Poprvé se virus objevil v roce 1967 v žoldáckém táboře kdesi v Zaire. Americká vláda tam svrhla bombu, která ho v jediném okamžiku vymazala z povrchu země. Znovu se virus objeví o třicet let později. Do Zaire odlétá bakteriologický tým americké armády, vedený plukovníkem Samem Danielsem. Jeho varování o závažnosti choroby, která se přenáší dotykem a má velmi rychlý průběh a stoprocentní úmrtnost, nikdo z nadřízených nevěnuje pozornost. Generál McClintock chce celou záležitost ututlat a zbavit se Sama, jehož muži mezitím zjistili, že mají co do činění se supernebezpečným virem. Nazvou ho Motaba, aniž by tušili, že ho generálové už čtvrt století mají v archívu bakteriologických zbraní. Do tuhého začne jít v okamžiku, kdy pašeráci zvířat propašují do USA opičku, která je přenašečem viru Motaba. Objevují se první nemocní. V Bostonu epidemiologové podnikají přísná opatření a podaří se jim zabránit šíření nákazy. Zcela opačná situace je v malém městě Cedar Creek, kam se Sam se svými muži vydává navzdory příkazu generála Forda, aby se do případu nepletl. Nákaza se děsivě šíří a generál McClintock nechá městečko neprodyšně uzavřít a prosadí v bezpečnostní radě radikální řešení. Chce zlikvidovat Cedar Creek stejně jako kdysi tábor žoldáků. (TV Nova)

Nessos

Jediné, co dělá Smrtící epidemii vyjímečnou, je herecké obsazení. Nebýt tam Hoffman, Freeman, Spacey a Gooding Jr., tak by to bylo o poznání horší. ()

jprmusic

Slušná práce. Bez tématu rozchodu hlavních hrdinů to mohlo být ještě lepší, ale budiž. Jen by mě zajímalo, kdo se jiím staral v průběhu té akce o pejsky. No nic ..... ()

Tominni

Největším nepřítelem je virus a......armáda. Zajímavý film, který ale výrazně nepřekračuje hranice žánru. Velmi dobře je vykreslená atmosféra uzavřeného městečka, trochu horší už to je s vrtulníkovými scénami, co všechno malý vrtulník zvládne..... ()

helrohir

Myslím si, že s tematikou globálnej vírusovej hrozby sa jedná asi o najlepšie a najuveriteľnejšie spracovaný film. V prvom rade treba vyzdvihnúť perfektne budované napätie a strach z neznámej hrozby, pričom sa priznám, že pár krát som sa počas filmu cítil akoby som pozeral nejaký horor, pretože v dnešnej civilizácii sme svedkami rôznych vírusov, ktoré sa nám môžu kedykoľvek objaviť doslova pred domom, a to je určite dôvod k strachu. Hercov je zbytočné nejako bližšie hodnotiť, stačí sa pozrieť na menoslov a vieme, že o kvalitu tu nie je núdza. Zaujímavosťou je veľmi realistické priblíženie pomerov v armáde, kde ide v prvom rade o záchranu kariéry a "národných záujmov" než o skutočnú pomoc tým, ktorí to potrebujú. Vo filme mi však vadí akčný záver, ktorý upúšťa od predchádzajúcej atmosféry a príde mi proste "hlúpučky americký". Na záver už len toľko, že tento thriller určite stojí aj za viacero zhliadnutí, pričom aj po niekoľký krát budete pozerať na obrazovku ako keby ste to pozerali prvý krát. 80%. ()

Brano

Priemerný katastrofický thriller o novom víruse, ktorý postihne niekoľko osôb, ktoré musia ostať v karanténe. Jedná strana chce túto hrozbu zlikvidovať, druhá chce vynájsť protilátku. Námet ma zaujal, zo začiatku to bolo celkom dramatické a napínavé, ale bohužiaľ zaujímavé to nebolo po celú dĺžku filmu. V závere som už zíval od nudy a vyslovene ma to nebavilo. Vyzdvihnem výborné herecké obsadenie. Dustin Hoffman a Morgan Freeman bola výborná voľba. ()

