Steve McQueen vede soukromou válku proti zkorumpovaným policistům... Doc McCoy prožívá v nudě a ve vzpomínkách na svou krásnou ženu Carol čtyři roky v texaské věznici za ozbrojené přepadení. Při  návštěvě požádá manželku, aby šla za byznysmenem Benyonem a řekla mu, že dostane-li ho ven, je ochoten pro něj pracovat. McCoyovi je trest zkrácen. Po propuštění ale musí službu vlivnému a bezcharakternímu byznysmenovi oplatit. Protože se skrýt finanční machinace svého bratra, přikáže McCoyovi, aby vykradl jeho banku. Při akci McCoyovi pomáhá nejen jeho manželka, ale i dva Benyonovi muži banku. Ukáže se však, že je Benyon podvedl, a proto nenachází jiné řešení, než prchat s manželkou a s penězi před gangstery...

Kriminální thriller se Stevem McQueenem a Ali MacGrawovou (známou především z Love Story z roku 1970, kde si zahrála po boku Ryana O´Neala) v hlavních rolích patří k nejlepším filmům klasika akčních žánrů Sama Peckinpaha a na přesvědčivosti mu neubral ani čas. Vedle brilantní režie na tom mají lví podíl herecké výkony obou protagonistů. Ali MacGrawová se nedlouho po natáčení tohoto filmu za McQueena provdala. (TV Prima)

Trailer

kleopatra

S odstupem strašlivých let bylo setkání s Útěkem jako přivonět si k vůni, která se vám kdysi líbila. Sledovala jsem to znovu a vychutnávala si Steva, Ali, detaily, kterými by se dnes nikdo moc nebabral: epizodku kolem tašky ve schránce, dětičky s pistolkou ("jdi pěkně k mamince nebo ti zlomim ručičku"), unesený veterinární pár, o jehož soužití se dovíme z mála všechno, a dědula s autem na závěr. Detaily, které tvoří magnetizující celek. Zvyšuji na 5*, protože takhle udělané filmy se dnes vskutku často nevidí. ()

T2

Rozpočet $3,352,254Tržby USA $36,734,619Tržby Celosvetovo $37,300,000"Jedným slovom FANTÁZIA!" Strhujúca pecka ako hrom, od bankovej lúpeže z úvodu filmu sa dej ani na chvíľu nezastaví a ponúka nám doslova zbesilú jazdu na úteku dvojice lupičov v podaní chytráka Steva McQueena a jeho partnerky Ali MacGraw pred políciou, mafiánmi a jedného moc nahnevaného parťáka z lúpeže. Film v podaní režiséra Sama Peckinpaha ponúka poriadnu dávku násilia, prestreliek, naháňačiek, no doslova prešpikovaného deja do poslednej bodky z veľmi hustou atmosférou. /100%/ ()

Djkoma

Tak konečně jsem se dočkal. Po 6ti filmech Sama Peckinpaha jsem našel vše, co jsem hledal. Dokonce jsem přijal i jeho "ženy" a byl nadmíru spokojen. Na jeho trademarky jako krev, zpomalené/zastavené obrazy a především zmíněné "ženy" jsem si už dokázal zvyknout a užít je naplno. Určitě tomu pomohl drsný Steve McQueen v jedné ze svých nejlepších rolí a nádherná Ali MacGrawe (její přeměna z obrýlené studentky Jennifer z Love Story do Carol je úžasná) v roli jeho ženy. Přesto je Útěk v mnohém dost chladný a bolestivý ve svých detailech, ale jako celek působí skvěle. Možná jen ten konec je takový...překvapivý. ()

DaViD´82

„Let´s do it my way.“ Neprávem opomíjený film nejlepšího režírujícího šovinisty, alkoholika a feťáka. Atmosféra jihu USA z obrazovky přímo čpí, hudba je neskutečně trhlá (avšak plně funkční) a Peckinpah ze své „trademarkové“ kapsičky vytáhl snad vše co mohl. Zpomalovačky, honičky, přestřelky i westernový feeling. A Steve McQueena. King of Cool je tu drsný tak, že šmirgl papír je proti němu úplné pohlazení od maminky. Jako naprosto geniální tah se ukázalo jeho spojení s Ali MacGraw. Taková chemie se ve filmech vidí jednou za desetiletí (což je prostě tím, že tady byla skutečná). Naprosto mě dostávaly McQueenovi odevzdané pohledy na svou filmovou (a pozdější skutečnou) manželku u prázdné skříňky či po nákupu auta. První polovina je sice o třídu lepší druhé části filmu, ale to ani v nejmenším neznamená, že by ten zbytek byl špatný. Popravdě být jen o chlup lepší, tak se má TOPka otřesá v základech. Peckinpah tu svou genialitu prokáže v plné kráse již v úvodu. Snad žádný vězeňský snímek nedokázal přenést atmosféru rutiny, nudy a vzpomínek na život tam venku, tak dobře jako Sam v tomto pár minutovém střihovém prologu. O kráse „koupací“ scény po propuštění se raději ani nebudu moc rozplývat. Je prostě tím nejlepším co natočil. Ale ono je to všechno stejně jedno. Hlavně, že má Steve k dispozici slušivé sáčko, brokovnici a jeden hotel, který bude po jeho ubytování potřebovat generální rekonstrukci. PS - Ještě, že to do rukou nedostal původně zamýšlený Bogdanovich. ()

POMO

Výborná zábava. Svižná, vtipná, sympaticky amorálna a s parádne fungujúcou chémiou medzi McQueenom a MacGraw (kam sa hrabú Baldwin a Basinger z Donaldsonovho remakeu). K plnému hodnoteniu chýba iba trochu toho srdca, ktorým oplýva Peckinpahov podobný film BRING ME THE HEAD OF ALFREDO GARCIA (ktorý ale zasa nie je tak svižný). ()

• Průměrná délka jednoho záběru je 3,5 sekundy. (DaViD´82)
  • Ali a Steve se do sebe během natáčení zamilovali, což vyústilo v jejich románek, který ukončil manželství Ali McGraw. McQueen se ji později vzal za ženu. V pořadí druhou ze svých tří. (DaViD´82)
  • Brokovnice, kterou používá Doc McCoy (Steve McQueen), je High Standard K-1200 Riot Standard Shotgun ráže 12. (ČSFD)