To zvíře má v sobě virus... A největší krize na světě může vypuknout. Vaše srdce bije. Třesete se strachy. Hrozíte se toho, co se děje kolem vás. Vedoucí armádní virolog Sam Daniels (Dustin Hoffman) se pokouší zabránit biologické katastrofě. Vzácný vražedný virus ze zairské džungle řádí v kalifornském městečku. Nezná žádné hranice. Jeho smrtící účinnost je 100%. A někteří se domnívají, že jediným způsobem, jak zabránit jeho šíření, je vybombardovat město a pohřbít všechny jeho obyvatele... (Warner Bros. CZ)

Trailer

Malarkey

Nepříliš zajímavý film, ale přesto povedený na dané téma a ani ne zas tak nudný, ale po druhý už bych se na to těžko podíval. Velkých hereckých jmen obsahuje film opravdu hodně...ale že by mu to nějak výrazně pomohlo se říci nedá. I se mi zdá, že je film strašně natahován a je zbytečně dlouhý. Celkově vzato je to zajímavý film, ale rychle se na něj zapomene. ()

Cervenak

Jeden z najväčších skvostov hollywoodskej komercie 90. rokov. V mnohých ohľadoch ten film zostarol (z viacerých situácií je už dnes ťažkotonážne klišé, logika zďaleka nefunguje tak, ako sa nám kedysi zdalo, zadné projekcie pri vrtuľníkových naháňačkách vyzerajú smiešne), ale herci sú proste výborní a Petersen tu vlastne otvára učebnicu žmýkania napätia z akejkoľvek scény (výborný je hlavne "lov na opičku" pri rodinnom dome). Nikdy nezabudnem, ako som zatínal nechty do kresla, keď som to videl prvýkrát. ()

Gemini

Děsivá atmosféra vymírajích vesnic v Africe, nechutná smrt po nákaze takřka nezastavitelným virem, závod odborníků s časem, úvahy o morálním ospravedlnění obětování jednoho města v zájmu záchrany ostatních....plus výborný výkon Dustina Hoffmana, účast mých oblíbenců, věhlasných to osobností stříbrného plátna a v neposlední řadě geniální hudba Jamese Newtona Howarda, zkrátka welcome to CDC. Dnes už klasický katastrofický film s realistickou zápletkou (a "nevyhnutelnými" eskapádami hlavního hrdiny a předpokládatelnou dějovou stavbou), fungující stále stejně dobře. Možná i lépe, po všech tech SARSech a zvířecích chřipkách. 80% ()

POMO

Prvotní nadšení z řemeslně libové filmařiny - dlouhý záběr v laboratořích, představování sympatických postav ztělesněných skvělými herci, vtahující náznaky silného dramatu - se v pokročilé minutáži rozplyne v přeladení filmu v akčňárnu s honičkami vrtulníků a klišovitému a předvídatelnému vyústění. Z filmu se stane pitomoučtější záležitost, než jakou mohl být, kdyby scénáristé usilovali spíše o nervy drásající realistický thriller, než přepálený akční biják pro popcornové publikum. ()

Radyo

Bezpečnostní opatření se můžou dělat jakákoliv, ale faktem zůstává, že lidský faktor selhává vždy zcela spolehlivě. I zde selže, když propašuje z africké oblasti, zamořené neznámým virem, do USA malou opičku, která (jak jinak) je "bacilonosičem". Zajímavé téma o "cestujících virech" může opravdu někdy nabýt na aktuálnosti, neboť při dnešním pokrytí zeměkoule leteckými trasami se skutečně může stát, že nějaký virus bude nechtěně (nebo chtěně) přenesen ze zamořené oblasti do civilizace. Tento film se vyrovnává s daným problémem velice zdatně a skutečně realistické záběry určitě zasejí do mnoha duší semínko pochybnosti, zda jsme skutečně tak "za vodou" a daleko od problémů chudé Afriky, jak si mnohdy myslíme. ()

• Na začiatku roku 2020 zažil film opätovný záujem zo strany verejnosti vzhľadom k prepuknutiu celosvetovej pandémie koronavírusu SARS-CoV-2. Podobne sa darilo aj filmu Nákaza (2011). (rasistik)
  • Zahrála si zde opice, která dříve ztvrárnila opici Marcela v seriálu Přátelé (od 1994). (tb_23)