Poprvé se virus objevil v roce 1967 v žoldáckém táboře kdesi v Zaire. Americká vláda tam svrhla bombu, která ho v jediném okamžiku vymazala z povrchu země. Znovu se virus objeví o třicet let později. Do Zaire odlétá bakteriologický tým americké armády, vedený plukovníkem Samem Danielsem. Jeho varování o závažnosti choroby, která se přenáší dotykem a má velmi rychlý průběh a stoprocentní úmrtnost, nikdo z nadřízených nevěnuje pozornost. Generál McClintock chce celou záležitost ututlat a zbavit se Sama, jehož muži mezitím zjistili, že mají co do činění se supernebezpečným virem. Nazvou ho Motaba, aniž by tušili, že ho generálové už čtvrt století mají v archívu bakteriologických zbraní. Do tuhého začne jít v okamžiku, kdy pašeráci zvířat propašují do USA opičku, která je přenašečem viru Motaba. Objevují se první nemocní. V Bostonu epidemiologové podnikají přísná opatření a podaří se jim zabránit šíření nákazy. Zcela opačná situace je v malém městě Cedar Creek, kam se Sam se svými muži vydává navzdory příkazu generála Forda, aby se do případu nepletl. Nákaza se děsivě šíří a generál McClintock nechá městečko neprodyšně uzavřít a prosadí v bezpečnostní radě radikální řešení. Chce zlikvidovat Cedar Creek stejně jako kdysi tábor žoldáků. (TV Nova)

Spike86

Film se skvělým hereckým obsazením, u kterého ale scénář se zápletkou zase až takových kvalit nedosahují a nedrží laťku stoprocentní po celou dobu stopáže. Je to trochu roztahané. 78% ()

Tomulka

Tento film je ve svém žánru na vrcholu všech. Film s katastrofickým globálním problémem pojatý velmi dramaticky, k tomu ještě naprosto dokonalá plejáda výborných herců. Film si mě získal a vráhl mně do děje, člověk před obrazovkou je napnutý až skoro do samého konce. milovníkům dramatických thrilleru říkám to musíte vidět! ()

pro_rock

jeden z mala katastrofickych filmov, ktory nie je zaroven katasrofou. Slusni herci, slusny scenar a kvalitna akcna zabava z 90tych rokov ()

Flopps

Pamatuji si, jak jsem byl na filmu v kině a skuhral na to, že je to celé o ničem, že tak průhlednou a rádobytklivou zápletku snad vymyslí jen ťululum. A pak se na to vlastně při téměř každé repríze v televizi dívám. A pokaždé mám takové mrazení, co kdyby to tomu zelenému mozku vyšlo a shodil bombu na město, aby zabránil šíření nákazy. Petersen umí točit žánrové a řemeslně dobře zmáknuté filmy. Vždycky na nich najdete mraky nedostatků, ale vlastně to až tolik nevadí. ()

SpeedyL

Vcelku dobrý film, ale jednu věc mu odpustit nemůžu a za to ubírám hvězdičku. Když už tu máme epidemii, tak je snad buď virová nebo bakteriální, ale v tomto filmu se baví jednou o virech, pak o bakteriích a nakonec ukáží fotku té "breberky" a vypadá jak parazit, takže tu máme kompletní spektrum původců onemocnění - super! 70%. ()

revere

Dějovou kostřičku to má chatrnou jako vodňanské kuře. Řetěz náhod, který táhne příběh, má články zvící kol žebřiňáku. Scénáristův smysl pro humor nedohlédne dál než na špičku Hoffmanova nosu. Nacionální patos z výkřiků typu „Ti lidé dole jsou AMERIČANÉ!“ sladce odkapává. Škoda že „tam dole“ nejsou cizinci. „Ti lidé dole jsou přece RUMUNI!“ by z úst amerického hrdiny znělo méně afektovaně a nepřipomínalo by tolik Hitlerovy výroky o Árijcích. Závěrečné drama by žák základní školy shrnul takto: Plukovník Daniels v helikoptéře řízené příležitostným pilotem ztrapní elitu amerického letectva, létá křížem krážem Amerikou bez tankování, oslovením „hoši“ na nouzové frekvenci rozněžní dva tvrdé bombometčíky speciálního komanda tak, že svrhnou implozívní pumu mimo určený cíl. Z malé opičky – bacilonosiče během několika minut navaří hektolitr séra, které nejprve podá své umírající exmanželce, s níž se ještě trochu pomazlí, než se vydá na pomoc dalším stovkám nemocných. Jeho milovaná se za chvíli uzdraví, je ještě krásnější, než dříve a zázračný opičí vývar nejenže zahubí vražedný zmutovaný virus, ale její zcela zničené ledviny, játra, slezinu a další orgány uvede do původního bezvadného stavu. Zde se příběh liší od realistické verze Červené Karkulky písničkáře Michala Knébla, kde „… babička s Karkulkou jsou sice zachráněné, jsou ale už trochu natrávené.“ Hvězdné obsazení bohužel nic nezachrání. ()

T600

Ne pořád dávám pět hvězdiček, ale sem naměkko. Poprvé za dlouhou dobu jsem neviděla příšerný lacině natočený katastrofický film... ()

xxmajkoxx

Tento napínavý thiller som videl niekolkokrat. Pozrieť si ho aspoň raz,určite stojí za to. Atmosféra je napínavá počas celeho filmu, nechýba nahánačka na vrtulníkoch a zakrývanie zločinov armády. Kladne hodnotím aj to, že sa film snažil zachytiť na scénu situáciu ľudí, ktorí sa dostali do nezávideniahodnej situácie, strachu z nakazenia, alebo samotnej nákazy. A preto aj keď je film dlhší nenudí a nieje v ňom toľko nudných klišovitých scén ako napr. vo Vražednom víruse (bacilonosiči). Aj keď by to v reále vyzeralo asi trochu ináč, smrtiaca epidémia je asi jeden z najlepších thillerov o vírusoch vôbec. Dustin Hoffman to zahral výborne. Film je o tom, čo sú ludia na vysokyých postoch, schopní spraviť pre peniaze a moc. Dávam 4 hviezdy. ()

leonskennedy

Co k tomu dodat perfektní film plus výborní herci a skvělej příběh.Uzavřené město také pěkně udělané.Je tu i dost akčních scén,ale také hodně silných.VIděno cca 15x. ()

Mr.Lordi

Skvělá atmosféra, skvělé obsazení, nechybí napětí akce ani vtipné momenty - ("generále, polibte mi se vší úctou prdel pane") - zápletka a nápad je také perfektní. Na to, jak je tento film starý, není třeba jej odepisovat do starého plastu. 85% ()

Pythonator

Dustin Hoffman je jednička. A toto je film z dob, kdy byl ještě zaslouženě obsazován do špičkových filmů. Dnes mu bohužel nikdo není schopný šoupnout pořádnou roli, takže tady ta virová taškařice působí po letech docela nostalgicky. Jednoznačně nejlepší epidemiologický film všech dob. ()

Peddro

Skvělý film, na který se vždy rád podívám. Výborné obsazení i herecké výkony. Jen mi vadí, že podplukovníka Brixe občas osloví ,,plukovníku", ale to už je u našich překladatelů a dabingu už trošku klasika.... ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen