Útěk

Quincy Jones

David Foster

Robert L. Wolfe

Scénografie:

George R. Nelson (set dekoratér)

Akční film, který si v ničem nezadá se současnými "klipovkami". Bojím se dokonce říci o tomto filmu, že je inteligentní, neboť světonázor Sama Peckinpaha, šovinisty a alkoholika, je mi hodně vzdálený, ale chtě něchtě jeho kvality mu upřít prostě nedokáži. Nemluvný a sexy Steve McQueen s brokovnicí v ruce, kdy likviduje zloduchy jednoho po druhém, je jednoduše neodolatelný. Cynický, brutální a nekompromisní Útěk jenom dokazuje jak schopným byl Peckinpah režisér. Věřím, že to není poslední setkání s Peckinpahem. Klasika akčního žánru, která by neměla uniknout žádnému správnému fandovi.(16.6.2007)

Chtěl bych nahlásit ozbrojenou loupež. Donaldson mi se svým B-čkem ukradl zážitek z Peckinpahova Útěku. S tím ukradl režisérovi pátou hvězdičku za statečnost a já si tak nadále hřeji na prsou jeho Železný kříž jako ten nejoblíbenější Samův film. Až si to pustím příště už budu vědět jak to bylo a určitě dojde i na větší ocenění, jelikož tohle je přátelé klasika.(31.5.2010)

Pred napísaním pár poznámok som si rád pozrel film ešte raz. Veď som ho videl pred jedenástimi rokmi a tie ponechajú v pamäti iba zopár záchytných bodov. Je to film, ktorý spĺňa väčšinu diváckych očakávaní. Naplnil aj finančné očakávania opileckého a brutalitu milujúceho režiséra. Mne sa dokonca páčil viac ako Divoká banda a prinajmenšom tak ako Strašiaci. Steve McQueen sa skvelo zhostil úlohy a Ali MacGraw za ním nijako zvlášť nezaostávala. Samozrejme, že strieľačky už po 50 rokoch nie sú tým, čo vidíme v súčasných filmoch, ale tie sú maličkosťami hodnými prehliadnutia. Skôr je potrebné si všimnúť budované napätie, množstva zvratov a rýchly strih nepovažovať za manieru, ale skôr za pokus o dynamizáciu deja.(25.8.2020)

Skvělé krimi s McQueenem. Příběh se zbytečně nazabývá přípravou loupeže (jak název napovídá:)), což je dobře, protože jsme to viděli už hodněkrát a mě to většinou nudí. Hlavním pozitivem Útěku je, že se na to tak dobře kouká a nenudí ani na vteřinku. Steve pobíhá s brokovnicí, pumpuje to do koho se dá a k tomu ještě sexy Ali MacGraw, takové duo zločinců si člověk musí zamilovat. Celý film působí velmi stylově, cool jak by řekli angličani. Režie je výborná, kamera taktéž, prostě luxusní záležitost sedmdesátých let. - "Punch it, baby!"(1.5.2008)

Navzdory tomu, že jsou mi Peckinpahovy trademarky nadmíru sympatické, jeho filmy mě nebaví. ÚTĚK začíná "geniálně sestříhaným prologem, dokonale vtahujícím nejen do odosobněné mašinerie nápravného zařízení, ale především do neurotizujícího mikrosvěta hlavního hrdiny, zbaveného svobody", u kterého jsem se osobně nemohl dočkat, až konečně skončí. Po tomhle zatraceně zdlouhavém začátku akčního filmu se sice rozjede svižná kriminálka o páru, který musí uniknout hned třema pronásledujícím stranám (policii, mafiánům a bývalému parťákovi) a do toho řeší vlastní krizi, se slušnou peckinpahovskou závěrečnou přestřelkou, ale žádný zázrak. McQueen je tu za nepříliš sympatického profíka-studeného čumáka, naštěstí mu sekundují půvabná MacGraw a skvělý Ali Lettieri jako animální podrazácký gauner Rudy.(12.8.2013)

• - Na jeho jméno je i ve filmu narážka, když jedna z rádiových stanic nese název WHIL. (DaViD´82)

• - Původně měl snímek natočit Peter Bogdanovich a obsazena měla být jeho přítelkyně Cybill Shepherdová. Od projektu odstoupil, když mu ji producenti nahradili Ali MacGraw. Ta měla být pro změnu po příchodu Peckinpaha nahrazena Stellou Stevensovou. Nakonec se tak nestalo. (DaViD´82)

• - Steve McQueen ve filmu zfackuje Ali MacGraw. To ve scénáři nebylo a překvapení Ali je tak opravdové. (Kulmon)