knihovna

No jo, natočené je to asi hezky, ale je to vlastně neuvěřitelná pitomost. Virus který zabíjí se skoro 100% účinností ( to neměl ani mor a tehdy se neléčilo, ale zaříkávalo), vědec, který vše vyřeší v posledním zlomku vteřiny ( i Flemingovi a jiným to trvalo opravdu dost dlouho). Samozřejmě armáda vylíčena jako spolek zelených pitomců a přitom vlastně dělali jedinou možnou věc - izolovat nebezpečí tak, aby se nešířilo dál a léčit Ty, které už to napadlo. Bohužel z těchto schemat se pak vytváří náš pohled na svět. Při kdejaké epidemii noviny píší o konci světa, vědci mají na všechno řešení ( ha, ha ) a vojáci jsou debilové. vážení, takle svět nefunguje. Je to pouze film, věrohodný asi jako kdejaké průměrné porno. ()

borohub

Velmi povedený film, musím uznat že z filmu občas docela mrazí - už jenom z důvodu, že se něco podobného může bohužel skutečně stát. Herci výborní, film je sice delší, ale ani chvíli nenudí, není příliš co vytknout. 90% ()

mchlumak

Žral jsem to jako malej a kupodivu teď je to snad ještě lepší. Pro mě to spadá do kategorie velkofilmů (asi to dřív dávali v sobotu večer na Nově...), má to všechno - napětí, lásku, i trocha humoru se najde, viz těsné minutí vrtulníků. ()

Blazkowicz

Skoro každou část filmu jsem už v televizi někdy viděl, takže to pro mě v podstatě nebyl úplně nový film. Má to sice přes dvě hodiny, ale neměl jsem potřebu dívat se, kdy už bude konec. Oproti novějším filmům s podobným tématem epidemie je to mnohem napínavější. Slabší místa to má (hlavně ty co už jsem viděl), ale budu hodnotit objektivně. 4-* ()

Everwin

Je to super film, až konec už je zbytečně přitažený za vlasy a vlastně mu nevěříte. Moc všechno nahrnuté nahromadu, odpočet pro bombu, zázračné nalezení řešení, rychlé rozuzlení a uzdravení všech. To podkopalo tu pečlivě budovanou atmosféru neviditelného a těžce zvládnutelného problému. Dokonce hlavní hrdinové na konci ignorují všechny postupy a klidně se nakazí, když už mají řešení na dosah, tak se přece není čeho bát.... Fakt zklamání ten konec, nemluvě o úplně zbytečné akční scéně s helikoptérami. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 6,6/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 60%, Audience Score - 56% | FDb.cz - 76.7% | Bezpochyby výborný film o bezvýhodné situaci v jednom malinkém městě s fungující režií, dějem, akcií a především jedinečným hereckým obsazením. Holt každý se ve své roli našel, a i když je děj mírně předvídatelný a klišovitý, nás naplno zaujal. Obzvláště v této době opravdu povedený snímek na večerní pokoukaní. Nás film prostě i přes svou délku ani na malou chvilku nenudil, nadchl nás a jsme plně spokojeni. 80% ()

cinema_cz

Obratně napsaný scénář nezahlcuje diváka "vědeckými komentáři" a celý příběh se bez dlouhých vysvětlovacích scén pohybuje v mezích přijatelné (tj. ne zjevně vykonstruované) věrohodnosti. 80 % (Tomáš Hoffman, Ci 06/1995, str. 52) ()

kubilov

Pure devadesátky. První, spíše komornější polovina je skvělá, Dustin Hoffman herecky koncertuje a síla Outbreaku je především v pečlivě budovaném napětí, aby přišla druhá, megalomanštější, devadesátková druhá polovina, která ledacos přehání jako úlitbu pro velké finále. Donald Sutherland je ztělesněním filmového záporáka. Celkově velice dobrý film a strong 4* ()

PlysovyMacko

Slušný film s par veľmi napinavymi momentami - chytanie opičky,  zabránenie bombardovania. Film na tiež atmosféru beznádeje, ako nakazeni pribudaju nielen z radov anonymných ľudí ale aj hlavne postavy. ()

Marg

Nezlobil bych se, kdyby všechny ty filmy o epidemiích byly zpracovány podobně napínavě jako tenhle. Tedy až na to příliš časté používání slov americký, Amerika, Američani. ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen