Troja

Troy

Trója

Drama / Historický / Romantický

USA / Malta / Velká Británie, 2004, 157 min (Director's cut: 201 min)

S TROJOU je potíž. Na jedné straně jsou výborné herecké výkony a rozmáchlá výprava, na té druhé nevyrovnaná režie a toporné dialogy. Scénář je taky trochu vachrlatý, podle něj to vypadá, že Trojská válka trvala tak možná dva měsíce, místo původních deseti let. Cením si ale toho, že Benioff všechno napsal velice přirozené (rozuměj ne-fantasy) a „nebožské". Ještě zpátky k Petersenově režii. V bitvách a v některých scénách ukazuje, že umí navodit správnou atmosféru a ví jak správně formovat děj, ale v některých místech mu uniká cit pro konzistenci. Nohy mu taky podráží hudba, na které se podepsala uspěchanost a změna skladatele na poslední chvíli. Po herecké stránce je TRÓJA jak jsem již zmínil výborná. Hlavní hvězdu Brada Pitta překvapivě s přehledem zastiňuje Eric Bana (když Hektor umíral, měl jsem navlhlé obě oči ;). Sean Bean si sice moc prostoru pro Odyssea neukradl, ale i tak roli lstivého krále s přehledem zvládá. Musím taky uznat, že Orlando Bloom měl hodně nevděčnou roli. Hrát největšího hlupáka v největší Řecké válce není zase takový trumf jak by se mohlo na první pohled zdát. Popral se s tím však hodně slušně a musím se přiznat, že Paridovi jsem během filmu v duchu nadával nejvíc. Vzpomínám si na jednu jedinou věc, za kterou jsem ho na chvíli vzal na milost. Bylo to při scéně na pobřeží, kdy řekl: „Spalte toho koně." A oni ho neposlechli.(16.12.2006)

Oproti Království Nebeské je Trója kvalitní velkofilm. Zde nám Wolfgang Petersen narozdíl od Ridleyho Scotta(Království Nebeské) dává možnost, abychom hlavním hrdinům fandili. Eric Bana jako Hector je vynikající tak jako Brad Pitt Achilles, kterého nám režisér ukázal, že není nelidský stroj na zabíjení jak byl v některých jiných filmech zobrazován, ale že je přesný opak. Nejen, že jim fandíme, ale také nenávidíme herce jako je Orlando Bloom, který se vyplašenému Parisovy velice hodí, a že se odprostili od fantastických prvků a udělali to víc realisticky mě vůbec nevadilo. Příjemná výprava a skvěle provedené bitvy, které jsou přehledné a k tomu hraje dobrý soundtrack. Konec je přijatelně "smutný", takže tenhle Velkofilm ode mne získává zasloužené 4 hvězdičky....(26.11.2006)

Scénář: David Benioff .. Spíš jen 70%. Chybí víc historie! Celkově se scénář a režie moc nepovedla.. Čekal jsem, že pochopím a uvidím Trojskou válku, ale takhle jsem zmateny ještě více:-). Je to prostě jen velký film s (většinou) výbornými hereckými výkony. Ale nudit se v kině nebudete..(21.5.2004)

Pro mě vcelku překvapení. Velkofilmy to mají těžké, možná se od nich očekává mnoho a až na absurdní úspěch Pána prstenů tady většinou končí právě těsně pod červenou barvou. Avšak vůči Troji je to mírně nefér. Film má svojí kvalitu, výborného hlavního představitele se skvěle vyřešenou a zajímavou rolí i výborný konec. Skvělé bitvy i efekty byly samozřejmostí. Hudba mi přišla vcelku ničemná, což se mi tady i potvrdilo a na Blooma jsem velice alergický, proto ta 1 hvězda dolu. Jinak to ale ten Homér vymyslel opravdu dobře :-). Tosim: U nás se o bozích také jenom mluví a vidíš je snad někde? :-)(6.1.2006)

Absence bohů mi ani v nejmenším nevadí, scénář Davida Benioffa (zahřívajícího se na HRU O TRůNY) dobře črtá. zašmodrchává a graduje zápletku (kdy žena je jen záminkou k válce, nikoli jejím skutečným motorem, což by samozřejmě bylo absurdní), postavy a jejich vztahy, bitvy sázející na mnohost (vojáků, lodí...) jsou epické, ale mnohem zábavnější a zapamatovatelnější jsou souboje jeden na jednoho, hlavně Achilles vs Hector je choreograficky parádní a zároveň emotivní vrchol filmu. A herecké obsazení je vynikající, i ta bezkrevná dvojice Bloom a Kruger, jejichž postavami (a někteří i hereckými výkony) budete pohrdat, tam sedí. Jen by to nemuselo být tak rozvleklé.(21.11.2015)

• - Na filmové dekorace se spotřebovalo víc sádry než na Harryho Pottera a Gladiátora dohromady. (Specs)

• - Do konkurzu na Helenu Trojskou se přihlásilo kolem 3 000 žen. Režisér Wolfgang Petersen o tom prohlásil: "Bylo to peklo. Nakonec jsme si vymysleli speciální míru. Každé jsme položili otázku, kolik lidí by se kvůli ní vypravilo do války". Odpověd Diane Kruger zněla: "Ťěžko říct." (HappySmile)

• - Spoiler: Trojského krále Priama údajně zabil Achilleův syn Neoptolemos (ve filmu o něm nebyla vůbec řeč), a ne král Agamemnón, jak jsme mohli při dobývání královského paláce vidět. (hippyman)