Kapitán Sam Daniels (Dustin Hoffman) je odborníkem na epidemiologii a zákeřné viry, specializuje se na ty nejnebezpečnější z nich. Proto když v malém městečku uprostřed Ameriky začínají záhadně umírat lidé, vydá se se svým týmem (napříč rozkazům svých nadřízených) tento nový vir prozkoumat. Kromě zákeřného viru (téměř pod rukama jim zmutoval do mnohem nebezpečnější podoby přenášející se vzduchem) musí ale také bojovat s armádním šimlem, který v tomto viru vidí vynikající biologickou zbraň .... Děsivý thriler Wolfganga Petersena ukazuje, že i když si člověk myslí, že je pánem planety - miliardkrát menší tvor mu dokáže pěkně zatopit. A když mu v šíření pomáhá americká armáda ... hmm. Petersen měl kromě zdařilého scénaře k ruce i kupu hereckých hvězd, od Dustina Hoffmana a jeho ženy Rene Russo, jeho pomocníků Kevina Spaceyho a Cuby Goodinga Jr, až po Morgana Freemana a vynikajícího Donalda Sutherlanda v rolích Samových nadřízených. Právě Donald je ve své roli chladného generála naprosto nepřekonatelný ...(28.9.2004)

Film, ve kterém hrají 4 špičkové hvězdy. Už to musí být záruka kasovního úspěchu. Jenže film má některé technické novinky, které za nějakou dobu podlehnou stáří a bude po senzaci. Už dnes, po 10 letech jeho projekce, jsou některé momenty k smíchu. Proto jsou. bohužel, některé starší filmy, dnes téměř nekoukatelné.(14.12.2007)

Nutno říci, že první 2/3 filmu je bezchybné. Všeobecně se dá říci, že katastrofální filmy mají své neskonalé kouzlo, což je nejspíše způsobeno tím, že lidstvo je jako celek "nepřejícný jak sviň". Komu by se pak tedy nelíbilo drama plné smrtelných virů a bakterií?! Věčná škoda, že scénárista je přespřílišný snílek. Kdyby nebyl, tak konec samotný mohl být zpracován MNOHEM lépe. V závěru jsem už jen čekal na to, až si hlavní hrdinové vrtulníkem sletí i do zóny McDrive pro smaženou placku a bramborovou kaši o tonáži 80 g. 74%(22.7.2016)

Největší problém mám ve špatně rozležené dějové lince. Nejdříve tlachání o ničem, pak šup přijde skok, nějaká nákaza, někde. Ejhle zas poslouchám tlachání o prdu, pak šup a pomoc nákaza je v USA. Konec je pokažený úplně, jelikož než přijde (nebo by měl přijít) vrchol, už si balíme fidlátka a jedeme titulky. Nic nikde nevysvětleno, trošku odbornosti, jak zkoumají nákazu, případně její projevy, hovnous, ale hlavně jedeme dál. Proto průměr a jedeme dál.(24.3.2019)

Rozpočet $50miliónovTržby USA $67,659,560Tržby Celosvetovo $189,859,560║ __"Realita: Prichádza rok 2020 z nešťastnou globálnou epidémiou a hneď doslova zabudnuté filmy o nákazách sú aktuálne ako nikdy predtým!"__ A veru musím aj ja prehodnotiť, film má nesporné kvality a dosť poctivú réžiu, ktorá berie a slušne nemotáva, necháva tápať, naplno prežívať trampoty. Herecky skvelý výber, dramatizácia až do konca vygradovaná. /80%/(10.6.2005)