V síti

Caught in the Net

V sieti

Dokumentární

Česko, 2020, 100 min

Co k tomu dodat? Předně asi, že to je nejlepší a nejsilnější film Víta Klusáka (a Barbory Chalupové). Nejen kvůli explicitní přehlídce penisů a kontroverznímu (pro mnohé šokujícímu) tématu zneužívání dětí na internetu. Film ukazuje především ten obrovský rozsah fenoménu — doslova tisíce mužů, kteří kontaktují malé děti, aby si před nimi mnozí už po třiceti vteřinách nebo dvaceti minutách začali leštit tyč. Zvláštním přírodním úkazem je pak „Ústečan“, predátor, co vede dětské tábory a po večerech tráví hodiny přemlouváním dětí, aby si vyhrnuly tričko nebo poslaly hambatou fotku. Jistě to bude velmi příjemný chlapík, oblíbený v kolektivu, pod maskou hodného strejdy je ale duševní mrzák bez špetky sebereflexe. Když jej filmaři konfrontují, poradí jim, aby si našli pořádnou práci nebo začali řešit romskou problematiku. Ale tím výčet bizarních typů ani paleta nástrojů, jak manipulovat děti, zdaleka nekončí. Vydírání, osobní schůzky, nabídky trojky a tak dále. Po dlouhé době film, který má velkou šanci uspět i v zahraničí, i když jeho hlavní smysl je v tom, že může otevřít debatu v těch rodinách s dětmi, ve školách, přispět k větší obezřetnosti na internetu. Skvělé obsazení, hlavně ale dramaturgie, režie a v neposlední řadě i hudba. Jak pravil jeden kolega na předpremiéře pro lidi z HitHitu: Dobře investované peníze. (Jakkoli to možná zní divně, je tam i hromada vyloženě vtipných scén.)(13.12.2019)

Klusák on the top, tentokrát i díky své progresivní studentce Barboře Chalupové. Říkal jsem si, že po rozmáznutí morálního kripla, který už je nějaký ten pátek premiérem, nejde moc stoupat dál, že silnější protivníky není kde brát, a ta parodická elegie na jednoho holohlavého nedouka, který dostává výchovnou sodu uprostřed Osvětimi, to tak nějak potvrzovala. Jenže teď přichází tahle kopačka do břicha. Vyčítat režisérovi zbytnělé ego v době, kdy český dokument asi nemá silnější osobnost, považuju spíš za chabý konstrukt, než za přínosnou kritiku. Mohli sednout do tří pokojíčků, namísto stavění tří fejků uprostřed haly, ale pokud máte silné filmařské ambice, není na místě otázka proč, ale jak. A plní to účel. I když učíte občanku a informatiku, kdy se vám kyberbezpečnost chtě nechtě slévá, z náznaků tušíte, na co dneska děti na internetu koukají, tak asi víte, s čím budete mít co dočinění. Jenže V síti jde dalece za hranice běžné představivosti. Koncentrované morální dno nachrlené do sta minut, v němž je každá záminka k úlevnému smíchu doprovázená pocitem nepatřičnosti, vám hodně zamíchá pocity. Přičemž tomu ale skvěle funguje dramatický oblouk, který stíhá zahrnout jak samotný dokumentární proces, tak i regulérní napětí, které je při posezení nad limčou až nesnesitelné. Byl jsem zvědavý na závěr, na pointu, která nutně musí vést k edukaci. Finální rozhovor ale popíše všechnu špínu během tří minut bez náznaku jakékoliv morální klapky. Titulky, slzy na krajíčku, těžké nohy a nezvladatelné nutkání být okamžitě doma a obejmout vlastní dítě. A dvojitý panák alkoholu. Nic důležitějšího českými kiny letos nepůjde.(30.1.2020)

V hudební terminologii by se řeklo, že to je overproduced. Rozhodně mám rád, když dokumenty nejedou umělou a už zcela nevěrohodnou reportážní estetiku, ale nějak vypadají. Zároveň je přece jenom trochu divné v oboru, který je notoricky známý podfinancovaností, dávat tak okázale najevo "no problemo, já na to mám". I když by šlo asi vnímat pozitivně, že si Klusák, člověk v samotném středu establishmentu, s mocí, jakou pravděpodobně žádný jiný český dokumentarista nikdy neměl, nehraje na falešnou skromnost a nepředstírá, že je normální filmař pohybující se v rámci norem platných pro ostatní, ale že si prostě postaví v ateliéru tři byty, aby se mu hezky švenkovalo kamerou, přestože by to rozhodně nebylo potřeba. U fikčních filmů jsem fanouškem nestřídmých režijních fetiší, tak proč bych měl opovrhovat tím samým u dokumentu? I proto je mi V síti mnohem sympatičtější než většina Klusákových filmů - nezastírá to tolik, čím to je. Je to velké, je to naleštěné, chce to být středem pozornosti. Klusák je samozřejmě jako vždy "nenuceně" v obraze a diví se úžasnosti a šokujícnosti filmu, který mu vzniká pod rukama... Rocková star oboru, Marie Antoinettta sedící na vyvýšeném pódiu uprostřed nějakého dekadentního večírku. Velký filmař, velké téma, velký koncept. Velké důsledky. Tuhle aktivistickou dekadenci je asi potřeba plně přijmout, vždyť proč ne? Já říkám jen: příště víc! Jinak co se týče tématu, určitě se objevilo pár efektních momentů, kdy z té celkem těžko proniknutelné fasády toho filmu opravdu vylívá něco silného. Dá se nad tím opravdu bavit i o tématu, ne jen o Klusákovi. Jak na té základní přímočaré rovině, tak i na dalších, jako jak se tu ženy stylizují do dětské role, jak tomu samy jakoby propadají, jak jsou během toho neustále pozorovány očima štábu (líbilo se mi, jak v chatu zůstávaly odkryty oči). Některé momenty jsou opravdu hodně silné, tísnivé, nebezpečné a zneklidňující. Na scény ze setkání se mi stěží dalo dívat - takový odpor jsem cítil, aniž bych měl pocit, že to Klusák tlačí nějak uměle. Z těch 100 minut by se dalo sestříhat 60 hodně zajímavého příspěvku do diskuze + přidaná Klusákova rocková opera. PS se SPOILEREM: Moment ve filmu, který miluju. Nejdojemnější scéna, jeden z chlapů, který volal, si chtěl opravdu jen popovídat a ještě poradil holce, aby případné pedofily hlásila. Všichni brečí. Klusák to samozřejmě identifikuje jako možná emocionálně nejsilnější moment filmu a stejně jako u Daliborka v Osvětimi se okamžitě postaví do jeho středu, vlepí tam detail své dojaté tváře, nejbližší detail na kohokoliv, jaký v celém filmu je. Vážně jsem se rozesmál, to je prostě úžasné ego. Navíc to je jen vteřina, není to nevkusné a vytrhávající tak bezohledně agendu z rukou respondentů jako minule (a ekvivalent toho v tomhle filmu, když nakonec Klusák konfrontuje konkrétní lidi, tu tentokrát dává smysl a je zpracován líp). Pořád je tam pár věcí, co mi vadí - některé věci jsou včleněny poněkud neorganicky (monolog jakéhosi pána o tom, že poskytovatelé neregulují). Někdy je divákovi zbytečně polopaticky někým nahlas řečeno, co má cítit a co z dané scény vyplývá. Ale sedlo mi to furt víc než cokoliv od Klusáka za hodně dlouho. PS: Omlouvám se, že furt mluvím jen k jednom z režisérů - Barbora Chalupová měla zjevně na výsledek pozitivní vliv vzhledem k tomu, o kolik to je lepší než Klusákův standard, ale protože neznám její tvorbu, nemám to jak vkládat do kontextu. 65 %(28.1.2020)

Ptáci v trní.(13.1.2020)

Technologie se daji pouzit ruznymi zpusoby. Dobrymi i spatnymi. Dekuji za kvalitni zpracovani tohoto tematu. Snad to brzy nevysumi.(12.12.2019)

Nesmírně ultra mega důležitý film, jehož posledních pár minut je na hraně snesitelnosti s chutí se jít někam aspoň vyřvat z okna, ne-li hodinu bušit kladivem do skály. Jestli jsem neměl o určité části lidstva někdy dobré mínění, po tomhle filmu se ta množina razantně rozšířila. Nefalšované zlo. FYI - Po skončení filmu na titulní stránce webu lide.cz první co vyskočí "Holky z celé ČR kolem 20 let" a a do toho asi deset fotek mladých holek, u kterých fakt nejde poznat věk. Pod fotkami sekce "O čem se mluví - Nezávazný sex, Miluju, když mě někdo l*že, Jsem stále nadr...., Seznamka". Hello, Seznam.cz. WTF? Strašně tomu filmu a jeho "protagonistům" přeju nejmíň stejné a co nejdelší obecné společenské znechucení jako u Šmejdů. Message je ale jasná. Vůči těmhle úchylákům (sorry, nejde jinak) nikdy nepůjde přestat se bránit, nikdy to neskončí, takže díky za tohle zvýšení pozornosti. P.S. Musel jsem si po filmu pustit třeba U2, ať do sebe nasaju aspoň trochu něco normálního a pozitivního a přebiju špatný pocit.(12.1.2020)

Už v kině jsem si říkala, že tohle si na závěr zaslouží ovace ve stoje a že jestli budu sama v sále, tak je mi to jedno. Nebyla jsem. Bylo to dojemné, bylo to bizarní až komické, bylo to odporné a ve své realitě to odporné je. A ano, děje se to holkám, mohu to potvrdit, myslím, že každá bychom si vzpomněla na nějakej hnusnej zážitek. Jenomže tohle teď hrozí našim dětem a nejenom holkám, ale i chlapcům a ta bezmoc... to se nedá popsat. Díky tvůrcům, že zvedli tu rukavici a jsou odhodlaní o tomhle nebezpečí informovat a upozorňovat děti, rodiče i učitele.(12.12.2019)

Konečně jsem zažil ten pocit, kdy můžu po skončení filmu (dokumentu) vstát a s obdivem zatleskat tvůrcům za jejich výtvor, který mi právě prezentovali. Hlavním důvodem tomu byla intenzita děje a jeho realistický výklad, který byl prokreslen perfektní hudbou a překvapivým hereckým výkonem aktérek. Bylo proto jednoduché vtáhnout diváka do příběhu a nepustit ho až do konce. Okolní svět začnete znovu vnímat až potom, co se rozsvítí světla a nebo až vám nasraná uklízečka začne dávat najevo, že by jste už měli odejít. Rozhodně se nemusíte bát, že vám po shlédnutí dokument nezůstane v hlavně ještě na nějakou tu dobu. Možná si i řeknete, že byste si mohli z hecu založit taky nějaký ten fake účet malé holky, aby jste to viděli na vlastní oči. (Je to těžší než se zdá). Naléhavost zneužívání dětí na internetu je jasná a proto byla taková osvěta opravdu potřeba. Doufám, že to celé bude mít nějaký užitek, aby si rodiče více hlídali, co dělají jejich děti na internetu a že si „predátoři“ dají větší pozor, komu ukazují svůj penis a po kom chtějí nahé fotky.(4.12.2019)

neco tady lestim. co je to kliktoris. holky hraly vyborne !!!!! ps: ve verzi pro dospele bylo vic curaku nez v parlamentu....(11.12.2019)

Určitě se jedná o dokument se světovým (ne jen evropským) potenciálem. Musím se ale přiznat, že mi to stále připadá jako sci-fi než realita. Během vytváření profilu přes 10 žádostí?! První videohovor a masturbace?! Pořád to nechápu. Je mi z toho zle a děsí mě to. Rozhodně se jedná o snímek, který by každý měl vidět. Především rodiče s jejich dětmi. Ať ví, co se může stát a jaké to sebou ponese následky - protože jednou v síti, navždy v síti ... ale nebojte. Jsou tam i světlé momenty a vtipné scény, které to vyvažují.(5.12.2019)

Můj komentář je tady číslo 15. Nejsem z toho zdaleka tak odvázanej jako moji předchůdci. Je to maximálně profi, virtuální pokojíčky, pečlivě nacastovaný herečky, špičková kamera, sexuologové, psychologové, psychiatři... Mně osobně tady ale chyběl moment překvapení. Všechno, co se tady odehrálo, bylo předvídatelné. A bylo toho moc na jedno brdo, už jsem se u toho nudil a říkal si, že onanie je slovo mnohoznačné. V kavárně jsem jednoznačně očekával konfrontace. Ta jediná, která se tu objevila, mě ale ohromila. V tom člověku nebyla špetka studu. Nedivil bych se, kdyby si z toho ten chudák ukřivděnej udělal volební program. Být po mým, sepíše ho v kriminále. P.S.: Ten Luky, kterýmu div netleskali, kontaktoval “na pokec” dvanáctiletý holčičky. Pro mě stejnej predátor jako všichni ostatní, jen podstatně nebezpečnější, protože rafinovanej.(14.1.2020)

To byl hnus, velebnosti. Úplně se mi z těch sviňáků zvedal žaludek. Tohle by mělo být povinné školní představení, na které by povinně měli jít i rodiče.(19.2.2020)

Internet plný hnujtaje který vyhrál mezi zoufalci cenu roku FreetrashPorn hubu, a dalších stotisíc trapáckých pedofilních rakovin na každém webu nehledě na téma, a oni se diví kolik vyžraných (no jak jinak) genetických odpadů na internetu našli a že i když odfiltrovali marné, věčné panice tak jim stejně zbylo obrovské číslo sexuálních deviantů, kteří by měli být minimálně kastrováni, no ale tak Hnusák věděl že jde po tutovce, příště Víťo zkus pedo weeb klubíky nejlíp Praha,Toxická žumpa, Osrava a další největší města našich lůzy a hnojů, to bude žádosti o nahé fotky u holek které vypadají na 12 a nejlíp brblají a cucají si palečky... 4 za téma i provedení.(17.1.2020)

• BretaKiller

Nutno říci, že to zatím vypadá velmi... těžko najít to správné slovo. Zatím jsem to neviděl, hodnotím zatím dle trailerů. Ale už jen při shlédnutí těch mi v některých místech běhá mráz po zádech, jak je to místy drsné a nechutné. Ale chápu, že to tak musí být, aby to vyznělo tak, jak to vyznít má...(18.2.2020)

Konečně dobrý film od Víta Klusáka. Pravděpodobně se na tom podepsala Barbora Chalupová. Tentokrát žádné manipulace účinkujících, žádné ohýbání reality. Pan Klusák umí dělat krásné kvalitní záběry a tentokrát má film i kvalitní obsah. Smekám až na zem před třemi dívkami, které hrály nezletilé. To co musely snést, vidět a slyšet, je neskutečné. Máte můj velký obdiv. Film by měl být povinný pro všechny rodiče. Dětem do 15ti let bych ten hnus určitě neukazoval. Některé záběry jsou opravdu vysoce nechutné. Abych se přiznal, byl jsem v šoku z toho, co se na internetu mladým holkám děje. Člověk vůbec netuší rozsah a intenzitu těch prasáren, kterým jsou vystaveny. Dobrá práce. Tento dokument určitě nezůstane bez ocenění.(4.12.2019)

Dokument představuje kvalitně zpracované téma, skvělé herecké výkony ústřední trojice a notnou dávku syrové nechutnosti, s jakou se na internetu lze setkat. Přesto jde v některých momentech o velmi odlehčený a vtipný snímek. Rozhodně si to nenechte utéct. Doporučuji komentář Kamila Kopeckého k filmu "V síti" na webu E-bezpečí: https://www.e-bezpeci.cz/index.php/rizikove-jevy-spojene-s-online-komunikaci/kybergrooming/1696-komentar-film-v-siti-je-jiny-nez-predchozi-snimky-orientovane-na-oblast-rizikove-komunikace-v-online-prostredi(5.12.2019)

Šokující, skutečné, bezchybné. S tou limonádou se slečna herečka ještě dost krotila. Já bych mu dala v té kavárně židlí po hlavě. Kluk, který si chtěl jen povídat mě dojal k slzám stejně jako Anežku.(11.12.2019)

Jsem ajťák a zároveň rodič - máme dvě dívky ve věku 10 a 13 let. Největším tahákem pro mne bylo to, jak moc složité/lehké je pro někoho cizího navázat kontakt a jako moc se "odkope". O tom, že se to děje jsem nepochyboval. Ale zásadní je, kdo tyhle kontakty vyhledává a jak moc se s tím dá pracovat. Film nastartoval diskuzi o tomto tématu, což je jedině dobře. Vycházím z jedné věci - že je poptávka (a třeba velká) je jasné. Že je nabídka (i když primárně to tak není zamýšleno) je také jasné. Bojovat primárně a preventivně s těmi, kteří poptávají, je těžké/nemožné/neúčinné. Snazší je působit na "nabízející" aby to nedělaly. Trpělivým vysvětlováním a působením a hledáním alternativ. A když už podlehnou, co se s tím dá dělat následně. Aby našly tu odvahu a svěřily se. Souhlasím s tím, že jako obezličku poptávající používají fakt, že když je to na internetu, o nic nejde. Ale ono k**** jde o hodně! Minimálně v tom, jaký názor si na muže dívky udělají a minimálně v tom, jak budou vnímat to, co se kolem nich děje a kam si nastaví "standardy". Zarážející také je, jak absurdní lž/faktai dokážou poptávající vymyslet, aby zdůvodnili to, či ono. Ale je to nefér boj - v podstatě nemohou prohrát a dosáhnou svého. A opět se dostáváme k tomu, že musíte svým "zlatíčkům" trpělivě vysvětlovat, co za tím je a jak je to ve skutečnosti myšleno. Ale když se k tomu přidá nefunkční rodina, kde není nikdo, kdo by vysvětloval ať už z jakéhokoliv důvodu, je to velký průšvih. Při pročítání zdejších komentářů jsem nechtěl věřit tomu, že film je zábavný a humorný. Přece jen cynik se u toho může bavit. Jenže ono je to fakt zábavné! Je mi jasné, že abyste se udrželi nad vodou, musíte si dělat legraci i z tak závažných věcí. A že tam těch legračních a veselých momentů je prostě hodně - třeba Karel letící z okna... Jak už jsem psal - film otevírá téma, ale nenabízí žádné rychlé a jednoduché řešení. Moc se mi líbil nápad, který zazněl po projekci předpremiéry v diskuzi - zkuste to zařídit tak, že si to večer pustí rodiče a druhý den děti ve škole. A pak diskutujme. A tohle se filmu daří skvěle. Jsem rád, že dokument vznikl a kdyby měl u někoho minimalizovat či snad úplně vyloučit dopad poptávajících, má to cenu. Rozhodně se nebojte dětem pustit dlouhou verzi (připravuje se i kratší šedesáti minutová tzv. "edukativní" verze s komentáři a vypuštěnými scénami), snesou ji. Bude z toho sice hodně dotazů, ale o to větší dopad to na ně bude mít. Jen touto otevřeností a "příkladem ze života" si to děti minimálně zapamatují.(13.12.2019)