• - Na filmové dekorace se spotřebovalo víc sádry než na Harryho Pottera a Gladiátora dohromady. (Specs)