Troja

Troy

Trója

Akční / Dobrodružný / Válečný

USA / Malta / Velká Británie, 2004, 157 min (Director's cut: 201 min)

|| Scenár: David Benioff / Predloha: Homer - Iliad | Hudba: James Horner | Produkcia: Wolfgang Petersen, Diana Rathbun, Colin Wilson | Distribúcia: Warner Bros. Pictures | Štúdio: Plan B Entertainment | Rozpočet: 177 miliónov $ | Tržby: 497,409,852 $ || Pamätám sa na tie minúty, keď som vychádzal z kina. Malo to fakt veľkolepé čaro, sám som nevedel, čím to ten film vykúzlil. Pospevoval som si tie východné melódie, o ktorých som vedel, že si ich zoženiem hneď ako dorazím domov. Soundtrack bol fakt výborný, a možno práve zlúčenina hudby a výpravy urobila z tochto komerčného ťahu niečo viac, než sa zdá. Ps: Toľko žltého filtru som ešte ani v jednom filme nevidel :) | Videno v Capitol Košice, 17.5.2004 | Update 3.1.2013: Po viacnásobných zhliadnutiach ešte stále plnohodnotná zábava, ktorá dostane tie naozajstné grády v rozšírenej verzií, kde sú pasáže drsnejšieho rázu, s reálnejším množstvom striekajúcej krvi a násilia. Duel Achilles/Hector najlepšie natočený súboj všetkých čias. A ten zvuk!!! 90% | Blu-Ray, Directors Cut, THX, EN DTS |(9.12.2006)

Komerční zpracování jedné bitvičky v dávných dobách se povedlo. Povedlo se digitální vyloďování řeckých válečníků . Eric Bana v roli Hektora je král klaďasů . Pitt sice zde není v nej herecké kondici,ale svou úlohu plní dobře.Kdo je mě silně odporný je Orlando Bloom i když to možná je ta postava co ztvárnil teď vážně nevím.Vrchol filmu jednoznačně fight Achilles /Hektor. Jelikož na podobný druh filmu chodím s cílem :solidní zábava , nějakej ten fight, . Odcházím povětšinou plně uspokojen.(7.6.2006)

Rozpočet: 175 000 000 $ Otvárací Víkend: 46 865 412 $ (v 3 411 Kinách) Tržby USA: 133 378 256 $ Tržby ČR: 2 079 369 $ Tržby Celosvetovo: 497 409 852 $ Ja som spokojný,letný blockbuster ako vyšitý.Výprava pekná,herci výborný(Pitt,Bana),akčné scény veľkolepé,počítačové efekty na úrovni,súboj Hectora a Achilesa perfektný.Samozrejme má to aj negatíva,20 kg Bloom nesympatický až na kosť,hudba podpriemerná a historická autentickosť minimálna.Našťastie že pozitíva prevyšujú negatíva.(17.6.2012)

Pro mě vcelku překvapení. Velkofilmy to mají těžké, možná se od nich očekává mnoho a až na absurdní úspěch Pána prstenů tady většinou končí právě těsně pod červenou barvou. Avšak vůči Troji je to mírně nefér. Film má svojí kvalitu, výborného hlavního představitele se skvěle vyřešenou a zajímavou rolí i výborný konec. Skvělé bitvy i efekty byly samozřejmostí. Hudba mi přišla vcelku ničemná, což se mi tady i potvrdilo a na Blooma jsem velice alergický, proto ta 1 hvězda dolu. Jinak to ale ten Homér vymyslel opravdu dobře :-). Tosim: U nás se o bozích také jenom mluví a vidíš je snad někde? :-)(6.1.2006)

V žádném případě nemůžu souhlasit s některými kritiky. Troja je vysoce profesionálně udělaný film, jemuž se možná dají vytknout některé detaily, ale nelze jej šmahem označit za průšvih. Možná už začínám být nakažený filmovou komercionalitou, ale nemohu si pomoci - ne každá hollywoodská komerce je špatná a ne každý nezávislý film je dobrý. Smiřme se s tím. Btw. Eric Bana je skutečně v tomto filmu výraznější, než ostatní jeho herečtí kolegové. A Brian Cox je sympaticky nesympatický. :-)(6.6.2005)

• - Sparta ležela ve skutečnosti ve vnitrozemí, nikoliv u moře, jak je tomu ve filmu. (Marrty3)

• - Spoiler: Před branami Tróji Hektor probodne Menelaa, který následkem toho umírá. Podle mytologie se však Menelaos vrátil živ a zdráv do své Sparty i s Helenou. (hippyman)

• - V báji se píše, že když do města tahali Trójského koně, museli zbořit bránu. Ve filmu se ale nic takového nedělo. (hippyman)