Poprvé se virus objevil v roce 1967 v žoldáckém táboře kdesi v Zaire. Americká vláda tam svrhla bombu, která ho v jediném okamžiku vymazala z povrchu země. Znovu se virus objeví o třicet let později. Do Zaire odlétá bakteriologický tým americké armády, vedený plukovníkem Samem Danielsem. Jeho varování o závažnosti choroby, která se přenáší dotykem a má velmi rychlý průběh a stoprocentní úmrtnost, nikdo z nadřízených nevěnuje pozornost. Generál McClintock chce celou záležitost ututlat a zbavit se Sama, jehož muži mezitím zjistili, že mají co do činění se supernebezpečným virem. Nazvou ho Motaba, aniž by tušili, že ho generálové už čtvrt století mají v archívu bakteriologických zbraní. Do tuhého začne jít v okamžiku, kdy pašeráci zvířat propašují do USA opičku, která je přenašečem viru Motaba. Objevují se první nemocní. V Bostonu epidemiologové podnikají přísná opatření a podaří se jim zabránit šíření nákazy. Zcela opačná situace je v malém městě Cedar Creek, kam se Sam se svými muži vydává navzdory příkazu generála Forda, aby se do případu nepletl. Nákaza se děsivě šíří a generál McClintock nechá městečko neprodyšně uzavřít a prosadí v bezpečnostní radě radikální řešení. Chce zlikvidovat Cedar Creek stejně jako kdysi tábor žoldáků. (TV Nova)

HennessyVSOP

Slušná popcornovka a asi klasika v tomhle žánru od které se pak hodně kopírovalo. To je taky důvod proč budete pravidelně nacházet různá klišé. Logičnost děje je taky na trochu hloupější úrovni. Nicměné se nedá upřít solidní režie a kvalitní herecké výkony.Jako celek film dokáže potěšit, ale rozhodně z něj nebudete sedět na zadku s otevřenou pusou. ()

david666

Ačkoliv již x-krát viděné, opět mě to (dne 30.10.2012) dostalo. Asi jeden z nejlepších thrillerů s touto tématikou. Nejen díky příběhu ale zajména obsazení. ()

PeteBuck

Jeden z tých filmov, čo som mal na páske a točil ho dokola. Aj dnes to má náboj a neviem, či je natočený lepší film ohľadom tejto tématiky, no možno ešte Kmeň Andromeda, ale tej je už trochu starší a kniha sa mi pozdávala trochu viac. Herci fantastickí, je neuveriteľné, koľko známych tvári tu je. Všetci hrajú ako majú, hlavne Dustin Hoffman, Morgan Freeman a Donald Sutherland tu hrá fantastického záporáka. Dej má spád, je zaujímavý, miestami naskakuje husia koža, hlavne scény, keď ľudia padajú ako muchy a nezdá sa, že by vírus mohol niekto vôbec kedy zastaviť. Myslím, že film má slušné posolstvo (nielen kvôli vete, ktorá je na začiatku filmu), ale ukážka, ako človek často funguje. Miesto toho, aby ľudia spojili sily proti naozaj reálnemu nebezpečenstvu, tak sa hádajú medzi sebou, chránia svoje záujmy a svoje zadky. Natočené výborne, podľa mňa je to parádny film. Ťažko mu niečo vytknúť. Žiadne hluché miesto, je to proste jeden z tých filmov, ktorý Vás priklincuje pred obrazovke a neodídete až do konca. Aspoň mňa odrovnal slušne. ()

Saxos

Jeden z Ebola filmů, který působí docela realisticky. Plusy: námět, soundtrack, herecké obsazení. Mínusy: předvídatelný děj, stopáž. Update 2023 - vir/ bakterie; zde totální řešení je nejrozumější. Náš hrozně zákeřný čoviďák zmizel z jedné noci na druhý den No jó. Vlastně nás první rok zachránil jakýkoliv hadr přes hubu/opovaž se bez něj jít směrem k parku/ a následný stačil respirátor pro zedníka /ano určená třída ochrání proti prachu/. Hlavně nosit všude. Paráda. Závěr: taková srdcovka, tak doporučuji. Alespoň každý pochopí, co musí člověk použít k nějaké trochu účinné ochraně. ()

zigy

4+. Film téměř nemá hluchá místa. Skvělý Hoffman (Postránecký!) furt někam pobíhá a snaží se zachraňovat co se dá, takže se pořád něco děje. Navíc bojuje nejen s epidemií, ale i hnusnými generály (Sutherland si po Pinkleym z Tuctu špinavců konečně zahrál opravdového generála, haha). Závěr s vrtulníkem trochu hollywoodský, ale inteligentní a napínavý. Další plus je občasný humor i ve vypjatých scénách ("neletíme trochu moc nízko?"). Přehlídka hvězdných herců v chytrém katastrofáku, který může být bohužel celkem reálný, takže se budeme jen modlit, aby se něco podobného nestalo. ()

