Psal jsem to už mnohokrát v různých variacích, ale musím to chtě nechtě napsat znovu – Petersen je mistrem ve vyplňování hollywoodských šablon. Poměrně dobré režisérské jméno mu zajistí skvělé herce, slušný rozpočet a co se volby scénářů týče, volí německý filmový matador vždy docela s rozmyslem... Jeho filmy nepropadají, ale ani nedělají gigantické díry do světa. Smrtící epidemie je léty prověřený recept na katastrofický film, který o třídu výš vytahuje jednak naprostá realističnost námětu (jsem-li to schopen posoudit), jednak výtečný spád a kvalita hereckých výkonů... Zejména titulní "tušitel – agitátor – odhodlaný bojovník" Dustin Hoffman má správný cholerický šmrnc a jak se v anglicky mluvících zemích říká – drive. Petersen odvádí to, co ho naučil Hollywood – neplete příliš do snímku svůj talent (ten projevil jinde, že), dělá všechno tak, jak to má v katastrofickém filmu být, sešlapává plyn akčními scénami tehdy, když tempo upadá a chrchlání nakažených stává se otravným a jednotvárným... A znovu tvoří krásně vypilovanou a do posledního místečka vyplněnou šablonku, na kterou je radost se dívat a u které se nevyplatí vzpomínat, čím velý W. P. kdysi byl...(24.10.2004)

Tenhle počin mám docela rád. Je to svěží, s ničím se moc necrcáme, opička nakazí týpka a už to jede... Nevoněl mi klasicky Hoolywoodskej konec, kdy si všichni strhávaj ochraný obleky, jen aby se mohli obejmout, ale to už je jen drobnost. Vykreslení celýho městečka v karanténě se mi dost líbilo, finální letadlovo vrtulníková honička už o dost míň. Když nad tím tak přemejšlím, k většině americkejch filmů bych bral nějakou neakční verzi, kdy se věci budou řešit normálně... Ve veliký většině filmů, co lidstvo produkuje, se střílí... a povězme si to na rovinu: kdy jste naposledy viděli v reálu někoho střílet?(22.10.2008)

Bezpečnostní opatření se můžou dělat jakákoliv, ale faktem zůstává, že lidský faktor selhává vždy zcela spolehlivě. I zde selže, když propašuje z africké oblasti, zamořené neznámým virem, do USA malou opičku, která (jak jinak) je "bacilonosičem". Zajímavé téma o "cestujících virech" může opravdu někdy nabýt na aktuálnosti, neboť při dnešním pokrytí zeměkoule leteckými trasami se skutečně může stát, že nějaký virus bude nechtěně (nebo chtěně) přenesen ze zamořené oblasti do civilizace. Tento film se vyrovnává s daným problémem velice zdatně a skutečně realistické záběry určitě zasejí do mnoha duší semínko pochybnosti, zda jsme skutečně tak "za vodou" a daleko od problémů chudé Afriky, jak si mnohdy myslíme.(8.8.2002)

Na začátku se říká "Největší nepřítelem člověka je virus" - na konci filmu tomu věřím. Výborné obsazení, skvělá režie (můj nejoblíbenější film od Petersena), pár nezapomenutelných scén (pokud jste film viděli v kině, musela na vás drtivě zapůsobit právě scéna z kina). Že umí Petersen skvěle gradovat napětí, je vidět hned v úvodu, kdy projíždíme kamerou (už nevím, nebylo to dokonce v jednom záběru?) po výzkumném středisku a sledujeme oddělení se zvyšující se nebezpečností zkoumaných virů.(20.7.2003)

Stará dobrá subordinace. Špičkový virový biják s hereckou elitou devadesátých let. Zlá militantní USA vs mikrobi z Afriky a Dustin Hoffman s kamarády někde uprostřed. Petersen napětí umí a protržení obleku nebo nahánění opičky jsou úžasně intenzivní. Na druhou stranu to kazí, dnes už legrační, honičky ve vrtulnících a pitomost některých vojáků. Howardova hudba je skvělá. -Proč se nejdeš trochu vyspat? -Proč nejdeš ty? -Spal jsem v červenci.(12.3.2015)

• - Zahrála si zde opice, která dříve ztvrárnila opici Marcela v seriálu Přátelé (od 1994). (tb_23)

• - Vrtuľník, ktorý Daniels a Salt ukradnú (Hughes OH-6 Cayuse) má dolet len 267 míľ (430 km). Vo filme spomenutý údaj o dolete 400 míľ je nepravdivý. (FesterNZ)

• - V úvode filmu vidíme pristávať dva vrtuľníky – Bell UH-1B a Bell 206L LongRanger. Bell 206 bol však zaradený do predaja až začiatkom roka 1967 a k US Army, a US Navy boli zaradené až v roku 1968. Bell 206L LongRanger bol dodaný prvým zákazníkom v roku 1975. (FesterNZ)