Poprvé se virus objevil v roce 1967 v žoldáckém táboře kdesi v Zaire. Americká vláda tam svrhla bombu, která ho v jediném okamžiku vymazala z povrchu země. Znovu se virus objeví o třicet let později. Do Zaire odlétá bakteriologický tým americké armády, vedený plukovníkem Samem Danielsem. Jeho varování o závažnosti choroby, která se přenáší dotykem a má velmi rychlý průběh a stoprocentní úmrtnost, nikdo z nadřízených nevěnuje pozornost. Generál McClintock chce celou záležitost ututlat a zbavit se Sama, jehož muži mezitím zjistili, že mají co do činění se supernebezpečným virem. Nazvou ho Motaba, aniž by tušili, že ho generálové už čtvrt století mají v archívu bakteriologických zbraní. Do tuhého začne jít v okamžiku, kdy pašeráci zvířat propašují do USA opičku, která je přenašečem viru Motaba. Objevují se první nemocní. V Bostonu epidemiologové podnikají přísná opatření a podaří se jim zabránit šíření nákazy. Zcela opačná situace je v malém městě Cedar Creek, kam se Sam se svými muži vydává navzdory příkazu generála Forda, aby se do případu nepletl. Nákaza se děsivě šíří a generál McClintock nechá městečko neprodyšně uzavřít a prosadí v bezpečnostní radě radikální řešení. Chce zlikvidovat Cedar Creek stejně jako kdysi tábor žoldáků. (TV Nova)

Ganka

Parádní akční film s trochou romantiky. Dokáže vás popadnout, ale je v něm tolik much, že vám z toho úplně pokazí zážitek. Od rádoby drsných hlášek po věci, které by lékař nikdy neudělal. Na druhou stranu výkon Dustina byl ohromný a to, jak by mohla americká armáda manipulovat s fakty i biologickými zbraněmi. Průhledné, prvoplánové včetně hepy endu. Trocha toho do té páté hvězdy chyběla. ()

klukcz

když jsem film viděl prvně, byla to prostě pecka ze které spousta dalších filmů čerpala a čerpá. dnes už působí místy úsměvně, ale stále má co říct a baví. ()

PanIncognito

Strhující drama! Jde o profesionální dílo, kterému nechybí napětí ani spád. Za nadprůměrnost snímek vděčí především svému obsazení (Cuba Gooding mladší, Donald Sutherland, Dustin Hoffman, Morgan Freeman)... tvůrci mají na kontě dynamický film. :) (viděno s 1. dabingem) ()

Tomas129

Ten film jsem viděl v dětství a dodneška mám z toho trvalé následky :-D Jakmile je někde značka BIOHAZARD, tak se jí vyhýbám obloukem. Tento film mě zkrátka naučil respektu k nemocem a obzvláště k těm speciálním. To co je vidět ve filmu je opravdu děsivé a nepříjemné, takže se jedná vlastně o přínosný film, který budí v lidech respekt vůči nebezpečným nemocem. Akorát se mi moc nelíbilo neprofesionální chování toho vědce, kterému se roztrhl oblek...taková ta klasická chybička, která je už ve filmech klišé - zamlčení.... Ale budiž odpuštěno :-) ()

Jirkacek

Snímek Smrtící epidemie z roku 1995 jsem poprvé viděl nedlouho po jeho natočení a pamatuji si, že se mi tenkrát velice líbil, takže jeho druhé shlédnutí přišlo poměrně brzy. Od té doby však v řece Moravě proteklo mnoho vody a s přibývajícími léty člověk může změnit své názory, takže jsem se rozhodl podívat se na film o nebezpečném viru podívat potřetí. Velice jsem se na něj těšil, protože jsem si po těch letech nepamatoval spoustu detailů a také proto, že v něm hrálo mnoho známých herců a mezi nimi také můj oblíbený Morgan Freeman. Příběh se začal odvíjet v roce 1967 v africkém státě Zaire, kde se v džungli objevil virus zvaný Motaba, způsobující smrtící krvácivou horečku. Do vesnice, kde epidemie vypukla se objevili důstojníci americké armády Donald McClintock (Donald Sutherland) a William Ford (Morgan Freeman), kteří sem přiletěli vrtulníkem,aby obhlídli situaci. Když si od jednoho pacienta vzali vzorek krve a odletěli zase pryč, poslali nad tábor letadlo, které shodilo dolů bombu, jenž do sebe pohltila vše okolo. O dvacet osm let později byl vyslán plukovník Sam Daniels (Dustin Hoffman), virolog USAMRII , aby vyšetřil propuknutí další nemoci v Zairu. On a jeho posádka - poručík plukovník Casey Schuler (Kevin Spacey) a nový člen major Salt (Cuba Gooding Jr.) - shromáždili informace a vrátili se do Spojených států. Ford, nyní brigádní generál a Danielsův nadřízený důstojník, odmítl jeho obavy, že by se virus dostal do USA. Mezitím se byl v africké džungli chycen hostitel viru, kterým byla miloučká opička Betsy, bílohlavá kapucínská opice a následně byla na lodi odvezena do USA. Potom byla s dalšími zvířaty předána do laboratoře pro testování na zvířatech, odkud ji tajně vyvezl její zaměstnanec James "Jimbo" Scott (Patrick Dempsey), který ji chtěl prodat do zverimexu Rudymu Alvarezovi (Daniel Chodos), majiteli prodejny v kalifornském městečku Cedar Creek. Jenže opice Alvareze škrábla a ten ji odmítl koupit, takže ji vzápětí Jimbo pustil na svobodu do lesa nedaleko obce Palisades. Pak sedl na letadlo do Bostonu a již během letu se u něj projevily příznaky nemoci, takže když se po přistání setkal se svou přítelkyní Alicí (Kellie Overbey), nakazil ji polibkem a omdlel. Jejich nemoc vyšetřovala Dr. Roberta Keoughová (Rene Russo), vědkyně CDC a Danielsova bývalá manželka. Jimbo, Alice a Rudy poté během několika hodin zemřeli, ale Keough zjistila, že v Bostonu nebyl infikován nikdo jiný. Jenže mezitím byl nemocniční technik v Cedar Creeku infikován, když omylem rozbil lahvičku s Rudyho krví. Virus se pak rychle zmutoval do kmene, který se šířil jako chřipka vzduchem a způsobil nakažení řady lidí v kině. Když se to dozvěděl Daniels, odletěl přes nesouhlas svého nadřízeného Forda do Cedar Creeku a připojil se k týmu bývalé manželky spolu se Schulerem a Saltem. Když začali hledat nosiče viru, armáda město uzavřela a zavedla stanné právo, aby se nákaza nerozšířila do dalších měst USA. Později se Schuler nakazil, když se jeho oblek roztrhl a stejně se vedlo Keough, která se náhodou píchal kontaminovanou jehlou, když ho ošetřovala. Když se virus takovým způsobem masívně rozšířil, rozhodl se generál Ford poskytnout experimentální sérum, které bylo vyvinuto na původní kmen z roku 1967. Když lék vyléčil opici nakaženou ve zverimexu původním virem, uvědomil si Daniels, že sérum bylo objeveno už dávnou před vypuknutím epidemie a kdyby bylo poskytnuto veřejnosti dříve, nedošlo by k této situaci. Daniels se tak od Forda dozvěděl o operaci Čistka, kterou schválil prezident USA. Byl to armádní plán, který už jednou použili v Zairu čili měli v plánu shodit bombu na Cedar Creek, spálít město a jeho obyvatele a zdánlivě tak zabránit expanzi viru do pandemických rozměrů. McClintock, nyní hlavní generál, však plánoval tuto operaci použít také k zakrytí existence viru, který by si tak uchoval možnost použití jako biologické zbraně. Aby zabránil Danielsovi najít lék, nařídil McClintock jeho zatčení za to, že je přenašečem viru. Daniels a Salt ovšem využili zmatku a odletěli vojenským vrtulníkem na loď, která přivezla malou opičku Betsy. Daniels na palubě získal fotku opičky, když se s ní zvěčnil její ošetřovatel, který mezitím také zemřel poté, co se od ní nakazil. Daniels pak odletěl do San Franciska, kde vtrhl do televizního vysílání a ukázal zde fotku opice. Vzápětí zavolala obyvatelka Palisades paní Jeffriesová (Gina Menza), jejíž dcera Kate si hrála s Betsy na jejich dvoře. Zanedlouho Daniels a Salt dorazili do jejich domu, Salt trefil opičku uspávací šipkou a vzápětí vyrazili zpět do Cedar Creeku. Při zpětném letu byl Daniels a Salt pronásledován McClintockem v dalším vrtulníku, ale když Salt vystřelil dvě střely do stromů, mysleli si, že jejich stroj spadl. Jakmile se vrátili do Cedar Creeku, Salt smíchal Betsyny protilátky s Fordovým sérem a vytvořil antisérum. Ačkoli Schuler zemřel, zachránili alespoň Keough. Jenže ani to neodradilo generála McClintocka od úmyslu shodit bombu, nicméně jeho podřízený generál Ford tajně letadlo odvolal. Bohužel se to dozvěděl McClintock a znovu nařídil start bombardéru, které se vydalo za svým cílem. Daniels a Salt svým vrtulníkem vletěli přímo do cesty bombardovacího letounu a tím mu znemožnili trefit cíl. Než McClintock mohl nařídit další bombardování, Ford ho zbavil velení a nařídil jeho zatčení. Daniels a Keough se usmířili a obyvatelé Cedar Creek byli uzdraveni. Takže tentokrát to ještě dopadlo dobře, ale stejně si myslím, že se naše planeta jednou rozhodne část lidstva vyhladit, aby nás dokázala uživit, protože takhle to už dál nepůjde. Co se týče filmu Smrtící epidemie, i při třetím podívání mne děj bavil, nikdy jsem se nenudil, přes smutné téma nechyběl ani jemný humor a za tu přehlídku vynikajících herců režisérovi Wolfgangu Petersonovi tleskám. Velice ovšem lituji toho, že se nedal film sehnat na blu-ray disku, protože bych si ho jinak pořídil do své sbírky. Suma sumárum, snímek Smrtící epidemie ode mne po zásluze získala pět epidemických hvězdiček *****. () (méně) (více)