Cinik

Hrozné. Nevěrohodný děj, plno směšných a kýčovitých póz, z hlediska lékařství naprostá kravina. ()

jooker10

Dobře obsazený film s klasickou náplní. Epidemie vuru, kterou dostanou všichni včetně milované osoby... Podruhé už bych asi nekoukal... ()

Ronkar

Klasickej sentimentální hollywood. Výchozí situace a celkově první polovina je velmi dobrá, stejně jako situace kolem uzavření města do karantény. Působí to celkem reálně. Herci to drží hodně nad vodou a virus tu má správnej feeling nezadržitelnýho nebezpečí. Docela slušné napětí i dramatičnost. Pak ale Hoffman začne porušovat všechny rozkazy i principy logiky a Smrtící epidemie se změní v naháněčku jako z béčkového filmu, která vjede do americkýho patosu s předvídatelným finále. Slušné, ale nebýt poměrně zajímavýho tématu nijak výjimečné. ()

Kozlowski8

Zajímavý a poutavý snímek Wolfganga Petersena o boji s virem, který do Kalifornie připlul s malou opičkou ze Zaire. Experti na viry však musí bojovat taky proti "vyšším" zájmům vlivných vojenských činitelů... I po letech film baví svým napětím a vcelku realistickým ztvárněním ( i když se některým klišé přece jen nevyhne), baví i díky exkluzivní sestavě herců, na které se skvěle kouká a divák v současné celosvětové coronavirové pandemii vnímá i jeho nadčasovost. Jenom ten přechod atmosféry a tempa filmu do akčního modu s honičkami vrtulníků, mi úplně nesedl. Celkově ale palec nahoru. 75%. ()

PTuranyi

Spočiatku seriózna apokalyptická dráma až do momentu keď sa do toho vloží armáda a žiaľ je to veľmi skoro, veď hlavný hrdina Sam Daniels pre ňu pracuje. Film sa tak zvrháva na konšpiračný béčkový akčný príbeh poctivo odkojený 90-tymi rokmi. Postupne vŕši logické skratky a klišé až z vyliečením nákazy vylieči aj Samove stroskotané manželstvo. Vďaka kvalitnej produkcii má film celkom dobrú atmosféru aj spád a hrá tu celá rada skvelých hercov, z ktorých každý už mal na konte zopár výborných filmov. Možno iba vďaka tomu sa film nezmenil na patetickú brečku naplnenú klišé. ()

Hicks

Výborný film, výborní herci, ponurá atmosféra izolovaného městečka Cedar Creek. Petersenova variace na téma "nebezpečný virus" nemá chybu. Konec je sice trošku nerealistický, protože vytvoření vakcíny by trvalo mnohem déle, ale tady mě to nevadilo ani trochu. Byl jsem moc rád, že to dobře dopadlo. ()

Treble

Tak tady máme naprosto rzoporuplnej film. Atmosféra a herecké výkony a dobrý, ne zbytečně složitý scénář na jedné straně, by tvořili super film. Na druhej straně však stojí tři obrovský faktický kraviny... ()

JQK

Schéma dobré, provedení, na první podívání také. Trochu už mě ale unavují na koleně zázračně rychle vyrobené vakcíny, prakticky za použití zbytku vody na kafe a trochy hlenu/krve z bacilonosiče, na poslední chvíli ve vzduchu zastavené stíhací bombardéry, nejlépe po signálech skautskou baterkou ze země apod. Takže je to asi subjektivní únava akčními filmy snažícími se tvářit seriózně. Proto doporučuji každému, kdo film neviděl a má tenhle žánr rád. Za sebe, s odstupem doby, a podle toho, jaký dojem ve mně zanechal a zda bych se k němu vrátil, 60%. ()

supo odpad!

Začátek, bavíme-li se o prvních 15 minutách, je skvělý. Pak ale film nastoupí obvyklou trasu - jeden spasitel všehomíra, jen na něm to záleží, všichni mu hází klacky pod nohy, ale on se vzepře a nakonec pomocí sentimentálních vlasteneckých řečí a proslovů dosáhne svého. Ten film mohl být dobrý, podle ansámblu, početného komparsu i létajících strojů všeho druhu, měl vysoký rozpočet. Ale za to jak to zkazili si to zaslouží jen hodnocení odpad. ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen