Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Poprvé se virus objevil v roce 1967 v žoldáckém táboře kdesi v Zaire. Americká vláda tam svrhla bombu, která ho v jediném okamžiku vymazala z povrchu země. Znovu se virus objeví o třicet let později. Do Zaire odlétá bakteriologický tým americké armády, vedený plukovníkem Samem Danielsem. Jeho varování o závažnosti choroby, která se přenáší dotykem a má velmi rychlý průběh a stoprocentní úmrtnost, nikdo z nadřízených nevěnuje pozornost. Generál McClintock chce celou záležitost ututlat a zbavit se Sama, jehož muži mezitím zjistili, že mají co do činění se supernebezpečným virem. Nazvou ho Motaba, aniž by tušili, že ho generálové už čtvrt století mají v archívu bakteriologických zbraní. Do tuhého začne jít v okamžiku, kdy pašeráci zvířat propašují do USA opičku, která je přenašečem viru Motaba. Objevují se první nemocní. V Bostonu epidemiologové podnikají přísná opatření a podaří se jim zabránit šíření nákazy. Zcela opačná situace je v malém městě Cedar Creek, kam se Sam se svými muži vydává navzdory příkazu generála Forda, aby se do případu nepletl. Nákaza se děsivě šíří a generál McClintock nechá městečko neprodyšně uzavřít a prosadí v bezpečnostní radě radikální řešení. Chce zlikvidovat Cedar Creek stejně jako kdysi tábor žoldáků. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (384)

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Nepříliš zajímavý film, ale přesto povedený na dané téma a ani ne zas tak nudný, ale po druhý už bych se na to těžko podíval. Velkých hereckých jmen obsahuje film opravdu hodně...ale že by mu to nějak výrazně pomohlo se říci nedá. I se mi zdá, že je film strašně natahován a je zbytečně dlouhý. Celkově vzato je to zajímavý film, ale rychle se na něj zapomene. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Děsivá atmosféra vymírajích vesnic v Africe, nechutná smrt po nákaze takřka nezastavitelným virem, závod odborníků s časem, úvahy o morálním ospravedlnění obětování jednoho města v zájmu záchrany ostatních....plus výborný výkon Dustina Hoffmana, účast mých oblíbenců, věhlasných to osobností stříbrného plátna a v neposlední řadě geniální hudba Jamese Newtona Howarda, zkrátka welcome to CDC. Dnes už klasický katastrofický film s realistickou zápletkou (a "nevyhnutelnými" eskapádami hlavního hrdiny a předpokládatelnou dějovou stavbou), fungující stále stejně dobře. Možná i lépe, po všech tech SARSech a zvířecích chřipkách. 80% ()

Reklama

Radyo 

všechny recenze uživatele

Bezpečnostní opatření se můžou dělat jakákoliv, ale faktem zůstává, že lidský faktor selhává vždy zcela spolehlivě. I zde selže, když propašuje z africké oblasti, zamořené neznámým virem, do USA malou opičku, která (jak jinak) je "bacilonosičem". Zajímavé téma o "cestujících virech" může opravdu někdy nabýt na aktuálnosti, neboť při dnešním pokrytí zeměkoule leteckými trasami se skutečně může stát, že nějaký virus bude nechtěně (nebo chtěně) přenesen ze zamořené oblasti do civilizace. Tento film se vyrovnává s daným problémem velice zdatně a skutečně realistické záběry určitě zasejí do mnoha duší semínko pochybnosti, zda jsme skutečně tak "za vodou" a daleko od problémů chudé Afriky, jak si mnohdy myslíme. ()

Cervenak 

všechny recenze uživatele

Jeden z najväčších skvostov hollywoodskej komercie 90. rokov. V mnohých ohľadoch ten film zostarol (z viacerých situácií je už dnes ťažkotonážne klišé, logika zďaleka nefunguje tak, ako sa nám kedysi zdalo, zadné projekcie pri vrtuľníkových naháňačkách vyzerajú smiešne), ale herci sú proste výborní a Petersen tu vlastne otvára učebnicu žmýkania napätia z akejkoľvek scény (výborný je hlavne "lov na opičku" pri rodinnom dome). Nikdy nezabudnem, ako som zatínal nechty do kresla, keď som to videl prvýkrát. ()

POMO 

všechny recenze uživatele

Prvotní nadšení z řemeslně libové filmařiny - dlouhý záběr v laboratořích, představování sympatických postav ztělesněných skvělými herci, vtahující náznaky silného dramatu - se v pokročilé minutáži rozplyne v přeladení filmu v akčňárnu s honičkami vrtulníků a klišovitému a předvídatelnému vyústění. Z filmu se stane pitomoučtější záležitost, než jakou mohl být, kdyby scénáristé usilovali spíše o nervy drásající realistický thriller, než přepálený akční biják pro popcornové publikum. ()

Galerie (52)

Zajímavosti (17)

  • Zahrála si zde opice, která dříve ztvrárnila opici Marcela v seriálu Přátelé (od 1994). (tb_23)

Související novinky

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Ve věku 81 let zemřel slavný německý filmař Wolfgang Petersen. Režisér se proslavil v roce 1981 snímkem Ponorka, který obdržel šest nominací na Oscara. Tento úspěch vedl o tři roky později k dětské…

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Momentální krizová situace reagující na probíhající šíření viru Covid-19 měla mimo jiné za následek i uzavření veškerých kinosálů, což pochopitelně vedlo k tomu, že distributoři začali rušit či…

Reklama

Reklama