VOD (1)

Poprvé se virus objevil v roce 1967 v žoldáckém táboře kdesi v Zaire. Americká vláda tam svrhla bombu, která ho v jediném okamžiku vymazala z povrchu země. Znovu se virus objeví o třicet let později. Do Zaire odlétá bakteriologický tým americké armády, vedený plukovníkem Samem Danielsem. Jeho varování o závažnosti choroby, která se přenáší dotykem a má velmi rychlý průběh a stoprocentní úmrtnost, nikdo z nadřízených nevěnuje pozornost. Generál McClintock chce celou záležitost ututlat a zbavit se Sama, jehož muži mezitím zjistili, že mají co do činění se supernebezpečným virem. Nazvou ho Motaba, aniž by tušili, že ho generálové už čtvrt století mají v archívu bakteriologických zbraní. Do tuhého začne jít v okamžiku, kdy pašeráci zvířat propašují do USA opičku, která je přenašečem viru Motaba. Objevují se první nemocní. V Bostonu epidemiologové podnikají přísná opatření a podaří se jim zabránit šíření nákazy. Zcela opačná situace je v malém městě Cedar Creek, kam se Sam se svými muži vydává navzdory příkazu generála Forda, aby se do případu nepletl. Nákaza se děsivě šíří a generál McClintock nechá městečko neprodyšně uzavřít a prosadí v bezpečnostní radě radikální řešení. Chce zlikvidovat Cedar Creek stejně jako kdysi tábor žoldáků. (TV Nova)

Trailer

filmfanouch

Některé neprávem zapadlé filmy se díky aktuálním situacím někdy opět dostanou do širokého hledáčku a mají díky tomu příležitost opět po letech nabrat spoustu nových diváků. Jedním z takových lehce zapadlých filmů je asi Smrtící epidemie, která se až nyní díky situaci ohledně COVID-19 dostává opět pořádně do širšího povědomí a je to dobře, protože lepší film o epidemii byste asi hledali těžko pokud pominete filmy, které obsahují zombíky, jsou zasazeny do post-apokalyptického světa nebo pokud se například jako v 12 opicích cestuje zpět v čase a protagonista se pokusí šíření celého viru zabránit. Smrtící epidemie je dílem Wolfganga Petersona, který byl rokem 1995 už proslaven německými produkcemi jako Ponorka nebo Nekonečný příběh a i díky nominaci za nejlepší režii právě u Ponorky se mu podařilo časem dostat i do Hollywoodu. Po akčňáku s Clintem Eastwoodem S nasazením života byla Smrtící epidemie jeho druhá větší hollywoodská zakázka a podařilo se mu do filmu získat naprosto parádní obsazení- Kevin Spacey, Dustin Hoffman, Morgan Freeman, Donald Sutherland, Rene Russo nebo Cuba Gooding Jr. A Petersonovi se ve finále podařilo též natočit naprosto parádní napínavou podívanou, která je nejen nejlepším zástupcem čistě epidemického filmu ale též mám po Troje Smrtící epidemii jako Petersonův nejlepší film. Petersonův talent tkví v tom, že se v jeho filmech pořád něco děje a jeho filmy jsou tak svižné a mají naprosto dokonalé tempo. U takové tři a půl hodinové Ponorky je možná to tempo trochu zbrzděné (přičemž Speciální edice má až 293 minut!), přesto má i ona právě Petersonovy trademarky svižného vyprávění. Právě ono je u Smrtící epidemie parádní. Smrtící epidemie parádně funguje jako svižný akční film i napínavý thriller. Úspěch tu tkví i v bravurním scénáři dvojice Laurence Dworeta a Roberta Roye Poola, který z látky potencionálně směřujícím k béčkovým vodám udělal i áčkově napsanou věc, která je chytrá a především skutečně mnohokrát překvapující. Tohle je typ filmu, který je několik stop před divákem a divák jen těžko dokáže odhadnout jakým směrem se děj vydá. Scénář jinak ve finále dává hercům příležitost skutečně něco předvést a parádně obsazený casting má tak skutečně možnost předvést parádní výkony. Jako vždy vyniká především Kevin Spacey, kterým se ale samosebou takový Dustin Hoffman, Morgan Freeman a spol. nenechají zahanbit. Hlavní hvězdou je ale především to pravé napětí, které se překrývá z jedné scény do druhé a u diváka se nikdy napětí nechýlí ke zmizení. Nejde to, protože Petersen opravdu bravurně pracuje s napětím a podaří se mu i zařídit aby si našel divák vztah k postavám. A přitom všem stihne představit funkční akční scény s Dustinem Hoffmane, které nepůsobí k smíchu! Tohle vše Petersen na ploše Smrtící epidemie dokáže a je to prostě obdivuhodné. Soundtrack Jamese Newtona Howarda jako vždy stojí za to a i když se úplně neřadí mezi jeho nejvýraznější kusy, pořád to nevypovídá o tom, že by byla hudba špatná či průměrně nezajímavá. Právě naopak je soundtrack naprosto boží součástí už tak prakticky téměř dokonalého thrilleru. Potěší i fakt realističnosti a reálně nulové přiblížení k béčkovým vodám. I díky tomu Smrtící epidemie funguje tak skvěle a dá se brát zcela vážně. Společně se skvělým svižným vyprávěním a několikrát zmíněným božím napětím tak skutečně vznikl nejlepší možný zástupce svého epidemického podžánru a právem už víceméně filmová klasika.... i když spíše pořád tak trochu zapadlá! () (méně) (více)