bedsore

Jaká je pravděpodobnost, že vás zasáhne blesk? Malá. Bohužel tento snímek se jen hemží situacemi, které jsou zhruba stejně pravděpodobné a shoda náhod potřebná k rozuzlení příběhu dotažená až trochu k absurdnosti a to v mých očích ubírá na zábavnosti. ()

McGuffin

Je vhodný čas k připomenutí, že Smrtící epidemie, Outbreak scénáristů Laurence Dworeta a Roberta Roy Poola je přímočarý příběh o lékařích, kteří umějí a chtějí zachránit obyvatele města zasaženého zpočátku neznámým virem. A tento úkol ve správnou chvíli, na konci, splní. Překážek se nadějí jen tak přiměřeně; dlouho ne úspěšné pátrání po prvním nositeli viru a tím i protilátky a rozpor jejich úkolu s úkolem svých nadřízených. Ve srovnání s tím, jaké jim dal scénář ke splnění úkolu do ruky trumfy, jsou to drobné, a o šťastném konci proto může pochybovat jen zarytý profesionální skeptik. Vlažně. Takže tak. https://www.macguffin.cz/ ()

bonsetti

Pustil jsem si to po mnoha letech znovu, vzhledem k letošnímu roku, kdy nám tu začal řádit Covid-19. Ponechávám 4*. Tenkrát v době vzniku filmu to bylo sci-fi. Dnes se to značně přiblížilo aktuálnímu stavu. Jen doufám, že realita ten film nepřekoná. ()

Dalajlada

Atmosféra stála za to a o pár let předběhli Ebolu i Covid. Nebýt zbytečných motivačních řečí a pár nesmyslů, byl by to naprosto skvělý film. ()

Nellaron

Aj po 25 rokoch od uvedenia filmu som sa bavil. Nechýba mu napätie a rozvetvená zápletka. Pravý akčňák 90-tych rokov. V dnešnej dobe, kedy sme všetci experti na nákazu, sa už na niektoré detaily pozeráme inak a prídu nám možno hlúpe. Ale herecký honcert Hoffmana, Freemana a ostatných ostáva stále nezmenený. ()

mapollam

Vo svojej dobe celkom napínavý film, popcorn. Dnes už taký na pousmiatie, ako keď človek objaví v pivnici hračky, ktoré voľakedy považoval za úžasné..ale sú iba fajn. ()

GrooteLulu

..titulní stránka Cinemy, asi květen 95.. Smrtící epidemie je koncert Dustina Hofmanna, coby "staroch" voják epidemilog, tvrdý američan.. co se týče Hoffmana, je to u mě jeho poslední role, po těch "jeho" oskarových let, co bych chtěl vidět a co se týče filmu, tak se to narvalo do doby, kde už netrikové akční filmy ztrácely zdravý vzduch a lidé pachtili po novém svěžím vítru.. vrtulníkové záběry a "chudák" opička jsou nejlepší.. no a v dnešní době už je to spíš "artový" film, jednak i proto, že Hoffman nehrál v Nepostradatelných.. něco mezi Skálou a Přejezdem Cassandra ()

Kelinej

Svižný, i když možná zbytečně dlouhý film o střetu dobra a zla, humanismu a cynismu na pozadí odporné infekce. Nad průměr snímek povyšuje Petersenova obratná režie a herecké výkony hvězd v čele s Dustinem Hoffmanem. ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen