Honza zabije draka a získá princeznu a půl království. A tam, kde jiné pohádky končí, naše začíná. Princezně se totiž obyčejný Honza nelíbí, stejně tak jejím královským rodičům. Neumí se totiž chovat, jeho způsoby vzbuzují všeobecné pohoršení a to není nic proti tomu, když se na zámku objeví jeho rodiče. Princezna si zoufá, král s královnou taky, jenže královský slib je královský slib. Na scénu přichází bývalý princeznin nápadník, panovník sousedního království, sobecký král Egon, který princeznu nechal napospas drakovi. Ta se nechá obelstít jeho výmluvami a odpustí mu. Honza má princeznu upřímně rád a když pochopí, jak je z celé situace nešťastná, svatbu zruší a vrátí se do rodné chalupy. Princezna odjíždí s Egonem do jeho království, jenže tam teprve pozná jeho pravou povahu. Když chce utéct, Egon ji uvězní. Naštěstí se podaří uniknout princezninu rádci, učiteli dvorské etikety rytíři Valeriánovi. Ten věří, že jediný, kdo může princeznu zachránit, je Honza. Dokáže se ale Honza naučit dvorské mravy tak, aby mohl nepozorován vniknout na Egonův zámek a už podruhé princeznu zachránit? To je úkol stejně těžký jako zabít draka, zvláště když Egon nenechal nic náhodě a zatykače na Honzu s Valeriánem visí na každém rohu. Autorem originálního a vtipného scénáře je Petr Hudský, pohádku natočil Karel Janák. V hlavních rolích uvidíme Matouše Rumla jako Honzu, Evu Josefíkovou jako princeznu, Jakuba Prachaře jako krále Egona a Marka Ebena v roli rytíře Valeriána. Pohádka se točila v nádherných lokacích hradu Bouzova a na zámcích Hradec nad Moravicí a Hrádek u Nechanic. (Česká televize)

endymion

Slabé tři hvězdy a to ještě jen kvůli hláškám Marka Ebena a opravdu krásné princezně Evě Josefíkové. Kdybych si nepřečetl, že scénář napsal Petr Hudský, myslel bych si, že ho má na svědomí Ladislav Špaček. ()

Himbajz

Loni a předloni vánoční pohádka nonstop zvracení. jsem rád, že letos to bylo cajk. Dějvá linka neotřá a bavil jsem se to dost. Scény trochu laciné,odfláklé. Prochází vesnicí a dvě chalupy mají lepenkovou střechu - potrhanou. To už nikdo neumí alespon s PC? Nebo na Bouzově "zakryté" vyínače leenkou... To bylo na zvraceníčko. ()

DanielDall

Poměrně dost fajn pohádka a na obvyklé poměry i "originální". Je škoda že potenciál je citelně nevyužit. Místy by prospěl svižnější střih, záběry z dálky jsou něčím divné,a pár podivných logických skutečností by bylo vhodné v ději vysvětlit. Třeba: - Egon je nejbližší soused, počítá se s ním jako s potenciálním ženichem a nikdo u dvora neví, že je mešuge, a zadlužený až hamba ? - že je po drakovi a Honzův nárok je oprávněný se pozná podle čeho ? Nikdo nechtěl hlavu draka? Honza draka neprodal protože chtěl zůstat chudý ? - královská veličenstva nikdo doma nepostrádá - Eben jako rytíř se vrátí do svého království najde Honzu a nestaví se u sebe doma ani pro armádu, koně ani pro fajnové oblečení pro Honzu ani pro nic co by mohli při té "akci" potřebovat ? ()

Krupe

Obsazenstvo Stardance a Kramár. Zřejmě snaha vytěžit z popularity Stardance a dojet do cíle na její vlně. Bohužel na volnoběh a s ruční brzdou značky Kramár. Herecké výkony poslabší, hudební doprovod na facku. Ještě že tam byl ten Kuba Prachařů, ale sám to nevytrhne... ()

KraLuban

Bavil jsem se. Jasně, není to žádné veledílo, ale nápad na příběh Honzy po zabití draka je fakt chytrý a už jenom kvůli Egonovi by to stálo za to vidět:). ()

ssarka

Výstřih královny a Jakub Prachař nebyl Egonie ale ryzí AGÓNIE....Marek Eben bavil asi 10 minut,ale rychle se přejedl... ()

Lucka07

Podobnost se Star Dance čistě náhodná 😁. Jakub Prachař v roli záporáka pozvedl tuto povedenou pohádku o jeden level výše. ()

zeleznak

Josefka je urcite pekna zenska, nicmene ten sarkasmus a ironie z roli, jimz se posledni dobou venovala, ji uplne prolina. Ruml se chova jako pragmatik, ale v pohadce by mel potencialnim venem pohrdat🤣. Kramar je na pest uz dlouhodobe, hrat proste neumi. Eben se k Rumlovi chova uhlazene, coz je ale zase imho spatne, ma tam byt zcela vrozeny a typicky pro jakoukoliv dobu despekt k plebsu. Opakovane vytahovani oboci Freimanove je nevtipne. Ma to byt pohadka pro celou rodinu, ale bude tohle bavit deti??? Ja chapu, ze se nelze zavdecit vsem, ale je to takove, rekneme, neprekvapujici. Po 27 minutach uz to bezi jen jako zvukova kulisa ()

Mistr119

V prvé řadě jsem moc rád, že vedení ČSFD zatrhlo hodnocení filmů v průběhu vysílání a hodnocení je možné až po skončení. :) Vyhneme se tak mnoha odpadům jakožto předsudků po 5 minutách vysílání. Hlavní myšlenka z letošní pohádky: "Však si nakonec každá zvykne." Zajímavé zpracovat konec klasické pohádky, téma, které tak v minulosti bylo, že se na lásku moc nehledělo a zajímavé sledovat proměnu lidské mentality. Trošku prvoplánově zvolené jméno Egon, ale trošku nepochopitelné, proč si Egonova charakteru princezna nevšimla dříve + místy měl Prachař místa, kdy se choval jako sympaťák a při příjezdu do své vlasti pak došlo k charakterové razantní změně... :/ ()

Fracek

Čekal jsem nudné utrpení, ale nakonec to bylo solidní, jen ta hudba občas potrápila a některé zbytečně natahované sekvence. ()

Neel

Po dlouhé době koukatelná štědrovečerní pohádka. Duo Ruml-Eben funguje dobře, u Prachaře jsem na rozpacích, sice si evidentně 'slávy jeho velikosti' užíval, ale užíval si to až tak, že přehrával. Jinak to bylo velmi milé na štědrovečerní trávení. ()

Vlkopec

Zajímavý nápad pohřbený řídkým a děravým scénářem a místy i mizernou režií. Prvních 20 minut docela nadějných, ale pak film jede z kopce - děj přestává dávat smysl, vtipy a gagy jsou stále lacinější a ohranější a konečná fáze, kdy si dva třicátníci padnou do náruče a padouch je potrestán manželstvím, byla už k nevydržení. Kde jsou ty časy, kdy fungovala dramaturgie a talentovaní režiséři si na filmech (včetně těch televizních) dávali záležet tak, že z nich (někdy) byli dobří režiséři. Karel Janák má období talentovaného režiséra za sebou a dobrým režisérem už bohužel nikdy nebude. ()

sonyrx

Nebavilo mě to. Rumla mám ráda, ale tady byl jak páté kolo u vozu. Pavla Tomicová s manželem a s Martinem Myšičkou to trošku vytáhli, Marek Eben slabší, Kramár děsný, Josefíková v těch silonových šatech jako střapatá divoženka. Taková, od pohledu nepěkná pohádka a já mám, kromě pěkného scénáře ráda i hezký vizuál. Ani krásný Bouzov ty kostýmy a nudný děj nepřerazil. Dost lidí tady píše, že to na poslední roky ušlo, je fakt, že ve srovnání s Žitem to bylo lepší, ale i tak nevím. Myslím, že bychom měli být objektivnější a hodnotit pohádku tak, jak si zaslouží. Líbila se dětem? Chtějí ji vidět zase? Pochybuji. Do Anděla Páně daleko, do s Čerty nejsou žerty předaleko a k Třem oříškům nebo ke starým pohádkám typu Byl jednou jeden král či Princezna se zlatou hvězdou štreka neskutečná. ()

draxxi

Tezko hodnotit, pribeh je celkem fajn, obsazeni se taky celkem vyvedlo. Zvlaste kral Egon me bavil, ale v upoutavce jsem cetl VYPRAVNA pohadka, coz uz od prvniho zaberu kazila televizni kamera. A pak takove zbytecnosti, jako ze si pronasledujici armady na louce vsimnou, az kdyz je par metru za nimi nebo napriklad do oci bijici zaber na prelepene vypinace na stene hostince. Spousta skvelych hercu v malych rolich, ale i spousta krecovite se pitvoricich. Ale o proti lonskym vanocnim pohadkam je to preci jen lepsi. 26/12/2019 60% ()

dogrose

Recept na českou pohádku za tři hvězdy: Vezmi začátek libovolné dějové linky, abys udělal dojem. Tu hodně vyvařuj, vhoď pár osvědčených herců, co jim lidi vždycky tleskaj, okořeň trochou politických narážek a otřepaných vtipů, aby lidi přidali hvězdičku, jo a nezapomeň angažovat nějakou populární osobnost, která vůbec nemusí umět hrát. Pokud tě náhodou napadne něco vtipného, dávej to tam pořád dokola, aby si to uvědomil i ten největší trotl. Hlavně se nedělej s žádnými dialogy, s jazykem či s logikou příběhu, to je zbytečný. Dneska lidi musí být vděčný i za to, že se někdo projde před kamerou v kostýmu a říká to zpaměti. ()

JB001

Viděno se dvoudenním zpožděním teprve když jsem si přečetl, že to nebyl propadák. Za mne slušný průměr a v kontextu české pohádkové tvorby posledních bych řekl i nadprůměr, ale Anděl Páně 2 se mi líbil víc... ()

PoprockCZ

Pěkný milý příběh, přesně to, co od moderní pohádky očekávám. Ve filmu nenalezneme žádné stvůry, čerty ani složité efekty. Vše je založeno na "běžných lidech" a civilním herectví. Líbí se mi nápad scénáře (začít pohádku na jejím obvyklém konci a v ději pokračovat - konečně někomu došlo, že nemusí jen modernizovat neustále omílano klasiku: princezna → drak/čerti → záchrana dobra, svatba). Obsazení se také povedlo, zazní spoustu gagů a hlášek ("Závírej ty dveře! Kdo to má pořád opravovat?"), občas je možné nalézt i současnou satiru (Egonovo království, kde se vše jmenuje Egon"něco": Egonmetr = km, Egonova lhota = každá vesnice... průvod s mávátky na uvítanou, kde účast je povinná...). Mně osobně takové pošťouchnutí nevadí a myslím si, že jistá forma menšího stereotypu nebo parodie se vyskytuje snad v každém filmu, není to důvod k odsuzování tvůrců. Také nápad s etiketou se celkem povedl. Jediné, co by možná pohádku ještě více pozvedlo by byly písničky (podobně jako v Tajemství staré bambitky - dodá to tu pohádkovou atmosféru), ale i takto se na tento film zase někdy ráda podívám. ()

Speedster

Milá pohádka. Hezké lokace (Bouzov, Hradec nad Moravicí a zejména Hrádek u Nechanic), sympatičtí herci a dobrý nápad. Pokulhává hudba, kostýmy a smysl pro detail, ale na televizní pohádku jasný nadprůměr. ()

tata22

Dokoukal jsem, což se mi už pár let u vánočních pohádek nestalo. To považuji za klad. Osobně jsem po předchozích zoufalých pokusech o vánoční pohádku nic moc nečekal, takže jsem byl vlastně mile překvapen. Podruhé už se na to nepodívám ale důležité je, že to myslím nikoho neurazilo a hodně stálo na hereckých výkonech ale aspoň něco... ()