Radyo

Bezpečnostní opatření se můžou dělat jakákoliv, ale faktem zůstává, že lidský faktor selhává vždy zcela spolehlivě. I zde selže, když propašuje z africké oblasti, zamořené neznámým virem, do USA malou opičku, která (jak jinak) je "bacilonosičem". Zajímavé téma o "cestujících virech" může opravdu někdy nabýt na aktuálnosti, neboť při dnešním pokrytí zeměkoule leteckými trasami se skutečně může stát, že nějaký virus bude nechtěně (nebo chtěně) přenesen ze zamořené oblasti do civilizace. Tento film se vyrovnává s daným problémem velice zdatně a skutečně realistické záběry určitě zasejí do mnoha duší semínko pochybnosti, zda jsme skutečně tak "za vodou" a daleko od problémů chudé Afriky, jak si mnohdy myslíme. ()

ScarPoul

Dobre sa na to pozerá a Hoffman je tam fantastický. Ale od určitého momentu mi to prišlo ako zaujímavý diel Dr. Housea, kde sa parta doktorov vyberie vyšetrovať príčiny a nebojí sa navštevovať domovy a prekračovať pravidlá. V tomto smere je to úsmevné a hoci nezvyknem porovnávať až tak často, musím priznať že Soderberghova Nákaza si viedla v rámci témy smrtiacej epidémie trošku lepšie. Minimálne realistickejšie. Outbreak je ale typický heroický film, ktorému prepáčim nejaké to klišé a ocením napätie. Eskapády v helikoptérach sú celkom osviežujúce. V rámci toho, čo to chce povedať to funguje. Ale v súčasnej dobe to pôsobí trošku smiešne. Každopádne jedno pozretie rozhodne neurazí. ()

Wacoslav1

Tak před časem jsem si zopakoval tohle dílko a koukám, že jsem sice jednu hvězdu na hodnocení přidal, ale nějak jsem zapomněl na komentář. Každopádně původní hodnocení bylo přísný. I když se pořád v mých očích jedná o jeden z těch slabších kousků režiséra Petersena, tak řemeslně i emocemi určitě víc funguje na diváka než sračkovní Nákaza. Pravda klišé se tu najde víc než dost je to taková schématická předem odhadnutelná místy naivní žánrovka, ale dá se vidět bez úhony i s přispěním kvalitního původního vhs dabingu.60% ()

Shakers

Predovšetkým výborné herecké obsadenie - nosatý Hoffman, rozvedená manželka Russo, slizký Sutherland, pohoďáci Cuba Gooding Jr a Kevin Spacey a General Morgan Freeman, ktorý sa nakoniec postavy na správnu stranu barikády. Fajn je tu podaný aj príbeh o víruse, ktorý sa snažila vláda zamiesť pod koberec a o 30 rokov sa im to vrátilo aj s úrokmi. Film stojí predovšetkým na dobrých postavách, ktoré s omrviniek skladajú skladačku, aby vynašli protilátku. Niekedy je to pritiahnuté za vlasy a trošku americké, ale slušná výprava (všade sama armáda, obleky, nakazený občania), hudba a hlavne príbeh s vynikajúcimi hercami ma bavil viac ako som čakal. 80% - 4* ()

• Když majitel obchodu se zvířaty Rudy (Daniel Chodos) onemocní virem a zhroutí se nad regálem s akvárii plnými rybiček, byly místo živých rybiček použity plastové. (Marek06)
  • V zaujímavostiach o filme sa dočítate, že si vo filme zahrala aj predstaviteľka opice Marcel zo seriálu Priatelia. Aj keď Marcela hrali dve samičky, zaujímavosťou a chybou v tomto filme je, že predstaviteľom Marcela bola opička Kapucín (Malpa Kapucínska). Vzhľadom na to, že opička má biele ochlpenie tváre, je to Panamský kapucín (Cebus imitator). Ten sa ale v Afrike nevyskytuje. Pochádza zo Strednej a Južnej Ameriky, čiže nemohla byť nosičom vírusu pochádzajúcim z Afriky. (shuster)
  • Když opice ve zverimexu zareagovala na náraz akvária a vyděsila se hluku, trenér ji pouze pobídl, aby se zasmála, což vyvolalo dojem, že se opice bojí. (Marek06)

Související novinky

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Ve věku 81 let zemřel slavný německý filmař Wolfgang Petersen. Režisér se proslavil v roce 1981 snímkem Ponorka, který obdržel šest nominací na Oscara. Tento úspěch vedl o tři roky později k dětské… (více)

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Momentální krizová situace reagující na probíhající šíření viru Covid-19 měla mimo jiné za následek i uzavření veškerých kinosálů, což pochopitelně vedlo k tomu, že distributoři začali rušit či… (více)